Τρόπος κοστολόγησης banner για website

Εύρεση και τοποθέτηση διαφημίσεων στις σελίδες μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

schrysan

Δημοσίευση από schrysan » 10 Οκτ 2006 18:53

Η σελίδα είναι forum αυτή τη στιγμή το οποίο στον χώρο που δραστηριοποιείται είναι μοναδικό στην Ελλάδα. Είναι εξειδικευμένο σχετικά, δηλαδή με την έννοια του χώρου, πχ. Παιχνίδια (όχι δεν είναι για παιχνίδια είναι απλά παράδειγμα) και υπάρχει 3+ χρόνια. Έχει αποκτήσει κοινό και οπαδούς. Δεν είναι εμπορικό, δηλαδή δεν πουλάει κάτι, και οι ηλικίες είναι από 15 έως 30 κατά κύριο λόγο, με κάμποσες εξαιρέσεις όμως.

Μελλοντικά θα δημιουργηθεί και site. Όπως ανέφερα δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή άλλες διαφημίσεις αν και σκέφτομαι να δοκιμάσω google ads (είχα δοκιμάσει και παλιά αλλά οι διαφημίσεις δεν ήταν σχετικές. Τώρα έχω ακούσει οτι έχουν και υποστήριξη Ελληνικών ...).

Παρεμπιπτόντως να πω ότι δεν έχω ένα site/forum και πάω να βγάλω λεφτά. Αυτό μου ακούγεται πολύ χαζό και αν αναλογιστεί κανείς το χρόνο που έχω αναλώσει πάνω σε αυτό θα ήταν αστεία η όλη συζήτηση. Να στηρίξω την προσπάθεια θέλω και να σταματήσω να βάζω μονίμως από την τσέπη μου. Εκτός ετούτου θέλω να κάνω και κάποια πράγματα που χρειάζονται χρήματα και δεν είναι εφικτό να τα χρηματοδοτήσω πλέων μόνος σου.

Παραθέτω μερικά στατιστικά για χρονική περίοδο 3/10 έως 9/10 για να βγάλετε συμπέρασμα.

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις.
Συνημμένα
daily-visitors.GIF
google analytics
ganalytics.GIF
google analytics 2
ganalytics.GIF (9.25 KiB) Προβλήθηκε 6679 φορές

Άβαταρ μέλους
frankanton

Δημοσίευση από frankanton » 10 Οκτ 2006 22:55

Κρίνοντας από τα στατιστικά, θα σου πρότεινα να κοστολογήσεις με CPM (cost per thousand impressions), το οποίο -θεωρητικά- είναι το πιο σωστό και για τους δυο σας.

Βάσει του Analytics, πρέπει να παράγεις γύρω στις 70-75,000 Page impressions τον μήνα, άρα γύρω στα 70-75 CPM (75,000 /1,000).

Τώρα, ανάλογα με το πόσο ειδικό ή γενικό είναι το περιεχόμενο, αυξάνεις ή μειώνεις (αντίστοιχα) την τιμή του CPM σου.

Ο μέσος δείκτης, στα ενημερωτικά sites (με τιμές που λαμβάνουν οι διαφημιστικές εταιρείες) είναι γύρω στα 6-8 ευρώ το CPM.

Καταλήγοντας, αν χρεώσεις το CPM στον πελάτη σου κοντά στα 7 ευρώ, τότε μπορείς να καθαρίζεις κοντά στα 490-525 ευρώ τον μήνα, τιμή που θα είναι απόλυτα δικαιολογημένη βάσει της επισκεψιμότητας του φόρουμ σου.

Υποκειμενικές απόψεις..... Στον χώρο που δραστηριοποιούμαι (και έχει λεφτά), εγώ τουλάχιστον έτσι κάνω... :lol:

John_X
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από John_X » 11 Οκτ 2006 00:46

Δεν συμφωνώ με το ότι πρέπει ο webmaster να αμείβεται με βάση τις ώρες που αφιερώνει στο site του. Μόνο όταν ο διαφημιζόμενος κερδίζει πρέπει και επιβάλλεται να αμείβεται ανάλογα και ο ιδιοκτήτης του site. Αν το δεις έτσι θα δεις ότι το in των 1000 euro μπορεί να είναι φτηνό και ο katomagoulitsaonline.gr των 100 να είναι πανάκριβος.
As piasto apo auto, oi perisoteroi web master kostologoun to site tous etsi.

"xmm edosa 50 euro sto hosting kai 30 sto domain, orea ekana site me 80 euro" Ston nomo tis agoras $$$ xronos=xrima, klasikia ataka ma poli tin xexnate. Den tha plirosi o diafimizomenos ta spasmena, alla ena sit den tha to kostologiso vasi mono to ti vgike apo tin tsepi mou alla ka ti ergasia ekana! Kai kapou eki prepi na valo kai ena %pososto sto banner, na to lavo ipopsin.

Oso gia ta ipolipa.. nomizo topes gia na to pis auto, giati edo den milise kaneis gia hits. forum kai monadikes episkepsis, esi evales k ali parametro, "hits". Otan ena site exi 14.000 members kai 0 na exi den me afora, alla an exi 2000 monadikes episkepsis tin imera kai forum nane kai blank page nane pou leei o logos thathela na valw banner ean xero oti eki mpenoun atoma pou me aforoun. To katalavenis? i emfanisi se ena site den pezi rolo sto marketing mias eterias, otan kinigaei pelates.! Einai apli logiki kai nomizo den sas lew kati kenourgio

Oso gia tin thesi tou banner ktlp simfono apolita. Apo eki k pera niotho oti to post mou den apantithike.. den kalipsa ta erotimata mou

frankanton: Xoris na xero tin idiotita sou fenese arketa enimeromenos kai thathela na akouso kiales apopsis sou pano sto thema.

Xerome pantos anixate ena poli oreo thema.
www.DJzone.gr

GREEK MUSIC PORTAL

Άβαταρ μέλους
blackhumor
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από blackhumor » 11 Οκτ 2006 02:19

Και εγώ παρακολουθώ ανελλιπώς. Όντως πολύ ενδιαφέρον θέμα...
To LinkZ.gr ανανεώθηκε. Καταχωρήστε την ιστοσελίδα σας δωρεάν.
Διαφημιστικά δώρα για επαγγελματίες.
Διαφημιστικά στυλό.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 11 Οκτ 2006 02:20

frankanton έγραψε: ......
Ο μέσος δείκτης, στα ενημερωτικά sites (με τιμές που λαμβάνουν οι διαφημιστικές εταιρείες) είναι γύρω στα 6-8 ευρώ το CPM.

Καταλήγοντας, αν χρεώσεις το CPM στον πελάτη σου κοντά στα 7 ευρώ, τότε μπορείς να καθαρίζεις κοντά στα 490-525 ευρώ τον μήνα, τιμή που θα είναι απόλυτα δικαιολογημένη βάσει της επισκεψιμότητας του φόρουμ σου.
..........
Pou to akouses auto gia ta 6-8 euro cpm? Ligo megalo den einai to poso?

orfeo

Δημοσίευση από orfeo » 11 Οκτ 2006 11:23

Τις εμφανίσεις τις ανέφερα γιατί είναι πιθανόν να ζητήσεις να πληρωθείς βάση εμφανίσεων (CPM). Αν ας πούμε ζητήσεις και πάρεις 7 euro cpm τότε το γεγονός ότι θα πληρώνει 350 euro/μήνα για προβολή σε 100 άτομα (50,000 page views τον μήνα) κάνει την επιλογή του λάθος.

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι τα 7 euro είναι κάτι αποδεκτό. Θα εξηγήσω γιατί.

Έστω ότι αγοράζω 10.000 εμφανίσεις με 70 euro. Με ένα click through ratio 1% παίρνω πίσω 100 άτομα (0,7 euro ανά κλικ). Με 0,5% (πιο ρεαλιστικό) πέρνω πίσω 50 άτομα (1,4 euro ανά κλικ). Δώσε μου έναν λόγο να μην δώσει τα λεφτά του στο Google ή γιατί να μην κάνει κάτι άλλο.

Η αξία του branding όσο περνάει ο καιρός υποβαθμίζεται και δεν πρέπει να λέμε ότι υφίσταται αξία branding όταν μιλάς για 7 euro για κάθε χίλιες εμφανίσεις. Αξία branding έχουμε όταν αγοράζουμε 1,000,000 εμφανίσεις με 0.5 euro CPM σε ένα site με χαμηλή εμπορική αξία (χιούμορ, τσόντα, chat). Τότε μπορούμε να πούμε ότι παρότι δεν πήραμε πολλά κλικς, πήραμε μία συνολικά έντονη προβολή του brand σε πολλούς ανθρώπους κοντά στο ηλικιακό μας target. Στο παραπάνω, για Ελλάδα στέκει με το νούμερο στο 0.5 και για τον κόσμο κοντά στο 0.15.

Δεν ξέρω την αγορά σου αλλά θα τολμήσω μία πρόβλεψη/πρόταση. Αν έχεις ένα καλό target group και μιλάς για σταθερό banner, υπολόγισε ένα ποσό με βάση το 3 euro CPM. Δηλαδή ζήτα για 100.000 page views 300 euro τον μήνα.

Αν μπορούσες να του εγγυηθείς ένα delivery cap (maximum 5 εμφανίσεις π.χ. ανά χρήστη / ανά μέρα) θα μπορούσες να ζητήσεις μέχρι και 5 euro / CPM.

Υπολογίζω μία μέση κατάσταση. Ότι έχεις στοχευμένο κοινό αλλά όχι ΤΟΣΟ στοχευμένο όσο π.χ. ιδιοκτήτες Aston Martin που ψάχνουν λάστιχα. Μιλάω πάντα για το τι βρίσκω εγώ δίκαιο, όχι τι μπορείς να πάρεις. Αν τα βρεις με τον πελάτη και του πατήσεις τα κουμπιά του μπορείς να του πάρεις και 1000 euro (13 euro CPM), αλλά δεν θα τα πάρει μάλλον ποτέ πίσω και σύντομα θα το καταλάβει.

Άβαταρ μέλους
frankanton

Δημοσίευση από frankanton » 11 Οκτ 2006 11:52

Pou to akouses auto gia ta 6-8 euro cpm? Ligo megalo den einai to poso?
Αγαπητέ billt, μπορεί το νούμερο να ακούγεται μεγάλο, αλλά στην πραγματικότητα τόσο είναι. Για να σου δώσω ένα μικρό παράδειγμα του ύψους του (αν δεν είσαι διαφημιστική), σε προτρέπω να κατεβάσεις τον τιμοκατάλογο της Ναυτεμπορικής. Naftemporiki Media Kit

Έστω ότι αγοράζω 10.000 εμφανίσεις με 70 euro. Με ένα click through ratio 1% παίρνω πίσω 100 άτομα (0,7 euro ανά κλικ). Με 0,5% (πιο ρεαλιστικό) πέρνω πίσω 50 άτομα (1,4 euro ανά κλικ). Δώσε μου έναν λόγο να μην δώσει τα λεφτά του στο Google ή γιατί να μην κάνει κάτι άλλο.
Νομίζω ότι έχουμε ισοπεδώσει παντελώς την φιλοσοφία του Google. Το γεγονός ότι είναι υπερβολικά φθηνό, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα έχει και καλύτερα ποσοστά Click Through.

Για να το εξηγήσω. Ας υποθέσουμέ ότι έχουμε ένα φόρουμ σαν το Freestuff. Έρχεται η Hyperhosting και πληρώνει ένα banneraki, γιατί εκ των προτέρων γνωρίζει ότι στο forum, τα άτομα που επικοινωνούν έχουν, σε μεγάλο βαθμό, σχέση με τις υπηρεσίες και τα προίοντα της. Τι σημαίνει αυτό? Πρώτον, επιτυγχάνεται καλύτερο brand awareness σε πολύ πιο targeted audience. Δεύτερον, επιτυγχάνει exposure μέσω γραφικού banner και τρίτον και κυριότερον διαφημίζεται σε ένα forum, που ο κόσμος γνωρίζει ότι έχει ποιότητα, άρα συνδυάζει το όνομα της με αυτό.

Από την άλλη, έχουμε το εργαλείο Google. Πρώτον και καλύτερο. Για να πάρει top position το adlink, πρέπει να τα ακουμπήσουμε. Αν για παράδειγμα, θέλαμε να προωθήσουμε την Hyperhosting στην Ελλάδα, μπορεί να θέλαμε και 1-1.5 ευρώ για το Cost per Click, με τόσους που θα εμφανιστούν (που σημαίνει ότι ερχόμαστε στα ίδια λεφτά, με αυτά που αναφερθήκαν στο παράδειγμα του φίλου orfeo).
Δεύτερο, στον ελληνικό Google, πολύ δύσκολα θα μπορέσει κάποιος να βάλει Image ad, ή με άλλα λόγια... bannerακι. Και σε περίπτωση που καταφέρει να βάλει, τότε το CPM του δεν θα είναι 0.3, 0.5, ή 1, αλλά θα υπερβαίνει κατά πολύ τα 3.5-4 ευρώ.

Μια η άλλη, αλλά πολύ πιο στοχευμένο το πρώτο παράδειγμα.

Μπορεί το Google να θεωρείται ένα πολύ καλό εργαλείο διαφήμισης (κυρίως για τους αρχάριους), αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να ισοπεδώσουμε παντελώς την διαφήμιση στο ίντερνετ. Διαφορετικά, θα πρέπει να σταματήσουν να δουλεύουν όλα τα media agencies, τα portals, Κτλ. και να πάρουμε τα budgets μας από τις Ναυτεμπορικές και τα In.gr, και να τα ρίξουμε όλα στο Adwords.

Προσωπική Άποψη.... 8)
Μουτζαχεντίν

smiley

Δημοσίευση από smiley » 11 Οκτ 2006 12:51

για 1000 μοναδικούς επισκέπτες ανά μέρα αν δεν έχεις κέρδη 10 euro και πάνω για ένα μοναδικό banner που θα εμφανίζεται στην κορυφή κάθε ξεχωριστής σελίδας του project σου το οποίο έχει άμεση σχέση με τον διαφημιζόμενο, τότε καλύτερα να βάλεις google ads.

τελεία και παύλα...

...τώρα κάποιοι ίσως έξυπνοι να πούνε τα δικά τους που ίσως και να είναι τελείως άσχετα... αλλά με το σκεπτικό ότι το google παρουσιάζει δυναμικά περισσότερες της μιας διαφήμησης, στους 1000 μοναδικους επισκέπτες ανά μέρα πάντα και κάποια νέα προβολή θα τυχαίνει να τραβάει την προσοχή και το ενδιαφέρον των μοναδικών επισκεπτών, ακόμα και αν αυτοί είναι μόνιμα τα ίδια ψώνια, πράγμα που φυσικά δεν στέκει.

τώρα αν γνωρίζαμε την θεματολογία του site θα μπορούσαμε να κάνουμε τον κόπο να αναλύσουμε περισσότερο την συγκεκριμένη απορία η ακόμα να αναιρέσουμε όλα τα προηγούμενα.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 11 Οκτ 2006 13:03

Egw de katalabenw giati na min "siniparksoun" kai ta 2 (text-ads apo google kai banners) :P

Άβαταρ μέλους
frankanton

Δημοσίευση από frankanton » 11 Οκτ 2006 17:20

Figaro έγραψε:Egw de katalabenw giati na min "siniparksoun" kai ta 2 (text-ads apo google kai banners) :P
Συμφωνώ με τον Figaro, αρκεί οι διαφημίσεις των banners να μην έρχονται σε κόντρα με το editorial policy του Google.

Στο editorial policy του Google, περιλαμβάνονται sites (ή διαφημιστικά banners που οδηγούν σε αυτά) των ακολούθων κατηγοριών

Aids to Pass Drug Tests
Alcohol
Anti and Violence
Bulk Marketing
Cable Descramblers and Black Boxes
Cell Phone Jammers
Counterfeit Designer Goods
Dialer Programs
Drugs and Drug Paraphernalia
Fake Documents
Fireworks/Pyrotechnic Devices
Gambling
Hacking and Cracking Sites
Miracle Cures
Mod Chips
Prescription Drugs and Related Content
Proper Names
Prostitution
Sexual Content (Adult)
Solicitation of Funds
Tobacco and Cigarettes
Traffic Devices
Weapons

Αν το forum σου, δεν έχει σχέση με κάτι από αυτά, τότε υπάρχει η λύση του Google (στο Adsense), που αναφέρεται ως link forward (αν θυμάμαι καλά). Στην προκειμένη περίπτωση, όταν δεν θα σερβίρονται text links, στους διαφημιστικούς σου χώρους, θα κάνει forward σε άλλο url, όπου εκεί θα έχεις τα κανονικά banners.

Έτσι, θα έχεις πάντα γεμάτη διαφήμιση στο forum σου, ενώ τα στατιστικά που θα παράγεις, θα είναι άμεσα συνδεδεμένα με το Google Analytics, που χρησιμοποιεί την τεχνολογία του Urchin (δεύτερο καλύτερο εργαλείο μέτρησης επισκεψιμότητας, μετά το -πανάκριβο- WebTrends)
Μουτζαχεντίν

schrysan

Δημοσίευση από schrysan » 15 Οκτ 2006 01:58

Να ρωτήσω, με τα google ads βγαίνει τίποτα; Αν ξέρετε δώστε κανένα παράδειγμα …

Άβαταρ μέλους
fronimitis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fronimitis » 15 Οκτ 2006 13:18

Με απασχολεί εδώ και πολύ καιρό αυτό το θέμα. Βλέπω τιμοκαταλόγους μεγάλων site (κυρίως portal) και εντυπωσιάζομαι με τα ποσά που ζητάνε (και που τελικά παίρνουν) για διαφήμιση.

Αναρωτιέμαι λοιπόν αν θα μπορούσα να έχω κι εγώ διαφημίσεις, με τέτοιες χρεώσεις... έστω και στη μισή τιμή (αν και το site έχει συγκεκριμένο target group, οπότε ίσως δεν θα έπρεπε να είμαι τόσο ολιγαρκής στον τιμοκατάλογο μου). Θέλω να βάλω μόνο ένα banner 468x60, μαλλον στην επικεφαλιδα των σελιδων. Σύμφωνα με το webalizer, το site εχει 80000+ pageviews/μέρα, 4000+ visits/μέρα, ήτοι 2500000+ pageviews/μήνα, 130000+ visits/μήνα. Το target group είναι μουσικοί και μουσικόφιλοι. Αν σαν είναι εύκολο, προτείνετε μου κάποιο εύρος τιμών για χρέωση ανά εμφάνιση. Στο περίπου, για να έχω μια ιδέα και να μη χρεώσω υπερβολικά ούτε να φαίνομαι καρμίρης.

smiley

Δημοσίευση από smiley » 15 Οκτ 2006 13:51

αυτά που θα σε πούμε σήμερα... σήμερα μια ώρα μετά μπορεί να μην ισχύουν... αν χρεώσεις πολλά δεν έχεις πρόβλημα αν λάβεις τα χρήματα... το πρόβλημα σου θα είναι να σε βρούνε και όχι να τους ψάξεις... αν το ξεπεράσεις, βάρα την χρέωση στα ύψη μέχρι να σου μείνει μόνο ένας ενδιαφερόμενος... έτσι κατά αυτό τον τρόπο, δίχως μεγάλες αναλύσεις έχει βρεθεί από μόνο του το ποσό χρέωσης... :wink:

Άβαταρ μέλους
frankanton

Δημοσίευση από frankanton » 15 Οκτ 2006 23:31

fronimitis έγραψε:Με απασχολεί εδώ και πολύ καιρό αυτό το θέμα. Βλέπω τιμοκαταλόγους μεγάλων site (κυρίως portal) και εντυπωσιάζομαι με τα ποσά που ζητάνε (και που τελικά παίρνουν) για διαφήμιση.

Αναρωτιέμαι λοιπόν αν θα μπορούσα να έχω κι εγώ διαφημίσεις, με τέτοιες χρεώσεις... έστω και στη μισή τιμή (αν και το site έχει συγκεκριμένο target group, οπότε ίσως δεν θα έπρεπε να είμαι τόσο ολιγαρκής στον τιμοκατάλογο μου). Θέλω να βάλω μόνο ένα banner 468x60, μαλλον στην επικεφαλιδα των σελιδων. Σύμφωνα με το webalizer, το site εχει 80000+ pageviews/μέρα, 4000+ visits/μέρα, ήτοι 2500000+ pageviews/μήνα, 130000+ visits/μήνα. Το target group είναι μουσικοί και μουσικόφιλοι. Αν σαν είναι εύκολο, προτείνετε μου κάποιο εύρος τιμών για χρέωση ανά εμφάνιση. Στο περίπου, για να έχω μια ιδέα και να μη χρεώσω υπερβολικά ούτε να φαίνομαι καρμίρης.
Θα σου πρότεινα, να μην βασίζεσαι πολύ στα νούμερα που παρουσιάζει το Webalizer. Είναι λίγο 'dodgy'. Θα σου πρότεινα να εγκαταστήσεις Google Analytics, που θεωρούνται από τους διαφημιστές και τα Media shops (αυτούς δηλαδή που θα σου δώσουν την διαφήμιση) ως πιο έγκυρα.

Σε μια από τις ιστοσελίδες που διατηρώ, το Webalizer μου εμφάνιζε ως unique hits περισσότερα από 45,000 την ημέρα, όταν είχα κοντά στα 12,000 πραγματικά (στοιχεία που έλαβα από τον ADMAN. Ίσως και να με έκλεβαν, αλλά όταν εγκατέστησα το Urchin (πριν τους αγοράσει το Google), τα νούμερα κυμαινόντουσαν εκεί κοντά (12300-12500). Τώρα είναι πολύ μεγαλύτερα. :lol:
Μουτζαχεντίν

smiley

Δημοσίευση από smiley » 15 Οκτ 2006 23:54

στοιχηματίζω πως οι επισκέψεις δεν ξεπερνούν τις 400++ ανά μέρα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίσεις στις σελίδες μας (εκδότες)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης