Πιστευετε στισ σχεσεις απο αποσταση και αν ναι γιατι?

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση

Θα το κάνατε ποτέ;

Ναι το έχω περάσει και ξέρω
42
55%
Ε ε ε μπορεί και να το έκανα
17
22%
Οχι δεν υπάρχει τετοια περίπτωση
17
22%
Δέν ξέρω/Δεν απαντώ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι

Σύνολο ψήφων: 76

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MegasmorF » 26 Σεπ 2006 15:32

Πιστευτέ στις σχέσεις από απόσταση;

Εγώ πάντως πιστεύω πως ΝΑΙ κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει αν ο ένας είναι σίγουρος για τον άλλον...
Τώρα θα μου πείτε πόσο σίγουρος μπορείς να είσαι σε μία τέτοια σχέση χωρίς προοπτικές να συνεχίσει πως όλα θα είναι καλά;

Ε! εδώ μπαίνει αυτό που λέει αν έχεις τύχη διάβαινε και ριζικό περπάτα

:pint:
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 26 Σεπ 2006 16:11

Βασικά το έχω περάσει και ξέρω οτι ΔΕΝ αποδίδει η κατάσταση. Το ήξερα μάλλον γιατι τους τελευταίους 9 μήνες έχω μία σχέση εξ αποστάσεως οπου βλεπόμαστε μονο κάθε Π/Σ/Κ (αλλα κάθε Π/Σ/Κ) και ειμαι πολύ ικανοποιημένος.

Ειναι αυτο που ειπες. Αν εχεις τύχη διάβαινε, και ριζικό περπάτα... προφανός τα έχω και τα 2 ;)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MegasmorF » 26 Σεπ 2006 16:21

τι να σου πω πάντως εγώ Κανά 2 φορές που το προσπάθησα μου βγήκε σκέτη αποτυχία :P φυσικά αν δεν γίνονταν κάποια λάθη θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα

Θέλω να πιστεύω
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 26 Σεπ 2006 16:38

2,5 χρόνια ήμουν έτσι, πριν ένα μήνα χώρισα, είναι πολύ ψυχοφθόρα διαδικασία, θέλει υπομονή, επιμονή και εμπιστοσύνη και από τους δύο αλλιώς κλάφτα.

Εγώ είμαι τις άποψεις πως όλες οι σχέσεις μπορούν να να πετύχουν αρκεί να υπάρχει θέληση και από τις 2 πλευρές. Αν με ρωτάγανε βέβαια τώρα μετά από 2,5 χρόνια αν θα το ξανάκανα, χμμμμμμ δύσκολο να απαντήσω, θα προτιμούσα κάτι εδώ, η φυσική απουσία του συντρόφου όταν τον χρειάζεσαι δεν μπορεί να υποκαταστηθεί ούτε από το msn ούτε και από το τηλέφωνο (και ΔΕΝ εννοώ το sex λέγοντας φυσική παρουσία)

ΥΓ1: Ο χωρισμός ο δικός μου δεν είχε να κάνει με την απόσταση γι'αυτό και πιστεύω και ξέρω ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό.

ΥΓ2: Ελπίζω να εννοείται σχέσεις κανονικές και όχι γνωριμίες του στυλ, άμα δεν έχω κανέναν/καμία εύκαιρο/εύκαιρη έρχομαι και "ξεχαρμανιάζουμε"

ΥΓ3: Και εγώ τον πρώτο χρόνο που σπούδαζα πήγαινα κάθε σαββατοκύριακο ή ερχόταν εκείνη, τον υπόλοιπο καιρό όμως με τις επαγγελματικές υποχρεώσεις κτλ είχα μέσο όρο 3 π/σ/κ το μήνα
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 26 Σεπ 2006 16:48

Μια χαρά είναι.. διαρκεί πολύ γιατί δεν υπάρχουν τριβές.. γλυτώνεις την μουρμούρα, κι αν κάνεις και καμία αρπαχτή ξέρεις ότι δε θα συναντήσει η μια την άλλη.. :P
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MegasmorF » 26 Σεπ 2006 16:52

cordis έγραψε:Μια χαρά είναι.. διαρκεί πολύ γιατί δεν υπάρχουν τριβές.. γλυτώνεις την μουρμούρα, κι αν κάνεις και καμία αρπαχτή ξέρεις ότι δε θα συναντήσει η μια την άλλη.. :P
EEEEEEEEEEEEEEEE Τι θα απαντουσες εσυ!!!!

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 26 Σεπ 2006 17:40

Εγώ πιστεύω γενικά στη ζωή από απόσταση. Μακριά κι αγαπημένοι. :)
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iffor » 26 Σεπ 2006 17:44

Ξέχνα το φίλε μου...!!! ( είμαι λιγάκι απόλυτος, ε?! :lol: :wink: )
Δεν βγήκε άδικα και η παροιμία που λέει
Μάτια που δεν βλέπονται, γρήγορα λησμονούνται!
Και ξέρω ότι υπάρχει παρόμοια στις περισσότερες γλώσσες!!!
Ε, κάτι θα ξέρει και ο απλός ο λαός!!! :wink:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iffor την 26 Σεπ 2006 21:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
ένας καινούριος δρόμος άνοιξε...
redpanda.gr

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 26 Σεπ 2006 18:09

Εγώ δεν ξέρω για το ποιόν του cordis αλλά συμφωνώ με αυτά που είπε :wink:

Έχει απόλυτο δίκιο αλλά συμφωνώ και με τον iffor :think: Μήπως πρέπει να πάω να κοιταχτώ?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 26 Σεπ 2006 19:40

εγώ το δοκίμασα αυτό το 1982 καθώς αρραβωνιάστηκα εγώ 19 στα 20 αυτή 16 στα 17
εγώ Αυλώνα αρχή και μετά Κασσάνδρα και αυτή Αθήνα

με το σκεπτικό μόλις τελειώσω με μια εκκρεμότητα που είχα με το κράτος ( όχι στρατός , για περισσότερα στην προσωπική μου ιστοσελίδα ) να παντρευτούμε

αλλά δυστυχώς μετά από μερικούς μήνες να το διαλύσουμε γιατί μπήκαν οι δικοί της στην μέση και με το λίγο μυαλό που είχε τους άκουσε

βέβαια μετά από λίγες μέρες ίσως και άσχετο με την περίπτωση αυτή ο πατέρας μου έπαθε εγκεφαλικό και έμεινε 5 μήνες σε κώμα και όλο αυτό ήταν πολύ άσχημο με όλη την κατάσταση

αλλά ευτυχώς το ξεπέρασα και συνέχισα

Άβαταρ μέλους
sessi

Δημοσίευση από sessi » 26 Σεπ 2006 19:50

Στην αρχη ειναι καλα αλλα μετα κατανταει κουραστικο.....κ σπαστικο!! (αμα βεβαια τον γουσταρεις τον αλλο-η)
βεβαια παιζουν κι'αλλες περιπτωσεις που ξερω..... οχι μονο κρατησε αλλα μετα απο 8 χρονια παντρευτηκαν και ζουν μαζι...αφου παντρευτηκαν μαζι θα ζουν ε?μ....κια ειπα..!! :hammer:
ΟΥΤΕ ΚΑΝ!

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

Δημοσίευση από NAT » 26 Σεπ 2006 20:16

Αν θέλουμε να δώσουμε μία σοβαρή διάσταση στο θέμα, τότε όλα εξαρτώνται. Αν όμως είναι κ οι δύο διατεθειμένοι για κάτι τέτοιο, τότε γιατί να μη γίνει;; :roll: Οπότε όλα εξαρτώνται από τη θέλησή μας κ από το τι πραγματικά ήμαστε ικανοί να κάνουμε/υπομείνουμε για τον άλλον. :)
.

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 26 Σεπ 2006 20:46

sessi έγραψε:Στην αρχη ειναι καλα αλλα μετα κατανταει κουραστικο.....κ σπαστικο!! (αμα βεβαια τον γουσταρεις τον αλλο-η)
βεβαια παιζουν κι'αλλες περιπτωσεις που ξερω..... οχι μονο κρατησε αλλα μετα απο 8 χρονια παντρευτηκαν και ζουν μαζι...αφου παντρευτηκαν μαζι θα ζουν ε?μ....κια ειπα..!! :hammer:
Ναι νομίζω είναι απαραίτητο για να επιβιώσει ο γάμος το ζευγάρι να μένει μαζί :D
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
gwgw
Honorary Member

Δημοσίευση από gwgw » 27 Σεπ 2006 10:51

Ουφ ρε παιδιά τι θέμα ανοίξατε... Α πα πα. Άσε θα θυμηθώ τα ψυχολογικά μου και δε λέει. :P

Αλλά θα συμφωνήσω με αυτά:
PanosIlio έγραψε:είναι πολύ ψυχοφθόρα διαδικασία, θέλει υπομονή, επιμονή και εμπιστοσύνη και από τους δύο αλλιώς κλάφτα.

Εγώ είμαι τις άποψεις πως όλες οι σχέσεις μπορούν να να πετύχουν αρκεί να υπάρχει θέληση και από τις 2 πλευρές. ... η φυσική απουσία του συντρόφου όταν τον χρειάζεσαι δεν μπορεί να υποκαταστηθεί ούτε από το msn ούτε και από το τηλέφωνο (και ΔΕΝ εννοώ το sex λέγοντας φυσική παρουσία)
NaT έγραψε:όλα εξαρτώνται από τη θέλησή μας κ από το τι πραγματικά ήμαστε ικανοί να κάνουμε/υπομείνουμε για τον άλλον
Και από προσωπική εμπειρία θα πω ότι η λέξη που μου ταιριάζει καλύτερα είναι το ψυχοφθόρα. Ειδικά αν λόγω συνθηκών ο ένας βρίσκεται εντελώς σπάνια με τον άλλο (κοινώς περνάνε τον περισσότερο καιρό χώρια)... Θέλει πολύ δύναμη. Ξέρω περιπτώσεις που κράτησε η σχέση (και μάλιστα κατέληξε σε γάμο) και άλλες πάλι που ο καθένας τράβηξε το δρόμο του. Τι να πεις κάθε σχέση είναι ξεχωριστή.

Σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι κάτι που το προτείνω (εκτός και αν είστε μαζόχες, οπότε πάω πάσο :D ). Θεωρώ όμως ότι δεν πρέπει να προδικάζουμε τίποτα αν δεν το δοκιμάσουμε. Κι ας μην έχει τόσο γλυκιά γεύση.
Όλα θα πάνε καλά στο τέλος. Αν δεν πάνε καλά, δεν είναι το τέλος.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 27 Σεπ 2006 11:16

gwgw έγραψε:Ουφ ρε παιδιά τι θέμα ανοίξατε... Α πα πα. Άσε θα θυμηθώ τα ψυχολογικά μου και δε λέει. :P
Έλα βρε όχι και ψυχολογικά, χαλαρά και ανάλαφρα είναι εδώ :wink:
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης