Η Μακεδονια και οι άλλοι

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Η Μακεδονια και οι άλλοι

Δημοσίευση από aguila21 » 27 Ιούλ 2006 20:14

Όσο αντιστεκόμαστε,και δεν τους επιτρέπουμε νσ ενταχθούν με το όνομα που θέλουν στους διεθνείς οργανισμούς,θα τους "πονάει".Κι εμείς οι απλοί πολίτες έχουμε ακόμα τη δύναμη να εμποδίσουμε το κρατίδιο έκτρωμα του τιτο να πάρει ένα όνομα-κληρονομιά.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Η Μακεδονια και οι άλλοι

Δημοσίευση από aguila21 » 27 Ιούλ 2006 20:20

Η Ελληνική εξωτερική πολιτική έχει μια τάση να χαλαρώνει με το πέρασμα του χρόνου σε κάθε εθνικό ζήτημα.Παλιά το Κυπριακό ήταν στο επίκεντρο της εξωτερική πολιτικής.Τώρα έχει αρχίσει να γίνεται περιφερειακό πρόβλημα.Το πρόβλημα της οριοθέτησης της υφαλοκριπίδας,"άνοιξε" και συμπεριέλαβε και άλλα θέματα-έστω και ανεπίσημα,αλλά είναι "βολιδοσκόπηση" αντιδράσεων"-στο θέμα των Σκοπίων μετά τις μεγάλες διαδηλώσεις,μόνο το ΛΑΟΣ το θυμάται...Αυτό το ξέρουν οι γειτονικές χώρες και αφήνουν το χρόνο να δράσει υπερ τους.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Η Μακεδονια και οι άλλοι

Δημοσίευση από cordis » 28 Ιούλ 2006 00:17

πως θα εμποδίσουμε να πάρει κάτι που έχει πάρει ήδη;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Η Μακεδονια και οι άλλοι

Δημοσίευση από aguila21 » 28 Ιούλ 2006 00:38

Αν διαμαρτυρόμαστε συνεχώς.Έτσι και οι Έλληνες πολιτικοί θ'αντιστέκονται στις πιέσεις των "φίλων" μας για αναγνώριση των Σκοπίων με το όνομα που θέλουν.Και το βετο σε πιθανή είσοδο στην Ε.Ε είναι μεγάλο όπλο,που όμως πρέπει να το κρατούν καλοί στρατιώτες (πολιτικοί)...

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Η Μακεδονια και οι άλλοι

Δημοσίευση από cordis » 28 Ιούλ 2006 00:41

αχ! δε με καταλαβαίνεις... :P
Οι Έλληνες πολιτικοί και όλοι οι άλλοι τους το έχουν δώσει το όνομα εδώ και χρόνια.. σε μας μόνο δε το λένε για να τους ψηφίζουμε.. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Η Μακεδονια και οι άλλοι

Δημοσίευση από aguila21 » 28 Ιούλ 2006 00:44

Ευτυχώς δεν είναι έτσι...ακόμα.
Αλλά και να τους αναγνώριζαν ως "Μακεδονία" νομίζεις πως θα το έπερνε χαμπάρι κανείς;Αν πιάσεις 100 ατομα στην Ομόνοια και ρωτήσεις ποιός είναι πρόεδρος της Δημοκρατίας,θα σου πουν "δεν ξέρω" "Στεφανόπουλος" "Ριβάλντο!!!!".Αν ρωτήσεις ποιός γ***** την τάδε τραγουδίστρια,θα σού πουν και πόσες φορές και που και πώς,και πόσο "τον έχει" και αν είναι ή όχι ξυρισμένη...

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Η Μακεδονια και οι άλλοι

Δημοσίευση από deninho » 29 Ιούλ 2006 12:11

και μόνο το ότι το όνομα τυπικά είναι FYROM μας δίνει ελπίδες, αρκεί να συνδυαστεί με σωστή και σοβαρή εξωτερική αλλά και οικονομική πολιτική (αυτό που έλεγα, να βρούμε τρόπο να φέρουμε τις ελληνικές επιχειρήσεις που έχουν εργοστάσια εκεί πέρα, πίσω στην Ελλάδα. Τότε η οικονομία των Σκοπίων θα μαραζώσει, αν δεν καταρεύσει και θα είναι πιο εύκολο να τους κάνουμε ότι θέλουμε. Δύναμη έχει η Ελλάδα στην περιοχή των Βαλκανίων, θέληση από τους πολιτικούς δεν υπάρχει...) :wink:

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Η Μακεδονια και οι άλλοι

Δημοσίευση από aguila21 » 29 Ιούλ 2006 13:03

deninho έγραψε:να βρούμε τρόπο να φέρουμε τις ελληνικές επιχειρήσεις που έχουν εργοστάσια εκεί πέρα, πίσω στην Ελλάδα.
Τρόπος υπάρχει.Δεν αγοράζουμε προϊόντα εταιρειών που παράγουν στα Σκόπια.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Η Μακεδονια και οι άλλοι

Δημοσίευση από cordis » 29 Ιούλ 2006 13:54

και; θα πουλήσουν στην Ιταλία...
- follow me @twitter

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Η Μακεδονια και οι άλλοι

Δημοσίευση από aguila21 » 29 Ιούλ 2006 19:05

cordis έγραψε:και; θα πουλήσουν στην Ιταλία...
Οι Ελληνικές επιχειρήσεις που πήγαν στα Βαλκάνια,αγαπητέ Γιάννη,ποτέ δεν πουλούσαν ούτε και τώρα πωλούν μεγάλες ποσότητες προϊόντων,κυρίως βιομηχανικών,στην Ιταλία και σε άλλες χώρες της Ευρώπης.Στην Ελλάδα τα πωλούν.Δεν έχουν την ποιότητα ν'ανταγωνιστούν τα ομοειδή προϊόντα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Η Μακεδονια και οι άλλοι

Δημοσίευση από cordis » 30 Ιούλ 2006 01:24

μη μου νευριάζεις.. :P
εγώ ξέρω κάποια super market που εκεί έχουν κέρδος και εδώ μπαίνουν μέσα... ;)

την κατάκτηση δια της οικονομικής εξάρτησης την έχεις ακουστά; αν είχαν προλάβει οι ελληνικές επιχειρήσεις και είχαν πάει εκεί πολύ πιο πριν τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά.. ;)
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Η Μακεδονια και οι άλλοι

Δημοσίευση από MichalisS » 30 Ιούλ 2006 11:33

Αν το πρόβλημα του είναι ότι οι χρήστες κάνουν αναζήτηση με τον όρο "Macedonia" ας ονομάσει "FYROMacedonia"! :roll:

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Η Μακεδονια και οι άλλοι

Δημοσίευση από aguila21 » 30 Ιούλ 2006 17:00

cordis έγραψε: την κατάκτηση δια της οικονομικής εξάρτησης την έχεις ακουστά; αν είχαν προλάβει οι ελληνικές επιχειρήσεις και είχαν πάει εκεί πολύ πιο πριν τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά.. ;)
Με μια διαφορά.Εμείς εξαρτώμαστε απο τις επιχειρήσεις που παράγουν εκεί και πωλούν εδώ και όχι οι Σκοπιανοί.Αν θέλεις να τους κατακτήσεις,ανεβάζεις τα τέλη στα τελωνεία,και δεν μπαίνει τίποτα.Ή τους κάνεις εμπάργκο.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Η Μακεδονια και οι άλλοι

Δημοσίευση από cordis » 30 Ιούλ 2006 22:16

και με ποιον τρόπο τους κατακτάς αποκλείοντάς τους; κάτι μου ξεφεύγει σε αυτήν την πρακτική...
- follow me @twitter

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Η Μακεδονια και οι άλλοι

Δημοσίευση από aguila21 » 30 Ιούλ 2006 23:39

cordis έγραψε:και με ποιον τρόπο τους κατακτάς αποκλείοντάς τους; κάτι μου ξεφεύγει σε αυτήν την πρακτική...
Απλώς τους κάνεις να συμφωνήσουν μαζί σου.Θυμάσαι το εμπάργκο πριν καμιά Δεκαετία;Είχαν χεστεί και οι Σκοπιανοί και οι φίλοι τους.Κι έπεσαν να μάς φάνε.Κι επειδή είμαστε εξαρτώμενοι απο τις "μεγάλες δυνάμεις",κάναμε πίσω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης