Χρειάζομαι εξηγήσεις για φίλτρα ήχου.

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Evi_J

Δημοσίευση από Evi_J » 23 Σεπ 2006 03:37

Ελπίζω να είναι στην σωστή κατηγορία του φόρουμ η ερώτηση μου μιας και έχω ένα πρόβλημα με τα φίλτρα του ήχου άρα δεν ξέρω πόσο "windows software guide" είναι αυτό. Συγνώμη για τυχών πρόβλημα που μπορεί να προκαλέσω.

Λοιπόν... βρήκα ένα αρχείο που με ενδιέφερε και το κατέβασα. Αυτό το αρχείο δυστυχώς είναι τεράστιο (10GB!!!) και καταλαβαίνετε ότι είναι πολύ δύσκολο να το κατεβάσω από την αρχή εξ'αιτίας του προβλήματος που προέκυψε όταν πήγα να το δω. Αλλά και εύκολο να ήταν πάλι δεν μπορώ γιατί αυτό το αρχείο είναι σπανιότατο, άρα δεν μπορώ να το βρω πουθενά αλλού. Είναι σε μορφή ogm και το πρόβλημα που έχει είναι ότι έπρεπε να έχει και subtitles. Δυστυχώς όμως τα subtitles δεν φαίνονται. Διάβασα στις οδηγίες του ότι μέσα σε όλα αυτά που χρειάζονται για να παίξει σωστά είναι τα εξής: OGM DEMUX FILTER, xvid, και Direct VobSub. Αυτό το "demux" δεν το έχω ξανακούσει ενώ το Direct VobSub αν και το έχω ξανακούσει δεν ξέρω τι είναι. Έψαξα γι'αυτά τα filters στο google αλλά δεν βρήκα και πολλά διαφωτιστικά. Μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει περισσότερες εξηγήσεις; Και links για να κατεβάσω αυτά τα filters;

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από veriotis » 23 Σεπ 2006 08:18

Direct VobSub
Το πακέτο VobSub στην τελευταία του έκδοση.. Περιεχει και το DirectVobSub που είναι ένα direct show filter το οποίο "φορτώνει" τους υπότιτλους σε όποιον player θέλεις, και υποστηρίζει σχεδόν όλα τα format υπότιτλων.

http://dvd.stuff.gr/

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 23 Σεπ 2006 22:10

....moved
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Evi_J

Δημοσίευση από Evi_J » 25 Σεπ 2006 02:15

Δεν μπόρεσα ακόμα να ασχοληθώ με αυτό αλλά όταν θα το κάνω θα γράψω αν το πρόβλημα λύθηκε ή όχι. Ευχαριστώ πολύ. :wink:

Evi_J

Δημοσίευση από Evi_J » 28 Σεπ 2006 02:01

Λοιπόν κατέβασα αυτό που είπες, το έκανα install αλλά ακόμα και τώρα δεν βλέπω subtitles. Τι κάνω τώρα;

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 28 Σεπ 2006 18:37

Λοιπόν εγώ αυτό που καταλαβαίνω από την περιγραφή είναι ότι ιο υπότιτλοι, είναι ενσωματωμένοι στο αρχείο. Γι αυτό χρειάζεσαι το Demux filter, να τους διαβάσει και να τους στείλει στο VobSub ώστε να τους δείξει.

...για ψάξε πάνω στα ogm αρχεία τι παίζει! Σορι αν δεν μπορώ να γίνω πιο διαφωτιστικός, απλά κάνω μια εικασία.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Evi_J

Δημοσίευση από Evi_J » 30 Σεπ 2006 05:08

Πριν ανοίξω το θέμα είχα ήδη ψάξει αλλά μετά το σχόλιο σου σκέφτηκα να ξαναψάξω μήπως και δεν είδα τίποτα. Και τις δύο φορές τα αποτελέσματα δεν ήταν και τόσο ενθαρυντικά ή όταν ήταν έπρεπε να ακολουθήσω κάποιες οδηγίες τις οποίες δεν καταλάβαινα μιας και μίλαγαν με ορολογίες στον τομέα, ήχου/subtitles/translation και σχετικά video/ripping/dvd stuff στα οποία δεν έχω ιδέα. Και αν και σκέφτηκα να κάτσω να διαβάσω, τα κείμενα ήταν τεράστια σε απογοητευτικό σημείο. Έτσι τώρα το μοναδικό που απομένει είναι κάποιος από δω να μου δώσει ένα direct demux filter url (αν αυτό χρειάζεται πράγματι... που ελπίζω!!!) αλλιώς δεn με βλέπω. Και κρίμα το τεράστιο αρχείο να πάρει η ευχή.... :x :cry:

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 30 Σεπ 2006 12:34

Δηλαδή, το μόνο πρόβλημά σου είναι οι υπότιτλοι; Αν ναι, για δοκίμασε και αυτό εδώ το λινκ, εαν πρόκειται για ταινία:
www.greeksubs.com

Evi_J

Δημοσίευση από Evi_J » 01 Οκτ 2006 05:39

Ναι το -μάλλον- μοναδικό μου πρόβλημα είναι οι υπότιτλοι. Και αυτό το site που έδωσες... Τρομερό! Ούτε που το είχα ακουστά...

Έριξα ήδη μια ματιά και δυστυχώς δεν βρήκα αυτό που ήθελα. Οι υπότιτλοι που θα έψαχνα (που λογικά δεν θα έπρεπε να τους ψάχνω αφού υποτίτθετε ότι υπαρχουν μέσα στο αρχείο!!!) αν ήταν σε αυτό το site θα ήταν αγγλικοί όχι ελληνικοί πάντως και καταλαβαινεις ότι δεν έχω και πολλές ελπίδες....

Εσύ αυτό το "demux filter" το έχεις έστω ακουστά; Δηλ πόσο διάσημο είναι; Τι είναι αυτό το πράγμα τέλος πάντων που με έχει πρίξει τις τελευταίες μέρες;; :x

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 01 Οκτ 2006 20:31

Λοιπόν mux και demux είναι δυο γενικές έννοιες, που σημαίνουν συνένωση και διαχωρισμός αντίστοιχα. Δηλαδή πχ ένα demux filter διαχωρίζει τον ήχο από το video σε ένα .avi αρχείο και τα αποκωδικοποιεί ξεχωριστά, με τα αντίστοιχα φίλτρα τους πχ mp3 και divx...
Τώρα για το ogm demux filter που λες, δυστυχώς δεν το έχω ακουστά! Γιατί δεν κατεβάζεις κανένα codec pak, που συνήθως τα έχουν όλα αυτά τα φίλτρα μέσα σε ένα πακέτο;;;

Evi_J

Δημοσίευση από Evi_J » 02 Οκτ 2006 09:10

Λοιπόν mux και demux είναι δυο γενικές έννοιες, που σημαίνουν συνένωση και διαχωρισμός αντίστοιχα. Δηλαδή πχ ένα demux filter διαχωρίζει τον ήχο από το video σε ένα .avi αρχείο και τα αποκωδικοποιεί ξεχωριστά, με τα αντίστοιχα φίλτρα τους πχ mp3 και divx...
Ναι κάτι τέτοιο είχα καταλάβει και εγώ και ακριβώς γι' αυτό παραξενεύομαι. Δεν καταλαβαινω γιατί υπάρχει αυτό το πρόβλημα μιας και:
Γιατί δεν κατεβάζεις κανένα codec pak, που συνήθως τα έχουν όλα αυτά τα φίλτρα μέσα σε ένα πακέτο;;;
...έχω κατεβάσει και κάνει install όσα codec packs ξέρω. Αρχίζω να αναρωτιέμαι μήπως δεν έχω βάλει κάποιο codec και δεν το ξέρω. Εσύ ποια/πόσα codec packs ξέρεις;

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 02 Οκτ 2006 12:16

Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο, να σου προτείνω! Είχα βάλει ένα που το έδινε ένα περιοδικό στο DVD του, δοκιμαστικά και από τότε δεν χρειάστηκε να βάλω κάτι άλλο...

Evi_J

Δημοσίευση από Evi_J » 03 Οκτ 2006 01:45

Και πως το λένε; Site έχει;

Πάντως σε ευχαριστώ για την μέχρι τώρα υπομονή σου. Να'σαι καλά!

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης