Document Repository

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Document Repository

Δημοσίευση από id12586 » 06 Οκτ 2006 16:47

Περίμενε, για να κατάλαβω...

Θές document repository για offline use ή για internet, γιατι μπερδεύτηκα :think:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Document Repository

Δημοσίευση από PanosIlio » 06 Οκτ 2006 16:50

για Internet
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

panosru
WebDev Moderator

Document Repository

Δημοσίευση από panosru » 06 Οκτ 2006 16:54

Ousiastika thes ena filemanager opou na mporei na kanei kai edit ta arxeia (px txt, htsccess, php html css js ktl) an den kano thes kati antistoixo me to filemanager tou cpanel.

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Document Repository

Δημοσίευση από PanosIlio » 06 Οκτ 2006 18:30

Όχι, δεν θέλω να κάνει edit τα αρχεία.

Μισό να εξηγήσω καλύτερα γιατί μάλλον δεν το διατύπωσα καλά εγώ το θέμα από την αρχή.

Λοιπόν, είμαι διαχειριστής σε ένα e-Learning σιτε για την Εθνική Ασφαλιστική και χρησιμοποιούμε ένα πρόγραμμα open source το moodle.

Λοιπόν εκεί μέσα έχει μαθήματα για τα προϊόντα της εταιρείας για να μπορεί ο κάθε ασφαλιστής, πράκτορας, ο κάθε υπάλληλος της εταιρείας τέλος πάντων να ενημερώνεται, να διαβάζει, να παίρνει τεστ κτλ. Θεωρήσαμε ότι θα ήταν καλό να έχουμε και ένα μέρος για να μπορούμε να "κρεμάμε" έγγραφα της εταιρείας (μια βιτρίνα δηλαδή) το οποίο έχουμε χρησιμοποιήσει σαν εκπαιδευτικό υλικό έτσι ώστε ο κάθε χρήστης αν θέλει να μπορεί να πάει εκεί και να το διαβάζει μέσα από το ιντερνετ ή και να το κατεβάζει για προσωπική του χρήση.

Λοιπόν μέχρι πρότινος χρησιμοποιούσαμε ένα Module του Moodle που απλά χρησίμευε γα αποθηκευτικός χώρος για τοπυς χρήστες, εμείς απλά απενεργοποιήσαμε τη δυνατότητα οι χρήστες να δημιουργούν φακέλους και να ανεβάζουν έγγραφα και δημιουργήσαμε φακέλους εμείς σαν admin και οι χρήστες είχαν απλά δικαίωμα να διαβάζουν.

Αυτό ήταν ένα περιβάλλον το οποίο είχε ένα αριστερό μενού, δενδρικής μορφής, και είχε τη δυνατότητα να ανοίγει τα έγγραφα μέσα από τον browser ή ο χρήστης να τα κατεβάσει.

screenshots:
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Αυτό που βλέπετε είναι αυτό που ψάχνω. Θέλουμε να το αλλάξουμε και το πρόβλημα είναι εμφανές. Αυτό το εργαλείο δημιουργήθηκε από έλληνα ο οποίος έιναι φαντάρος και προφανώς κανένας δε το συνέχισε και με την καινούργια έκδοση "ξέχασαν" να το έχουν στα υπό αναβάθμιση, τώρα όλο το site έιναι με utf8 και απλά αυτό το module δεν τα υποστηρίζει. Οπότε ψάχνουμε κάτι να το αντικαταστήσει μιας και εκτός από από όλα τα άλλα ήταν και βραχυπρόθεσμη λύση.

Ουφ έγραψα πολλά, σας κούρασα αλλά ελπίζω τώρα να παρουσίασα καλύτερα τη ψάχνω, sorry για το μακρύ post

ΥΓ: Όλα τα έγγραφα τα οποία έχουμε ανεβάσει είναι pdf
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Document Repository

Δημοσίευση από cherouvim » 06 Οκτ 2006 18:42

Αν το μόνο πρόβλημα είναι η κωδικοποίηση, τότε προτείνω να βρείτε κάποιο workaround και όχι να πετάξετε το σύστημα που είναι ήδη σε χρήση.

Θα μπορούσε π.χ να τρέχει η εφαρμογή μέσα σε ενα frame με δικό του encoding από το υπόλοιπο site.

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Document Repository

Δημοσίευση από PanosIlio » 09 Οκτ 2006 09:40

Καλημέρα,

Ξέρω μάλλον δεν είναι το κατάλληλο μέρος εδώ να ρωτήσω αλλά είναι σε συνέχεια της αναζήτησης μου. Έχω βρει ένα πολύ καλό εργαλείο που μάλλον είναι αυτό το οποίο ψάχνω, είναι σε java, είναι web based αλλά δουλεύει σε apache tomcat. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορεί ο apache να δουλέψει συγχρόνος με τον apache tomcat ή δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση?

Και για να απαντήσω στον cherouvim,
cherouvim έγραψε:Αν το μόνο πρόβλημα είναι η κωδικοποίηση, τότε προτείνω να βρείτε κάποιο workaround και όχι να πετάξετε το σύστημα που είναι ήδη σε χρήση.

Θα μπορούσε π.χ να τρέχει η εφαρμογή μέσα σε ενα frame με δικό του encoding από το υπόλοιπο site.
Απλά αυτή είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να βρούμε κάτι το οποίο δεν θα είναι βραχυπρόθεσμη λύση, γιατί αυτό που είχαμε τέτοια ήταν, δεν ήταν και ότι πιο σταθερό, γι'αυτό και κοιτάμε να το αντικαταστήσουμε και όχι να το φτιάξουμε, ψάχνουμε κάτι καλύτερο.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Document Repository

Δημοσίευση από cherouvim » 09 Οκτ 2006 11:32

Ο apache δουλεύει στο 80, ο tomcat στο 8080 και κάνεις ένα binding μεταξύ των δύο μέσω του mod_jk.

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Document Repository

Δημοσίευση από PanosIlio » 09 Οκτ 2006 11:44

Οκ, το δοκίμασα και μόνος μου και δουλεύουν μαζί, απλά το πρόγραμμα που βρήκα δεν είναι αυτό που έψαχνα, αφήστε που δεν αναγνωρίζει άλλους χαρακτήρες εκτός από λατινικά για ονομασίες φακέλων κτλ, οπότε μάπα το καρπούζι :cry:
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες