Τί να προσέξω στην αγορά pc;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 29 Σεπ 2006 18:40

Θα λειτουργήσει και με μια Βασίλιαστον και μια Samsung. Αλλά πολύ πιθανό να σου βγάλει προβλήματα. Για dc παίρνεις kit.

Όσο για τους πίνακες που παραθέτεις...
Εγώ ξέρω ότι μια εταιρία δε θα πει άσχημα για τα προϊόντα της. Όμως, pc users θα σου πούνε για τις πατάτες που πήρανε. Και η συγκεκριμένη μητρική έχει αρκετά προβλήματα. Just Google it :wink:
Κορυφαια mobo για Intel Core 2 Duo, αυτή τη στιγμή (από άποψη σταθερότητας) είναι η BadAxe της intel.

PS Για τις TwinMOS. Κι εγώ έχω κάτι TwinMOS στο παλιό pc, αυτό δεν αναιρεί το ότι είναι μουφόμνημες. Όπως και οι Kingston Value. Αν θες να πας σε Value πας σε OCZ. Πάντως σε DDR2 αυτη τη στιγμή, κορυφή είναι οι SuperTalent :wink:

PS2 Εγώ την 7900gs την βρήκα 200κάτι ευρώ. Αν τώρα πας και βρίσκεις τις πιο ακριβές τιμές για την μία και την πιο φτηνή για την άλλη, δε φταίω

PS3 Στην εποχή που όλοι βγάζουν dual core εσύ πας και παίρνεις single core, και μάλιστα πεπαλαιωμένη? :-?

PS4 Οι διάφορες εταιρίες (OCZ, Corsair, Mushkin κλπ) δεν παίρνουν απλά τα καλύτερα κομμάτια για τις κορυφαίες παρτίδες τους. Χρησιμοποιούν καλύτερες τεχνικές, πολλαπλά layer στο pcb για αποφυγή θορύβου, καλύτερη ρύθμιση στο SPD κ.α.

Διόρθωση: Οι Kingston δεν συμπεριλαμβάνονται στις κορυφαίες (για εσένα spooky πάει που την έβαλες ανάμεσα σε Mushkin, Corsair, OCZ)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 29 Σεπ 2006 19:07

Ρε deninho θα με κάνεις να ξεχάσω και αυτά που ξέρω!!
Οι Kingston δεν συμπεριλαμβάνονται στις κορυφαίες (για εσένα spooky πάει που την έβαλες ανάμεσα σε Mushkin, Corsair, OCZ)
Αν δε θεωρείς καλες μνημες τις kingston τι να πω εγω.
Μάλον πρέπει να αλάξω επάγγελμα, ή μεσα σε 2μήνες που είμαι στο στρατό έχουν έρθει τα πάνω-κάτω.

Παμ'παρακάτω.
Δεν ξέρω μητρικές της ASUS που να έχουν πρόβλημα!
Μπορει τοι chipset να φταίει.
Κορυφαια mobo για Intel Core 2 Duo, αυτή τη στιγμή (από άποψη σταθερότητας) είναι η BadAxe της intel.
Δε θα κατσω να διαφονίσω μαζί σου, γιατι με intel δε πολυασχολούμε.Μπορει και να έχεις δίκιο.Πάντος ξέρω ότι οι ASUS ειναι οι καλητερη κατασκευάστρια M/B.

Για τις TwinMOS. Κι εγώ έχω κάτι TwinMOS στο παλιό pc, αυτό δεν αναιρεί το ότι είναι μουφόμνημες.
Βρε χρηστιανέ μου.Πες μου τι πρόβλημα σου βγάζουν να το σηζητήσουμε.

Εγώ την 7900gs την βρήκα 200κάτι ευρώ. Αν τώρα πας και βρίσκεις τις πιο ακριβές τιμές για την μία και την πιο φτηνή για την άλλη, δε φταίω
Ναι, μεταχειρισμένη την βρήκες?Και απο που?
Δε ξερω να υπάρχουν ποιο χαμηλες τιμες απτο e-shop.

PS3 Στην εποχή που όλοι βγάζουν dual core εσύ πας και παίρνεις single core, και μάλιστα πεπαλαιωμένη?

Ποια ειναι πεπαλαιομένη?!O AM2 3000+?!!! :hammer: :hammer:
Εντάξι, δεν ειναι dual core.Και?Δηλαδη δεν είναι ένας ταχυτατος επεξεργαστης ο 3000+?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 29 Σεπ 2006 19:57

Connor MacLeod έγραψε:Ρε deninho θα με κάνεις να ξεχάσω και αυτά που ξέρω!!
Αν δε θεωρείς καλες μνημες τις kingston τι να πω εγω.
Μάλον πρέπει να αλάξω επάγγελμα, ή μεσα σε 2μήνες που είμαι στο στρατό έχουν έρθει τα πάνω-κάτω.
Μάλλον πρέπει να αλλάξεις επάγγελμα :P, γτ οι Kingston θεωρούνται από τις πλέον αναξιόπιστες εδώ και μερικά χρόνια.
Connor MacLeod έγραψε:Δε θα κατσω να διαφονίσω μαζί σου, γιατι με intel δε πολυασχολούμε.Μπορει και να έχεις δίκιο.Πάντος ξέρω ότι οι ASUS ειναι οι καλητερη κατασκευάστρια M/B.
Δεν τα ξέρεις καλά. Κορυφαία εταιρία (ειδικά για τους 939 της AMD) είναι η DFI. Από εκεί και πέρα, η μητρική που πρότεινες, δεν είναι αξιόπιστη, κι ας είναι της ASUS.
Connor MacLeod έγραψε:Βρε χρηστιανέ μου.Πες μου τι πρόβλημα σου βγάζουν να το σηζητήσουμε.
Ότι ζεματάνε χωρίς καθόρου πείραγμα είναι ένας καλό λόγος να μην τις προτιμήσω. Κι όταν λέμε ζεματάνε, με ψύκτρες (δεν είχαν κανονικά), και σε πολύ πιο χαμηλά βολτ από τις OCZ μου
Connor MacLeod έγραψε: Ναι, μεταχειρισμένη την βρήκες?Και απο που?
Δε ξερω να υπάρχουν ποιο χαμηλες τιμες απτο e-shop.
Just Skroutz it
Connor MacLeod έγραψε:Ποια ειναι πεπαλαιομένη?!O AM2 3000+?!!! :hammer: :hammer:
Εντάξι, δεν ειναι dual core.Και?Δηλαδη δεν είναι ένας ταχυτατος επεξεργαστης ο 3000+?
Το ότι είναι σε socket AM2 δε σημαίνει ότι είναι καινούρια τεχνολογία. Υποτίθεται ότι πέρασαν οι επεξεργαστές της AMD σε ΑΜ2 γτ τους περιόριζαν οι DDR μνήμες, και με τις DDR2 θα έδιναν παραπάνω, αλλά @@

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 29 Σεπ 2006 20:10

Μάλλον πρέπει να αλλάξεις επάγγελμα , γτ οι Kingston θεωρούνται από τις πλέον αναξιόπιστες εδώ και μερικά χρόνια.

Ρε ανθρωπέ μου.Σε παρακαλω πολύ.Αναξιόπιστες οι kingston??Αυτό το αφίνω γιατί δε θα βγάλουμε άκρη.Αλλα θα λέω εγώ και άλα εσυ.(Και αν ειναι να γράψουμε άλλα 50 post Και να μη σε φτάσω δε με συμφέρει!!!)

Δεν τα ξέρεις καλά. Κορυφαία εταιρία (ειδικά για τους 939 της AMD) είναι η DFI. Από εκεί και πέρα, η μητρική που πρότεινες, δεν είναι αξιόπιστη, κι ας είναι της ASUS.

DFI μιτρικές υπάρχουν ακόμα?

Ότι ζεματάνε χωρίς καθόρου πείραγμα είναι ένας καλό λόγος να μην τις προτιμήσω. Κι όταν λέμε ζεματάνε, με ψύκτρες (δεν είχαν κανονικά), και σε πολύ πιο χαμηλά βολτ από τις OCZ μου.

Σου έχει κολήσει ποτέ το μιχάνιμα λόγο θερμοκρασίας?

Το ότι είναι σε socket AM2 δε σημαίνει ότι είναι καινούρια τεχνολογία. Υποτίθεται ότι πέρασαν οι επεξεργαστές της AMD σε ΑΜ2 γτ τους περιόριζαν οι DDR μνήμες, και με τις DDR2 θα έδιναν παραπάνω, αλλά @@

Μου έχεις ανατρέψει ότι ξέρω και έχω μάθει στα PC και στη πληρωφορική!
Πρώτη φορά ακούω ότι οι DFI είναι καλήτερες και ποιο αξιόπιστες από τις ASUS.
Δεν έχω ακούσει καθόλου οι kingston να έχουν προβλήματα.
Δεν ξέρω ΚΑΜΙΑ 7900 ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ που να κοστίζει 200 ευρω, εκτός άν μιλάμε για καμία pixelview που και πάλι παιζει.

Εχουμε βγεί εκτος topic και ενας φfreestuffιτης ζητησε γνωμες και εμεις καθόμαστε και μαλώνουμε σας του μ****ες...

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 29 Σεπ 2006 21:14

Λοιπόν, μετά τις φράσεις "DFI μητρικές υπάρχουν ακόμα?" και "Πρώτη φορά ακούω ότι οι DFI είναι καλύτερες και πιο αξιόπιστες από τις ASUS" εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά και δε συνεχίζω τη συζήτηση.

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 29 Σεπ 2006 21:43

Ως ο συμfreestuffίτης που ζήτησε την πληροφορία σας δίνω την άδεια να συνεχίσετε... :lol:
Δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να βρεις πληροφορίες από το να ακούς δυο αντικρουόμενες μεριές να επιχειρηματολογούν... :wink:
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 30 Σεπ 2006 02:20

Ξαναδιαβάζω το μήνυμά μου αλλά δέν βλέπω να ανέφερα πουθενά τις kingston ώς κορυφαίες. Ούτε έκανα καμιά κατηγοριοποίηση σε καλές και κακές εταιρίες Η kingston κατα καιρούς βγάζει καλές μνήμες και φυσικά δέν κοστίζουν όσο οι value εκδόσεις. Η υλοποίηση μπορεί να διαφέρει αλλά αυτό που δείχνει τι φόντα έχει η μνήμη είναι το τσιπακι που φοράει η μνήμη και αυτό δέν αλλάζει. Υπάρχουν μουφομνήμες που πέταγαν φωτίες. Γιατί ήταν μούφες μόνο στο όνομα. Και κορύφαιες mushkin που απογοήτευσαν τοιυς άτυχους κατόχους τους. Δέν είναι όλα άσπρο >< μαύρο

Οι dfi είναι καλές όσο δουλεύουν χωρίς πρόβλημα αλλά άν θέλετε να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο αγοράζετε από άλλη εταιρία.
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 30 Σεπ 2006 12:48

Και μόνο ότι τις βάζεις μαζί με Corsair OCZ Mushkin είναι ιεροσυλία :P

Όσο για τις dfi, έπαιρνες (αυτή τη στιγμή δεν έχει κάποιο μοντελο που να ξεχωρίζει), αλλά πρώτα έψαχνες. Για το τι μνήμες ταιριάζουν, τι τροφοδοτικό θέλει κλπ

Είναι λογικό. Όπως σε ένα καλό αμάξι δε θα βάλεις λάστιχα από δεύτερο χέρι, ή βενζίνη χαμηλής ποιότητος, έτσι και στην dfi δε θα βάλεις ότι κι ότι

ddodis

Δημοσίευση από ddodis » 24 Σεπ 2007 20:32

Για αυτο το πακετο τη θα λεγατε.θα μπορω να βαλω cpu στα 1066 αργοτερά;
Συνημμένα
567776.bmp

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 25 Σεπ 2007 00:05

Που το ξέθαψες το Topic ρε συ!

1ας χρόνος παρα 6μέρες!

Πωπω απο το 2006 εχουμε κόντρα με τον deninho αποτι βλέπω!
Ακου αναξιόπιστες οι kingston.!
Στο κουτακι λιγο θα διαφονισω εγω.
Και την μνημη βρε παιδί μου!
Αν ειναι να πάρεις kingston μη πάρεις της σειρας Value.
Επίσης καλητερες ειναι οι Crucial.

Αληθεια γιατι δουλεια το θες?
Γιατι βλεπω σχετικα μικρή καρτα επάνω

:-?

Ναι όντως deninho.Οτι πέρασαν στο AM2 δεν εδωσε τπτ παραπάνω, 1α χρόνο μετα :wink:
Ο 6000+ ΠΧ δεν ειναι κάτι καινουριο σε σχεση με του 939.. :roll:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης