Kάτι το περίεργο πολυ περίεργο

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MegasmorF » 26 Σεπ 2006 14:03

Λοιπών σήμερα εδώ θα γράψω μία ιστορία που με έκανε να τραβώ τα μαλλιά της κεφαλής μου

Αξίζει όμως τον κόπο να την διαβάσει κάποιος και να μου πει την γνώμη του και τι θα έκανε
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ένα πρωί ξύπνησα άνοιξα τα μπιρμπιλωτά μου ματάκια τεντόθικα έκανα κρακκρουκ το κοκαλάκι μου και κοίταξα την οθόνη του σερβερ σκέφτηκα λοιπόν και λέω δεν βγάζω το linux na βάλω windows η σκέψη μπορώ να πω ήταν πολύ βαθιά αφού κράτησε έως και 5 λεπτά :P
ξεκίνησα λοιπόν να κάνω την διαμόρφωση και την εγκατάσταση νέου λειτουργικού συστήματος (winXp Prof) όταν η εγκατάσταση πλέον έλαβε τέλος και έβαλα του οδηγούς και όλα τα απαραίτητα ξεκίνησα να διαμορφώνω το Σέρβε μου όπως εγώ ήθελα βάζοντας μέσα τon Apache-win32 2.2.0 την winmysqladmin for windows 95/98/nt/2000 και άλλαξα την προεπιλεγμένη phpmyadmin με την phpmtadmin την τελευταία έκδοση 2,9,0 πολύ ωραία ως εδώ όλα συνεργάζονταν άψογα ποιο άψογα δεν γίνεται και φτάνω στο σημείο να τρέξω κάποιος έτοιμες εφαρμογές αυτές ήταν (PHPBB2 KAI MAMBOSERVER) καλά για την pHpBB θα πούμε πολύ παρακάτω πες ότι τα προβλήματα που είχα με την phpbb ήταν τα λιγότερα με αυτά που θα αναφέρω ευθύς αμέσως πάω λοιπόν κάνω download τον mambo server (open source projrct) την βάζω λοιπόν στον σερβερ στον φάκελο www και πάω από αυτόν τον άλλο υπολογιστή που είναι ο client της παρέας να τρέξω και να στήσω την εφαρμογή από εδώ και πέρα ξεκινάνε τα άπυρα προβλήματα που με έκαναν να κοντέψω να βάλω τα κλάματα από τα νεύρα μου γιατί το έψαχνα 5 ολόκληρες μέρες αυτό το πρόβλημα και δεν μπορούσα να βγάλω άκρη και δεν είναι ντροπή να πω ότι το έψαχνα τόσες μέρες γιατί στην αρχή με έφαγε η σιγουριά (εεεεεε καλά πώς θα στήσω ένα mambo) να επισημάνω όμως κάπου εδώ ότι και οι 2 Η/Υ μου είναι κάτω από τον ίδιο router αφενός έχουν την ίδια εξωτερική IP αυτές της μέρες θα βάλω στατικές και στους 2 anyway και συνεχίζουμε έτσι λοιπόν αφού έβαλα την εφαρμογή μου στον φάκελο www και πήγα να την τρέξω από τον client έβαλα στο setup όσα έπρεπε και στο σημείο που ζητάει να δηλώσουμε host εγώ έβαλα localhost όταν τελείωσα με το "νετάρισμα της εφαρμογής" και πήγα να την δω με τον client εκεί έπαθα την πλάκα της ζωής μου... γιατί όταν άνοιξα την σελίδα http://myserver/mambo/index.php το μόνο που έβλεπα ήταν τα κείμενα και τα μενού της σελίδας βασικά όλα όμως σαν να μην διάβαζε τα css styles ελπίζω να με καταλαβένεται και να μην χρειαστεί να βάλω φωτογραφικό υλικό λοιπόν τη γίνετε τώρα όταν εγώ από εδώ από το σπίτι τα έβλεπα έτσι ο "έξω κόσμος τα έβλεπε κανονικά αν άλλαζα το host sto config και το έκανα από localhost σε guruserver τα έβλεπα εγώ και δεν τα έβλεπε ο "έξω κόσμος" μετά από αρκετή ώρα δουλείας και σκέψης βγήκα σε ένα συμπέρασμα λέω αυτό πρέπει να το βάλω θέμα στο stuff να δω τι θα μου πούνε και τα παιδία εκεί γιατί τελικά μπορεί το δικό μου συμπέρασμα να είναι λάθος λοιπόν μέχρι εδώ περιμένω απαντήσεις και όσο συνεχίζει το θέμα θα σας πω και κάποιες μικρολεπτομέρειες που δεν χρειάζονται τώρα!!!

ευχαριστώ εκ τον προτέρων
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 26 Σεπ 2006 20:25

Να γυρίσεις πάλι σε Linux δεν λέει ε; Μα γιατί το'κανες;

Έτσι όπως το ακούω μάλλον το css είναι δηλωμένο με absolute address, πράγμα που σημαίνει ότι όταν βάζεις το domain του σπιτιού σου, ο έξω κόσμος δεν το βλέπει, και όταν βάζεις localhost, ο έξω κόσμος το βλέπει. Μια εικασία κάνω. Λέμε τώρα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
tix-3-
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tix-3- » 26 Σεπ 2006 22:29

Αν και μου βγηκαν τα ματια γαι να καταλαβω τι ακριβως εγινε :lol: μπορει να σου εχω μια λυση.
Οντως το μαμπο δουλευει με absolut address απο οσο θυμαμαι.
Πιθανη λυση βαλε το εξωτερικο domain και βαλε στον client στο
$windir\system32\drivers\etc\hosts μια γραμμη ακομα που θα λεει
την εσωτερικη ip του σερβερ το εξωτερικο domain του σερβερ
Τωρα λογικα το ντομειν θα κανει ρεσολβ στην εσωτερικη ip στον client

Υ.Γ. Στο gnome πως αλλαζει η γλωσσα ;

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MegasmorF » 27 Σεπ 2006 12:10

Καλημέρα και πάλι πίνω :pint: λοιπόνννννν TIX

είχα αργήσει να το βρω αλλά αυτό είναι όταν το βρήκα βέβαια είχα ξενερώσει λέω δεν είναι δυνατόν να μου κάνει τέτοια παιχνίδια και για το λόγω οτι δεν είναι και η εύκολη σκέψη γι’ αυτό το έβαλα θέμα ήθελα να δώ πόσο γρήγορα μπορεί να το σκεφτεί κάποιος όμως δουλεύει και με της 2 κινήσεις η να του γυρίσω το host να το φτιάξω και μετά να το βγάλω έξω και όλα μία χαρά η να το φτιάξω από το host όπως είπες εσύ tix και πιστεύω ότι με αφορμή αυτό το θέμα πρέπει να γίνει βοήθημα….
Το βράδυ που θα έχω χρόνο θα σας πώ τι έγινε και με την PHPBB…..Δηλαδή έπεται και συνέχεια ;)

Tix όσο το gnome είναι ενεργό δεν μπορείς να αλλάξεις γλώσσα για να καταφέρεις να το κάνεις αυτό πρέπει να το κάνεις από το log on screen αν κατάλαβα την ερώτηση σου
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες