Επανεκινήσεις στο ξεκάρφωτο.

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 07 Σεπ 2006 02:16

Κάθε φορά που παίζει κάποιος ένα παιχνίδι στο pc (κυρίως το the sims που είναι βαρύ αλλά και με το warcraft που δεν είναι τόσο) αυτό κάνει επανεκίνηση. Αυτές δε γίνονται πάντα. Μπορεί να γίνουν μπορεί και όχι. Δεν έχω καταφέρει να το συνδιάσω με κάτι... Κάτι πρέπει να παίζει με την κάρτα γραφικών. Ίσως να υπερθερμαίνεται... Έχει κανείς καμιά ιδέα του τί γίνεται;
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 07 Σεπ 2006 02:38

Πολλά μπορεί να παίζουν, αλλά μάλλον όχι αυτό που σκέφτηκες. Άν ζεσταινόταν η κάρτα θα έβγαζε κομμένα γραφικά η και θα κόλλαγαν για λίγο η εντελώς τα γραφικά. Από την άλλη άν υπερθερμανθεί η cpu αυτό μπορεί να οδηγήσει και σε επανεκκίνηση (ειδικά άν είναι πειραγμένος ο υπολογιστής). Επίσης άν έχεις nforce3 μητρική και gefroce 6800 (οποιαδήποτε 6800) τα περιστασιακά κολλήματα είναι αναπόφευκτα. (απενεργοποιείς τους gart drivers της μητρικής για να το λύσεις αλλά χάνεις και αρκετά σε απόδοση μετά).

Άν δέν είναι θέμα θερμοκρασίας μπορεί να είναι θέμα μνήμης (άλλαξέ της θέση η δοκίμασε άλλο memory module)

Φυσικά μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις νέους drivers για την κάρτα γραφικών, patches για τα παιχνίδια και να ξαναπεράσεις το directX.
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 07 Σεπ 2006 02:49

Το μυαλό μου πήγε σε υπερθέρμανση όταν γιατί άρχισε να συμβαίνει τώρα το καλοκαίρι όταν το σπίτι έβραζε.
H κάρτα είναι ATi RADEON 9200 128MB.
Επεξεργστή έχω AMD Athlon (δλδ overclocked από τη μάνα του).
Όταν λες να αλλάξω τη θέση της μνήμης ποιας μνήμης εννοείς;
Σίγουρα θα βρω άλλους drivers και θα ψάξω για τπτ patches...
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 07 Σεπ 2006 02:54

Τήν μνήμη του υπολογιστή σου.
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 08 Σεπ 2006 01:23

να αλλάξεις slot μνήμης, λέει. Οι αιτίες μπορεί να είναι:
α.Μνήμη (δοκίμασε memtest)
β.τροφοδοτικό
γ.Επεξεργαστής

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 08 Σεπ 2006 01:29

Απλώς να προσθέσω ότι στο memtest, κάνε κανα τριάρι, γιατί μου έχει τύχει να μήν βρίσκει τπτ με μόνο ένα run... :hammer:

Επίσης το memtest μπορείς να το βρείς σε knoppix cd :wink: Δεν ξέρω για knoppel...
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 08 Σεπ 2006 12:49

επίσης μπορεί να το βρει και στο site του Και αν μπορείς άφησέ το όλο το βράδυ. Εαν σου βγάζει πρόβλημα, δοκιμάζεις ένα-ένα τα dimms σε κάθε ένα slot μέχρι να μη σου βγάλει πρόβλημα (γτ μπορεί να φταίει και το slot)

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 08 Σεπ 2006 13:15

Δεν ξέρω αν σχετίζεται με τις επανεκινήσεις αλλά άλλες φορές (και πιο συχνά από τις επανεκινήσεις) κολλάει για λίγο το pc, και μετά βγάζει σφάλμα ότι "o VPU μηδένισε κάτι κτλ κτλ".

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες