Διόρθωση κάθετης ρίγας σε φωτό !!!

Βοήθεια και προτάσεις για το καλύτερο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, και γραφικών.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 27 Αύγ 2006 13:56

luise έγραψε:
sonic74 έγραψε:Παιδιά, έχω σκανάρει μία card postal αλλά μου έχει βγάλει κάτι πολύ χοντρές κάθετες ρίγες.
Οι κάθετες ρίγες παρουσιάζονται σε σκαναρίσματα εκτυπωμένων εικόνων και ονομάζονται μουαρέ (με συγχωρείτε, αλλά δεν κατέχω την γαλλικήν για να το γράψω σωστά). Δημιουργούνται δε όταν τα dpi του σκαναρίσματος είναι χαμηλότερα από αυτά της εκτύπωσης. Κάποια σκάνερ δίνουν την δυνατότητα να σκανάρεις σωστά ορίζοντας τα lpi ή dpi της εκτύπωσης και έχουν συνήθως καλά αποτελέσματα (εξαλείφουν το ράστερ της εκτύπωσης). Όταν δεν έχουμε αυτή τη δυνατότητα φροντίζουμε να σκανάρουμε σε υψηλά dpi ώστε να πάρουμε καλή περιγραφή του ράστερ χωρίς δημιουργία μουαρέ (συνήθως 300 ή 600 dpi στο 100%). Αν το σκανάρισμά μας είναι πολύ μεγάλο σε μέγεθος, πρώτα αφαιρούμε το ράστερ (με όποιο φίλτρο μας δίνει τα καλύτερα αποτελέσματα) και στη συνέχεια κάνουμε resample (αλλιώς μπορεί να εμφανιστούν ξανά μουαρέ).
Καλως ηρθες luise. :)
Ενδιαφερον ολα τα παραπανω. Εαν εχεις χρονο φτιαξε ενα βοηθημα ποιο αναλυτικο (με παραδειγματα και φωτο εαν ειναι ευκολο) για να μαθουμε καλυτερα ολοι μας. :wink:

Ευχαριστω.
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

Άβαταρ μέλους
luise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από luise » 27 Αύγ 2006 20:51

Εαν εχεις χρονο φτιαξε ενα βοηθημα ποιο αναλυτικο
Αχ, μην παίζεις με τον πόνο μου!!!!

Εικόνα

Απάντηση