epagelmatikh- erasitexnikh fotografikh mhxanh

Ένας χώρος για την θεωρία της φωτογραφίας και για τις φωτογραφικές μηχανές

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Greggold

Δημοσίευση από Greggold » 16 Σεπ 2006 14:25

Εγώ έχω μια Canon Ixus 40, αλλά στο μέλλον σκέφτομαι να την αλλάξω γιατί δεν καλύπτει πια τις ανάγκες μου.
Καταρχάς δεν έχει πάρα πολύ καλή ανάλυση. Επίσης το οπτικό της ζουμ δεν είναι πολύ μεγάλο (3χ). Ένα άλλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι στο σκοτάδι δεν τραβάει πολύ καλές φωτογραφίες όσο κι αν έχω προσπαθήσει.
Από ότι έχω διαβάσει όσο μεγαλύτερο οπτικό ζουμ έχει μια μηχανή τόσο καλύτερη ανάλυση προσφέρει. Αληθεύει;
Επίσης μου έχουν πει ότι το διάφραγμα της μηχανής πρέπει να είναι μεγάλο για να έχει καλύτερη ανάλυση.
Σκέφτομαι όταν πάρω μηχανή να πάρω μια που να έχει δυνατότητα να αλλάζει φακό.
Εσείς τι με συμβουλέυετε δεδομένου ότι δεν θασ ήθελα να ξοδέψω περισσότερα από 1000 ευρώ; Επαγγελματική ή ερασιτεχνική μηχανή;
(Αν μπορείτε εστιάστε περισσότερο στο θεωρητικό κομμάτι και όχι στα μοντέλα που κυκλοφορούν ήδη ήπου θα κυκλοφορήσουν στους επόμενους δύο-τρεις μήνες.....

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 16 Σεπ 2006 18:56

Πάντως το οπτικο ζούμ είναι πραγματικά μικρό...

Αυτό εξαρτάται καθαρά απο τον φακο που φοράει, για αυτό ειναι βασικό (κατα την αποψή μου) να μπορείς να αλλάζεις φακούς στην επομενη σου μηχανή. Για να μπορείς να κουμπώσεις ό,τι φακό θές και να μην σε περιορίζει.. :wink:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 16 Σεπ 2006 20:44

Οι SLR (DSLR για ψηφιακές) είναι σαφώς καλύτερες απο όποιαδήποτε compact.Έχουν καλύτερο σύστημα φωτομέτρησης,καλύτερα και πιο γρήγορα μοτερ (για αθλητικά κινούμενα θέματα) και καλύτερα συστήματα εστίασης.Αλλά για να είναι μια μηχανή καλή,πρέπει να έχει και καλό φακό.Εκεί το κόστος είναι μεγάλο.Ζύγισε τις ανάγκες σου και αγόρασε μια καλή μηχανή,όχι όμως και την καλύτερη,και τον καλύτερο φακό.Αν μπορείς να πάρεις και σώμα και φακό ότι πιο κορυφαίο σίγουρα θα είναι καλύτερα!Υπολόγιζε και αγορά ενός καλού flash.

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 18 Σεπ 2006 20:25

Επαγγελματικη ή ερασιτεχνικη μηχανη......
Αυτο ειναι σχετικο..... θα ασχοληθεις επαγγελματικα με την φωτογραφια ή ερασιτεχνικα?

Βασικα οτι πληρωνεις παιρνεις - τουλαχιστον πιστευω οτι αυτο ισχυει στις φωτογραφικες μηχανες -

Δωσε βαση περισσοτερο στον φακο της μηχανης και οχι τοσο στο σωμα.
Θεωρητικα οσο το f πλησιαζει στην τιμη 1 τοσο καλυτερη φωτεινοτητα θα εχεις στις φωτογραφιες σου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος e-times την 19 Σεπ 2006 14:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

crisav

Δημοσίευση από crisav » 19 Σεπ 2006 00:10

Ποια η διαφορά επαγγελματικού με ερασιτεχνικού βρε παίδες στις φωτογραφικές μηχανές;
Εκει που φτάσανε κιόλας οι ψηφιακές;!
Ο καθένας μπορεί να παρει μια και το παίξει επιστήμονας.
Η διαφορά του επαγγελματία είναι ότι μπορεί να την επεξεργαστεί κιόλας γνωρίζοντας τα περί χρωματων.
Τώρα αν θέλει να πει πως πραγματικά είναι επαγγελματίας φωτογράφος τότε να τραβήξει ο ίδιος τις φωτογραφίες με αναλογική μηχανή και να πάει ο ίδιος να τις τυπώσει στον σκοτεινό θάλαμο.

Γειά να βάλω τον εαυτό μου μέσα.
Εγω θα παρω μια καλή φωτογραφική μηχανή με οπτικό 10χ. ISO 60-1500 (αν είναι δυνατον)
Θα κοιτάξω να έχω μεγάλη αναλυση στα Pixels (σημαντικότατο στοιχείο. Flash με δυνατότητα red-eye reduction.
Όσο για βίντεο. Θα μπορούσε να μην είχε. Αλλα κι αν έχει να είναι αισθητά ικανοποιητικό.

Διότι εγώ θα τις περασω κι απο photoshop.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 19 Σεπ 2006 00:16

Επαγγελματίας είναι όποιος χρησιμοποιεί μια μηχανή για να βγάζει το ψωμί του.Σε γήπεδα,σε πολεμικές ανταποκρίσεις,σε πίστες αγώνων,κάτω απο πασαρέλες...Θέλει σώματα με αντοχή.Θέλει γρήγορα μοτερ,θέλει αξιόπιστη φωτομέτρηση (αν και θα εχει εξωτερικό φωτόμετρο).Η επεξεργασία δεν κάνει το φωτογράφο.Τον κάνει η σύνθεση,τον κάνει η έμπνευση στη λήψη.

Δεν είναι ίδια μηχανή μια D50 και μια D2Xs.Διαφέρουν όχι μόνο στα MP αλλά κυρίως στην ποιότητα κατασκευής.

Άβαταρ μέλους
Greggold

Δημοσίευση από Greggold » 19 Σεπ 2006 15:17

Sas eyxaristw oloys alla kaneis den moy apanthse sto erwthma moy.
Από ότι έχω διαβάσει όσο μεγαλύτερο οπτικό ζουμ έχει μια μηχανή τόσο καλύτερη ανάλυση προσφέρει. Αληθεύει;
Alhtheia ayto to f poy grapsate ti kanei?
Epishs kaneis den moy apanthse gia to diafragma poy rwthsa.

crisav

Δημοσίευση από crisav » 19 Σεπ 2006 15:29

Οπτικό ζουμ είναι καλύτερη διότι δεν χαλάει η εικόνα.
Το ψηφιακό πιξελιάζει (βγάζει την φωτογραφία με τετραγωνάκια)
Το διάφραγμα παίζει ρόλο στο φως που θα περάσει μέσα. Όσο ποιο μεγαλο το διάφραγμα τόσο περισσότερο φως θα περάσει μέσα (περίπτωση σκοταδιού), κι όσο μικρότερο διαφραγμα τόσο λιγότερο φως θα περάσει (ηλιοφάνεια, καθαρός ουρανός)

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 19 Σεπ 2006 15:51

Το διάφραγμα αφορά τους φακούς.Και είναι κλάσμα 1/f όπου f=1 1.2,1.4,1.8....
Όσο πιο μικρό είναι το f τόσο πιο φωτεινός είναι ο φακός,και πιο ακριβός ceteris paribus.Επίσης όσο πιο μικρό είναι το νούμερο τόσο πιο ριχό είναι το βάθος πεδίου.Ένας φακός με f 1.2 είναι πιο φωτεινός απο εναν με f 1.4 και ταυτόχρονα έχει μικρότερο βάθος πεδίου.
Βάθος πεδίου είναι η η ευκρίνεια αντικειμένων μπροστά και πίσω απο το θέμα.Μεγάλα f (8,16 κλπ)χρησιμοποιούνται συνήθως στα τοπία,και μικρά (1,2,1,4) σε προτρέτα.

Άβαταρ μέλους
Greggold

Δημοσίευση από Greggold » 19 Σεπ 2006 20:52

Δηλαδή εγώ όταν θέλω μεγάλη ευκρίνεια σε μακρινά τοπία πρέπει να έχω μεγάλο f και μικρό όταν θέλω να φωτογραφήσω κάτι κοντινό. Σωστά;
Πώς μπορώ να το κανονίσω αυτό το f; Υπάρχει ειδική ρύθμιση σε κάθε μηχανή;
Ας πούμε εγώ στην δικιά μου, την Canon Ixus 40, δεν έχω συναντήσει τίποτα τέτοιο κι ας την έχω ψάξει αρκετά....

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 19 Σεπ 2006 21:49

Δεν ξέρω για τη μηχανή σου,αλλά τουλάχιστον στις SLR υπάρχει η πρωταιραιότητα διαφράγματος στην οποία επιλέγεις το διάφραγμα με το οποίο θέλεις να φωτογραφήσεις,και η μηχανή επιλέγει αυτόματα την ταχύτητα.Βέβαια μπορείς να το έχεις στο χειροκίνητο και ρυθμίσεις μόνος σου διάφραγμα και ταχύτητα.
Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας στη χρήση του διαφράγματος.Εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες.

Περισότερα μπορείς να δεις στο www.dpgr.gr

Σύμφωνα με το http://www.dpreview.com/reviews/specs/C ... _sd300.asp η μηχανή σου δεν έχει πρωτεραιότητα ταχύτητας και διαφράγματος.Και απο το εύρος διαφράγματος έχει 2,8-4,9 που είναι αρκετά "ρηχό" για τοπία.

Άβαταρ μέλους
Greggold

Δημοσίευση από Greggold » 21 Σεπ 2006 15:42

Ευχαριστώ ρε aguila :D :D :D
Η επιτυχία έρχεται πριν από την εργασία μόνο στο ... λεξικό

Άβαταρ μέλους
dith

Δημοσίευση από dith » 21 Σεπ 2006 16:45

Αυτη την στιγμή που μιλάμε η Canon έχει μακράν την καλύτερη ποιότητα ψηφιακού επεξεργαστή εντός της μηχανής, ο οποίος μαζί με τους αισθητηρες της εταιρείας κάνουν τρομακτικά ποιοτική δουλειά.

Πρότείνω την Canon EOS400D, αν θέλεις να πας για SLR (ενναλάξιμους φακούς κτλ) δηλαδή την μέγιστη ποιότητα που μπορείς να αγοράσεις με 1000ευρω. Δεν έχει έρθει ακόμα στην Ελλάδα (αναμένεται σε 1 μηνα το πολύ κ θα κοστίζει κατω απο 1000 μαζί με τον στανταρ φακό).
http://www.dpreview.com/articles/canoneos400d/

Καλή SLR είναι η Sony A100, η οποία δεν φτάνει σε ποιότητα την Canon αλλά έχει παρα πολλά εξελιγμένα χαρακτηριστικά. Νομίζω πάει γύρω στα 800+ το σετ.
http://www.dpreview.com/reviews/sonydslra100/

Γνώμη μου είναι να μην κάνεις το άλμα σε SLR αν δεν είσαι κολλημένος με την φωτογραφία! Εκτός αν σκοπέυεις να κρατήσεις την παλιά σου μηχανή για τις βόλτες σου.

Σε περίπτωση που δεις οτι είναι καλυτερο να πάρεις ξανά compact μηχανή, σου προτείνω την Canon Powershot 710 IS η οποία διαθέτει μεγάλο ζουμ (6Χ) και οπτικό σταθεροποιητή εικόνας (για να μην σου βγαινουν κουνημενες οι φωτό στο ζουμ ή αν έχει χαμηλό φωτισμό). Και αυτήν αναμένεται σε κανα μήνα, αλλα αξίζει να την περιμένεις.
http://www.dpreview.com/reviews/specs/C ... a710is.asp

Συμβουλή: οτιδήποτε πάνω απο 6 megapixel είναι μια χαρά για μη επαγγελματική χρήση. Αν θες εκτύπωση πάνω απο Α4 ή να βλέπεις την μέγιστη λεπτομέρεια στην οθόνη του υπολογιστή σου, πας σε SLR... αλλά αν δεν έχεις πολύ επαφή με το θέμα, μια compact σαν την 710IS μπορεί να σε αφήσει επίσης ικανοποιημένο.

Για τιμές δες και στο www.katerelos.gr... μπορεί να εισάγει απο το εξωτερικό αλλά είναι αξιόπιστος και έχει καλές τιμές. Για χαρακτηριστικά και φωτογραφίες-δειγματα όποιας μηχανής βαλεις στο ματι, κοίτα στο www.dpreview.com

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 21 Σεπ 2006 17:07

Πολύ καλές τιμές,και εγγύηση Αντιπροσωπείας,έχει ο Γαλαίος στην οδό Αρειστίδου στην Αθήνα.Ενα φακό που πήρα απο αυτόν,ήταν μόλις 4€ ακριβότερος απο τον Κατερέλο,αλλά τον φακό τον είχα σε 1 ημερα,ενώ απο τον Κατερέλο μού είχαν πει περίπου 1 μηνα...

Ψάξε για Minolta Dynax 5D.Πολύ καλή μηχανή.Εγώ έχω την αντίστοιχη αναλογική και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία και Φωτογραφικές μηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης