Κανένα λουκέτο βρε παιδιά;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 24 Αύγ 2006 04:39

Κάθε φορά που ανοίγω κάποια προγράμματα (π.χ mozilla, κάποιον html editor, κάποιο photo editor κ.τ.λ) για να κάνω την δουλειά μου έχω το ρίσκο ότι μπορεί κάποιος από την οικογένεια (από αυτούς που δεν πρέπει εννοείται) να δει τι κάνω.

Αναρωτιόμουνα μήπως υπάρχει κανένα λουκέτο που να κλειδώνει -οπτικά.... όπως π.χ όταν έχεις screensaver που δεν βλέπεις τι γίνεται από πίσω- στιγμιαία και μάλιστα πολύ εύκολα (με ένα μόνο click όχι να περιμένω κάμποση ώρα για να ενεργοποιηθεί ο screensaver) το πρόγραμμα που θέλω -όποιο πρόγραμμα είναι αυτό- και να ξεκλειδώνεται μόνο όταν το θέλω εγώ. Και να μένει κλειδωμένο μόνο το συγκεκριμένο πρόγραμμα για να μπορούν οι άλλοι να χρησιμοποιήσουν το υπόλοιπο pc. Για την ακρίβεια να μένει κλειδωμένο μόνο αυτό το instance του προγράμματος (π.χ μόνο ένα παράθυρο (ολόκληρο όχι tab) του mozilla ώστε κάποιο άλλο άτομο να μπορεί να ανοίξει δεύτερο παράθυρο του mozilla και να κάνει την δουλειά του.

Ο λόγος που το θέλω είναι ο εξής. Έχω φτιάξει κάμποσα (αρκετά θα έλεγα) html documents και τα έχω ανοίξει σε μερικά tabs στον mozilla μου. Τα htmls αυτά τα έχω σε διάφορα folders και έτσι δεν είναι εύκολο κάθε φορά να ψάχνω σε ποιο folder είναι τι κυρίως όταν είναι τόσα πολλά. Γι'αυτό και δεν με συμφέρει να τα κλείσω. Αλλά δυστυχώς στο pc μου κυκλοφορούν και άλλα άτομα που δεν έχουν δικό τους pc για την ώρα αλλά έχουν δουλειά να κάνουν (είτε επαγγελματική είτε όχι) και έτσι δεν μπορώ να βάλω screensaver με password.

Ξέρετε κανένα τέτοιο πρόγραμμα; Εγώ δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τέτοια προγράμματα.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 24 Αύγ 2006 23:52

Να κλειδωνει καποια παραθυρα του mozilla και να αφηνει αλλα ανοιχτα?..... (αν καταλαβα καλα)... δεν γνωριζω, αν και δεν το πιστευω.
Προσωπικα εγω στο γραφειο εχω ενα προγραμμα που χρησιμοποιω για κλειδωμα των folder μου:

http://www.newsoftwares.net/folderlock/

Δεν ξερω εαν θα σου εκανε κατι τετοιο.
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

Άβαταρ μέλους
alkisg
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alkisg » 25 Αύγ 2006 21:14

Γιατί δεν ενεργοποιείς την "εναλλαγή χρηστών" (fast user switching) των Windows; Ακριβώς γι' αυτό το σκοπό υπάρχει... Και όταν θέλει να κάτσει άλλος στο PC σου, απλά πατάς Win+L.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 28 Αύγ 2006 10:11

e-times
Να κλειδωνει καποια παραθυρα του mozilla και να αφηνει αλλα ανοιχτα?..... (αν καταλαβα καλα)
Ναι καλά κατάλαβες. Θέλω να κλειδώνει μόνο το συγκεκριμένο πρόγραμμα (π.χ mozilla) αλλά μόνο το/τα παράθυρα/tabs που είναι εκείνη την στιγμή ανοιχτά. Και αυτό να γίνεται σε χρονικό διάστημα το πολύ 2-3 δευτερολέπτων, όχι ολόκληρο "shut down" που κάνει ώρες για να γίνει.
Προσωπικα εγω στο γραφειο εχω ενα προγραμμα που χρησιμοποιω για κλειδωμα των folder μου:

http://www.newsoftwares.net/folderlock/
Είχα βρει κάποτε ένα πρόγραμμα που κλείδωνε τα folders αλλά ήταν πάρα πολύ επικίνδυνο γιατί τα έκανε κάτι σαν "erase" από το registry, ή ξέρω γω από που αλλού, και μπορεί να τα έχανες αν πήγαινε καμιά στραβή. Δεν πιστεύω να εννοείς κάτι τέτοιο γιατί ο κίνδυνος για τα αρχεία σου είναι μεγάλος. Και στο λέω μήπως και δεν το διάβασες στα instructions του προγράμματος που λες και πάθεις καμιά ζημεία. Εσύ τέτοιο πρόγραμμα εννοείς ή αυτό που λες απλά βάζει λουκέτο και κανείς δεν μπορεί να μπει χωρίς π.χ password?

alkisg
Γιατί δεν ενεργοποιείς την "εναλλαγή χρηστών" (fast user switching) των Windows; Ακριβώς γι' αυτό το σκοπό υπάρχει... Και όταν θέλει να κάτσει άλλος στο PC σου, απλά πατάς Win+L.
Πρώτα από όλα αυτό το "εναλλαγή χρηστών" που λες ποιο είναι; Πρώτη φορά το ακούω. Υπάρχει σε Win 2000? Γιατί εγώ αυτά έχω.

Πάντως σκοπός είναι με το που θα τους ακούσω (άντε απόσταση 3-4 μέτρων) να το πατήσω αμέσως στην ελπίδα ότι θα προλάβω πριν περάσουν αυτά τα 3-4 δευτερόλεπτα που θα κάνουν για να έρθουν αυτά τα 3-4 μέτρα.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
alkisg
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alkisg » 29 Αύγ 2006 00:35

Το fast user switching είναι το εξής:
Πατάς Win+L και σε βγάζει από τον Η/Υ (logoff) αλλά χωρίς να κλείσουν τα προγράμματά σου. Έτσι μπορεί ένα δεύτερο άτομο να δουλέψει μέχρι να επιστρέψεις και να κάνεις logon και να βρεις τα προγράμματά σου όπως τα άφησες.

Δεν υπάρχει ενσωματωμένο στα 2000, αλλά μπορείς να βάλεις μια εξομοίωση:
http://www.losoft.de/fs_netexec.html

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες