Τι κατοικιδιο εχετε?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
blasito

Τι κατοικιδιο εχετε?

Δημοσίευση από blasito » 23 Αύγ 2006 04:36

Τα pet shop θησαυριζουν. Ο κοσμος εχει γεμισει με κατοικιδια. Απο σκυλο και γατα μεχρι σκορπιους, φιδια και ταραντουλες (καποτε ηθελα και εγω μια τετοια :cry: ). Εσεις, τι κατοικιδιο εχετε? Ειστε υπερ ή κατα της αγορας κατοικιδιου?

Προσωπικα, θεωρω οτι τα σκυλια και οι γατες δεν κανουν για κατοικιδια. Η ζωη τους ειναι εξω στη φυση. Ασε που μπορεις να κολλησεις χιλιες δυο ασθενειες, να ενοχλεις τους γειτονες κτλ... Τα βασανιζεις μονο και μονο επειδη θελεις να ικανοποιησεις τη μοναξια σου ή λογω του οτι ειναι must στις μερες μας ενα κατοικιδιο. Ρωτας το σκυλο αν θελει να βλεπει τα μουτρα σου ολη μερα και να ειναι κλεισμενος σε 4 τοιχους? :-?
Kill your idols!

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Τι κατοικιδιο εχετε?

Δημοσίευση από viktoras » 23 Αύγ 2006 05:26

Είμαι ΚΑΤΑ της αγοράς κατοικιδίου από PetShop.. είναι απάνθρωπο. Οι Σκύλοι ήταν ανέκαθεν σύντροφοι του ανθρώπου κυρίως σε εργασίες. Με τον καιρό έγιναν σύντροφοι και φύλακες μέσα στο σπίτι. Για τις γάτες δεν έχω γνώμη, δεν τις θεωρώ και τόσο ανθρωποκεντρικά ζώα, είναι ανεξάρτητα ζώα άσχετα με το αν είναι κατοικίδια.

Ποιες είναι οι χίλιες δύο ασθένειες που μπορείς να κολήσεις; Τους γείτονες τους ενοχλεί το ζώο όταν δεν το φροντίζεις/μεγαλώνεις σωστά και έτσι έχει φόβους και προβλήματα που τα εξωτερικεύει με την επιθετικότητα και το γάβγισμα.

Πριν ένα μήνα υιοθέτησα ένα αδέσποτο σκυλάκι 40 ημερών και αισθάνομαι ομόρφα που το φροντίζω και προσπαθώ να του παρέχω σωστή ποιότητα ζωής. Κι αυτό ανταποδίδει.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Τι κατοικιδιο εχετε?

Δημοσίευση από iffor » 23 Αύγ 2006 10:43

Και εγώ είμαι κατα των PetShop...
Μου θυμίζει SuperMarket ζωων... μπλιαχ...
Έχω μια γάτα 15 χρόνια τώρα και πάλι καλά από αρρώστιες ή από ενοχλήσεις δεν είχα καθόλου!!!
Α, και κάτι άλλο...
Είναι παραμύθι το ότι εκμεταλευόμαστε εμείς τα ζώα!!!!
Αν δεν βρίσκονται καλά, πίστεψέ με θα την κοπανίσουν!!!
Ακόμη και έρευνες λένε ότι τα ζώα μας εκμεταλεύονται για ασφάλεια και φαγητό!!!
Και όμως!!! χεχε!!! :P
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
ένας καινούριος δρόμος άνοιξε...
redpanda.gr

Άβαταρ μέλους
tix-3-
Επικοινωνία:

Τι κατοικιδιο εχετε?

Δημοσίευση από tix-3- » 23 Αύγ 2006 11:52

Στο σπιτι στην βεροια εχω ένα μαύρο Pit bull διασταυρωση με bulldog το οποιο πηρα οταν πιασανε αυτους που κανανε σκυλομαχιες στο μακροχωρι για να μην το θανατωσουω.Επισης πριν 2 μηνες πεθανε το πρωτο μου σκυλι ενα τσοπανοσκυλο 17 ετων.
Στην καβαλα εχω ενα σκυλακι το οποιο βρηκα αδεσποτο πριν απο 3 μηνες και ηταν μονο 1 μηνα

Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τι κατοικιδιο εχετε?

Δημοσίευση από tolis_montana » 23 Αύγ 2006 14:52

Εχω στην αυλή μου μια χελώνα.. :)

Άβαταρ μέλους
fefeli
Επικοινωνία:

Τι κατοικιδιο εχετε?

Δημοσίευση από fefeli » 24 Αύγ 2006 03:41

Ναι βρε παιδί μου, είναι σίγουρο πως ενοχλεί τους γείτονες το γεγονός πως ο κεραμιδόγατος μου τους καθαρίζει από τα ποντίκια.
Δε καταλαβαίνω για ποιό λόγο ξεκίνησες ένα τέτοιο θέμα αφού απο το ύφος σου μοιάζει πως είσαι πολέμιος των κατοικιδίων.
http://www.blogspace.gr - Μια νέα προσπάθεια που φιλοδοξεί να ενώσει τους έλληνες συγγραφείς ιστολογίων.
http://www.magicasland.com

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Τι κατοικιδιο εχετε?

Δημοσίευση από deninho » 25 Αύγ 2006 20:33

blasito αυτό που λες ισχύει για τα σκυλια και μόνο στην αθήνα (και όχι σε όλες τις περιοχές). Στην περιοχή που μένω εγώ, έχουμε ένα πάρκο (χωράφι είναι βασικά, με δέντρα) 4-5 στρέματα όπου 2 φορές τη μέρα βγάζεις το σκυλί και εκτονόνεται :wink: Οι γάτες από την άλλη, που είναι ένα ζώον που ανέκαθεν το αντιπαθούσα (μισούσα), δεν μένουν μέσα στο σπίτι. Μπαίνουν μόνο για φαΐ άντε και για ύπνο. Άλλωστε σε αντίθεση με το σκύλο, η γάτα δε "δενεται" με κάποιον άνθρωπο.

Στο θέμα μας τώρα: Δεν έχω κατοικίδιο, γιατί δένομαι υπερβολικά μαζί τους και δεν μου κάνει καλό αυτό... Είχα στο παρελθόν χρυσόψαρα (2 αν θυμάμαι καλά), 4 καναρίνια, και ένα αηδόνι. Κάποιες χελώνες που μαζεύαμε από το δρόμο για να μην τις χτυπήσουν τα αμάξια, και τις κρατούσαμε λίγο καιρό να συνέλθουν, ή κάποια κοτσύφια ή σπουργίτια που έπεφταν από τις φωλιές, δεν προσμετρώνται μιας και δεν έμεναν ικανό καιρό στο σπίτι

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Τι κατοικιδιο εχετε?

Δημοσίευση από iffor » 25 Αύγ 2006 21:41

deninho έγραψε:...η γάτα δε "δενεται" με κάποιον άνθρωπο...
Sorry man αλλά θα διαφωνήσω...!!! :wink:
Φυσικά και μπορεί η γάτα να δεθεί με τον άνθρωπο, όσο και να σου κάνει εντύπωση, όσο και να λένε κάποιοι ότι είναι ένα καθαρά ανεξάρτητο ζώο!!!
Από προσωπική εμπειρία, αλλά και από ιστορίας άλλων, η γάτα ( ο γάτος πολύ λιγότερο ) έχει την τάση, ιδιαίτερα αν την έχεις από μικρή, να αντικαταστεί την οικογένεια που έχασε με την δική σου οικογένεια, με αποτέλεσμα να σε θεωρεί δικιά του!!!
Δεν είναι φαντασίες αυτά που λέω, αλλά είναι γνώμες και κτηνιάτρων!!!

Η πλάκα είναι ότι από όλα τα κατοικίδια, αν κάποιος μισεί κάποιο, αυτό θα είναι η γάτα ( την κακομοίρα... )!!! χεχε!!! η πονηριά της και η ζήλια της ( για πολύ ζήλια μιλάμε όμως!!! ) την καθιστούν σε πολλούς αντιπαθητική!!!

Ωστόσο, είναι το ζώο που κατάφερε να εκθρονίσει τον σκύλο από την κορυφή των πληθεστερων κατοικίδιων!!! ( να είναι καλά το ΣΚΑΙ για αυτή την πληροφορία!!! :wink: )
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
ένας καινούριος δρόμος άνοιξε...
redpanda.gr

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Τι κατοικιδιο εχετε?

Δημοσίευση από id12586 » 25 Αύγ 2006 21:57

iffor ++ :wink:

Έχω και εγώ στην οικογένεια μου ένα τετράποδο μέλος τα τελευταία 12 χρόνια και είναι έτσι όπως τα λέει ο iffor.
Το δέσιμο είναι πολύ δυνατό, αρκει να θές να δεθείς όπως ισχύει με όλα τα όντα. :D
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τι κατοικιδιο εχετε?

Δημοσίευση από tolis_montana » 26 Αύγ 2006 02:06

Oπα παιδιά γιατί πολύ φιλωζωικά το πήρατε το θέμα και είναι κάτι που με καίει πολλά χρόνια και θέλω να μου πείτε μια λύση ή έστω ποιος έχει δίκαιο.
Εδώ που μένω έχω μια γειτόνισσα που μένει μαζί με την μάνα της καλή της ώρα το πρόβλημα δε είναι ότι έχουν 2 κανίς αλλά ότι δε καταλαβαίνουν όταν τους λέω να κάνουν κάτι με τα σκυλιά τους καταρχήν τα έχουν στην αυλή τους δίπλα στα κάγκελα και όπως καταλαβαίνεται όποιος περάσει από το πεζοδρόμιο ακούς το ένα κανίς να ξεσκίζεται να φωνάζει και σαν να μην φτάνει αυτό αρχίζει συνχορδία και το δεύτερο .
Φαντάσου εμένα σε τι κατάσταση βρίσκομαι με μια ηλίθια γειτόνισσα που το κάνει επίτηδες ή δεν νοιάζεται.
Εγώ ξυπνάω για δουλειά 5 ώρα το πρωί μπορώ να ακούω όλη την μέρα τα σκυλιά του καθένα που δε έχει προνοήσει ? έτσι αγαπάτε τα σκυλιά μερικοί?
Υπάρχει κάποιος νόμος για αυτές τις καταστάσεις επειδή το έχω ψάξει σας λέω όχι απλά πας στο γυνομικό κανείς μια αίτηση &#8211; καταγγελία και το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να τους κάνουν ΣΥΣΤΑΣΗ! Τι καταγγελία είναι αυτή γιατί δε μπορώ να τους κάνω μήνυση?
Κανονικά δε πρέπει τα σκυλιά να τα εχουν μεσα στο σπίτι η πίσω από το σπίτι σε κάποιο χώρο που να μην μπορούν να βλέπουν κόσμο εφόσον γαβγίζουν?

Το κράτος δε προνοεί για αυτές τις καταστάσεις όμως Αμα σηκωθώ τώρα εγώ ένα πρωί με 2 κεφτέδακια με ΦΟΛΑ θα φταίω εγώ έτσι ?
Και θα με κυνηγάνε οι φιλόζωοι και θα φάω και ένα πρόστιμο 10 000 εύρω

Αμα είναι να παίρνεται τα σκυλιά και να τυραννάτε ανθρώπους μη σώσετε και πάρετε κατι τέτοιοι άνθρωποι είναι ανευθινοι και βλάκες άλλος εχει στην πολυκατοικία σκυλο ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ? Φέρε και κανενα γαϊδούρι!
Ωρες ωρες μου φαίνετε ότι μαλών εμεις είμαστε τα ΖΩΑ και όχι αυτά τα καημένα

Συνχιστικα γιατί ενώ τα γράφω ακούω και το σκυλί και φορτώνω!!!!!

Υ.Π Ο Φιλόζωος δεν αγαπάει μονο τα σκυλίά και τους γατους... :wink: (αντε γιατί εγινε μόδα )

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Τι κατοικιδιο εχετε?

Δημοσίευση από id12586 » 26 Αύγ 2006 02:12

Για να έχει κάποιος κατοικίδιο χρειάζεται ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ εκπαίδευση!!

Αν ο άλλος είναι ανεύθυνος θα δημιουργούνται τέτοιες καταστάσεις! :wink:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τι κατοικιδιο εχετε?

Δημοσίευση από tolis_montana » 26 Αύγ 2006 02:32

Δε πιστευω οτι χρειάζεται εκπαίδευση απλά λίγο κατανόηση προς τους συναθρώπους του.

Γιαυτό θερίζουν οι φόλες.. :)

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Τι κατοικιδιο εχετε?

Δημοσίευση από id12586 » 26 Αύγ 2006 02:45

Oχι καλά το έθεσα. Όταν πέρνεις ένα κατοικίδιο σου αλλάζει τον τρόπο ζωής, αντίληψης και την συμπεριφορά, ΑΝ βεβαίως έχεις διαθέση να φροντίσεις πραγματικά το νέο μέλος της οικογένειας.
Ένα κατοικίδιο το πέρνεις για να το φροντίζεις, να σου κάνει παρέα και να το προστατεύεις και ΟΧΙ για την μόδα της εποχής βλ. ιγκουάνα!

Οι άνθρωποι οι οποίοι (πχ) αφήνουν τα σκυλιά τους στην ταράτσα μέσα στο καταμεσήμερο του καύσωνα(!!) δεν αγαπάνε τα ζώα τους ούτε τα νοιάζονται. Και κατα πάσα πιθανότητα είναι αναίσθητοι, με ή χωρίς κατοικίδια. Κοινώς υπάνθρωποι.-

Σε αυτή την κατηγορία ανήκουν οι γειτονές σου, όπως και οι δικοί μου που αφήνουν το έρημο το ζωντανό να αργοπεθαίνει
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
blasito

Τι κατοικιδιο εχετε?

Δημοσίευση από blasito » 26 Αύγ 2006 20:59

Συμφωνω με το id. Θελει μεγαλη υπευθυνοτητα για να φροντισεις ενα κατοικιδιο. Οι περισσοτεροι δεν εχουμε τοσο χρονο οσο χρειαζεται για να φροντισουμε το ζωο με αποτελεσμα το αμοιρο να δυνοπαθει και στο τελος να πεθανει. Οσον αφορα την απαντηση της fefeli, δεν μπορω να εχω αποψη και να την εκφρασω στο forum? Υποθετω πως αυτος ειναι ο λογος υπαρξης του...
Kill your idols!

Άβαταρ μέλους
misato

Τι κατοικιδιο εχετε?

Δημοσίευση από misato » 29 Αύγ 2006 00:47

puntakias έγραψε:Υπάρχει κάποιος νόμος για αυτές τις καταστάσεις επειδή το έχω ψάξει σας λέω όχι απλά πας στο γυνομικό κανείς μια αίτηση &#8211; καταγγελία και το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να τους κάνουν ΣΥΣΤΑΣΗ! Τι καταγγελία είναι αυτή γιατί δε μπορώ να τους κάνω μήνυση?
Κανονικά δε πρέπει τα σκυλιά να τα εχουν μεσα στο σπίτι η πίσω από το σπίτι σε κάποιο χώρο που να μην μπορούν να βλέπουν κόσμο εφόσον γαβγίζουν?
Το κράτος δε προνοεί για αυτές τις καταστάσεις όμως Αμα σηκωθώ τώρα εγώ ένα πρωί με 2 κεφτέδακια με ΦΟΛΑ θα φταίω εγώ έτσι ?
Και θα με κυνηγάνε οι φιλόζωοι και θα φάω και ένα πρόστιμο 10 000 εύρω
Νομίζω ότι από το νόμο επιτρέπεται να έχεις έως 3 κατοικίδια αλλά με τα χαρτιά τους! Τώρα από κει και πέρα δεν ξέρω εάν μπορεί να γίνει κάτι με το να μαζευτούν υπογραφές και από άλλους γείτονες και πάνε στο Δήμο (ίσως(???) ή κάποια λύση από κάποια ζωοφλική σελίδα(??) πάντως η φόλα δεν είναι σίγουρα λύση :P
Αμα είναι να παίρνεται τα σκυλιά και να τυραννάτε ανθρώπους μη σώσετε και πάρετε κατι τέτοιοι άνθρωποι είναι ανευθινοι και βλάκες άλλος εχει στην πολυκατοικία σκυλο ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ? Φέρε και κανενα γαϊδούρι!
Ωρες ωρες μου φαίνετε ότι μαλών εμεις είμαστε τα ΖΩΑ και όχι αυτά τα καημένα
Στο θέμα του χώρου έχεις δίκιο, αλλά σε μεγάλα σπίτια ένα σκυλί μίνι ή μια γάτα θεωρό το ότι είναι σε μια καλύτερη κατάσταση από την ζωή στο δρόμο γιατί το φυσικό τους περιβάλλον δεν είναι οι δρόμοι της πόλης! Πάντως όπως ανέφερα και σε άλλο topic είναι σημαντική απόφαση να υιοθετήσεις ένα ζωάκι και πρέπει να είσαι αρκετά προετοιμασμένος για κάτι τέτοιο. π.χ. ο σκύλος μας ο Knu αγοράστηκε από μια νεαρή η οποία στην 2η εβδομάδα τον βαρέθηκε και τον φόρτωσε στον αδερφό της ο οποίος ουδέποτε ήθελε σκυλί και κατέληξε στην αποθήκη στο γκαράζ χωρίς φως και ανθρώπινη επαφή, ένας φίλος ήξερε ότι θέλαμε σκυλάκι και έτσι είναι μαζί μας εδώ και ένα χρόνο. Είναι μεγάλη ευθύνη και θέλει να αφιερώσεις αρκετό χρόνο!! Είναι ζωηρός και παιχνιδιάρης αλλά δεν γαβγίζει, οι γείτονες τον αγαπούν, κάνει μεγάλες βόλτες, το σπίτι έχει τεράστιο μπαλκόνι για τρέξιμο και επισκέπτεται τον κτηνίατρο μια φορά τον μήνα. Δεν ξέρω εάν θα ήθελε να είναι στην εξοχή πάντως φαίνεται να είναι χαρούμενο και ελπίζω να συνεχίσει να είναι. :D
Υ.Π Ο Φιλόζωος δεν αγαπάει μονο τα σκυλίά και τους γατους... :wink: (αντε γιατί εγινε μόδα )
Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά δεν νομίζω είναι θέμα μόδας ο κόσμος πάντα έχει! Αλλά υπάρχουν και κάποιες περιπτώσεις μόδας όπως π.χ. το ιγκουάνα με την γνωστή σειρά να έχει επηρεάσει πολλούς και κάποια από τα έρμα τα ερπετά να καταλήγουν στην λεκάνη της τουαλέτας. :evil: :hammer: :evil: [/quote]
"watashi wa ikiru"

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες