Πιστευετε στισ σχεσεις απο αποσταση και αν ναι γιατι?

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση

Θα το κάνατε ποτέ;

Ναι το έχω περάσει και ξέρω
42
55%
Ε ε ε μπορεί και να το έκανα
17
22%
Οχι δεν υπάρχει τετοια περίπτωση
17
22%
Δέν ξέρω/Δεν απαντώ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι

Σύνολο ψήφων: 76

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 28 Σεπ 2006 11:07

gwgw έγραψε:Μέχρι να σας κάνουμε να τα χάσετε κι αυτά!!! :lol: :lol: :lol:

Αυτό σας έλειπε!!!!!!!!! :crash: :lol:

Άντε δουλειά σήμερα, και βαριέμαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

Καλημέρα σας
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MegasmorF » 28 Σεπ 2006 14:24

Εμ κατάλαβες τώρα PanosIlio και τα δικά τους δικά τους και τα δικά μας δικά τους...........

Ωραία ζωή....
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

J'adore

Δημοσίευση από J'adore » 28 Σεπ 2006 15:24

Δεν έχω κάνει ποτέ σχέση από απόσταση (όχι επειδή δεν ήθελα, απλά δεν έτυχε) αλλά νομίζω ότι για να πετύχει μία τέτοια σχέση πρέπει να υπάρχουν 3 κυρίως προϋποθέσεις:
1) Να το θέλουν ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ! Ναι, ακούγεται αυτονόητο αλλά δεν αρκεί μόνο να λες ότι θες, πρέπει και να το δείχνεις. Επειδή αναφέρθηκε και πιο πάνω, φυσικά πρέπει να ταξιδεύουν και οι δύο, να παίρνουν τηλέφωνο και οι δύο κτλ.
2) Να ήταν μαζί τουλάχιστον 6 μήνες (για να μην πω χρόνο) πριν προκύψει η απόσταση! Αν γνώριζεις κάποιον για ένα-δύο μήνες, δεν νομίζω ότι αξίζει να μπεις στην διαδικασία! Δεν ξέρεις καν για τι άνθρωπο προσπαθείς...
3) Να υπάρχει προοπτική στο μέλλον να βρεθείτε στην ίδια πόλη! Θα μου πείτε ότι και αυτό είναι αυτονόητο! Έχω ακούσει ανθρώπους που λένε ότι δεν έχουν σκοπό να φύγουν από την πόλη τους (ούτε οι ίδιοι, ούτε οι σύντροφοί τους) και όμως διατηρούν τη σχέση! Γιατί δεν καταλαβαίνω!

Αν υπήρχαν αυτές οι προϋποθέσεις, ναι θα την προσπαθούσα μια τέτοια σχέση! Μολονότι είναι ψυχοφθόρο! Θα με σκότωνε περισσότερο να χωρίσω αυτόν που αγαπάω λόγω απόστασης! Θα το έκανα και όπου πήγαινε...

Και να απαντήσω στον georgemakaronis: Θα πάρω λίγο το μέρος τις κοπέλας σου! Σκέφτηκες ποτέ τι έχει ακούσει για την Αγγλία; Εγώ πριν πάω άκουσα τρελά πράγματα και όταν πήγα είδα πολλά! Σου λέω ότι οι περισσότεροι που πάνε κερατώνουν! Δεν λέω ότι θα το έκανες , ούτε ότι η κοπέλα σου δεν σου έχει εμπιστοσύνη! Απλά μπορεί να μην ήθελε να μπει στην διαδικασία! Σκέψου το!
If you have something, let it free! If it comes back, it's yours, if not, it never was!

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 28 Σεπ 2006 15:33

J'adore έγραψε:3) Να υπάρχει προοπτική στο μέλλον να βρεθείτε στην ίδια πόλη! Θα μου πείτε ότι και αυτό είναι αυτονόητο! Έχω ακούσει ανθρώπους που λένε ότι δεν έχουν σκοπό να φύγουν από την πόλη τους (ούτε οι ίδιοι, ούτε οι σύντροφοί τους) και όμως διατηρούν τη σχέση! Γιατί δεν καταλαβαίνω!
Αυτό είναι το πιο σημαντικό, πιστεψέ με μιλάω εκ πείρας :wink:

J'adore έγραψε:Και να απαντήσω στον georgemakaronis: Θα πάρω λίγο το μέρος τις κοπέλας σου! Σκέφτηκες ποτέ τι έχει ακούσει για την Αγγλία; Εγώ πριν πάω άκουσα τρελά πράγματα και όταν πήγα είδα πολλά! Σου λέω ότι οι περισσότεροι που πάνε κερατώνουν! Δεν λέω ότι θα το έκανες , ούτε ότι η κοπέλα σου δεν σου έχει εμπιστοσύνη! Απλά μπορεί να μην ήθελε να μπει στην διαδικασία! Σκέψου το!
Η έλειψη εμπιστοσύνης και η απροθυμία να μπει σε μιά υποτιθέμενη μη επιθυμητή κατάσταση δεν είναι δικαιολογία για χωρισμό, αλλά ακόμα και να είναι αυτός ο λόγος μάλλον την "κατηγορούμε" διότι δεν ήταν ειλικρινής μαζί του όχι επειδή χωρίσανε.

Σημείωση: δεν την ξέρω την κοπέλα, δεν ξέρω πως σκέφτεται οπότε μάλλον είναι άδικη η κρίση μου αλλά γίνεται από υποστήριξη στο φίλτατο freestuffίτη (ναι είναι λέξη και τονούμενη μάλιστα χαχαχαχα)

ΥΓ: Οι ελπίδες μου να περάσει η μέρα σήμερα δουλεύοντας αποδείχτηκαν φρούδες, πάλι καλά που τηρούμε το 8ώρο εδώ και δεν θα ταλαιπωρηθώ άλλο καθίμενος σε μια καρέκλα χωρίς τίποτα να κάνω πλην ελαχίστων δουλειών :whistle:

EDIT: Δεν πρόσεξα ότι είναι το 1ο σου μήνυμα αυτό, καλώς ήρθες λοιπόν
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PanosIlio την 28 Σεπ 2006 16:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MegasmorF » 28 Σεπ 2006 16:05

Καλησπέρα Φίλη jadore καταρχάς να σε καλωσορίσουμε στην κοινότητα του freestuff.gr ως νέο μέλος

Μπορώ να πώ οτι με την απάντηση σου μας κάλυψες όλους ειναι αρκετά σωστα αυτα που λες αλλα.....
.............τι γίνεται οταν έχει γίνει η πρωτη προσπάθεια και το τέλος δεν είναι αυτο που περιμένουμε δηλαδή να κάνεις υπομονή και να την βγάζεις απο το τηλ... και στο τέλος να γίνουν όλα άσχημα;

Φιλικά
MegasmorF
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 28 Σεπ 2006 16:13

Φίλε megamorf αυτό ισχύει για όλες τις σχέσεις, όλες οι σχέσεις ξεκινάνε με κάποιο ρίσκο στην αρχή, αν σκεφτόμασταν από την αρχή το πως θα καταλήξει μάλλον όλοι θα απογοητευόμασταν πολύ γρήγορα.

Οπότε "έτσι απλά και όμορφα" που λέει και το τραγούδι προχωρούμε και στην πορεία όλα είναι εφικτά, από το καλύτερο μέχρι το χειρότερο.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
gwgw
Honorary Member

Δημοσίευση από gwgw » 28 Σεπ 2006 16:20

Μα για ποιο πράγμα στη ζωή μπορείς να είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα;
Ακόμα κι όταν τα σχεδιάζεις όλα τέλεια μπορεί να γίνει κάτι που θα σου αλλάξει όλα τα σχέδια. Αστάθμητος παράγοντας. Αυτό ισχύει για οτιδήποτε, πόσο μάλλον για τις ανθρώπινες σχέσεις και δη τη σχέση ενός ζευγαριού...
Αν ξεκινήσεις π.χ. μια νέα δουλειά ξέρεις πώς θα πάει έστω κι αν οι προϋποθέσεις είναι οι καλύτερες; Δεν μπορούμε να ξέρουμε την κατάληξη παρά μόνο αν αποφασίσουμε ότι θέλουμε να το κάνουμε και όπου βγει...
Τελοσπάντων νομίζω πως πάνω κάτω όλοι το ίδιο λέμε και στα βασικά συμφωνούμε. Αν νιώθουμε ότι αξίζει να προσπαθήσουμε για μία σχέση θα το κάνουμε ακόμα κι αν μέχρι τότε είχαμε διαφορετικές αντιλήψεις. Όλα είναι σχετικά, αλλά με κάπως τυπικά και συνοπτικά κριτήρια τα πράγματα είναι αυτά που αναφέρει η J'adore.
Όλα θα πάνε καλά στο τέλος. Αν δεν πάνε καλά, δεν είναι το τέλος.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MegasmorF » 28 Σεπ 2006 16:28

PanosIlio έγραψε:Φίλε megamorf αυτό ισχύει για όλες τις σχέσεις, όλες οι σχέσεις ξεκινάνε με κάποιο ρίσκο στην αρχή, αν σκεφτόμασταν από την αρχή το πως θα καταλήξει μάλλον όλοι θα απογοητευόμασταν πολύ γρήγορα.
Το λάθος αυτό όμως το κάνουμε πόλοι....
ίσως είναι αυτό που φταίει για όλα σε μία σχέση το ότι μόλις μπούμε στο trip να σκεφτούμε το μετά χωνόμαστε...... αυτό το λάθος το έχω κάνει 2 φόρες μια λίγο παλιά και άλλη μια φορά με την τελευταία μου σχέση.......
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MegasmorF την 28 Σεπ 2006 16:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 28 Σεπ 2006 16:32

MegasmorF έγραψε:ίσως είναι αυτό που φταίει για όλα σε μία σχέση το ότι μόλις μπούμε στο τrip να σκεφτούμε το μετά χωνόμαστε...... αυτό το λάθος το έχω κάνει 2 φόρες μια λίγο παλιά και άλλη μια φορά με την τελευταία μου σχέση.......
Εγώ πάντως δεν έχω τζιπ, άμα μπω σε autobianchi θα πιάσει λες η σκέψη? Άσε τώρα που το σκεφτομαι θα είναι στενάχωρα εκεί μέσα, να δανειστώ για λίγο το τζιπ σου? :yea: :yea: :kaloe: :kaloe:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
gwgw
Honorary Member

Δημοσίευση από gwgw » 28 Σεπ 2006 16:35

:lol: Το χρειάζεται ο άνθρωπος!!! Αν στο δανείσει, μετά πού θα σκέφτεται αυτός;;; :lol:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 28 Σεπ 2006 16:41

Ε για λίγο το θέλω, για τόσο δα :P
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MegasmorF » 28 Σεπ 2006 17:36

Λοιπόν δεν ήθελα να πω τζιπ βγήκε μηχανικά γι’ αυτό λοιπόν τζιπ = τριπ και όχι τζιπ αλλά άλλο είναι το θέμα για σχολιασμό

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 28 Σεπ 2006 18:25

Καταρχήν τι εννοείς λέγοντας σχέση από απόσταση?
Γνωρίζονται δύο 16χρονα στο διαδίκτυο και λένε "Τα φτιάχνουμε?" και ο άλλος απαντάει "ναι"
και έχουν σχέση από απόσταση. Αυτό μόνο σχέση δε θεωρείτε.

Έχω μια γνωστή που μένει (Κάνει να πω?)...Τέλος πάντων μετά από σκέψη θα πω στο περίπου.
Που μένει λοιπόν στη μια άκρη της Ελλάς(Επάνω στην μπότα της Ελλάς) και "έχει σχέση" με κάποιον που μένει...... 800 χιλ. μακριά της. Αθήνα κοντά. Και τούτοι γνωριστήκαν μέσα απο ένα site και κάνανε σχέση και βρεθήκαν όλες κι όλες μία φορά! Μέσα σε 1Τριμηνο!

Καλό ε?!

Τώρα υπάρχει και μια άλλη περίπτωση.
ΠΧ να έχεις σχέση με μια κοπέλα και ένας απτούς δύο να αναγκαστεί για ένα Α' χρονικό διάστημα (Λόγω σπουδών, Στρατού, Δουλείας) να είναι μακριά.
Ε, τότε ναι γίνετε.
ΠΧ ξερώ μια κοπέλα που είχε σχέση με ενα παλιηκάρι 8 χρόνια και τα 5 ήταν για σπουδές στην Αγγλία όπως επίσης τη Θεία μου που αυτή δουλεύει στη Κοζάνη και ο Θείος μου κοντά στα Τέμπη και βλέπονται κάθε 2ο Σαββατοκύριακο για 2μέρες.

Και ξέρω και εμένα τον μ***** που έχω σχέση (με εκείνη τη κοπέλα που λέγαμε ότι είχε οχτώ χρόνια σχέση με το παλιηκάρι που ήταν Αγγλία!!!!!) τρία χρόνια και είμαι στο στρατό και την βλέπω στη χάση και στη φέξη!!
:o :o :o :o
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
gwgw
Honorary Member

Δημοσίευση από gwgw » 28 Σεπ 2006 21:38

MegasmorF με μπέρδεψες λίγο νωρίτερα εκεί που έλεγες για το τριπάκι (καταλάβαμε ότι αυτό εννοούσες αλλά ε, το σχολιάσαμε λίγο) και το μετά. Δηλαδή; Εννοείς να αρχίσεις να σκέφτεσαι πού οδηγεί η σχέση και τέτοια ή το έλεγες για τη σχέση από απόσταση; Δεν κατάλαβα. :oops: Γενικά ένα από τα μεγαλύτερα λάθη που κάνουμε πολλοί είναι να προκαθορίζουμε μια σχέση. Κάτι τέτοιο εννοούσες; :roll:

Και.... Connor! Καλώς μας ματα-ξανάρθες!!!
Όχι η ερώτηση του θέματος δεν αφορά τη γνωριμία μέσω διαδικτύου αλλά τη δεύτερη περίπτωση που αναφέρεις, την ύπαρξη σχέσης και τη συνέχειά της ή όχι αν κάποιος εκ των δύο αναγκαστεί να φύγει κάποια στιγμή. Όσο για το φανταριλίκι, έτσι είναι αυτά τα πράγματα! Τουλάχιστον είναι για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και μετά είσαι ξανά πίσω.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MegasmorF » 29 Σεπ 2006 14:28

gwgw έγραψε: Γενικά ένα από τα μεγαλύτερα λάθη που κάνουμε πολλοί είναι να προκαθορίζουμε μια σχέση. Κάτι τέτοιο εννοούσες; :roll:
.
Ναι ακριβώς αυτό λέω Γωγώ και συμφωνώ μαζί σου οτι κάνουν πολλοί αυτό το λάθος
να προκαθορίζουνε μια σχέση

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης