Tin gnomi sas kai symboules gia thn selida mou

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Bad Greek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bad Greek » 11 Ιαν 2003 11:36

Είναι η δεύτερη φορά που σας το ζητάω, (έκανα πολλές αλλαγές ) και αν δεν βαριέστε να ασχολείστε μαζί μου πείτε μου την γνώμη σας και τις συμβουλές σας .
Κάθε κριτική ευπρόσδεκτη ! :oops: :oops:

http://www.nikolitsi.com[/url]

Άβαταρ μέλους
Bad Greek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bad Greek » 15 Ιαν 2003 17:13

Σας ευχαριστώ για την γνώμη σας, με βοηθήσατε όλοι παρά πολύ:question:

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από γιαννης » 15 Ιαν 2003 17:38

file mou i selida sou einai poli oraia. an thes tin gnomi moy to banner pou exeis me to magniti kathos kai ta eikonidia me tin endiksi new antikatestiseta me alla pio kalogousta. afta deixnoyn proxeirotita kai apeiria kai xalane, dimiourgontas arnitiki entiposi, tin poli omorfi kata ta alla selida. telos ta bouton pou exeis den emfanizontai se oles tis selides.
pantos i selida einai poli kali, sixaritiria.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
spin
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spin » 15 Ιαν 2003 20:01

ontos re file kata tin gnomi mou to banneraki me ton magniti fete ligo pediko...

Άβαταρ μέλους
loukritia

Δημοσίευση από loukritia » 15 Ιαν 2003 22:31

Θα συμφωνήσω με όλα τα παραπάνω, για το μαγνήτη. Είναι λίγο παιδικό.
Και σαν καλή γρινιάρα και τελειομανής που είμαι, θα συμπληρώσω:
- Δεν μου αρέσουν επίσης όλα αυτά τα κινούμενα gifάκια στο κάτω αριστερά μέρος της σελίδας (e-mail, top sites, guest book), τα οποία... σε συνδυασμό με το μαγνήτη, το κάνουν σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο.
Επίσης:
- Τα greeklish buttons, κάνε τα Ελληνικά καλύτερα.
- Οι δύο αποχρώσεις του μπλέ, η μία στα buttons και η άλλη αριστερά στο background, δεν "δένουν" αρμονικά μεταξύ τους.
(τώρα αυτό το τελευταίο είναι δική μου "καλλιτεχνική" άποψη...)
- Στη σελίδα της Ιστορίας, καθώς και σε όλες όσες λειτουργούν, δεν φαίνονται τα buttons (μόνο το epagelmaties φαίνεται).

Αυτά...
Αν δεν με μισήσεις για όλο αυτό το κατεβατό, σου εύχομαι καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου.

arhontas

Δημοσίευση από arhontas » 15 Ιαν 2003 22:58

Φίλε,

μπορείς να χρησιμοποιείς Frontpage αλλά μην στεναχωριέσαι :) Μπορείς να κάνει κάτι καλό, όπως απέδειξες.

Εγώ θα σταθώ στην αγάπη για τον τόπο σου και την πρόθεση για πολύ περιεχόμενο, που πάντα εγώ αξιολογώ.

Αλλά όταν διαβάζω σε κώδικα "mstheme" παθαίνω αλλεργία. Δεν θα σταθώ σε θέματα γούστου αφού αυτά τα αναλύουν πιο ειδικοί και επαγγελματίες (τα περί παιδικά banner τα ακούω βερεσέ... τα καλύτερα banners είναι τα παιδικά! - πηξαμε στα επαγγελματικά). Ωστόσο έχω να παρατηρήσω τα εξής :

α) ΒΑΣΙΚΟ : όταν δίνουμε ονόματα σε αρχεία δεν αφήνουμε ΚΕΝΑ! Το κενό σε όνομα αρχείο για το web site είναι αρνητικό και σε άλλο server μπορεί ν α σου δημιουργήσει πρόβλημα.

β) Στις μέσα σελίδες δεν εμφανίζονται τα εικονίδια του μενού παρά μόνο το αντίστοιχο της σελίδας

γ) Τα thumbnails και η χρήση meta είναι ικανοποιητική και μπράβο σου που τα πρόσεξες.

δ) Το "παιδικό" με το μαγνήτη είναι πολύ καλό και περνάει το μήνυμα του. Το έχεις κάνει animated gif και για να το κάνεις να κατεβαίνει πιο γρήγορα μίκρυνες την ανάλυση και έγινε ψιλοχάλια. Χρησιμοποίησες Paint Shop Pro ? Αν ανεβάσεις λίγο την ανάλυση και το μικρύνεις και λίγο θα είναι άψογο. Αν θες μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο flashοειδές πχ το Swish και να κάνεις κάτι αντίστοιχο σε flashάκι. Αν δεν το έχεις μπορώ να σε βοηθήσω. Πάντως αξίζει να ασχοληθείς μαζί του.

ε) Για τις περισσότερες φωτογραφίες να σε συγχαρώ. Πολύ καλή ευκρίνεια και μικρό μέγεθος αρχείου δείγμα καλής ψηφιακής :) Αν τις έχεις σκανάρει και δεν είναι ψηφιακή οφείλω να σε συγχαρώ ακόμη περισσότερο. Πάντως γενικά το φωτογραφικό υλικό είναι πολύ καλό και με φαντασία και μεράκι.

στ) Εμένα θα μου άρεσε όταν πατάει κάποιος πχ στο καφενείο να βλέπει όχι μόνο μια εικόνα αλλά περισσότερες φωτογραφίες από το καφενείο και 5 λόγια. Αλλά πάλι αυτό αρέσει σε μένα...

ζ) Στην πρώτη σελίδα χρησιμοποιείς πίνακα για να χωρίσεις το κείμενο σε δύο στήλες. Αν έβαζες και δύο γραμμές τότε το κείμενο με τις φωτογραφίες θα ήταν άψογα κεντραρισμένο και δεν θα άφηνε τόσο κενό από κάτω. Δεν χρειάζεσαι πάνω από 2Χ2 πίνακα.

η) Το εξώφυλλο του βιβλίου είναι σε πολύ χαμηλή ανάλυση και φαίνεται χάλια. Μίκρυνε το λίγο και άσε τη δυνατότητα σε όποιον θέλει να το δει μεγαλύτερο με κλικ (γράψε και κάπου ότι με κλικ το βλέπεις μεγαλύτερο...) Επίσης τα << δεν είναι εισαγωγικά. Εισαγωγικά είναι τα ".

θ) Το μέγεθος της γραμματοσειράς είναι καλό και ευανάγνωστο.

ι) Ααααα ΑΑΑ ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ Καλά περιμένεις όλοι να χρησιμοποιούν 1024x768 και βάλε ? Έχεις δει τη σελίδα σου σε 800Χ600 ? Άθλια!
ΟΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΠΙΝΑΚΑ για να ορίσεις το μέγεθος της σελίδας δεν το βάζεις 750 pixels (υπολόγισες και το κενό αριστερά?) αλλά δοκίμασε 100%. Έτσι ανάλογα με την ανάλυση αλλάζει και ο πίνακας και φαίνεται πάντα ωραίος.

Γενικά η προσπάθεια είναι αξιέπαινη. Μην κολλάς στον πάντα ζεστό λόγο μου :) απλά με μερικές διορθώσεις θα γίνεις καλύτερος. Δεν βρίσκω κάτι άλλο που να θέλει άμεση βελτίωση αλλά θα την ξαναδώ σε επόμενη φάση όταν θα τη βελτιώσεις.

Συνέχισε την καλή δουλειά.

Λευτέρης
http://www.mathima.com

ΥΓ Και για να μην νομίζεις ότι σου χάρισα κάτι... τις φωτογραφίες τις έχεις στον κατάλογο pictuers... Τι γλώσσα είναι αυτή ?

Άβαταρ μέλους
Bad Greek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bad Greek » 19 Ιαν 2003 11:32

Φίλοι μου σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας ,έχετε δίκιο με το Banner όπως και με τα υπόλοιπα. Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι είμαι αρχάριος και ότι είναι η πρώτη μου σελίδα .
α) τα κενά στα ονόματα δεν ήξερα ότι δημιουργούν προβλήματα .
β) τα εικονίδια στον δικό μου υπολογιστή φαινόταν, όταν μπήκα από άλλον υπολογιστή είδα ότι όντως δεν εμφανιζόταν και το διόρθωσα .
γ) το Banner με τον μαγνήτη είναι μια αρχική προσπάθεια, θα διορθωθεί. Με flash δεν έχω δουλέψει οπότε δεν ξέρω πως μπορώ να κάνω κάτι καλό.
δ) οι φωτογραφίες είναι όντως πολύ καλές και θέλω να ευχαριστήσω τα παιδιά από το χωριό μου που μου τις στέλνουν , και ναι τις έχω επεξεργαστεί με το Adobe Photo Deluxe.
ε) δεν ήξερα ότι σε ανάλυση 800Χ600 είναι χάλια μέχρι που άλαξα την ανάλυση μου και το διαπίστωσα.
Και πάλι σας ευχαριστώ και ελπίζω στην βοήθεια σας και στην κριτική σας για να μπορέσω να κάνω κάτι καλό για το χωρίο μου μια και βρίσκομε μακριά κει δεν μπορώ να προσφέρω αλλιώς.

Άβαταρ μέλους
LL

Δημοσίευση από LL » 26 Ιαν 2003 21:05

Καλέ μου φίλε από τη δικιά μου άποψη η σελίδα σου είναι άψογη και από ότι είδα τα έχεις όλα για το νικολίτσι της πρέβεζας και έχω μείνει άφωνος :o

Άβαταρ μέλους
hellas

Δημοσίευση από hellas » 27 Ιαν 2003 01:16

Bad Greek έγραψε: ε) δεν ήξερα ότι σε ανάλυση 800Χ600 είναι χάλια μέχρι που άλαξα την ανάλυση μου και το διαπίστωσα
Ypotheto oti to ekanes me ton klasiko tropo. Diladi piges sto desktop/deksi click/properties/settigns kai to allakses. An afto ekanes tote se pliroforo oti etsi mporeis na kapseis stin othoni sou giati etsi allazeis kathe 3 kai ligo to resolution kai de kanei. (Dystixos exo peira kai ksero). Anti na kaneis afto loipon sou proteino mia alli lisi. Yparxoun eidika programmata pou anti na metatrepoun tin othoni se 800x600 metatrepoun mono ton browser sto megethos ton 800x600 pixels kati pou einai teleios akindino. Ego exo ena tetoio programataki pou to vrika sto www.download.com kai legetai screen sizer (legetai screen epeidi mporeis na allakseis kai to resolution anti na trexeis sto desktop kai na kaneis ola ta apopano). An to thes tha to vreis sto www.Lkei.com. An telika to katevaseis kai to kaneis install tha sou anoigei sto systray (konta sto roloi kato deksia) kai esy tha prepei na patas "resize a window" kai OXI "set resolution". Sto leo na to ksereis! :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες