Υποχρεωτική εκμάθηση της Τουρκικής Γλώσσας στα Γυμνάσια

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση

Ειναι Αληθεια Αυτο ??

ΝΑΙ
4
22%
ΟΧΙ
4
22%
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
10
56%

Σύνολο ψήφων: 18

Άβαταρ μέλους
misato

Δημοσίευση από misato » 14 Αύγ 2006 23:12

patriot έγραψε:
Misato
Λαϊκός ορθόδοξος συναγερμός?????!!!!!!!
Δεν το έπιασα αυτό. :o Τι εννοείς;
Πάντως ούτε εγώ θεωρώ κακό το να έχει κάποιος άνθρωπος το δικαίωμα της επιλογής. ΔΙΑΦΩΝΩ όμως να το έχει για λάθος λόγους. Ο καθένας πρέπει να ξέρει το γιατί έχει αυτήν την επιλογή. Όχι να είναι πρόβατο.
Εννοώ την πηγή (βλ. 1η σελίδα). Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να είμαι υπέρ του συγκεκριμένου κινήματος-ιδεολογίας. :wink:
[/quote]
"watashi wa ikiru"

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 15 Αύγ 2006 03:44

Pixelatorie
Pixelatorios έγραψε:
patriot έγραψε: ΔΕΝ ήταν δικιά μου η επιλογή να την μάθω.
Πιστεύω ότι την χρειάστηκες και είσαι ικανοποιημένος που την κυριαρχείς.
Δεν μπορώ να πω ότι την χρειάστηκα ΣΟΒΑΡΑ. Μέχρι στιγμής σε ότι την έχω χρησιμοποιήσει το έχω κάνει μόνο και μόνο επειδή βαριόμουνα ή δεν είχα τίποτα άλλο να κάνω και καθόμουνα στο internet κάτι που δεν ταιριάζει ούτε με τον τρόπο ζωής μου ούτε με τον χαρακτήρα μου. Αλλά ότι έχασα τόσα χρόνια από την ζωή μου (και μάλιστα εις βάρος μιας άλλη γλώσσας που ήθελα να μάθω) δεν πρόκειται να το συγχωρήσω στον πατέρα μου που επέμενε να την μάθω για το τίποτα. Ούτε η ζωή που έκανα, ούτε η ζωή που θέλω να κάνω επιβάλει KAN την γνώση δεύτερης γλώσσας αλλά άμα ήταν να μάθω μία γιατί να μην μάθω αυτήν που ήθελα; (ιταλικά) Ο εξαναγκασμός φέρνει αντίθετα αποτελέσματα. Και ακριβώς γι'αυτό δεν μπορώ να πω ότι "την κυριαρχώ". Το ότι μάλιστα είναι τόσο ηλίθια γλώσσα σαν γλώσσα με κάνει να την αντιπαθώ ακόμα ποιο πολύ.

Misato
Εννοώ την πηγή (βλ. 1η σελίδα).
Ααα.... το ποστ του fiskilis... τώρα κατάλαβα....
Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να είμαι υπέρ του συγκεκριμένου κινήματος-ιδεολογίας.
Και τώρα έχω μία ερώτηση.
Καλά το "κίνημα" (που δεν κατάλαβα γιατί είναι κίνημα... είναι απλά ένα απαραίτητο πράγμα) αλλά η λέξη "ιδεολογία" δεν νομίζεις ότι είναι υπερβολή; Πώς σκέφτεται κάποιος χωρίς την γλώσσα και κυρίως τις δύσκολες (για τους άλλους γιατί εγώ εύκολη την βλέπω) όπως η ελληνική; Κάθε φορά που έρχεται κάτι καινούργιο ένα παλιό φεύγει και αυτό δεν το λέω εγώ αλλά εσείς που υποστηρίζετε το μέλλον (λες και θα σας φύγει) και ξεχνάτε το παρελθόν. Θες να φύγει η ελληνική για να έρθει η Τούρκικη; Αυτό όπως είπα δεν είναι υπερβολή; Εννοείς ότι υπερβάλλω; Αν ναι γιατί; Δεν είναι αλήθεια ότι σιγά-σιγά την κόβουν από όπου μπορούν;
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 15 Αύγ 2006 03:55

Janas
Έχω "βαρεθεί" να ακούω για την ιστορία μας και την κουλτούρα μας, οτι εμείς έχουμε κάνει αυτό και το άλλο, οτι δημιουργήσαμε το δυτικό πολιτισμό οταν οι άλλοι ζούσαν στις σπηλίες και όλες αυτές τις χαζο-μπούφες.
Εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο ποτέ σε κανένα γιατί το θεωρώ ρατσιστικό. Την συγκεκριμένη νοοτροπία δηλ. Όμως πρέπει να παραδεχτείς ότι είναι αλήθεια.
Είμαστε μια κοινωνία που το μόνο για το οποίο μπορεί να υπερηφανευτεί είναι το παρελθόν του.
Στο οποίο βασίζεται το μέλλον του όμως. Διαφωνείς με το παράδειγμα που έδωσα πριν; Για να πας μπροστά πρέπει πρώτα να κοιτάξεις γύρω σου να δεις που βρίσκεσαι. Γιατί διαφωνείς σε αυτό; Έχω άδικο;
Είμαστε μια οπισθοδρωμική κοινωνία
Καιρό ήθελα να ρωτήσω κάποιον ΓΙΑΤΙ το λέει αυτό. (?) Αν εξαιρέσουμε ότι εγώ αυτό το θεωρώ τιμή μου και καμάρι μου μπορεί κάποιος να μου πει ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΠΑΘΕΙ κάποιος αν είναι οπισθοδρομικός; Έχετε φαγωθεί όλοι σας στο να κοιτάτε μπροστά ώστε ξεχάσατε το γιατί το κάνετε. Γιατί αν το θυμόσασταν θα το λέγατε κιόλας. Λοιπόν τι ακριβώς σημαίνει "οπισθοδρομικός" κατά την γνώμη σας; Κάποιος που δεν πιστεύει ότι θα πάει μπροστά με τον ίδιο τρόπο που πιστεύετε εσείς; Υπάρχουν τόσοι τρόποι για να πάει μπορστά και εσείς κολλήσατε στην λέξη. Μέχρι στιγμής μου είπες για την οικονομία αλλά δεν είπες ΠΟΤΕ τι θα τα κάνεις αυτά τα λεφτά αν τα βγάλεις. Τι; Θα χτίσεις ένα σπίτι για τα παιδιά σου ώστε όταν πεθάνεις τέρμα; Ή θα φροντίσεις τα παιδία σου να ΞΕΡΟΥΝ για ποιο λόγο το έχτισες το σπίτι ΓΙ ΑΥΤΑ; Και πως θα το κάνεις αυτό αν δεν αφήσεις κάποιο ενθύμιο δηλ το ίδιο το σπίτι; Ε, οι δικοί μας πρόγονοι μας άφησαν τόσα και τόσα. Ουσιαστικά λοιπόν έκαναν ότι θες να κάνεις και εσύ τώρα. Γιατί σαν φαίνεται παράξενο όταν λεω αυτό που σκέφτεστε; Είμαι λέει οπισθοδρομικός. ΔΗΛ;; Χρησιμοποιώ άλλες λέξεις από τις δικές σας;
το "ας απελευθερωθούμε από το 1821" νομίζω οτι πάει σε αυτή τη λογική και συλλογιστική.
ΔΕΝ θα υπήρχε αυτή η λογική και η συλλογιστική αν δεν υπήρχαν οι άνθρωποι του 21. Καλομάθαμε μου φαίνεται στην ελευθερία και ξεχάσαμε το πως ήταν η σκλαβιά. Για κάτσε να ερθει κανένας Μπους (που θα έρθει μην νομίζεις) να μας σκλαβώσει και τότε θα με θυμηθείτε που το μόνο που θα έχετε θα είναι ντουβάρια αντί για ανθρώπους με πατριωτική ψυχή να πολεμήσουν για να σας ελευθερώσουν. Να δω τι θα κάνετε τότε. (Και το ξέρεις ότι κάποιος Μπους -η παγκοσμοιοποίηση για την ακρίβεια- θα έρθει, δεν το ξέρεις.) Α.. και τώρα που είπα για παγκοσμοιοποίηση... Διάβασε κανένα Hellenic Nexus πρώτα και μετά έλα να μου ξαναμιλήσεις. Αυτό στο λέω για την παρακάτω παράγραφο σου:
Επιπλέον δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να φοβάμαι την παγκοσμιοποίηση. Την έχουμε αναγάγει στην διεθνή λαίλαπα και σε κάτι κακό και διαβολικό. Αντιθετως τα ωφέλη και τα προτερήματα της είναι περισσότερα από τα μειονεκτήματα της. Τώρα αν κάποιος αναφερθεί στην οικονομική παγκοσμιοποίηση, αυτό είναι μια άλλη συζήτηση. Μια κοινωνία που δεν είναι ανοικτή σε νέες ιδέες και αντιλήψεις είναι καταδικασμένη κοινωνία. Άλλωστε κάτι τέτοιο μας διδάσκει και η ιστορία μας.
Και έχω και μια απορία. Τα κέρδη της παγκοσμοιοποίησης είναι κυρίως οικονομικά. Εσύ τι άλλα βλέπεις δηλ; Γιατί σε ότι αφορά τα οικονομικά θα πρέπει να βλέπεiς ειδήσεις ποιο συχνά. Αλλά είπες "όχι" στο οικονομικό. Άρα;
Και επειδή διάβασα κάπου για Κύπρο κλπ, καλυτερα να κοιτάμε πρώτα τα δικά μας λάθη και να μην μας φταίνε μόνο οι άλλοι.
Σαν ποια λάθη για την Κύπρο;;
Γιατί πάντα για οτι έχουμε υποφέρει και έχουμε τραβήξει φταίμε κυρίως εμείς και δευτερυοντως οι άλλοι.
Ναι το ξέρω ότι όταν οι άλλοι έρχονται να μας κατακτήσουν φταίμε εμείς. Εμείς τους προκαλούμε που έχουμε κάποια γη για να ζήσουμε. Έπρεπε να τους την χαρίζαμε εξαρχής για να μην μας πολεμάνε μετά. Βέβαια μπορεί να πεθαίναμε χωρίς αυτήν αλλά τι σημασία έχει βρε αδερφέ; Αρκεί να έχουν οι άλλοι τα δικά μας. (Σόρρυ για την ειρωνία αλλά έτσι ακούστηκες.)
Και δεν μπορώ να κρίνω τους άλλους λαούς γιατί ο καθένας κοιτάει το συμφέρον του και καλά κάνει, άλλωστε και εμείς το ίδιο κάναμε και κάνουμε.
Το να κοιτάξει κανείς να ζήσει είναι φυσικό και αναμενόμενο. Το να σκοτώνει τους άλλους δεν έχει δικαίωμα. Και επειδή σε κρίνω οικονομικό τύπο (ενώ υποθέτω εσύ εμένα, θρησκευτικό-ιστορικό που όντως είμαι και τα δύο) σε πληροφορώ ότι ΠΟΤΕ δεν πήγε η ΕΛΛΑΔΑ (πρόσεξε τον όρο που χρησιμοποιώ: Η ΕΛΛΑΔΑ) να κατακτήσει άλλες χώρες. ΠΟΤΕ!
Και επειδή με αυτά που αναφέρω σίγουρα θα κριθώ σαν αμερικανόφιλος, θέλω να πω οτι ναι όντως είμαι πολύ μάλιστα. Τα σημαντικότερα πράγματα στη διανόηση και στις νέες ιδέες ξεκινάνε από εκεί. Δυστυχώς γνωρίζουμε μόνο την Αμερική του Μπους κλπ και οχι την άλλη Αμερική των ελεύθερων ιδεών και απόψεων.
Θες τώρα να ακούσεις και μια άλλη άποψη; ΘΑΥΜΑΖΑ την Αμερική για πολλά χρόνια ακριβώς για τα καλά ΠΟΥ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΛΕΣ ότι είχε. Άκου τώρα και την αλήθεια από έναν ιστορικό.

1) Οι νέες απόψεις (από το 1492 μέχρι σήμερα) βασίζονται στην ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του συντάγματος τους. (Γιατι πιο πριν δεν υπήρχε καν Αμερική ενώ η Ελλάδα υπήρχε.)
2) Το σύνταγμα τους το έγραψαν 3 άνθρωποι, εκ των οποίων ο ένας ήταν Βεβιαμίν Φραγκλίνος ο οποίος έζησε την μισή του ζωή στην Γαλλία.
3) Η Γαλλία εκείνη την εποχή ζούσε στον πυρετό της Γαλλικής Επανάστασης η οποία επανάσταση βασίστηκε σε ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ιδέες περί ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ.
4) Τις ίδιες ιδέες έμαθαν και τα ελληνόπουλα που μπόρεσαν και το έσκασαν κρυφά (ακριβώς επειδή ΔΕΝ είχαν ελευθερία) από την Ελλάδα εξαιτίας της τουρκοκρατίας.
5) Με αυτές τις ιδέες μπόρεσαν και έστειλαν τα παιδιά τους στο κρυφό σχολειό όταν επέστρεψαν πίσω ΕΠΙΤΗΔΕΣ για να πολεμήσουν για την ελευθερία της πατρίδος.
6) Με αυτές τις ιδέες πολέμησαν το 1821 για να είσαι εσύ ελεύθερος σήμερα.

Ουσιαστικά λοιπόν εσύ ΔΕΝ θαυμάζεις την Αμερική. Θαυμάζεις την Ελλάδα και ΔΕΝ το ξέρεις ΚΑΝ. Αυτό ειναι ένα σημάδι της παγκοσμοιοποίησης. Η υποδούλωση της ελευθερίας του πνεύματος. Ξέρω για την αμερική πράγματα που αμφιβάλλω αν εσύ ένας αμερικανόφιλος τα ξέρεις. Γιατί σου λέω την θαύμαζα και μάλιστα για πολλά χρόνια. Μέχρι την στιγμή που αντιλήφθηκα το πόσο έχει ξεπέσει σήμερα. Είχα δεν σε ένα έργο την σκηνή μαθητή-καθηγήτριας που το παιδί την ευχαριστούσε που του έμαθε ένα πράγμα τύπου 2+2=4. Και αν παρατήρησες είπα ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑΣ όχι δασκάλας. Δηλ από γυμνάσιο και πάνω. (Για την ακρίβεια μέση με τέλςο λυκείου σε ηλικία). Τι σοϊ πνεύμα γνώσης είναι αυτό;; Είσαι σίγουρος ότι θαυμάζεις την σωστή ΕΠΟΧΗ της αμερικάνικης ιστορίας;
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
janas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από janas » 15 Αύγ 2006 12:54

Καταρχην καλό είναι να είμαστε σεμνοί και ταπεινοί άνθρωποι και να μην θεωρούμε εαυτούς καλύτερους από τους άλλους. Κάτι τέτοιο άλλωστε έλεγαν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι.

Δευτερον ένα έθνος με τέτοια ιστορία και ανάπτυξη πνευματική και καλλιτεχική αλήθεια πως έχει καταντήσει τα τελευταία 100 χρόνια? Αυτό δεν είναι οπισθοδρόμηση της κοινωνίας μας?

Τρίτον η παγκοσμοιοποίηση κάθε άλλο από μόνο οικονομική είναι. Αυτό είναι ένα από τα "στερεότυπα" που μας μαθαίνουν...Δηλαδή το διαδίκτυο αν δεν είναι ο ορισμός της παγκοσμοιοποίησης τι είναι τοτέ?

Τέταρτον μην λες οτι και οι Έλληνες δεν έκαναν επεκτατικούς πολέμους, δηλαδή το όνειδος της Μκρασιατικής καστροφής τι ήταν? Απο που και ως που έπρεπε να εκστρατέουμε έως την Άγκυρα?

Πέμπτον, νομίζω οτι πριν του Αττίλα 1 και 2 είχαμε ένα πραξικόπημα και τον ΕΟΚΑ Β. Ποιοι ευθύνονται για αυτά? Μόνο οι Ελληνες...και βέβαια βρήκαν πάτημα οι Τούρκοι για να κάνουν την προσχεδιασμένη τους απόβαση στη Κύπρο.

Τελειώνοντας θα ήθελα να αναφερθώ σε ένα από τους μεγαλύτερους μύθους και παραπληροφόρηση της νεότερης ελληνικής ιστορίας. Τα λεγόμενα "κρυφά σχολεία". Δυστυχώς τα σχολικά βιβλία ιστορίας έχουν τόσες πολλές ανακρίβειες. Ο μύθος λοιπόν οτι οι παπάδες μας μάθαιναν γράμματα είναι απίστευτο πως διδάσκεται ακόμα στα σχολεία, μάλλον το αντιθετο γινόταν τοτε (Α. Αγγέλου: Το Κρυφό Σχολειό, χρονικό ενός μύθου, εκδόσεις Εστία 1997).

PS:H συζήτηση έιναι πλέον off-topic και σορρυ αν έχω κουράσει τους άλλους users του freestuff.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 15 Αύγ 2006 15:07

janas έγραψε:Καταρχην καλό είναι να είμαστε σεμνοί και ταπεινοί άνθρωποι και να μην θεωρούμε εαυτούς καλύτερους από τους άλλους. Κάτι τέτοιο άλλωστε έλεγαν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι.
Συμφωνώ στην ιδέα όχι επειδή το έλεγαν οι προγονοι μου (που το έλεγαν ανάλογα με την κοινωνική τους τάξη... όποτε τους συνέφερε δηλ) αλλά μόνο και μόνο επειδή θέλω να πιστεύω ότι είμαι δίκαιος άνθρωπος (αυτό είναι χριστιανική (καθολική όμως) αρχή όχι αρχαιοελληνική). Αυτό όμως λίγο-πολύ είναι μόνο αντικειμενικό ως ιδέα γιατί προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος μη εγωιστής. Ακόμα και δίκαιος να είναι ένας άνθρωπος εγωιστής είναι. (Το θέμα είναι πόσο πολύ είναι ταπεινός ο ίδιος εις βάρος του εαυτού του προς την ανάπαυση (της ψυχικής δηλ) γαλήνης του συνανθρώπου του... κάτι που δεν νομίζω να γίνεται στις μέρες μας)
Δευτερον ένα έθνος με τέτοια ιστορία και ανάπτυξη πνευματική και καλλιτεχική αλήθεια πως έχει καταντήσει τα τελευταία 100 χρόνια? Αυτό δεν είναι οπισθοδρόμηση της κοινωνίας μας?
Αν παρατήρησες αυτό άρχισε από τότε που μπήκε το οικονομικό στην μέση, δηλ από την δολοφονία την βασιλέως Γεωργίου την εποχή του Βενιζέλου δηλ στις αρχές του προηγύμενου αιώνα. Γιατί ποιο πριν είμασταν έλληνες και δεν χρειαζόμασταν ξένους να μας κυβερνάνε. (Πώς στο καλό τους ήρθε να φέρουν ξένο βασιλιά δεν κατάλαβα.... ) Και εγώ πιστεύω ότι έχει μείνει πίσω η κοινωνίας μας, όχι όμως επειδή δεν έχουμε ότι έχουν οι άλλοι (τεχνολογία π.χ) αλλά επειδή δεν είμαστε πια ο εαυτός μας. Είμαστε οτιδήποτε άλλο μπορείς να φανταστείς.
Τρίτον η παγκοσμοιοποίηση κάθε άλλο από μόνο οικονομική είναι. Αυτό είναι ένα από τα "στερεότυπα" που μας μαθαίνουν...Δηλαδή το διαδίκτυο αν δεν είναι ο ορισμός της παγκοσμοιοποίησης τι είναι τοτέ?
Λόγο του ότι μου έχεις πει μέχρι στιγμής ακούγεται πολύ αντιπροσωπευτικό της κοινωνίας μας (άσχετα αν κατά την γνώμη μου αυτό δεν είναι υπέρ μας αλλά το αντίθετο) γι' αυτό στα αλήθεια σου συνιστώ να διαβάσεις το Hellenic Nexus και δεν το είπα ειρωνικά πριν. Αγόρασε τα παλιά τεύχη (κυκλοφορεί κάθε 2 μήνες και είναι πάνω-κάτω στο τεύχος 15) αυτά που κυκλοφόρησαν την περίοδο των μηνών "ιου" (Σεπτεμβρίου, Οκτωβρίου κ.τ.λ) που λένε πολλά σχετικά θέματα που αφορούν την συζήτηση μας. Λένε πολλά για την παγκοσμοιοποίηση που θα σου σηκωθεί η τρίχα (αν όχι τότε είσαι πολύ ποιο αμερικανόφιλος από όσο νομίζεις... και κατά την γνώμη μου χωρίς να το ξέρεις καν.... αλήθεια δεν μου είπες. Τι γνώμη έχεις γι' αυτά που σου είπα περί Φραγκλίνου και Αμερικής; Τι ήξερες και τι δεν ήξερες; )

Και σε ότι αφορά το τι είναι το net. Εγώ δεν συμφώνησα ποτέ με αυτό ή με οποιαδήποτε άλλη τεχνολογία που βγάζει τον άνθρωπο από τα δικά του μυαλά και ιδέες και οδηγεί στα ξένα και μάλσιτα σαν πρόβατα επί σφαγή.
Τέταρτον μην λες οτι και οι Έλληνες δεν έκαναν επεκτατικούς πολέμους, δηλαδή το όνειδος της Μκρασιατικής καστροφής τι ήταν? Απο που και ως που έπρεπε να εκστρατέουμε έως την Άγκυρα?
Είσαι σίγουρος ότι ξέρεις ιστορία;; Όλα αυτά ήταν δικά μας και μας τα φάγανε. Δεν έπρεπε να είμαστε στο σπίτι μας δηλ;
Πέμπτον, νομίζω οτι πριν του Αττίλα 1 και 2 είχαμε ένα πραξικόπημα και τον ΕΟΚΑ Β. Ποιοι ευθύνονται για αυτά? Μόνο οι Ελληνες...και βέβαια βρήκαν πάτημα οι Τούρκοι για να κάνουν την προσχεδιασμένη τους απόβαση στη Κύπρο.
Πάνω που σου τόνισα πριν το "η ΕΛΛΑΔΑ" δεν έκανε ΠΟΤΕ πόλεμο για εισβολή σε άλλη χώρα. "Ελλάδα" ίσον ελληνικές ιδέες. Όχι αμερικάνικες.
Τελειώνοντας θα ήθελα να αναφερθώ σε ένα από τους μεγαλύτερους μύθους και παραπληροφόρηση της νεότερης ελληνικής ιστορίας. Τα λεγόμενα "κρυφά σχολεία".
Δυστυχώς τα σχολικά βιβλία ιστορίας έχουν τόσες πολλές ανακρίβειες. Ο μύθος λοιπόν οτι οι παπάδες μας μάθαιναν γράμματα είναι απίστευτο πως διδάσκεται ακόμα στα σχολεία, μάλλον το αντιθετο γινόταν τοτε (Α. Αγγέλου: Το Κρυφό Σχολειό, χρονικό ενός μύθου, εκδόσεις Εστία 1997).
Δεν ξέρω αν διδάσκεται ακόμα στα σχολεία (έτσι όπως καταργούν τα πάντα βάζω στοίχημα ότι και 10 φορές να ήταν αλήθεια θα το καταργούσαν) αλλά είναι αλήθεια το πόσο πολύ χρησιμευσαν τα κρυφά σχολειά κατά την περίοδο της Τουρκοκρατίας ΟΧΙ επειδή το διάβασα στα σχολεία αλλά από άλλες ιστορικές πηγές. Εξάλλου είναι γνωστό ότι οτιδήποτε ελληνικό μ.Χ το πετάνε στα σκουπίδια προς δικό τους συμφέρον. Επιβεβαίωσες αν αυτά που διάβασες ήταν αλήθεια; Γιατί εγώ μπορώ να σε διαβεβαιώσω ως ιστορικός για το ακριβώς αντίθετο. (Εδώ θα ήθελα ειδική απάντηση σε παρακαλώ)
PS:H συζήτηση έιναι πλέον off-topic και σορρυ αν έχω κουράσει τους άλλους users του freestuff.
Είναι γεγονός ότι ξεφύγαμε από το θέμα. Αλλά εμένα η συζήτηση μου αρέσει. Αν δεν σε κούρασα ας μην την αφήσουμε στην άκρη.

Άβαταρ μέλους
misato

Δημοσίευση από misato » 15 Αύγ 2006 19:55

patriot έγραψε:
Misato

Και εννοώ τον Λαϊκό Ορθόδοξο Συναγερμό! :lol: χεχ
"watashi wa ikiru"

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 17 Αύγ 2006 18:29

misato έγραψε:
Και εννοώ τον Λαϊκό Ορθόδοξο Συναγερμό! :lol: χεχ
Α, έτσι όπως το είπες.... Γιατί και στο "Λαϊκό Ορθόδοξο Συναγερμό" (ΛΑοΣ;;; ξέρεις αυτό με τον... πως τον λένε; Καρατζαφέρη; Κάπου εκεί...) αλλά και εδώ πήγε αλλού το μυαλό μου. Εδώ νόμιζα ότι διαφωνείς με την ιδέα της δικής μας γλώσσας... Σόρρυ για την παρεξήγηση. :oops:

sonic74

Δημοσίευση από sonic74 » 22 Αύγ 2006 03:55

Παιδιά, ότι πάνε να μας πλασάρουν δεν σημαίνει ότι είναι καλό για εμάς.Αρχίσαν με τους "σεισμούς", μας κάνουν πλύση εγκεφάλου εδώ και χρόνια ότι η τουρκία ΠΡΕΠΕΙ να μπει στην Ε.Ε. για να συμμορφωθεί.Απο τα μεγαλύτερα παραμύθια.Μέσω της Ε.Ε. θέλουν να μας ενώσουν, με τουρκία, με αλβανία,με σκόπια και με βουλγαρία. Η Εφημερίδα το λέει ωμά και ξεδιάντροπα να ετοιμασθούμε για μία Πολιτισμική κοινωνία.
Τίποτα δεν είναι τοιχαίο σε ότι μας συμβαίνει και σε ότι θα μας συμβεί.
400 χρόνια το ξέρεται ότι οι Ελληνες δεν ξέρανε-δεν μαθαίναν γρι Τουρκικά και ε΄τσι αναγκαζόταν οι Τούρκοι να μιλάνε Ελληνικά και μάλιστα πάρα πολλοί Τούρκοι δεν ξέρανε καθόλου Τούρκικα!!!
Ποιο Πολιτισμό έχουν οι τούρκοι,ρε παιδιά ? Που τον βρήκαν ?
Θα επιτρέψουμε να μάθουν τα παιδιά μας τούρκικα ?
Θα κοιμώμαστε, ακόμα ?
Οι Γάλλοι,οι Ολλανδοί,οι Δανοί κ.λ.π. είπαν ΟΧΙ στο ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ. Το σύνταγμα αποσύρθηκε προς το παρρόν και αυτό οφείλεται στο λαό αυτών των χωρών.

Τώρα μόνο ο λαός μπορεί να κάνει κάτι, οι Πολιτικοί είναι δεμένοι- εκτελούν εντολές.

Άβαταρ μέλους
Cozzamara

Δημοσίευση από Cozzamara » 22 Αύγ 2006 15:39

sonic74 έγραψε:400 χρόνια το ξέρεται ότι οι Ελληνες δεν ξέρανε-δεν μαθαίναν γρι Τουρκικά και ε΄τσι αναγκαζόταν οι Τούρκοι να μιλάνε Ελληνικά και μάλιστα πάρα πολλοί Τούρκοι δεν ξέρανε καθόλου Τούρκικα!!!
Κακομοίρη μου, δεν έχεις μυρουδιά απο Πολίτικη κουζίνα.
Τα νιάτα μου δε χόρτασα
κούκλα μου γλυκιά
Με φαγαν τα ξενύχτια
και τα σιροπιαστά

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 23 Αύγ 2006 05:41

Cozzamara έγραψε:
sonic74 έγραψε:400 χρόνια το ξέρεται ότι οι Ελληνες δεν ξέρανε-δεν μαθαίναν γρι Τουρκικά και ε΄τσι αναγκαζόταν οι Τούρκοι να μιλάνε Ελληνικά και μάλιστα πάρα πολλοί Τούρκοι δεν ξέρανε καθόλου Τούρκικα!!!
Κακομοίρη μου, δεν έχεις μυρουδιά απο Πολίτικη κουζίνα.
Αν κοιτάξεις λίγο τις ημερομηνίες Cozzamara θα δεις κάποιες διαφορές, για το πότε έγινε το ένα και πότε το άλλο... Με πυρηνικές βόμβες τι περίμενες;

Άβαταρ μέλους
janas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από janas » 24 Αύγ 2006 12:57

Δεν ήθελα να δώσω συνέχεια και να απαντήσω στο post...γιατί υπάρχει μεγάλη αποκλιση απόψεων, χωρίς καν ελπίδα σύγκλισης, αλλά δεν αντεχω το θέμα του κρυφού σχολείου. Είναι απίστευτη η κριτική που γίνεται στο πανεπιστημιακό Αγγέλου. Οτι και να πιστεύει ένας πανεπιστημιακός έλληνας το οτι βγάζει ένα βιβλίο που τεκμεριώνει με επιχειρήματα και αποτελεί βιβλίο-αναφοράς από την έκδοση του κάτι πρέπει να λέει... Αν και αυτό δεν ικανοποιεί τότε αν μπορεί κάποιος ας μου υποδείξει που αναφέρουν αυτό το μύθο των παπάδων οι Παπαρηγγόπουλος και Σαθάς. Εγώ αναφέρω βιβλιογραφία και οχι έχω διαβάσει κάπου και το ξέρω.

Και το περιοδικό που μου συστάθηκε, έχει σχέση με επιστημονικά συνέδρια? Αποτελεί δηλαδή επιστημονικό επίσημο περιοδικό ή είναι σαν όλα τα άλλα περιοδικά που βγάινουν? Γιατί μπορώ να αναφέρω 10 άλλα περιοδικά τέτοιου τύπου που αντικρούουν αυτά που αναφέρει το συγκεκριμένο (στηρίζομαι σε δεδομένα και σε ερευνητικά αποτελέσματα και η πανεπιστημιακή κοινότητα είναι η ποιο ανεξάρτητη και ορθολογικά σκεπτόμενη).

Οσο για το οτι τότε μάθαιναν ελληνικά οι Τούρκοι... αυτό ισχύει αλλά για οχι ολο το πληθυσμό. Η οικονομική κίνηση ήταν στα χέρια των ελλήνων οπότε αυτός που είναι ισχυρός στην οικονομία κινέι και τα νήματα. Οι Τούρκοι απλά μάζευαν φόρους. Στη σύγχρονη εποχή μήπως τα πράγματα αλλάζουν?΄

Οσο για το Ευρωπαικό Σύνταγμα μήπως καταψηφίστηκε για άλλους λόγους από την ενοποίησηση. Μήπως είχε να κάνει με τα οικονομικά ζητήματα και τις προοπτικές που διανοίγονται στήν αγορά εργασίας και στην αλλαγή τής κοινωνικής πολιτικής των χωρών-μελών?

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 24 Αύγ 2006 21:34

janas έγραψε:ένα βιβλίο που τεκμεριώνει με επιχειρήματα και αποτελεί βιβλίο-αναφοράς από την έκδοση του κάτι πρέπει να λέει...
Αν ένα βιβλίο τεκμεριώνει αυτά που λέει τότε δεν σημαίνει ότι είναι αλήθεια γιατί μπορεί η τεκμερίωση να βασίζεται σε ψέμματα τα οποία δεν τα καταλαβαίνει ένας που δεν ξέρει τα γεγονότα. Ουσιαστικά λοιπόν δεν θεωρείται αληθινή τεκμερίωση αλλά ψεύτικη η οποία δεν γίνεται αντιλιπτή. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι έτσι δεν μπορούμε να πιστέψουμε κανένα βιβλίο . Ούτε αυτά που πιστεύεις εσύ, ούτε αυτά που πιστεύω εγώ.

Και όμως και οι δύο υποστηρίζουμε κάτι. Γιατί; Αυτό γίνεται με βάση την προτίμηση των ιδεών που μάθαμε όταν ήμασταν παιδιά. Αν λοιπόν εκείνη η βάση οφείλεται στα δεδομένα της Νέας Εποχής τότε έτσι θα σκεφτόμαστε και σήμερα. Κάτσε λοιπόν και αναλογήσου τα δεδομένα που ξέρεις σήμερα. Τι καλό υπήρχε πριν (άσχετα με το πως το κρίνει ο καθένας καθώς και εσύ) εν σχέση τι καλό υπάρχει σήμερα. Εγώ βλέπω (νομίζω όλοι μας δηλ) μια πτώση στην ελληνική κοινωνία. Εσύ μπορεί να την βλέπεις οικονομική. Άλλος ψυχολογική κ.τ.λ. Εγώ την βλέπω ως σύνολο με κύρια αίτια την ψυχική διαφθορά η οποία δεν υπήρχε κατά την τουρκοκρατία η οποία ήταν μια -ομολογουμένος- δύσκολη εποχή. Γιατί δεν υπήρχε ψυχική διαφθορά τότε; Έχουμε πολλά ιστορικά στοιχεία, δεδομένα αλλά και αποτελέσματα για την θετική ύπαρξη των κρυφών σχολιών αλλά ούτε ένα αρνητικό γι'αυτά με αποκορύφωση την έλλειψη οποιασδήποτε άλλης δραστηριότας που να είχε τα αντίστοιχα αποτελέσματα ώστε να πεις κανείς ότι τα καλά των κρυφών σχολιών οφείλονται σε αυτήν.

Και όμως υπάρχουν άνθρωποι που τα αμφισβητούν. Αν λοιπόν κοιτάξεις λιγάκι να δεις τι σοϊ άνθρωποι είναι αυτοί τότε θα δεις ότι "εντελώς κατά τύχη" είναι άνθρωποι που έχουν σπουδάσει ΕΚΤΟΣ ελληνικών δεδομένων. Σε Αμερικές και λοιπες χώρες οι οποίες απεφάσισαν ΑΥΤΕΣ για ΜΑΣ το τι ήταν λέει η ελληνική επανάσταση. Ήταν λέει -τι σύμπτωση- ότι ακριβώς τους βόλευε για το δικό τους αντίστοιχο κράτος. Αν αυτοί οι άνθρωποι και οι επίγονοι τους ερχόντουσαν στην Ελλάδα τα επόμενα χρόνια μετά το τέλος της τουρκοκρατίας που ο ελληνικός λαός ήταν πεινασμένος (εποχή Καποδίστρια, Όθωνα, Βασιλέως Γεωργίου, Βενιζέλος) και έριχαν το πολύ ωραίο δόλωμα του φαγητού στους πεινασμένους έλληνες ποιος έλληνας θα έλεγε όχι καθώς και οι επόμενες 2-3 γενεές (εμείς δηλ) που θα είχαμε μάθει εντωμεταξύ στην καλοπέραση της άνεσης και θα αφήναμε πίσω όσα κέρδισαν οι πρόγονοι μας για μας;; Αυτό είναι το σχέδιο τους που συνεχίζετε μέχρι σήμερα, αλλά τώρα γίνεται με βάση την δική μας συναίνεση γιατί λέει έχουμε πολλά σπουδαία πράγματα να κάνουμε όπως να βγάλουμε πάρα πολλά λεφτά για να έχουμε να ταϊσουμε τις κότες μας χρυσό καλαμπόκι....

Αν νομίζεις ότι κάνω λάθος τότε διάβασε λιγάκι ιστορία. Δες την εικόνα από ελικόπτερο, να δεις πως φαίνεται από ψηλά η χρονολογική ιδεολογία και θα δεις ότι τόσα χρόνια πίστευες λάθος. Αν βέβαια πίστευες σωστά τότε περιμένω αποδείξεις. Αλλά από ΕΛΛΗΝΕΣ, όχι "έλληνες".
Και το περιοδικό που μου συστάθηκε, έχει σχέση με επιστημονικά συνέδρια? Αποτελεί δηλαδή επιστημονικό επίσημο περιοδικό ή είναι σαν όλα τα άλλα περιοδικά που βγάινουν? Γιατί μπορώ να αναφέρω 10 άλλα περιοδικά τέτοιου τύπου που αντικρούουν αυτά που αναφέρει το συγκεκριμένο (στηρίζομαι σε δεδομένα και σε ερευνητικά αποτελέσματα και η πανεπιστημιακή κοινότητα είναι η ποιο ανεξάρτητη και ορθολογικά σκεπτόμενη).
1) Το ότι προσπάθησαν ΝΑ ΔΟΛΟΦΟΝΗΣΟΥΝ τον άνθρωπο που το εκδίδει τα λέει όλα.
2) Ναι ξέρω ότι γίνονται επιστημονικά συνέδρια και τέτοια. Αλλά θα πρέπει να ρίξεις μια ποιο γενική ματιά γιατί το περιοδικό εκδίδεται σε άλλες χώρες από ποιο παλιά με ποιο πολλές βάσεις. Στην Ελλάδα είναι ακόμα καινούργιο.
Οσο για το οτι τότε μάθαιναν ελληνικά οι Τούρκοι... αυτό ισχύει αλλά για οχι ολο το πληθυσμό. Η οικονομική κίνηση ήταν στα χέρια των ελλήνων οπότε αυτός που είναι ισχυρός στην οικονομία κινέι και τα νήματα. Οι Τούρκοι απλά μάζευαν φόρους.
Έχεις διαβάσει λεπτομέρεις για την συνθήκη του Κιουτσούκ Καϊναρτζή; Για να έχουν αυτά τα λεφτά που λες πέρασαν τα πάνδεινα ΠΡΩΤΑ και μετά τα απέκτησαν. Μέχρι τότε;

Άβαταρ μέλους
janas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από janas » 25 Αύγ 2006 23:20

Συγνώμη αλλά οι Παπαρηγγόπουλος και Σαθάς, θεωρούνται και είναι οι επίσημοι ιστορικοί καταγραφείς των εποχών πριν και κατα την διάρκεια της Τουρκικής κατοχής και ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφέρουν για τα κρυφά σχολεία. Εγώ δείνω και προτείνω βιβλιογραφία και εσυ μου λές οτι έχεις διαβάσει και κλπ κλπ κλπ. Δώσε μου μια ιστορική πηγή τεκμαιρειωμένη.

Το περιοδικό δεν είναι επιστημονικά αποδεκτο απο οτι καταλαβα και δεν χρησιμοποιείτε σαν reference σε εργασίες. Δε μου λέει τίποτα οτι εκδίδεται σε πολλές χώρες και η Vogue το ίδιο κάνει. Επίσης και το εκδότη του Hustler πήγαν να το σκοτώσουν και αυτό δεν μου λέει τίποτα.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 28 Αύγ 2006 06:13

Από ότι βλέπω δεν κατάλαβες το ποστ μου και γι' αυτό δεν απάντησες.
janas έγραψε:Συγνώμη αλλά οι Παπαρηγγόπουλος και Σαθάς, θεωρούνται και είναι οι επίσημοι ιστορικοί καταγραφείς των εποχών πριν και κατα την διάρκεια της Τουρκικής κατοχής και ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφέρουν για τα κρυφά σχολεία.
Αν και αναφέρεις δυο ονόματα δεν απάντησες στο αν είναι ΕΛΛΗΝΕΣ (σε ιδέες εννοώ, όχι σε γνώσεις) ή "έλληνες". Το ότι δεν λένε για τα κρυφά σχολιά δεν σημαίνει ότι αυτά είναι μύθος. Μπορεί κάλλιστα να είναι δύο γνώστες του θέματος και να αντιπαθούν για κάποιο λόγο την ιδέα των κρυφών σχολειών και γι' αυτό δεν την ανάφερουν. Αυτό είναι μία πιθανότητα την οποία δεν μπορείς να αμφισβητήσεις.

Όπως δεν μπορείς να αμφισβητήσεις την απόδειξη που σου δίνω για το ότι τα κρυφά σχολεία είναι ποιο αληθινά από ότι νομίζεις. Εγώ έχω πάει σε ένα κρυφό σχολειό και -αν θυμάμαι καλά και πρόκειται όντως για κρυφό σχολειό αν όχι για κάτι άλλο- ξέρω άλλο ένα αλλά δεν έχω πάει εκεί.

Αυτήν την στιγμή εμένα δεν μπορείς να με αμφισβητήσεις. Εγώ όμως -με τα δεδομένα που μου δίνεις τουλάχιστον- μπορώ να αμφισβητήσω αυτούς. Άρα ένας από τους δύο λέει ψέματα. Και αυτός δεν είμαι εγώ. Ουσιαστικά αυτοί είναι που λένε τα ψέματα, εκτός αν το λένε εν αγνοία τους.
Πόσο στοίχημα πάει ότι στο τέλος θα πει "α, εγώ δεν εννοούσα αυτό, αλλά το άλλο"... όπως π.χ "δεν εννοούσα ότι δεν υπάρχουν ακριβώς αλλά δεν τα υπολογίζω αφού...." κ.τ.λ
Εγώ δείνω και προτείνω βιβλιογραφία και εσυ μου λές οτι έχεις διαβάσει και κλπ κλπ κλπ. Δώσε μου μια ιστορική πηγή τεκμαιρειωμένη.
Βιβλιογραφία δίνεις. Πόσο αληθινή -εκ μέρους τους- είναι δεν ξέρω.
Δεύτερον. Τώρα που σου είπα την αλήθεια θα με πιστέψεις; Αν όχι γιατί αφού αυτό που ζητάς είναι η αλήθεια; Και απόδειξη σε αυτό είναι ότι πιστεύεις αυτούς που κατά την γνώμη σου λένε αλήθεια. Αν δεν με πιστέψεις σημαίνει ότι δεν θες την αλήθεια αλλά αυτό που προτιμάς ή μάλλον για την ακρίβεια αυτό που έμαθες. Και τα οποιαδήποτε "κρυφά σχολειά" που δεν έμαθες ή αντιπαθείς θα είναι ανύπαρκτα είτε υπάρχουν είτε όχι.

Το περιοδικό δεν είναι επιστημονικά αποδεκτο απο οτι καταλαβα και δεν χρησιμοποιείτε σαν reference σε εργασίες.
Από που το κατάλαβες αυτό; :o Εγώ είπα ότι γίνονται συνέδρια και τέτοια, ότι δηλ ήθελες να μάθεις αφού είχα διαβάσει κάτι σχετικό. Κάπου μπερδεύτηκες.

Δε μου λέει τίποτα οτι εκδίδεται σε πολλές χώρες και η Vogue το ίδιο κάνει. Επίσης και το εκδότη του Hustler πήγαν να το σκοτώσουν και αυτό δεν μου λέει τίποτα.
1) Δεν κατάλαβες. Δεν εννοούσα ότι επειδή εκδίδεται σε πολλές χώρες είναι "καλό και διάσημο". Εννοούσα ότι επειδή είναι καινούργιο στην Ελλάδα δεν υπάρχουν πολλά στοιχεία γι' αυτό άρα θα πρέπει να κοιτάξεις ποιο πολύ έξω.

2) Ναι αλλά εδώ άφησαν αποδεικτικά στοιχεία του για ποιο λόγο έγινε η απόπειρα, δεν ήταν άσχετο ή τυχαίο όπως πιθανον στη περίπτωση του Hustler.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες