Στα Μεγαρα η πιστα F1 ??

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση

Που Θέλεις να γίνει η Πίστα ??

Αθηνα
3
33%
Μεγαρα
2
22%
Πατρα
1
11%
Αλλου
1
11%
Δεν Απαντω
2
22%
Oρχομενός
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ρόδος
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι

Σύνολο ψήφων: 9

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Στα Μεγαρα η πιστα F1 ??

Δημοσίευση από fiskilis » 03 Αύγ 2006 12:54

Σύμφωνα με πληροφορίες επιλέχθηκαν τα Μέγαρα σαν σημείο χωροθετησης της πίστας F1 στην Ελλάδα

Περισσότερα τις επόμενες μέρες

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Στα Μεγαρα η πιστα F1 ??

Δημοσίευση από supernet » 03 Αύγ 2006 13:12

Ορχομενός και Ρόδος δεν παίζουν? :snooty: Τόσα μέρη έχουν ακουστεί ως τώρα. Κι αυτό στην Αττική??? Παντώς πιστεύω ότι είναι κακή ιδέα να γίνει στην ευρύτερη περιοχή της Αττικής. Υπάρχουν κι άλλα μέρη στην Ελλάδα που μπορούν να αξιοποιηθούν. Αποκέντρωση ρε παιδιά!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Στα Μεγαρα η πιστα F1 ??

Δημοσίευση από fiskilis » 03 Αύγ 2006 13:23

το καλύτερο θα ήταν να γίνει στο Ελληνικό
και εξηγώ
ήδη υπάρχουν αρκετές εγκαταστάσεις υπόστεγα κερκίδες δρόμοι πρόσβασης μαρίνα για προσέλκυση τουριστών σκαφατων και χώρος για οτιδήποτε άλλο
επίσης είναι στην πρωτεύουσα όπου είναι και οι περισσότεροι αναλογικά τρελαμένοι με την φόρμουλα

οπουδήποτε αλλού να γίνει θα έχει πολύ μεγαλύτερο κόστος λόγο μη ύπαρξης βασικών υποδομών

αν θέλει ο Mod να προσθέσει και αυτές τις δύο πόλεις που λες πολύ ευχαρίστως από εμένα και συγνώμη που τις παρέβλεψα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Στα Μεγαρα η πιστα F1 ??

Δημοσίευση από EneMe » 03 Αύγ 2006 14:50

Ρόδος δεν έπαιζε ποτέ σαν σοβαρή ιδέα. Κι αν το έχετε ακούσει, πρόκειται για πολιτική ραδιο-αρβύλα...
Κύριο πρόβλημα το ότι είναι νησί και σε χώρα με χαμηλή ακτοπλοϊκή (συγκοινωνιακή) συνέπεια...

Το Ελληνικό αν και είναι ζητούμενο, το ΜΟΝΟ που έχει είναι πολύ κόσμο γύρω γύρω και μεγάλη πολιτική υποστήριξη.
Αυτά που δεν έχει είναι άπειρα (ούτε ικανοποιητική πρόσβαση θεωρείται ότι έχει). Αυτά που λέγονται ότι έχει μαγαζιά, μαρίνες, κλπ είναι λαϊκισμοί υποστήριξης της ισχυρής πολιτικής βούλησης.

Οι περιοχές που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ έπαιξαν σοβαρά ήταν Πάτρα, Ορχομενός και Μέγαρα...

Η Πάτρα αντικειμενικά, προηγείται σταθερά με εξασφαλισμένες μελέτες επιπτώσεων στο περιβάλλον, μελέτες διαχείρισης και γενικά έναν πλουσιότατο φάκελο και ένα μεγάλο ποσοστό εξασφάλισης ιδιωτικής χρηματοδότησης.

Ο Ορχομενός έχει πάρα πολύ καλές προοπτικές επίσης και πολύ υψηλές χρηματοδοτήσεις, αλλά υστερεί κυρίως σε θέματα γεωστατικότητας και διαχείρισης του περιβάλλοντος.

Τα Μέγαρα δεν ήταν ποτέ καλή λύση, μια μόνιμη μετριότητα θα έλεγα...
Ήταν πάντα ο "μπαλαντέρ" του Ελληνικού, για να είναι στην Αθήνα η πίστα.

Για να μην τα πολυλογούμε, πριν 15-20 μέρες (νομίζω), έπεσαν κάποιες υπογραφές μεταξύ κυβέρνησης και Νομαρχίας Αχαΐας για την πίστα...

Νομίζετε ότι η κυβέρνηση χρηματοδοτεί τα πρώτα έργα για αυτοκινητοδρόμιο στην Πάτρα και τελικά θα το δώσει αλλού;

ΤΙΠΟΤΑ δεν έχει κλείσει κι ό,τι ανακοίνωση κι αν βγαίνει, μην την πιστεύετε...
Η ραδιο-αρβύλα έχει φτάσει να ξεκινά μέσα από τα πολιτικά γραφεία κι αυτό είναι άσχημο...
Προβλέπω να γινόμαστε διεθνώς ρεζίλι...

Είναι μια κλασσική περίπτωση που ο χωροτακτικός σχεδιασμός αντικρούει τα πολιτικά οφέλη...

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Στα Μεγαρα η πιστα F1 ??

Δημοσίευση από Sheena » 03 Αύγ 2006 15:11

Αναμένουμε την επίσημε ανακοίνωση!

Όλα τα υπόλοιπα θα είναι απλά υποθέσεις.
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Στα Μεγαρα η πιστα F1 ??

Δημοσίευση από hik-hok » 03 Αύγ 2006 19:29

ΠΟΥΘΕΝΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!

να μην γίνει πίστα F1 στην Ελλάδα

(και ας παρακολουθώ φανατικά όλους τους αγώνες στην τηλεόραση)

Με τα χρήματα που χρειάζονται για να γίνει μια πίστα σύμφωνα με τις προδιαγραφές της F1 θα μπορούσαν να δημιουργηθούν πολλές περισσότερες πίστες σε διάφορα μέρη της χώρας μας όπου θα μπορούσαν να γίνονται καθημερινά μαθήματα ασφαλούς οδήγησης κλπ.

Γι αυτο επαναλαμβάνω ΠΟΥΘΕΝΑ να μην γίνει !
Εικόνα

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Στα Μεγαρα η πιστα F1 ??

Δημοσίευση από aguila21 » 03 Αύγ 2006 19:44

hik-hok έγραψε:ΠΟΥΘΕΝΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Με τα χρήματα που χρειάζονται για να γίνει μια πίστα σύμφωνα με τις προδιαγραφές της F1 θα μπορούσαν να δημιουργηθούν πολλές περισσότερες πίστες σε διάφορα μέρη της χώρας μας όπου θα μπορούσαν να γίνονται καθημερινά μαθήματα ασφαλούς οδήγησης κλπ.

Το έχω γράψει κι εγώ σε πολλά σχετικά forums.

Πολλές πίστες τύπου Σερρών.Άλλωστε αν δεν κάνω λάθος,η πίστα στη Γερμανία είναι μόλις 400μ μεγαλύτερη απο τις Σέρρες,και κάνουν αγώνες διεθνούς επιπέδου.

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Στα Μεγαρα η πιστα F1 ??

Δημοσίευση από xultimatex » 04 Αύγ 2006 01:26

Εγώ μόλις τώρα άκουσα σε ένα τοπικό κανάλι ότι δεν έχουμε τις προδιαγραφές για F1! Δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα βέβαια για να κάνω κάποιο σχόλιο....
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Στα Μεγαρα η πιστα F1 ??

Δημοσίευση από af » 04 Αύγ 2006 06:46

fiskilis έγραψε:το καλύτερο θα ήταν να γίνει στο Ελληνικό
και εξηγώ
ήδη υπάρχουν αρκετές εγκαταστάσεις υπόστεγα κερκίδες δρόμοι πρόσβασης μαρίνα για προσέλκυση τουριστών σκαφατων και χώρος για οτιδήποτε άλλο
επίσης είναι στην πρωτεύουσα όπου είναι και οι περισσότεροι αναλογικά τρελαμένοι με την φόρμουλα

οπουδήποτε αλλού να γίνει θα έχει πολύ μεγαλύτερο κόστος λόγο μη ύπαρξης βασικών υποδομών

αν θέλει ο Mod να προσθέσει και αυτές τις δύο πόλεις που λες πολύ ευχαρίστως από εμένα και συγνώμη που τις παρέβλεψα
Εγώ πάντως συμφωνώ μαζί σου :D

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Στα Μεγαρα η πιστα F1 ??

Δημοσίευση από Sheena » 04 Αύγ 2006 11:30

hik-hok έγραψε:ΠΟΥΘΕΝΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συμφωνώ απολύτως με το να γίνονται καθημερινά μαθήματα ασφαλούς οδήγησης. Οι έλληνες το χρειαζόμαστε!

Και ένα άλλο κουφό, δεν έχω δει πουθενά αλλού εκτός από εδώ να έχει προτεραιότητα ο οδηγός του αυτοκινήτου από τον πεζό! Στην Ευρώπη, ακόμη και σε κράτη όπως στο Ισραήλ περιμένουν να περάσεις, μάλιστα σταματάνε για να περάσει ο πεζός, ενώ εδώ προηγείται ο οδηγός ("Εγώ είμαι και ποιός είμαι!")!!!! Αυτό εσάς τι σας λέει;;
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
RADICAL
Επικοινωνία:

Στα Μεγαρα η πιστα F1 ??

Δημοσίευση από RADICAL » 04 Αύγ 2006 18:15

Δηλαδή μόνο αυτο έλειπε απο την Αθήνα, μια πίστα F1 στο Ελληνικό..
Ελευθερώθηκε δλδ. μια αξιόλογη έκταση, και το καλυτέρο που μπορούμε να κάνουμε
είναι είτε να την κόψουμε σε οικόπεδα και να την πουλήσουμε, είτε να την κάνουμε πίστα F1...

Εικόνα

*Απο Γαλερα, Ανδρέας Πετρουλάκης
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Cozzamara

Στα Μεγαρα η πιστα F1 ??

Δημοσίευση από Cozzamara » 04 Αύγ 2006 21:18

Το κόστος κατασκευής πώς θα το καλύψουμε;
Με visa;
Τα νιάτα μου δε χόρτασα
κούκλα μου γλυκιά
Με φαγαν τα ξενύχτια
και τα σιροπιαστά

Άβαταρ μέλους
megamak

Στα Μεγαρα η πιστα F1 ??

Δημοσίευση από megamak » 05 Αύγ 2006 02:03

Στα Μέγαρα εννοείται να γίνει! :) Πέρα από τη πλάκα, είχα διαβάσει στο Έθνος ένα άρθρο, σύμφωνα με το οποίο η Πάτρα είχε απορριφθεί επειδή είναι σχετικά μακριά από Αθήνα και δε διαθέτει αεροδρόμιο. Και ο υπεύθυνος ξένος γι'αυτά ήθελε να γίνει στο Ελληνικό, γιατί εκεί υπάρχει πραγματικά άπλετος χώρος και σωστές υποδομές. Αλλά υπήρχε διαφωνία από μέρους κυβέρνησης γιατί το Ελληνικό θέλουν να γίνει μητροπολιτικό πάρκο. Απ'την άλλη, αν η πίστα γίνει στα Μέγαρα, τότε δε θα υπάρχει πλήρης υποστήριξη από μεριάς κονδυλίων (γιατί το μέρος δε πολυαρέσει σ'εκείνο το ξένο, που προτιμά το Ελληνικό), και επιπλέον υπάρχει πρόβλημα και με τη γη, γιατί ο ζητούμενος χώρος κατά κύριο λόγο είναι περιουσία (νομίζω) της Αεροπορίας... Εν αναμονή λοιπόν κάποιας απόφασης και ανακοίνωσης από τα αρμόδια πρόσωπα...

Όσο για τα έξοδα που λέτε, πιστεύω ότι θα γίνει με ιδιωτικά κεφάλαια, όπως και όλα τα τελευταία μεγάλα έργα (Αττική οδός, γέφυρα Ρίου). Και μετά από κάποια χρόνια και αφού γίνει απόσβεση θα περάσει στη κυριότητα του δημοσίου...

edit: Ορίστε και το άρθρο... http://www.ethnos.gr/article.asp?catid= ... F%F3%F4%E1
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Στα Μεγαρα η πιστα F1 ??

Δημοσίευση από manolism » 08 Αύγ 2006 20:43

Cozzamara έγραψε:Το κόστος κατασκευής πώς θα το καλύψουμε;
Με visa;
Με 153.453.234 έντοκες δόσεις. :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”