Zip Files, λίγη βοήθεια ?

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
sonic74

Δημοσίευση από sonic74 » 22 Αύγ 2006 13:10

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι η σωστή ενότητα για το θέμα μου.(αν όχι ας το μεταφέρεται...)

Εχω κάνει ένα πακέτο με φωτογραφίες και headers το οποίο είναι συνολικά γύρω στα 325 ΜΒ !!!!!!!! (πολύ μεγάλο). Το έχω zipάρει και έχει γίνει γύρω στα 320.000 ΚΒ. Αυτό το πακέτο θα το βάλω στο site μου για download.
Η απορία μου, τα 320.000 ΚΒ δεν ισούται με 320 ΜΒ ? Πως θα το κατεβάσει ο άλλος αν είναι τόσο μεγάλο ?
Εκανα καλό Ζιρ ή όχι ? Τι να κάνω ? Ξέρει κανείς ?

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
MinasC

Δημοσίευση από MinasC » 22 Αύγ 2006 14:09

γιατί τις έβαλες όλες μαζί σε ένα αρχείο ? είναι απαγορευτικό το μέγεθος και ο άλλος θα το σκεφτεί πολύ για να τις κατεβάσει ακόμα και με adsl (καλά , για pstn δε το συζητάμε) !!!

πάντως αν δε θες να τις χωρίσεις σε κομμάτια (πολλά μικρότερα zip αρχεία ανά θεματικές ενότητες ή κάτι τέτοιο) μπορείς να χρησιμοποιήσεις το winrar για να τις ζιπάρεις επιλέγοντας στις ρυθμίσεις να σου "σπάσει" το αρχείο σου σε πολλά μικρά του μεγέθους που επιθυμείς (π.χ. 8 rar αρχεία των 20mb) ! βέβαια θα πρέπει κάποιος να τα κατεβάσει όλα για να ξεζιπάρει και να δει τις φωτογραφίες σου , αλλά τουλάχιστον έτσι "γλυκαίνεις το χάπι" λίγο !!!
Midnight is Crimson Glory and Crimson Glory is Midnight !!!

Εικόνα

sonic74

Δημοσίευση από sonic74 » 22 Αύγ 2006 15:30

Μάλλον θα τα χωρίσω απο την αρχή.Η download page θα είναι χωρισμένη- το κάθε αρχείο θα είναι ξεχωριστά για κατέβασμα π.χ. αρχείο 1 ένα download, αρχείο 2 άλλο download...κ.λ.π.
Ετσι θα είναι καλύτερα πιστεύω.
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 22 Αύγ 2006 16:51

τα αρχεια φωτογραφιών τύπου .jpg για παράδειγμα (και ορισμενα άλλα), είναι ήδη συμπιεσμένα αρχεία, οπότε δεν μιεώνεται το μεγεθός τους όταν τα ζιπάριες.
Κάνε δοκιμή σε ένα τέτοια αρχειο (μονο του) ή και σε δύο αν προτιμάς.. και δες το μεθεθος του/των απλών αρχειων και του .zip
Για το λόγο αυτό, τέτοιου ειδους αρχεία δεν συμφέρει απο άποψη μεγέθους να τα ζιπάρουμε - εκτός κι αν εχουμε άλλους λόγους.

Και ναι, 320.000 ΚΒ είναι περίπου (αλλα όχι ακριβώς) 320 ΜΒ (μαλλον πιο κοντα στα 315.. κανε 320.000 δια 1024 για να βρεις την τιμή με ακρίβεια).

καλη τυχη
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

sonic74

Δημοσίευση από sonic74 » 22 Αύγ 2006 19:33

Τις φωτογραφίες τις συμμάζεψα αρκετά.Με το PS.Με τα headers όμως δεν μπορώ να κάνω κάτι ? Το καθένα πιάνει γύρω στα 1,2 ΜΒ. Ολο το πακέτο μου πιάνει τώρα γύρω στα 50-51 ΜΒ, τα οποία τα 40 ΜΒ πιάνουν τα headers.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 23 Αύγ 2006 06:08

Συγνώμη που διακόπτω αλλά έχω μια απορία σε αυτό που είπε ο MinasC
MinasC έγραψε:μπορείς να χρησιμοποιήσεις το winrar για να τις ζιπάρεις επιλέγοντας στις ρυθμίσεις να σου "σπάσει" το αρχείο σου σε πολλά μικρά του μεγέθους που επιθυμείς (π.χ. 8 rar αρχεία των 20mb)
Το σπάσιμο γίνεται και με win zip. Γιατί να χρησιμοποιήσει κάποιος win rar; Δεν ειναι περιττό να κουράζει το registry με έξτρα προγράμματα;
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 23 Αύγ 2006 06:37

ειχα την ιδια απορια για το winrar..
(τι να φορτώνουμε περισσότερα προγράμματα, αφου κάνουμε τη δουλειά μας με το ένα?)

ώσπου ειδα .. κι εθαύμασα.. γιατί το -RAR- ειναι πολύ προτιμότερο - ειδικά στα τεράστια αρχεια προς κατεβασμα..

- τα .zip αρχεία δεν ανοιγουν με τίποτα αν "χαλάσει" (ή δεν εχει κατεβει) το τελευταίο μπιτάκι τους (ή και περισσότερα μπιτάκια..)

ενώ τα rar ανοιγουν άμεσα όλα τα περιεχόμενα αρχεια που έχουν κατεβει ολόκληρα στο .. τμηματικό αρχειο που έχεις κατεβάσει.. και χανεις μονο το τελευταιο που ειναι μισο.. και τα επόμενά του φυσικα
- υποθέτω ότι αν λειπει μονο το τελευταίο μπιτάκι.. τοτε χανεις μονο το τελευταιο αρχείο

αυτα ξερω..

επισης .. τα προγράμματα RAR αναφερονται ως εμπορικά, και μπορεις βεβαια να κατεβασεις ένα "δοκιμαστικό" με ημερομηνία λήξης (καπου ενα μηνα?) ..
ο οποίος μηνας δεν δειχνει να τελειώνει ποτέ.. - αυτό συμβαινει σε μενα στο linux - rar

Κατι παρομοιο ανφερεται και στο win-zip αν θυμαμαι.
(Αν σας εξυπηρετει αγοράστε το.. και καποια μηνυματα καθε τόσο.. unregistered copy! - αλλα λειτουργει)

Το rar εδω στο λινουξακι δεν εμφανιζει κανενα μηνυμα, απλα δουλευει άψογα (στην κονσόλα)

-----------------------------------------

φίλε/φίλη sonic, δεν εχω ιδέα τί ειναι τα "headers" στα οποία αναφέρεσαι.

Headers σημαινει γενικα κεφαλίδες.. δηλ. συνηθως στις ιστοσελίδες, σε έγγραφα, σε αρχεια ήχου.. και οπουδήποτε αλλού, οι αρχικές πληροφορίες που βρίσκονται στην αρχή του αρχειου (ή της σελίδας κειμένου), σχετικά με το είδος του αρχείου, το πώς διαβάζεται ή το τί περιέχει..
Δεν αναφέρεις τι ειδους ειναι τα δικά σου, και δεν μπορώ να μαντέψω γιατι είναι τόσο τεράστια..
(στην αρχή νομιζα ότι θα ήταν τιτλοι/υπότιτλοι των φωτό.. αλλα δεν εξειγείται το τεράστιο μεγεθος αν επρόκειτο για κειμενακια.. )

πολυ καλη σας μερα
κι ευχομαι να πεσει η θερμοκρασία τουλάχιστο 5 βαθμους.. κι όσο περισσότερους αγαπάτε

:-)
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 23 Αύγ 2006 08:38

Παίζει και το: http://www.7-zip.org

sonic74

Δημοσίευση από sonic74 » 23 Αύγ 2006 13:52

Παιδιά τα 'εχω συμμαζέψει κι'αλλο. Τώρα είναι 44 ΜΒ και 33 ΜΒ. Αλλά πάλι είναι μεγαλούτσικα.Το RAR που λέτε πως είναι πολύ καλό μπορεί να μου τα συμπιέσει κι'αλλο ?

Ηermeia header είναι το banner που μπαίνει στην κορυφή του κάθε site- κάποιο γραφικό δηλ.
με την επωνυμία του site ή γράφεις ό,τι άλλο θες σχετικό με το site.

Tα δικά μου είναι εδώ: www.mybeautyproductsguide.com/WSO-Vacation-Pack

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 24 Αύγ 2006 03:57

Hermeia
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Δεν μπορούσα να καταλάβω τι τους έπιασε όλους με το rar...

Cherouvim
Λόγο του ότι εγώ πάντα είχα το winzip (απλά αυτό έμαθα... βέβαια όταν το έμαθα εγώ δεν υπήρχε και τίποτα άλλο στην αγορά) δεν ξέρω τίποτα για το url που δίνεις. Εσύ αυτό χρησιμοποιείς να υποθέσω. Είναι καλό; Πόσo καιρό το χρησιμοποιείς; Και γιατί προτίμησες αυτό; Με βάση αυτό που είπε η Hermeia το rar είναι καλύτερο από το winzip άρα αυτό τι καλύτερο έχει από το rar;

Sonic74
Άλλο πράγμα τα headers και άλλο τα banners.
Banner είναι η διαφήμηση (όπως οι -συνήθως χάρτινες- αφίσες στους δρόμους) δηλ εικόνα όχι κείμενο. Τα banners διαφημίζουν προϊοντα "αγοράστε αυτό" δεν είναι το slogan της σελίδας.

Slogan είναι μερικές ελάχιστες λέξεις που δίνουν όμως πλήρες νόημα της σελίδας. Π.χ το slogan του freestuff είναι "γιατί τα καλύτερα πράγματα είναι δωρεάν" (ή κάτι τέτοιο τέσπα, δεν το θυμάμαι καλά....)

Header είναι αυτό που είναι στην κορυφή της σελίδας και από κει πήρε και το όνομα. (επικεφαλίδα = στο κεφάλι = δηλ head/header). Δεν έχει σημασία αν είναι γραπτό ή φωτογραφία. Απλά επειδή είναι ένα από τα πράγματα που μπαίνουν σε κάθε σελίδα (όπως π.χ το μενού) γι'αυτό εθεωρήθηκε ότι άμα είναι να μπουν τόσα πράγματα ας μπουν μαζί. Σήμερα ένα header μπορείς να το περιγράψεις ως "ένα απαραίτητο φωτογραφικό και/ή γραπτό σύνολο προς την εξυπηρέτηση τους χρήστη για την περιήγηση μιας σελίδας σε συνδιασμό με την ομορφιά της φωτογραφίας". Δεν είναι δηλ 2 λόγια (όπως π.χ το slogan) και τελείωσαμε.

Και τέλος το logo είναι η όμορφη φωτογραφία που έχουν οι σελίδες συνήθως στην κορυφή. Θα μπορούσες να πεις ότι το slogan και το logo είναι σε δουλειά (εξυπηρέτηση) το ίδιο πράγμα, απλά το ένα είναι γραπτό ενώ το άλλο οπτικό.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 24 Αύγ 2006 09:03

cherouvim έγραψε:Παίζει και το: http://www.7-zip.org
arketa minimal, alla para poli kalo. to xrisimopoio ki ego sixna. einai kai open source.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης