Εναλλαγή Εικόνων

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Looky

Εναλλαγή Εικόνων

Δημοσίευση από Looky » 03 Οκτ 2006 17:41

Καλησπέρα σας,
έψαξα για προηγούμενα πόστ μήπως υπάρχει απάντηση σε αυτό που θέλω να κάνω αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω κάτι που να το καταλάβω,μιας και οι γνώσεις μου είναι μηδενικές.

Εστω ότι έχω 5 εικόνες, την 1, την 2, την 3, την 4, την 5. Θέλω να κατασκευάσω ένα φλασάκι που να κάνει την εξής δουλειά: Εναλλαγή εικόνων και ξεθόριασμα κατά την αλλαγή.

Για να μην σας κουράζω, αν έχετ κάποιο σύνδεσμο ή έτοιμο tutorial ποστάρετε το.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! :wink:

Άβαταρ μέλους
chchrist
Επικοινωνία:

Εναλλαγή Εικόνων

Δημοσίευση από chchrist » 03 Οκτ 2006 18:19

Δες αυτό το tutorial.
http://www.kirupa.com/developer/mx2004/ ... allery.htm
Άμα το κάνεις σωστά θα μπορείς να ανανεώνεις τις φωτογραφίες σου με xml.

Άβαταρ μέλους
Looky

Εναλλαγή Εικόνων

Δημοσίευση από Looky » 03 Οκτ 2006 18:33

Ευχαριστώ φίλε,αλλά θέλω σε flash να ναι.

Άβαταρ μέλους
chchrist
Επικοινωνία:

Εναλλαγή Εικόνων

Δημοσίευση από chchrist » 03 Οκτ 2006 18:56

Σε flash είναι....

Άβαταρ μέλους
gwgw
Honorary Member

Εναλλαγή Εικόνων

Δημοσίευση από gwgw » 05 Οκτ 2006 11:28

Ίσως δε θέλει να χρησιμοποιήσει xml...Υπάρχει και το αντίστοιχο: http://www.kirupa.com/developer/mx/photogallery.htm. Αν και ο wwf σε αυτό το θέμα του είχε προτείνει κάποιες λύσεις.
Μάλλον δε θέλει κάτι τύπου photogallery αλλά να αλλάζουν από μόνες τους οι εικόνες.
wwf έγραψε:οχι δεν χρειαζετε κανενας κωδικας, το μονο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις αυτες της εικονες που θελεις να κανεις ενα ενα simbol (movie clip)
μετα να πας να βαλεις την πρωτη photo στο πρωτο frames μεχρη πχ. το 30 frames και στο τελευτεο frame (30) πας στο color mixer / Alpha και 0 η οσο θελεις %.
Ετσι μετα πας πανω στο layer σου και κανεις δεξι κλικ και create motion twene.
και εισαι οκ.
Επίσης υπάρχει και το http://www.kirupa.com/developer/mx/fadingtext.htm που δείχνει ένα απλό fading text αλλά με τον ίδιο τρόπο μπορεί αντί για κείμενο να βάλει τις φωτογραφίες που θέλει και να φτιάξει την καθεμιά χωριστά.
Όλα θα πάνε καλά στο τέλος. Αν δεν πάνε καλά, δεν είναι το τέλος.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Looky

Εναλλαγή Εικόνων

Δημοσίευση από Looky » 05 Οκτ 2006 11:49

gwgw έγραψε:
Μάλλον δε θέλει κάτι τύπου photogallery αλλά να αλλάζουν από μόνες τους οι εικόνες.

:wink: :wink: :wink: :wink:

Άβαταρ μέλους
gwgw
Honorary Member

Εναλλαγή Εικόνων

Δημοσίευση από gwgw » 05 Οκτ 2006 12:00

Ωραία κοίταξε τότε αυτό που σου λέω με το fading text. Αντί για κείμενο κάνε import την εικόνα που θες. Η διαδικασία είναι η ίδια. Απλώς πρέπει να το κάνεις για κάθε εικόνα χωριστά και να φροντίσεις το τέλος της μιας φωτό να είναι η αρχή της άλλης. Δηλαδή αν επιλέξεις το πρώτο fading να έχει διάρκεια π.χ. 30 frames η άλλη θα πρέπει να ξεκινάει από το το 30ο frame για παράδειγμα ή λίγο πιο πριν. Όχι όλες από το 0-30, γιατί τότε θα βλέπεις μόνο τη φωτό που είναι στο πιο πάνω layer.

Και για να επαναλαμβάνεται η εναλλαγή κάθε φορά που φτάνεις στη τελευταία εικόνα, βάλε ένα νέο layer και στο τελευταίο frame βάλε ένα blank keyframe (δεξί κλικ-insert blank keyframe) και μετά έχοντας επιλεγμένο αυτό το keyframe άνοιξε το actions και γράψε εκεί: gotoAndPlay(1); για να πηγαίνει κάθε φορά στο πρώτο frame και να το παίζει από την αρχή.
Όλα θα πάνε καλά στο τέλος. Αν δεν πάνε καλά, δεν είναι το τέλος.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
chchrist
Επικοινωνία:

Εναλλαγή Εικόνων

Δημοσίευση από chchrist » 05 Οκτ 2006 12:16

Οκ δεν κατάλαβα.. Ε αυτό είναι αρκετά απλό. Κάνε αυτό που σου λέει η gwgw. Απλά θα μπορούσες να βάλεις και κανένα easing in και out από εικόνα σε εικόνα. Με motion tween όλα αυτά ok;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες