Πρόβλημα με σκληρό δίσκο!!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
kostadown
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostadown » 12 Αύγ 2006 01:11

Γειά σας,
Έχω ένα πρόβλημα με το λάπτοπ, όταν ανοίγω το pc ανοίγει κανονικά μέχρι που φτάνει η ώρα να γράψω τον κωδικό χρήστη και να συνδεθεί, εκέι κωλάει! μένει στην ίδια εικόνα και δεν μπορω να γράψω τον κωδικό και να συνδεθεί. Το ίδιο γίνετε και στην ασφαλή λειτουργία, πάει να ανοίξει κανονικά και ξαφνικά κωλάει η εικόνα!

Το έχω αφήσει πολλές ώρες μήπως και ξεκωλήσει αλλά και παλί τα ίδια, η μόνη λύση πού ξέρω είναι να κάνω format αλλα δε θέλω να χάσω τίποτα απο αυτα που χω και ο σκληρός δίσκος του λάπτοπ δε συνδέτε σε άλλο υπολογιστή γιατί είναι ποιό μικρός και έχει ποιο μικρά βύσματα σε σχέση με τους κανονικούς.

Υπάρχει τρόπος να φτιάξω το pc χωρίς να χάσω τίποτα ή τουλάχιστον να συνδέσω το δίσκο τού λάπτοπ σε άλλο pc?

Άβαταρ μέλους
alkisg
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alkisg » 12 Αύγ 2006 01:33

Υπάρχει μετατροπέας από βύσμα φορητού σκληρού σε IDE, οπότε τον βάζεις πάνω σε σταθερό Η/Υ και τελείωσες.

Εκτός από αυτό, μια επιδιόρθωση ή επανεγκατάσταση των Windows από πάνω (χωρίς να σβήσει τίποτα) δε θα σου πειράξει τα δεδομένα, εκτός κι αν κάτι πάει στραβά (κάνεις κάποια λάθος επιλογή ή έχει πρόβλημα ο δίσκος).

Τέλος, υπάρχουν πολλά Live CD (είτε Windows είτε Linux) με τα οποία μπορείς να μπουτάρεις, να δεις και τον σκληρό σου αλλά και δίκτυο, και έτσι με ένα crossover καλώδιο να μεταφέρεις τα δεδομένα σου σε άλλον Η/Υ.

kostadown
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostadown » 12 Αύγ 2006 03:33

Ευχαριστώ,
Πήγα να δοκιμάσω να περάσω τα windows απο πάνω και μου γράφει με κόκκινα γράμματα, Προσοχη, μπορεί με αυτή τη κίνηση να σβηστούν μερικά δεδομένα σας, πχ τα εγραφά μου και κάποιοι άλλοι φακέλοι....
Φοβάμε να το κάνω.... αν το κάνω να τα περάσω στον ίδιο φάκελο πχ. c:/windows ή να δημιουργήσω άλλον? παίζει ρόλο?
Αυτός ο αντάπτορας υπάρχει στην αγορά και πως θα το ζητήσω?

Άβαταρ μέλους
alkisg
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alkisg » 12 Αύγ 2006 18:35

Πάρε μια φωτογραφία από το Internet για να δεις τι ψάχνεις:
http://www.cable4pc.com/hard301.htm

Αν κάνεις σωστή εγκατάσταση από πάνω (δηλαδή στο C:\Windows), δεν θα πειραχτούν τα υπόλοιπα προγράμματα που έχεις. Με άλλα λόγια με το που θα γίνει η εγκατάσταση θα βρεις και το Office και το Nero και ό,τι άλλο είχες.

Μην κάνεις εγκατάσταση αλλού, και πρόσεξε πολύ να μη δώσεις καμιά λάθος επιλογή και φορμαριστεί ο δίσκος.

kostadown
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostadown » 12 Αύγ 2006 22:04

Ευχαριστω φίλε!
Βρήκα ήδη ένα μηχάνιμα πού κάνει τον σκληρό δίσκο του λάπτοπ εξωτερικό με usb και συνδέετε κανονικά στο pc όταν είμαι στα windows άλλα θέλω να το κάνω να κάνει boot απ τον εξωτερικό δίσκο αλλά μου γράφει ότι δεν είναι σωστός ο δίσκος που επιλέξατε....
και εκτώς απο αυτό, το λάπτοπ μου έχει σταματήσει να αναγνωρίζει το cd των windows και δε μπορώ να κάνω format, δηλαδή ανοίγει κατευθίαν τα windows και μετά πάλι κωλάει.... Ξέρεις καμιά λύση να με βοηθήσεις?

Άβαταρ μέλους
alkisg
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alkisg » 12 Αύγ 2006 23:00

Δηλαδή θες να κάνεις boot τον σταθερό από τον σκληρό του φορητού σου; Αφού το υλικό είναι διαφορετικό, θα γίνει μπάχαλο.

Για το cd του φορητού, δοκίμασε να καθαρίσεις το ματάκι με μια μπατονέτα, πολλές φορές μαζεύει σκόνη και δε διαβάζει καλά τα CD. Αλλιώς κάψε ένα αντίγραφο του CD για να είναι πιο καθαρό και να διαβάζεται καλύτερα.

Αν πήρες τα δεδομένα σου, φόρμαρε το δίσκο από το USB-όκουτο, κάνε 2 partitions, το δεύτερο να είναι FAT32, αντίγραψε το CD των Windows εκεί οπότε πλέον δε θα χρειάζεσαι το CD για την εγκατάσταση...

kostadown
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostadown » 15 Αύγ 2006 18:07

Άσε φίλε!
μου κάηκε ο δίσκος του λάπτοπ τελικά! δεν τον αναγνωρίζει πια ούτε το κανονικό pc μου, Μώλης τον συνδέω στο κανονικό με usb αργεί όλο το pc και δεν τον αναγνωρίζει, προσπαθησα να κάνω διαμόρφοση , κώλησε το pc και μώλης τον εβγαλα ξεκώλησε!
Στο λάπτοπ δε γίνετε ακόμα να κάνω φορμάτ γιατί το cdplayer που έχει δε το αναγνωρίζει καν! και ότι cd και να βάλω είναι σα να μην έχω βάλει τίποτα....
Ξέρεις πόσο έχει ένας δίσκος 40GB για λάπτοπ ή αν γίνετε να φτιάξω τον παλιό?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες