Peite mou thn gnwmh sas..

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
theminio

Δημοσίευση από theminio » 23 Αύγ 2006 12:11

Γεία σας,θα ήθελα την άποψή σας για την σελίδα μου http://homepages.pathfinder.gr/Chalkida/ οχι οτι αποτελεί το κάτι το ιδιαίτερο... αλλά θα ήθελα την άποψή σας και τις συμβουλές σας,μήπως και αργότερα ασχολειθώ περισσότερο..

-thanks

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 23 Αύγ 2006 15:07

1) Δεν χρειάζεσαι intro, μπες κατ'ευθείαν στο ψητό! ;)

2) Η σελίδα έχει πλήρη ασυμβατότητα με firefox, ειδικά πριν κατέβει ολόκληρη, γίνεται χάος (δες εικόνα παρακάτω)

3) Άλλαξε hosting! :hammer:

4) Νομίζω ότι έχεις πιάσει το νόημα, καλά χρωματάκια έχεις, απλά βλέπω έχεις παρασυρθεί σε αρκετά javascripts και περίεργες γραμματοσειρές...

Με πιο προσεκτικές κινήσεις θα πας πολύ καλά!

Καλή συνέχεια! :D
Συνημμένα
site-xalkida.jpg

Άβαταρ μέλους
theminio

Δημοσίευση από theminio » 23 Αύγ 2006 16:11

thanks EneMe, :wink:
Nai exeis dikio sthn selida pou mou deikses to eida kai egw, auto den mou to ekane tha koitaksw ti ftaiei?..To eida kai pathsa refresh kai ola htan ok..

Pisteueis oti arketa apo ta provlimata yparxoun epidh argoun na katevoun ta flash kai gia auto ftaiei o host?? pou mou proteineis na allaksw..

Oso gia tis grammatoseires exeis dikio eidika sthn main.html,thelw na thn allaksw aplws thn eixa valei sthn arxh gia dokimh kai meta olo elega na thn allaksw...alla ksexnaga

Oso gia ta javascript nai exw asxoleithei kapws..(anagkastika gia na ftiaksw to menu) pisteueis oti den kalo??

thanks kai pali EneMe.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 23 Αύγ 2006 16:33

Tώρα που το ξαναείδα... 5) Βγάλε και το popup... :)

To menu θα μπορούσες να το έχεις σε μια πρώτη στήλη και το site να αναπτυχθεί σε μια δευτερη...
Όπως η κεντρική http://www.freestuff.gr/ έχει μια στήλη αριστερά με διάφορες επιλογές και στο υπόλοιπο είναι η σελίδα...

Για το hosting θα έλεγα να πας σε κάτι καλύτερο που πιθανότατα θα είναι και πιο ευέλικτο...
O pathfinder είναι πιο ιδιότροπος κι από κακιά πεθερά πλέον... :P
Nai exeis dikio sthn selida pou mou deikses to eida kai egw, auto den mou to ekane tha koitaksw ti ftaiei?..To eida kai pathsa refresh kai ola htan ok..
Την δεύτερη φορά δεν χρειάστηκε να κατεβάσει εκ νέου ολόκληρη την σελίδα γι'αυτό και πιθανότατα "δεν πρόλαβες" να το δεις το πρόβλημα αυτό...
Εγώ που το είδα με αργή σύνδεση, βλέπω αυτή την ατέλεια κάθε φορά, έστω και σε μικρότερο χρόνο...

Άβαταρ μέλους
theminio

Δημοσίευση από theminio » 19 Σεπ 2006 23:20

Γεία σας,βρήκα λίγο χρόνο και ακούγοντας και τις συμβουλές του EneMe άλλαξα host και έφτιαξα ένα άλλο template sto http://chalkida.awardspace.com/new/ ούτε το περιεχόμενο είναι οκ ουτε οι συνδέσμοι λειτουργούν απλώς θέλω να ρωτήσω για την σχεδίαση έαν είναι καλύτερα έτσι..

thanks

anti13

Δημοσίευση από anti13 » 21 Σεπ 2006 19:19

Παιδια θα ηθελα και εγω την γνωμη σας για την σελίδα μου!!!
ειναι κ αυτη στο pathfinder!
Δεν ειναι εντελώς ετοιμη και θελει μικροαλλαγες
αλλα και παλι θελω την γνωμη σασ :D

Κώδικας: Επιλογή όλων

http://homepages.pathfinder.gr/Anti13/
Ευχαριστώ!!!

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 22 Σεπ 2006 01:23

Αφαίρεσε καμιά 350 κb (αθροιστικά) από τις εικόνες στην αρχική σελίδα.
Συνέχισε την αφαίρεση javascript.
Για γραμματοσειρά προτείνω verdana
Tην ημερομηνία ή κάν'την Ελληνική ή βγάλ'την..
Κοίταξε λίγο την ορθογραφία.
Για το μενού προτείνω CSS και για τις πληροφορίες extra menu (οριζόντια μπάρα ή tabs ) μέσα στη σελίδα των πληροφοριών.
Και περιόρισε λίγο το καλώς ήρθατε .... Το πολύ το κύριε ελέησον το βαριέται και ο θεός.
Καλή συνέχεια...
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
theminio

Δημοσίευση από theminio » 27 Σεπ 2006 17:06

Ευχαριστώ για τις συμβουλές,η ημερομηνία είναι ήδη στα Ελληνικά απλώς την είχα κάνει βιαστικά με php και ξέχασα να την αλλάξω..,όσο για το καλώς ήρθατε επαναλαμβάνεται καθώς είναι copy-paste από ένα εναλλακτικό καλωσόρισμα απλά για να το βάλω σαν περιεχόμενο.. Όταν βρω χρόνο(δεν είναι αρκετός λόγω εξεταστικής) και ολοκληρώσω το template και ανεβάσω κάποιο ικανοποιητικό περιεχόμενο θα ξαναγράψω στο topic.Μέχρι τότε φυσικά οι απόψεις και οι παρατηρήσεις σας είναι ευπρόσδεκτες..

Άβαταρ μέλους
theminio

Δημοσίευση από theminio » 01 Οκτ 2006 03:32

Ηι,έβαλα κάποιο περιεχόμενο και δουλεύουν πλέον κάποιοι σύνδεσμοι πιο πολύ για να δείτε την λειτουργία του site ως προς τον δυναμικό τομέα(php, mysql)
και το μετέφερα στο parent directory chalkida.awardspace.com

:idea: ean exete symboules peite mou,thanks

Kalo vrady!

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 01 Οκτ 2006 05:54

Καλό είναι όμως το μενού στα αριστερά θα είναι αδύνατο να εμφανιστεί σωστά σε χρήστη ο οποίος δεν έχει ενεργ. την javascript :cry: οπότε αν δεν θέλεις τα πολλά εφέ, κατα την άποψη μου ένα όμορφο CSS menu θα ήταν μια άλλη συμβατότερη με όλους τους browsers λύση.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nirvana

Δημοσίευση από nirvana » 01 Οκτ 2006 12:14

Εγω δεν θα μιλησω για τα τεχνικα θεματα παρα μονο για τα αισθητικα.
Μετα απο τις μικροαλλαγουλες που υπεδειξε και ο eneme η σελιδα του theminio ειναι πιστευω μια πολυ αξιολογη απλη σελιδα για πρωτη του. :wink:

Η σελιδα τις anti13 θα γινοταν ετη φωτος καλυτερη αν δεν ειχε το intro που πιστευω
προσωπικα οτι πρεπει να μπαινει μονο οταν ειναι τελειως απαραιτητο, και αν δεν ηταν τοσο
φορτωμενη με πολλες κινουμενες εικονες..Αργει πολυ ετσι και εμενα προσωπικα με ζαλησε.
Μολις σου πουν και οι υπολοιποι 2-3 πραματακια να διορθωσεις τα πραγματα και ειμαι σιγουρος οτι θα παει
πολυ καλυτερα και σιγα σιγα θα το εμπλουτισεις κιολας. :D

Άβαταρ μέλους
theminio

Δημοσίευση από theminio » 01 Οκτ 2006 12:58

Καλημέρα,
θα δοκιμάσω κάτι άλλο με το μενού, μια πιο συμβατή λύση και επιστρέφω...Απλώς μου είχε πάρει κάμποση ωρίτσα στην αρχή για το πως να το φτιάξω σε js για αυτό το χρησιμοποιώ και πάλι...

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 01 Οκτ 2006 21:20

theminio έγραψε:Καλημέρα,
θα δοκιμάσω κάτι άλλο με το μενού, μια πιο συμβατή λύση και επιστρέφω...Απλώς μου είχε πάρει κάμποση ωρίτσα στην αρχή για το πως να το φτιάξω σε js για αυτό το χρησιμοποιώ και πάλι...
Αφού χρησιμοποιείς PHP/MYSQL γιατί δεν το κάνεις δυναμικό με λίγη βοήθεια CSS γίνεται τέλοιο χαρμάνι...... :wink:
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
theminio

Δημοσίευση από theminio » 02 Οκτ 2006 00:35

Γειά,
εννοείς να έχω αποθηκευμένα σε μια βάση το όνομα των στοιχείων του μενού,το link που θα δείχνουν,το class του css κτλ και κάθε φόρα να φορτωνεται από εκει το μενού??(κάτι παρόμοιο που ισχύει σε cms πχ mambo,joomla...) Καλή ιδέα :idea: πιστέυω θα είναι και πιο εύκολο στην διαχείρηση έπειτα καθώς δεν θα χρειάζεται να αλλάζω τα μενού σε κάθε σελίδα που έχω αλλά μια αλλαγή στην βάση..Θα προσπαθήσω μιας και μου αρέσει περισσότερο php παρά απλη html.. :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες