Μου ζητάνε domain...γνώμες;

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 21 Σεπ 2006 15:58

Γεια χαρά! Λοιπόν θέλω την γνώμη των ειδικών, γιατί δεν ξέρω πως να κινηθώ:

Πριν καιρό είχα φτιάξει αφιλοκερδώς μια σελιδούλα για ένα μαγαζί. Το μαγαζί άλλαξε διεύθυνση όμως και εγώ καθώς το είχα κάνει αφιλοκερδώς, κατέβασα την σελίδα (αφού την είχα κάνει ως "χάρη" στον προηγούμενο ιδιοκτήτη". Έχει μείνει μόνο το email μου, ώστε αν ενδιαφερθεί κάποιος για επαναενεργοποίηση, να επικοινωνήσει.

Φαίνεται λοιπόν ότι ο τωρινός ιδιοκτήτης θέλει να αποκτήσει την σελίδα. Εγώ πως κινούμαι; Αν θέλω να του πουλήσω το domain (είναι σε .gr) αυτό πως γίνεται; Από εκεί και πέρα, του είπα ότι εαν θελήσει να του αναπτύξω και ιστοσελίδα, θα τον χρεώσω εξτρά (δηλαδή, θα του πουλήσω τις 2 "υπηρεσίες" ξεχωριστά).
Να διευκρινήσω ότι ερασιτεχνικα ασχολούμαι, δεν πα να το παίξω web developper, αλλά να μην βγάλουμε το κατιτίς μας κι εμείς; :D :D :D Τόσα έξοδα!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 21 Σεπ 2006 16:31

vasika otan to magazi alakse dieuthinsi...itan to domain mesa sto deal? -min gelaseis alla polla deals pou ginontai tetiou eidous to simperilanvanoun i ochi....prosfato paradeigma mia megali allisida stin agglia i opia alakse idioktisia sta magazia alla o proigoumenos idioktitis auton kratise to domain kai ta dikaiomata autou-

epipleon esi pos tha tou to pouliseis? echeis ta dikaiomata? an nai pos? (afou prokite gia to magazi pou poulithike...an katalava sosta)
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 21 Σεπ 2006 16:47

Το site όπως είπα, το είχα φτιάξει αφιλοκερδώς και είχα αναλάβει εγώ τα έξοδά του (απλό και λιτό ήταν, ένα στατικό site) δηλαδή την αγορά του domain και η φιλοξενία σε δωρεάν provider. Απλά εξυπηρέτησα έναν φίλο. Τώρα ίσως το domain να είναι καταχωρημένο με το όνομα του φίλου, σαν ιδιοκτήτη, αλλά δεν υπήρξε τέτοιου είδους deal...
Πρόκειται για επιχείρηση όπου ο φίλος μου νοίκιαζε τον "αέρα" και την λειτουργούσε, έφτιαξα εγώ την σελίδα, αλλά μετά αποσύρθηκε και τώρα την λειτουργεί κάποιος άλλος. Κάπως έτσι έχει το θέμα.
Ο παρών ιδιοκτήτης μάλλον δεν είχε ιδέα για την ύπαρξη του site!

Η διαδικασία, σε περιπτώσεις πώλησης domain, ποιά είναι;

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 21 Σεπ 2006 16:57

Κατ'αρχάς, το domain μπορεί να πωληθεί/μεταβιβαστεί από τον ιδιοκτήτη του. Αφού δεν είσαι ο κάτοχος, αλλά απλά διαχειριστής (υποθέτω), δεν μπορείς.

Τώρα για τα υπόλοιπα, ρώτησε τον καταχωρητή σου.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 21 Σεπ 2006 17:13

gia ta ipolipa echei dikio o supernet.

se periptosi omos pou einai diko sou na ksereis oti mporeis na to epinoikiaseis ston kainourio idioktiti (se periptosi pou den theleis na tou to doseis).

einai poli sichni auti i taktiki eksoteriko alla edo pisteuo oti tha einai diskolo kai apo ta dio meroi kathos tha prepei o men enas na desmeutei oti gia x toulachiston chronia tha pernei y lefta kai o men allos (efoson sinfonei me ta proigoumena) oti meta mporei na tou girisei mpoumerang.
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 21 Σεπ 2006 17:30

supernet έγραψε:Κατ'αρχάς, το domain μπορεί να πωληθεί/μεταβιβαστεί από τον ιδιοκτήτη του. Αφού δεν είσαι ο κάτοχος, αλλά απλά διαχειριστής (υποθέτω), δεν μπορείς.

Τώρα για τα υπόλοιπα, ρώτησε τον καταχωρητή σου.
Εντάξει, τυπικά δεν είμαι ο κάτοχος ουσιαστικά όμως είμαι και μπορώ σε συνεννόηση με τον φίλο στον οποίο είναι δηλωμένο το domain, να κάνουμε την πώληση.
Θα επικοινωνήσω και με τον καταχωρητή και βλέπουμε.

Για την υπενοικίαση, KGP, δεν βλέπω προοπτική...αφού υπάρχει ενδιαφέρον άμεσο, θα το αξιοποιήσω μια κι έξω και τέλος!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης