Υποχρεωτική εκμάθηση της Τουρκικής Γλώσσας στα Γυμνάσια

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Ειναι Αληθεια Αυτο ??

ΝΑΙ
4
22%
ΟΧΙ
4
22%
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
10
56%

Σύνολο ψήφων: 18

Άβαταρ μέλους
janas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από janas » 09 Αύγ 2006 11:46

patriot, καταρχήν δεν με θίγεις καθόλου με το "επιθετικό" στυλ που λες οτι έχεις. Και βέβαια δεν ξερω να μιλάω και να γράφω καλά ελληνικά. Δυστυχώς ανήκω στην γενία των δεσμών, όπου διάβαζα μόνο τα μαθήματα της δέσμης, όλα τα αλλά μαθήματα δεν είχαν σημασία μια και ο αντικειμενικός σκοπός ηταν η εισαγωγή στην σχολή της αρεσκείας μου. Αυτό ελπίζω κάποτε να αλλάξει. Πάντως μέσα στα χάλια της παιδείας, υπάρχουν και σωστές αποφάσεις όπως η εισαγωγή 5 γλωσσών της ΕΕ στα μαθήματα επιλογής του γυμνασίου (ή κάτι τέτοιο, δεν μπορώ να βρω ακόμα link στο site του υπουργείου).

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει ακόμα να είναι οι εν-δυνάμει εχθροί μου οι Τούρκοι... Δυστυχως και οι 2 λαοί έχουμε μπει σε ένα trip που δημιουργεί προβλήματα στην ανάπτυξη τους. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η ανάπτυξη της χώρας μου και οχι τι κάνουν οι άλλοι. Εντάξει λογικό είναι να υπάρχει κάποια ψύχρα και αμηχανία μεταξύ μας, τόσα που έγιναν δεν ξεχνιούνται με τίποτα. Αλλά από την άλλη δεν κατηγορώ καθόλου την τουρκική πλευρά. Το συμφέρον τους κοιτάνε και αυτό είναι θεμιτό και γίνεται από όλες τις χώρες του κόσμου. Το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς και αν πραγματικά δουλεύουμε για το συμφέρον μας.

Ούτε πιστέυω οτι μαθαίνοντας τουρκικά ή αγγλικά θα αλλοιωθώ σαν έλληνας. Νομίζω οτι η ελληνική κοινωνία ήταν και είναι από τις ποιο εξωστρεφής κοινωνίες και πρέπει και οφείλουμε να είμαστε ανοικτοί στις νέες προσκλήσεις και προκλήσεις. Και βέβαια ο άγγλος ή ο αμερικάνος δεν πρόκειται να μάθει άλλη γλώσσα.όμως εγώ οφείλω να μάθω αν θέλω να εξελιχθώ και να γίνω καλύτερος και μεγαλύτερος.

Πιστέυω οτι η ανάπτυξη και η εξέλιξη της χώρας μας μπορεί να προέλθει μόνο από την ανάπτυξη και την εισαγωγή των νέων τεχνολογιών. Η παραδοσιακή οικονομία όπως την ξέρουμε έχει τελειώσει για την Ευρώπη και Αμερική μια και υπάρχουν χώρες σαν την Κίνα και Ινδία. Δυστυχώς όμως αντι να γίνονται βήματα προς τα εμπρός τελικά μένουμε προσκολλημένοι στην ελληνική μικρο-κοινωνία μας. Γιατί ο τομέας αυτός είναι ο πλέον διεθνικοποιημένος τομέας και για να αντεπεξέλθουμε πρεπει καταρχήν να μπορούμε να επικοινωνούμε με τους άλλους.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 09 Αύγ 2006 12:17

janas έγραψε:Το ίδιο δεν είχε γίνει και παλαιότερα με την εισήγηση της Διαμαντοπούλου για την αγγλική γλώσσα? Λες και δεν είναι η δεύτερη γλώσσα αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα!!!
Η Διαμαντοπούλου είχε ζητήσει να γίνει δεύτερη επίσημη γλώσσα η Αγγλική.Δηλαδή π.χ οι νόμοι να εκδίδονται και στην Αγγλική κλπ.Όπως στη Νιγηρία δηλαδή,που επειδή είναι 100 φυλές με διαφορετικές γλώσσες έπρεπε να συνεννοούνται κάπως...Εμείς απο το Καστελόριζο εως τις Δονούσες,και απο το Ορμένιο εως τη Γαύδο το ψωμί το λέμε ψωμί.Συνεννοούμαστε.Δε χρειαζόμαστε Αγγλικά.Όπως η μόδα με τις τράπεζες "ATE BANK" όχι πες μου τί θα καταλάβει ο ξένος.Ή Emporiki bank το comercial δεν τους άρεσε και το έκαναν emporiki!Ή ASPIS BANK η ασπίδα είναι shild (μαλλον shit θα έπρεπε...).Πάνε να μάς κάνουν καθυστερημένους.Και τα Greeklish εκεί αποσκοπούν.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 09 Αύγ 2006 12:21

janas για ν'αναπτύξεις την οικονομία σου πρέπει να μάθες ξένες γλώσσες;Επειδή έχει γίνει επιβολή κάποιων ξένων λέξεων στις νέες τεχνολογίες,πρέπει να τις αποδεκτούμε;Όταν ο Θαλής ο Μιλήσιος,διμιουργούσε το πρώτο δικαίωμα αγοράς (option αν θέλεις) οι άλλοι δεν ήξεραν πώς ψήνουν το κρέας.Και αν θέλεις να μάθεις σε όλες τις επιστήμες οι Ελληνικές λέξεις έχουν σημαντική παρουσία.Λεφτά χρειάζονται.Αν δεν επενδύσουμε στην Έρευνα,η οικονομία κατά διαόλου θα πηγαίνει.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 09 Αύγ 2006 13:57

Απο γλώσσες Αγγλικά για όλα, ιταλικά γαλλικα για τους ποιητές λογοτέχνες αδερφές και μαλακες, ισπανικα γερμανικά για παγκόσμια οικονομία.

Τούρκικα πρέπει να καταργηθούν άμεσα

Άβαταρ μέλους
Cozzamara

Δημοσίευση από Cozzamara » 09 Αύγ 2006 20:03

Κι ενα μπουκαλάκι των 100ml παραφίνη για σένα.
Τα νιάτα μου δε χόρτασα
κούκλα μου γλυκιά
Με φαγαν τα ξενύχτια
και τα σιροπιαστά

Άβαταρ μέλους
misato

Δημοσίευση από misato » 09 Αύγ 2006 20:09

Λαϊκός ορθόδοξος συναγερμός?????!!!!!!!
:o Τέλος πάντων είναι αλήθεια ότι η ελληνική παιδεία είναι για κλάματα και δεν την σώζει μια ακόμη ξένη γλώσσα από την στιγμή που οι εκπαιδευτικοί δεν έχουν τη δυνατότητα να δώσουν στον μαθητή τα απαραίτητα για την ίδια του τη γλώσσα. Αλλά!!! το να είναι μάθημα επιλογής ακόμα και σε όλα τα σχολεία ειλικρινά δεν το θεωρώ κακό. Είναι γνωστό αλλά όχι και ευρέως γνωστό ότι μια καλή γειτνίαση θα προσφέρει οφέλη και στις δυο χώρες και είναι πολλοί που δεν θα ήθελαν με τίποτα αυτήν την σχέση, ρίχνοντας συνεχώς λάδι στη φωτιά. Ήθη και έθιμα έχουν μεταδοθεί και στους δυο πολιτισμούς εδώ και πολλά χρόνια. Τώρα βέβαια ξέρω ότι θα κριθώ με σχόλια του τύπου ‘όταν θα μπουν στο σπίτι σου τότε να δω’ αλλά ειλικρινά πιστεύει κανείς ότι ο μέσος γείτονάς μας (πλην μιας μερίδας φασιστοκουκλουξναζιστων) έχει μεγάλο κάψιμο να ‘ρθει και να μας κατακτήσει??? Αυτά τα ολίγα …. :wink:
"watashi wa ikiru"

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 10 Αύγ 2006 12:27

Αρχικά μη ξεφύγουμε, και ξεφτιλίσουμε κι αυτό το thread και το καταντήσουμε ρατσιστικού περιεχομένου (αναφέρομαι κυρίως στον patriot)
janas: αυτά που λες περί δεσμών, ίσχυαν και από όταν ήσουν στο γυμνάσιο (δηλαδή διάβαζες για την εισαγωγή σου στη σχολή που ήθελες από το γυμνάσιο? no offence, απλά ήμουν μικρός και δεν ξέρω τι παιζόταν τόοοοοοοτε :P)

Όσο για τις ξένες γλώσσες: Τα αγγλικά είτε το θέλουμε είτε όχι είναι απαραίτητα. Όπου και να πας στον κόσμο, οι περισσότεροι ξέρουν και αγγλικά, πέραν της μητρικής τους γλώσσας. Είναι κάτι σαν εκείνη τη γλώσσα που προσπαθούσαν να φτιάξουν (δε θυμάμαι το όνομά της...) Από εκεί και πέρα, κατ'εμέ, τα γαλλικά και τα γερμανικά δεν θα έπρεπε να διδάσκονται, μιας και οι κυρίαρχες γλώσσες μετά τα αγγλικά, και τα κινέζικα (τα οποία όμως είναι παλούκια με το συμπάθειο), είναι τα ισπανικά (σκεφτείτε, μόνο, πόσοι κάτοικοι του πλανήτη μιλούν ισπανικά)

Όσο για τα τούρκικα, νομίζω ότι βάσει της συνθήκης της Λωζάνης (νομίζω, όποιος θυμάται καλύτερα ας διορθώσει ή να επιβεβαιώσει) με την ανταλλαγή των πληθυσμών, έπρεπε να δώσουμε κάποια δικαιώματα στους Τούρκους της Δυτικής Θράκης όπως έπρεπε να δώσουν τα ίδια δικαιώματα στους Έλληνες της Κωνσταντινούπολης. Το ότι οι Τούρκοι δεν τα έδωσαν, δε σημαίνει ότι πρέπει να κάνουμε κι εμείς το ίδιο. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να τηρούν τους όρους της συνθήκης αυτής, με κάθε νόμιμο μέσο. Εκτός κι αν θέλουμε να γίνουμε ίδιοι με αυτούς :wink:

ΥΓ Ωραία γλώσσα τα τούρκικα??? Όσες φορές ακούω τα τούρκικα στη σειρά του mega, αισθάνομαι ότι θα πνιγούν αυτοί που μιλάνε. Το μόνο ωραίο εκ τουρκίας είναι τα γλυκά (τα οποία αμφιβάλλω ότι είναι δικά τους...-κάπου εδώ μέσα είχε αναφερθεί κάτι για το κανταίφι)

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 11 Αύγ 2006 11:56

Εγώ πάντως ψυλλιάζομαι ότι κάπου αλλού βρίσκεται το μυστικό. Μήπως υπάρχουν κάποιοι γνωστοί / φίλοι /συγγενείς / κ.λπ. καθηγητές ξένων γλωσσών (όλως τυχαίως της τουρκικής γλώσσας) που δυσκολεύονται να βρούν δουλειά;

Δεν είναι πρώτη φορά άλλωστε που για κάποια συγκεκριμένα άτομα περνάνε ολόκληρα νομοσχέδια με μικρή ημερομηνία λήξεως, ώστε να βολευτούν κάποιοι - και όσοι άλλοι το πάρουν χαμπάρι και προλάβουν.

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pixelatorios » 12 Αύγ 2006 01:53

Patriot, χωρίς παρεξήγηση, το έχεις πάρει πολύ πατριωτικά το θέμα!
δεν είναι κακό να διδάσκεται η τουρκικη γλώσσα σε μαθητές που θέλουνε να την μάθουνε (νομίζω ότι δεν είναι και υποχρεωτικό).
Η γλώσσα τους δεν μου αρέσει και εμενα επίσης, αλλα ας το κοιτάξουμε από την προοπτική ότι είναι μονο μια γλώσσα, χωρίς ηθικά/πατριωτικά αισθήματα.

Πιο παραπάνω ανάφερες [γιατί η τούρκοι δεν μαθαίνουνε την δίκια μας γλώσσα]
Καταρχάς είναι πολύ δύσκολη για αυτούς και μην κοιτάμε και κρίνουμε με το δικό τους το χαμηλό επίπεδο, εμείς πρέπει να είμαστε πιο άνετη και διπλωματικοί.

Ανάφερες για [την γλώσσα τις καρδιας], εκεί ο άνθρωπος δεν χρειάζεται ούτε καν τα αγγλικά.

Όσο για τον A. Διάκο και των Γερο του Μωρία έχω να πω μονο ένα:
Ας ελευθερωθούμε από την γενιά του 1821 και ας κοιτάξουμε για το καλύτερο μας....
την σημερινή εποχή και το μέλλον μας

Τέλος: Mαθαίνοντας άλλες γλώσσες μπορεί κανεις να καταλαβαίνει το πως σκέφτονται
η συνάθρωποι μας, την νοοτροπία τους και πάνω από όλα το χιούμορ τους.

Με συμπάθεια!

.
motion. web. print. designer

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 12 Αύγ 2006 12:20

"Ειναι δύσκολη η Ελληνική γλώσσα".Ένα παραμύθι που κρατάει χρόνια.Επειδή ξέρω και Αγγλικά και Ισπανικά τα Ελληνικά έχουν πολλές ομοιότητες με τα Ισπανικά,που κάπιοι τα θεωρούν γελοία (προσωπικά τα θεωρώ δύσκολα).Αλλά μαθαίνονται.Κάπιοι πάνε να μάς πείσουν ότι η γλώσσα μας είναι άχρηστη.Αυτό καταλαβαίνω.

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pixelatorios » 13 Αύγ 2006 04:42

aguila21 έγραψε:τα Ελληνικά έχουν πολλές ομοιότητες με τα Ισπανικά,

Κάπιοι πάνε να μάς πείσουν ότι η γλώσσα μας είναι άχρηστη.Αυτό καταλαβαίνω.
Φιλε αγκουίλα! τα Ισπανικά έχουνε Ελληνικές ομοιότητες και όχι το αντίθετο!
Κανένας μορφωμένος δεν θεωρεί την Ελληνική γλώσσα άχρηστη η οποια είναι η πηγή όλης τις Ευρωπαϊκής/Λατινικής γλώσσας.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 13 Αύγ 2006 18:27

Καταρχάς σόρρυ που καθυστέρησα να απαντήσω αλλά δεν είχα σύνδεση τις τελευταίες 3 μέρες.

Και κατά δεύτερον, σε ότι αφορά το θέμα μας.
Κάθε γενεά θέλει να πάει μπροστά. Να χαρεί το μέλλον της. Όμως όλοι ξεχνάνε ότι πρέπει να το φτιάξουν πρώτα. Και για να φτιάξεις κάτι πρέπει να έχεις εμπειρία, δηλ όλα όσα έμαθες ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ. Αν θες να κοιτάξεις μπροστά θα πρέπει να έχεις κοιτάξει πρώτα πίσω.

Μερικοί, κοιτάζουν πίσω (ιστορικοί, αρχαιολόγοι) μερικοί μόνο μπροστά (οικονομικού είδους δουλειές π.χ δικηγόροι, εμπόροι) αλλά ΠΟΤΕ ο ιστορικός και ο αρχαιολόγος δεν είπε στους άλλους να κάνουν κάτι που θα τους καταστρέψει όπως έχουν την συνήθεια οι άλλοι να κάνουν για χατήρι οικονομικών συμφερόντων (π.χ καταστροφή αρχαίων μνημείων ΕΠΙΤΗΔΕΣ με ΔΥΝΑΜΙΤΗ (έτσι άκουσα, δεν ξέρω κατά πόσο είναι αλήθεια αυτό... αλλά βάζω στοίχημα ότι είναι) για να μην μαθευτεί η ιστορία αυτών των αρχαίων που ποιος ξέρει τι μυστικά θα απεκάλυπταν.

Με το να καταστρέψεις κάτι που υπάρχει ήδη όπως η ιστορία για να ξεχάσουν οι έλληνες την ιστορία τους (όπως π.χ ο pixelatorios... ακούς εκεί "να ελευθερωθούμε από το 1821" λες και ο ΛΟΓΟΣ που ΕΣΥ και ΕΓΩ είμαστε ελεύθεροι δεν ήταν οι άνθρωποι του 1821... τι ειρωνική λέξη χρησιμοποιήσες όμως....) και να μην έχουν έχθρα με τους γείτονες Τούρκους μόνο ένα διεφθαρμένος θα έχει κέρδος όπως π.χ ο Μπους (που τι σύμπτωση... ετοιμάζει να βάλει -αν δεν τις έβαλε κιόλας- αμερικάνικες βάσεις στην Ελλάδα "για να μας προστατέψει" λέει από την τρομοκρατια).

Τα πράγματα που πρέπει να ξέρει ο άνθρωπος είναι αυτά που η παγκοσμοιοποίηση προσπαθεί να καταστρέψει, όπως η γλώσσα, τα ήθη, τα έθιμα, η θρησκεία και η ιστορία. Εγώ δεν θέλω να ξεχάσω για χατήρι της παγκοσμιοποίησης την έχθρα μου με τους Τούρκους.

Αντιθέτως προθυμοποιούμαι να την "ξεχάσω" προς συναδέλφοση των λαών κάτι που είπα ήδη πριν (και που όμως ο deninho σκέφτηκε τόσο παραπέρα ώστε να πει ακόμα και την λέξη "ρατσιστής" για μένα και που λογικά θα έπρεπε τώρα να τον ρωτήσω το ίδιο πράγμα που ρώτησα και την Hermeia πρέπει όλοι να συμφωνούμε με κάτι για να μην μας πούνε "ρατσιστές";;) αν βέβαια και αυτοί μου αποδείξουν ότι είναι πρόθυμοι να κάνουν το ίδιο. Έχει αποδειχτεί ΕΣΤΩ και ελάχιστα κάτι τέτοιο; Οι άγγλοι κράτησαν τον λόγο τους για την Κύπρο 30 χρόνια πριν. ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ;;;

Το να κοιτάζει κανείς μπροστά είναι λογικό. Το να κοιτάζει κανείς πίσω χρήσιμο. Και ανάλογα με το τι ζωή θέλει να κάνει πρέπει να κοιτάζει λιγότερο η περισσότερο. Αλλά ότι θα κοιτάζει ΘΑ ΚΟΙΤΑΖΕΙ! Αν θέλει να πάει μπροστά.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Janas
Όλο μου το αποπάνω ποστ πηγαίνει εκτός από τους άλλους και ποιο ειδικά σε σένα. Διάβασε το και απάντησε σε αυτό αν έχεις τυχών σχόλια.

aguila21
Αν δεν επενδύσουμε στην Έρευνα,η οικονομία κατά διαόλου θα πηγαίνει.
Και εγώ νομίζω ότι θα έπρεπε να προσθέσεις 2-3 λεξούλες ακόμα για να ξεκαθαρίσεις τι σοϊ έρευνα εννοείς. Γιατί η έρευνα από την "έρευνα" διαφέρει. Όσα θετικά στοιχεία και να βγουν από μια έρευνα άμα δεν τα χρησιμοποιήσεις για το καλό του ανθρώπου την βάψαμε. Πάλι το στοιχείο "η αγάπη προς τον συνάνθρωπο" έρχεται στην επιφάνεια είτε εγώ το λέω από την χριστιανική μου πλευρά είτε όχι.

Misato
Λαϊκός ορθόδοξος συναγερμός?????!!!!!!!
Δεν το έπιασα αυτό. :o Τι εννοείς;
Πάντως ούτε εγώ θεωρώ κακό το να έχει κάποιος άνθρωπος το δικαίωμα της επιλογής. ΔΙΑΦΩΝΩ όμως να το έχει για λάθος λόγους. Ο καθένας πρέπει να ξέρει το γιατί έχει αυτήν την επιλογή. Όχι να είναι πρόβατο.

Pixelatorie
Patriot, χωρίς παρεξήγηση, το έχεις πάρει πολύ πατριωτικά το θέμα!
Τι χωρίς παρεξήγηση; Εγώ το θεωρώ τιμή μου αυτό :P
δεν είναι κακό να διδάσκεται η τουρκικη γλώσσα σε μαθητές που θέλουνε να την μάθουνε (νομίζω ότι δεν είναι και υποχρεωτικό).
Μα το θέμα γίνεται γι' αυτούς που ΔΕΝ θέλουνε να μάθουνε. Το "υποχρεωτικό" θα φανεί αργότερα. Και αν φανεί πράγματι ΤΙ θα μου πεις τότε; Θα το θυμάσαι έστω;
εμείς πρέπει να είμαστε πιο άνετη και διπλωματικοί.
Η πολύ διπλωματία βλάπτει. Κυρίως όταν γίνεται από την μία πλευρά μόνο...
Ανάφερες για [την γλώσσα τις καρδιας], εκεί ο άνθρωπος δεν χρειάζεται ούτε καν τα αγγλικά.
Το ξέρω. Και ΜΑΝΤΕΨΕ: ΔΕΝ ήταν δικιά μου η επιλογή να την μάθω.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pixelatorios » 14 Αύγ 2006 03:29

patriot έγραψε: Μα το θέμα γίνεται γι' αυτούς που ΔΕΝ θέλουνε να μάθουνε. Το "υποχρεωτικό" θα φανεί αργότερα. Και αν φανεί πράγματι ΤΙ θα μου πεις τότε; Θα το θυμάσαι έστω;
Δεν είναι δυνατόν να γίνει υποχρεωτική η γλώσσα τους, είναι σαν να ακυρώνουμε την Αγγλική σαν δεύτερη γλώσσα και να βάζουνε την Τουρκικη, θα γίνει επανάσταση στην Ελλάδα.
patriot έγραψε: ΔΕΝ ήταν δικιά μου η επιλογή να την μάθω.
Πιστεύω ότι την χρειάστηκες και είσαι ικανοποιημένος που την κυριαρχείς.

Άβαταρ μέλους
janas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από janas » 14 Αύγ 2006 21:12

Έχω "βαρεθεί" να ακούω για την ιστορία μας και την κουλτούρα μας, οτι εμείς έχουμε κάνει αυτό και το άλλο, οτι δημιουργήσαμε το δυτικό πολιτισμό οταν οι άλλοι ζούσαν στις σπηλίες και όλες αυτές τις χαζο-μπούφες. ΕΛΕΟΣ πια!!! Είμαστε μια κοινωνία που το μόνο για το οποίο μπορεί να υπερηφανευτεί είναι το παρελθόν του. Είμαστε μια οπισθοδρωμική κοινωνία και το παράδοξο είναι οτι αντί να παραδειγματιστούμε από τους προγόνους, τελικά κάνουμε τα αντίθετα. Για αυτό και το "ας απελευθερωθούμε από το 1821" νομίζω οτι πάει σε αυτή τη λογική και συλλογιστική.

Και επειδή διάβασα κάπου για Κύπρο κλπ, καλυτερα να κοιτάμε πρώτα τα δικά μας λάθη και να μην μας φταίνε μόνο οι άλλοι. Γιατί πάντα για οτι έχουμε υποφέρει και έχουμε τραβήξει φταίμε κυρίως εμείς και δευτερυοντως οι άλλοι. Και δεν μπορώ να κρίνω τους άλλους λαούς γιατί ο καθένας κοιτάει το συμφέρον του και καλά κάνει, άλλωστε και εμείς το ίδιο κάναμε και κάνουμε.

Επιπλέον δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να φοβάμαι την παγκοσμιοποίηση. Την έχουμε αναγάγει στην διεθνή λαίλαπα και σε κάτι κακό και διαβολικό. Αντιθετως τα ωφέλη και τα προτερήματα της είναι περισσότερα από τα μειονεκτήματα της. Τώρα αν κάποιος αναφερθεί στην οικονομική παγκοσμιοποίηση, αυτό είναι μια άλλη συζήτηση. Μια κοινωνία που δεν είναι ανοικτή σε νέες ιδέες και αντιλήψεις είναι καταδικασμένη κοινωνία. Άλλωστε κάτι τέτοιο μας διδάσκει και η ιστορία μας.

Και επειδή με αυτά που αναφέρω σίγουρα θα κριθώ σαν αμερικανόφιλος, θέλω να πω οτι ναι όντως είμαι πολύ μάλιστα. Τα σημαντικότερα πράγματα στη διανόηση και στις νέες ιδέες ξεκινάνε από εκεί. Δυστυχώς γνωρίζουμε μόνο την Αμερική του Μπους κλπ και οχι την άλλη Αμερική των ελεύθερων ιδεών και απόψεων. Παράδειγμα, τα αντανακλαστικά τους στη κρίση της Μέσης Ανατολής ήταν ακαριαία, ξεκινώντας τις διαδηλώσεις από την πρώτη μέρα. Οχι όπως στην Ευρώπη που ακόμη κοιμούνται...

Άβαταρ μέλους
FotiSpeaking@

Δημοσίευση από FotiSpeaking@ » 14 Αύγ 2006 21:39

Egw eftyxws paw 3i gymnasiou... opote apokleietai na arxisw twra na mathainw toyrkika!!1 dn pistevete k eseis?
Εικόνα
Right now, as you read this,
7 Million people are having SEX!
And you're on the computer!
omg...you must be a psycho....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες