σχεδιαση ιστοσελιδας...βοηθηστε plz

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
ANGEL25

Δημοσίευση από ANGEL25 » 02 Αύγ 2006 17:17

καλησπερα,θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με τη σχεδιαση μιας ιστοσελιδας που θελει να του φτιαξω ενας φιλος.Καταρχην ειχα σκοπο να ξεκινησω να φτιαχνω την ιστοσελιδα με dreamweaver αλλα ενας φιλος πιο εμπειρος μου προτεινε να τη φτιαξω με maxromedia flash αν και δεν το ξερω καθολου το προγραμμα.Ο φιλος μου εχει ιστοσελιδα ηδη και θελει να του την ανανεωσω,φανταζομαι εχει κωδικους κλπ αν θελει να τη σηκωσει τη σελιδα σε αλλο server θα χασει τους κωδικους?γενικα πως γινεται ολο αυτο?εχω κανει μονο 3 μηνες σεμιναρια για web design και τα περισσοτερα τα εχω μαθει μονη μου.Αν ειναι ευκολο βοηθηστε με plz.Δεν ξερω απο που να ξεκινησω.

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 02 Αύγ 2006 21:27

Θα μας πείς λίγο το url της σελίδας και αν ανέλαβες να κάνεις αφιλοκερδός την ανανέωση της ή όχι?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 02 Αύγ 2006 22:48

τα password εχουν σχεση με τον server που σε φιλοξενει
αν θες σε νεο server βαζεις τα ιδια password εφοσον απο τα dns seting μεταφερεις αλλου το domain

ANGEL25

Δημοσίευση από ANGEL25 » 03 Αύγ 2006 02:40

to url ακομα δε το ξερω οσο για το κατα ποσο θα ειναι αφιλοκερδως ή οχι δεν καταλαβαινω τι ρολο παιζει στη βοηθεια που σας ζηταω.

Άβαταρ μέλους
Risk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Risk » 03 Αύγ 2006 03:57

και αν ανέλαβες να κάνεις αφιλοκερδός την ανανέωση της ή όχι?
Λίγο άκυρη την βρίσκω και εγώ την ερώτηση! Η κοπέλα μια απλή ερώτηση έκανε, δεν νομίζω κανένα από εμάς να μας ενδιαφέρει αν πληρώνεται για τις δουλειές που αναλαμβάνει να κάνει ο οποιοσδήποτε !
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 03 Αύγ 2006 08:03

1. κοιτάς την υπάρχουσα σελίδα,
και

2. συζητάς με τον ιδιοκτήτη της τί θελει να αλλάξει
- και στην τελκική τί θέλει να γίνει
Ιδανικα, καλο ειναι να σου δώσει κάποια σκίτσα με το πώς θελει να δειχνει/φαίνεται - ή να τα κάνετε μαζι

3.
οποσδηπτε κανεις οργανόγραμα με τη λειτουργία της σελίδας
(τι εχει μεσα σε περιεχόμενο & υποσσελίδες, και πως συνδέοναι μεταξύ τους με links)

επισης ειναι μια πολυ καλη αφορμη να ξεσκονίσεις τις σημειώσεις του σεμιναρίου σου, και να ανακαλυψεις επιτελους τα πρώτα βασικα που ας είπανε για οργάνωση της σελίδας και της σχεδίασης της ίσως ?

(δεν εχω ιδέα τι διδάσκουν στα σεμιναρια.. υπαρχουν και μερικα όπου απλα ξεχνάς ότι λιγα ήξερες πριν.. απλα σου λεω το καλυτερο που ξερω, κι ελπίζω κι ευχομαι το δικο σου να ητανε λιγάκι καλα οργανωμένο.. )

καλη τυχη
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 03 Αύγ 2006 08:49

Ξεκίνα με το http://htmldog.com

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 03 Αύγ 2006 10:51

Με το Dreamweaver θα την φτιάξεις σε html ενώ με το Flash έχεις την δυνατότητα να φτιάξεις κάτι πιο εντυπωσιακό. Από την στιγμή που λες ότι δεν ξέρεις το Flash το αποκλείουμε.

Από εκεί και ύστερα θα πρέπει να φτιάξεις ένα layout σε κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας και μετά να το επεξεργαστείς στο Dreamweaver.

Καλή τύχη. :D

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 03 Αύγ 2006 13:54

Risk έγραψε:
και αν ανέλαβες να κάνεις αφιλοκερδός την ανανέωση της ή όχι?
Λίγο άκυρη την βρίσκω και εγώ την ερώτηση! Η κοπέλα μια απλή ερώτηση έκανε, δεν νομίζω κανένα από εμάς να μας ενδιαφέρει αν πληρώνεται για τις δουλειές που αναλαμβάνει να κάνει ο οποιοσδήποτε !
Εμενα με ενδιαφέρει Risk. Τις γνώσεις μου ευχαρίστως θα τις δωσω σε κάποιον που φτιάχνει κάτι για τον εαυτο του. Αλλα με την ANGEL25 σεμινάρια άκουσα, σελίδα φίλου άκουσα...

Δεν ξέρω. Αν γι αυτην την σελίδα θα πληρωθεί, εγω ειλικρινά δεν πρόκειτε να πατήσω ούτε ένα πλήκτρο στο keyboard για να βοηθήσω. Το ίδιο πιστευω οτι θα έπρεπε να κάνουν και οι υπολοιποι.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iffor » 03 Αύγ 2006 15:01

Γιατί δεν μας λες πρώτα τι γνώσεις έχεις πάνω στο θέμα?!?!
Έτσι θα έχει πιο νοημα οποιαδήποτε κατεύθυνση σου δωσουμε!!!
cherouvim έγραψε:Ξεκίνα με το http://htmldog.com
Σωστότατος!
Archangel έγραψε:Αν γι αυτην την σελίδα θα πληρωθεί, εγω ειλικρινά δεν πρόκειτε να πατήσω ούτε ένα πλήκτρο στο keyboard για να βοηθήσω
Ε όχι και έτσι!!!! Είπαμε!!!!
Δηλ τι να πουν Rapid-eraser, Skeftomilos και των άλλων παιδιών που τα tuts τους έχουν χρησιμοποιηθεί και σε εμπορικές εφαρμογες?!?!?! Δεν νομίζω να έχουν και ιδιαίτερο πρόβλημα!!! Αλλιώς δεν θα τα δίνανε!!!

Αφιλοκέρδια φίλοι μου!!!
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
ένας καινούριος δρόμος άνοιξε...
redpanda.gr

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 03 Αύγ 2006 15:28

Archangel έγραψε:Τις γνώσεις μου ευχαρίστως θα τις δωσω σε κάποιον που φτιάχνει κάτι για τον εαυτο του. Αλλα με την ANGEL25 σεμινάρια άκουσα, σελίδα φίλου άκουσα...

Δεν ξέρω. Αν γι αυτην την σελίδα θα πληρωθεί, εγω ειλικρινά δεν πρόκειτε να πατήσω ούτε ένα πλήκτρο στο keyboard για να βοηθήσω. Το ίδιο πιστευω οτι θα έπρεπε να κάνουν και οι υπολοιποι.
Είναι πολλές οι φορές που συμμερίζομαι την άποψή σου.

Φίλτραρε τον ενδιαφερόμενο δίνοντας resources για διάβασμα. Ο αρπακολατζής θα βαρεθεί να ασχοληθεί, αφού ουσιαστικά δε το νιώθει, θα σε βρίσει λίγο και θα εξαφανιστεί.

Σε άτομα με ενδιαφέρον και συγκεκριμένες απορίες, ακόμα και σε εντελώς αρχάριους, χαρίζω λύσεις, όποια και αν είναι η χρήση (προσωπική/επαγγελματική).

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 03 Αύγ 2006 16:14

iffor, αφιλοκέρδια +1000. Το έχω αποδείξει πολλάκις πιστευω. Αυτο ομως που δεν μου αρέσει ειναι να βασίζετε ο άλλος απο το μηδέν σε ξένες πλάτες για να ολοκληρώσει κάτι και να πληρωθεί γι αυτο.

cherouvim, το ίδιο. Λύσεις, ναι. Ολοκληρο το project όμως όχι.

Θα επιμείνω ζητώντας την ANGEL να απαντήσει στις ερωτήσεις μου.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 03 Αύγ 2006 19:35

Mε το πείς κάνε αυτό ή εκείνο δεν σημαίνει οτι έκανες και την σελίδα.
Αν θες βοηθάς αν δεν θες δεν βοηθάς.
Δεν χρειάζεται να δηλώσεις οτι δεν βοηθάς.
Αφήνεις τους όποιους άλλους θέλουν να το κάνουν.

Ο cherouvim έχει πολύ σωστή τακτική - σε βοηθάω δεν στο κάνω.
Η τακτική αυτή πρακτικά ειναι δυσκολότερη (για τον cherouvim), είναι πιο εύκολο
να ξεπετάξεις μερικές γραμμές κώδικα από το να βάλεις κάποιο άσχετο να γράψει
αυτές τις γραμμές.
Και η βοήθεια είναι πιο σημαντική για αυτόν που μαθαίνει.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 03 Αύγ 2006 21:10

Kαι για να γυρίσουμε στο θέμα μας:
lunarmedia έγραψε:Με το Dreamweaver θα την φτιάξεις σε html ενώ με το Flash έχεις την δυνατότητα να φτιάξεις κάτι πιο εντυπωσιακό. Από την στιγμή που λες ότι δεν ξέρεις το Flash το αποκλείουμε.
Συμφωνώ!
Όπως έχω ξαναπει, το να φτιάξεις ένα flash project μπορεί να θεωρηθεί αν όχι εύκολο, σίγουρα προσιτό...
Το flash site όμως απαιτεί από τον δημιουργό του πολλά παραπάνω πράγματα!

ANGEL25

Δημοσίευση από ANGEL25 » 05 Αύγ 2006 16:51

παιδια ευχαριστω ολους σας μονο και μονο που παιρνω μια απαντηση απο σας.
Archaggel ευχαριστω και σενα γιατι ξερω πως εχεις καλη προθεση.Αν ειναι τοσο σημαντικο να ξερεις αν θα πληρωθω τοτε σου απαντω πως οχι.Στο μελλον ομως το ευελπιστω.Ζηταω τη βοηθεια σας γιατι ξερω οτι ειστε κορυφαιοι στο ειδος σας και οτι δεν κολατε σε κομπλεξισμους.Ετσι κι αλλιως εγω δουλευω σε νησι οποτε φανταζεσαι δε θα τρελλαθω και στη πελατεια απλα το θελω πολυ να μαθω.Οσον αφορα τους υπολοιπους μου θελω να σας ενημερωσω οτι το flash θελω να το μαθω και θελω να μου πειτε αν με καποιο εξειδικευμενο βιβλιο θα τα καταφερω.Στα σεμιναρια που εκανα πηρα μεγαλη ιδεα απο visual studio προγραμματισμο και εμαθα javascript kai html.Νομιζω ειναι μια καλη αρχη.Οποιος μπορει ας βοηθησει στο πως θα μαθω flash να παρω μια ιδεα του τι γινετε απο τη στιγμη που το φτιαχνω και μετα,πως το ανεβαζω στο νετ,τι προγραμματα χρειαζομαι κλπ...

Σας ευχαριστω ολους σας....

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης