Μακροεντολές Visual Basic

VB Script και κολπάκια, Excel macro, Word, Powerpoint, κτλ

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
johnkop

Δημοσίευση από johnkop » 28 Ιούλ 2006 11:44

:question: Γειά σας. Θα ήθελα βοήθεια σε αυτό το θέμα. Ας υποθέσουμε οτι έχουμε σε ένα αρχείο excel έναν πίνακα με ονόματα κάποιων εργαζόμενων και τις ημερομηνίες που δείχνουν πότε άρχισαν να δουλεύουν και πότε λήγει η σύμβασή τους. Πώς με τη βοήθεια μακροεντολών Visual Basic εισάγωντας κάποια ημερομηνία να μας βγάλει τους αντίστοιχους υποψήφιους σε αρχείο ppt ή doc; Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Ιούλ 2006 13:10

Να σου κάνει αυτόματα doc δε το ξέρω, αλλά με ένα απλό filter (data>filter>advanced filter) μπορείς να βγάλεις τις γραμμές που θες και με ένα copy - paste τις έχεις στο word.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
alkisg
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alkisg » 31 Ιούλ 2006 14:47

Γίνεται με Visual Basic for Applications, έχω φτιάξει αντίστοιχο πρόγραμμα σε VBA που μόλις έρχεται κάποιο συγκεκριμένο mail στο Outlook, ανοίγει την Access, προσθέτει μια εγγραφή, ανοίγει το Word, δημιουργεί και εκτυπώνει ένα έγγραφο κτλ.
Τα ίδια μπορούν να γίνουν και με το powerpoint.

Θέλει λίγο χρόνο όμως, δε νομίζω να έχει όρεξη κάποιος να σου γράψει τον κώδικα. Ή διάβασε VBA ή ψάξε λίγο τη συγχώνευση αλληλογραφίας του Word, νομίζω ότι θα μπορέσεις να κάνεις κι από εκεί το φίλτρο και να του πεις να τα βγάλει στο ίδιο έγγραφο, όχι σε χωριστά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Office, Excel, Word VB Scripts και Tips”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες