'Ο υπολογιστής μου' δεν εμφανίζει τον εξωτερικό δίσκο.

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
oracus

Δημοσίευση από oracus » 23 Σεπ 2006 20:43

Εδώ και μία βδομάδα σε κάθε σύνδεση του εξωτερικόυ με το σύστημα δεν εμφανίζεται η γνωστή μπάρα που δείχνει να διαβάζει τα δεδομένα, και 'ο υπολογιστής μου' δεν εμφάνιζε το G:\ (ή όποιο γραμμα τελος παντων). Σε άλλους υπολογιστές που το δοκίμασα η διαδικασία έγινε κανονικά. Αφού έψαξα το internet και οι λύσεις στα forum δεν βοήθησαν βρήκα το εξής και σώθηκα :

Στο run γράφω diskmgmt.msc, δεξί κλικ στον εξωτερικό δίσκο και μετά ιδιότητες. Εκεί στην καρτέλα Υλικό διαλέγω τον εξωτερικό και κάνω κλικ στο κουμπί ιδιότητες. Από εκει στην καρτέλα Πολιτικές κάνω κλικ στην δεύτερη επιλογή 'βελτιστοποιηση και ποιότητα'. Μετά το restart ο δίσκος εμφανίζεται κανονικά.

Έκανα αυτό το thread γιατί μου είχει τύχει στο παρελθόν και είχα καταστρέψει τα νεύρα μου μέχρι να αξιωθεί ο σκληρός να φανερωθεί.

Μήπως κάποιος γνωρίζει τι συμβαίνει στο σύστημα και σταματά να εμφανίζει(ενώ τον έχει αναγνωρίσει) τον σκληρό ; Ή ίσως μια καλύτερη λύση από αυτή που έγραψα.
"To see the world in a grain of sand, And a heaven in a wildflower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in a hour" William Blake

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 24 Σεπ 2006 02:47

Ποσα drives εχεις πανω στο συστημα?
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

Άβαταρ μέλους
oracus

Δημοσίευση από oracus » 24 Σεπ 2006 03:07

Ένα dvd rom.
"To see the world in a grain of sand, And a heaven in a wildflower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in a hour" William Blake

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 24 Σεπ 2006 03:15

χμμ.... μαλλον δεν παιζει να ειναι αυτο.
Σε ρωτησα διοτι ειχα δει ενα παρομοιο προβλημα σε ενα pc και ο λογος που δεν εμφανιζε τον εξωτερικο σκληρο ηταν οτι μπερδευε τα letters λογω των πολλω drives που ειχε πανω.
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

Άβαταρ μέλους
oracus

Δημοσίευση από oracus » 24 Σεπ 2006 03:37

Ναι, σε αυτήν την περίπτωση όμως με την σύνδεση του εξωτερικού εμφάνιζε την μπάρα με τα δεδομένα του σκληρού, ετσι δεν είναι;

Άβαταρ μέλους
alkisg
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alkisg » 24 Σεπ 2006 11:35

Κάνε τα εξής:
Έναρξη->εκτέλεση->cmd
set devmgr_show_nonpresent_devices=1
start devmgmt.msc

Ξεκινάει ο device manager
Μενού Προβολή->εμφάνιση κρυφών συσκευών
Μετά πας στις μονάδες δίσκων και σβήνεις όλους τους παλιούς δίσκους που κάποτε είχες συνδέσει στο pc σου. Μπορεί π.χ. τα windows να έχουν "δει" το σκληρό σου σαν 5-6 διαφορετικοί σκληροί :-)

Reboot και βάζεις το σκληρό να δεις αν έφτιαξε.

Άβαταρ μέλους
oracus

Δημοσίευση από oracus » 24 Σεπ 2006 17:20

alkisg είσαι πολύ μάστορης :D
Καμιά δεκαριά δίσκους είχε :-p
Τώρα δουλεύει τζι - τζί!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες