Η Βάσια στη Χώρα των θαυμάτων

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 11 Οκτ 2006 23:58

Να λοιπόν που από άλλους το ελπίζαμε και από αλλού το βρήκαμε. Για τη Βάσια Τριφύλλη μιλάω, που μέσα από τον καυγά της με τον Απόστολο Γκλέτσο και την απόλυτα αυθόρμητη και ειλικρινή έκρηξή της, κατάφερε να φέρει στην πρώτη γραμμή της επικαιρότητας ένα πολύ σημαντικό ζήτημα της σύγχρονης ελληνικής πολιτικής- θλιβερής- πραγματικότητας.

Το παράδοξο δηλαδή της εξοντωτικής πίεσης που δέχεται όποιος έχει το «θράσος» να σκέφτεται και να κάνει τις επιλογές του με κριτήρια αυτοδιοικητικά ενόψει εκλογών αυτοδιοικητικών!

Όποιος δηλαδή κάνει το χρέος του προς τους συνδημότες του, όπως κι αν το αντιλαμβάνεται στην προσωπική του θεώρηση των πραγμάτων, αντίθετα με τα κελεύσματα του οραματιζόμενου διαγραφές από το μαντρί Γιώργου Παπανδρέου, της Μαριλίζας που θέλει να αλλάξει χρώμα ο χάρτης της Ελλάδας και της κ. Παπαρήγα, που- με το γνωστό κουραστικό της τόνο- καλεί το λαό στη γνωστή ταξική πάλη, κατάλοιπο εποχών ΕΣΣΔ

Παρόμοιες καταστάσεις- που προσωπικά μου προκαλούν σοβαρές στομαχικές αναταραχές- βιώνουμε βεβαίως και στους δήμους της περιοχής μας. Από διάφορες πλευρές, με προεξάρχουσα μορφή των κομματικών Σταυροφόρων, τον κ. Χρήστο Καρδαρά στο Αιγάλεω, που προφανώς αποφάσισε- είτε ο ίδιος είτε οι περισπούδαστοι πολιτικά συμβουλάτορές του- η Νέα Εποχή του να προσγειωθεί κάπου στον Μεσαίωνα.

Και είναι κρίμα κύριε Καρδαρά, που οι πληροφορίες μου λένε πως και καλός άνθρωπος είσαι και καλός γιατρός, οι εκλογές να μπορούν να σε μεταλλάσσουν σε αδηφάγο κομματικό τέρας και όργανο της κεντρικής πολιτικής σκηνής, της παντελώς αδιάφορης για τα προβλήματα και τις ανάγκες της πόλης σου.

Και φυσικά δεν λέω πως δεν έπρεπε να βάλεις απέναντι στον Καλογερόπουλο- αν και ο τρόπος ανάδειξής σου, ή μάλλον τοποθέτησής σου, σηκώνει πολύ κουβέντα. Νομίζω όμως πως η στρατηγική που επέλεξες- αυτή, που την επομένη των καταστροφικών για σένα εκλογών θα σου χρεώσουν οι σημερινοί συνεργάτες σου- είναι το λιγότερο αναχρονιστική και απαράδεκτη.

Εκτός κι αν σε εκφράζουν πραγματικά τα ερωτήματα στα οποία αναλώθηκες στην ομιλία σου στο εκλογικό σου κέντρο, προκειμένου να θυμίσεις σε όλους την ιδεολογική ταυτότητα του αντιπάλου σου, Δημήτρη Καλογερόπουλου.

Εκτός και αν πιστεύεις πως όσο καλός κι αν είναι ο Καλογερόπουλος, όσο κι αν είναι ο δήμαρχος όλου του Αιγάλεω, ο δήμαρχος των έργων, αφού είναι μέλος της Κ.Ε. της Νέας Δημοκρατίας πρέπει να «καεί στην (πολιτική) πυρά»

Εκτός και συμφωνείς όντως με τοποθετήσεις και άρθρα είτε του κ. Γιαννακάκου, είτε του κ. Κοκκάκη, είτε πολλών άλλων, που συνιστούν προσωπικές επιθέσεις σε λαμπρά στελέχη- αγωνιστές της παράταξής σου, που όπως η Βάσια στην Αθήνα έκαναν επιλογή αυτοδιοικητική

Εκτός και αν αποτελεί δική σου επιλογή η απαίσια αφίσα που γέμισε τους δρόμους μας- απαίσια γιατί με μεγάλα γράμματα γράφει «ΠΑΣΟΚ» στην πρώτη σειρά και με μικρά στην από κάτω «Αιγάλεω», δείχνοντας τι προτεραιότητα δίνει και πόσο πονάει τον τόπο της η «Νέα Εποχή»

Γιατί αν όλα αυτά σε εκφράζουν, μάλλον πρέπει να αποσύρω όσα μόλις ανέφερα και να ψάξω το δικό μου πιστοποιητικό πολιτικών φρονημάτων για να στο καταθέσω

Υ/Γ: Α, ρε Βάσια, κρίμα που δεν ψηφίζω στην Αθήνα. Γιατί μετά από όσα του πες του «μάτσο» εργολάβου του λαϊκού αγώνα, με τον ΤΡΟΠΟ που του τα πες, σίγουρα θα ήσουν η μονοσταυρία μου.

Όχι μόνο για όσα παραπάνω αναφέρω, αλλά και γιατί έκανες και κάτι άλλο. Είπες «στα μούτρα» όλα αυτά, που οι περισσότεροι λένε πισώπλατα και σε «ασφαλές περιβάλλον», προστατεύοντας την σοβαροφάνειά τους, στο γνωστό πολιτικό παιχνίδι, που σημασία έχει μόνο το «φαίνεσθαι» και ποτέ το «είναι». Σε αυτό δηλαδή που κάποιους μήνες πριν αποκάλεσα «κατεβασμένα παντελόνια» μέσα από τη στήλη μου. Και που τώρα σε σένα βλέπω μια λαμπρή εξαίρεση- ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΤΙΜΑΕΙ ΤΑ ΜΠΑΤΖΑΚΙΑ ΤΗΣ.

Γράφει ο Βασίλης Α. Παπαδόπουλος
Διευθυντής Σύνταξης

klick to enter
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 12 Οκτ 2006 12:48

fiskilis έγραψε:Η Βάσια στη Χώρα των θαυμάτων

Να λοιπόν που από άλλους το ελπίζαμε και από αλλού το βρήκαμε. Για τη Βάσια Τριφύλλη μιλάω, που μέσα από τον καυγά της με τον Απόστολο Γκλέτσο και την απόλυτα αυθόρμητη και ειλικρινή έκρηξή της, κατάφερε να φέρει στην πρώτη γραμμή της επικαιρότητας ένα πολύ σημαντικό ζήτημα της σύγχρονης ελληνικής πολιτικής- θλιβερής- πραγματικότητας.

Το παράδοξο δηλαδή της εξοντωτικής πίεσης που δέχεται όποιος έχει το «θράσος» να σκέφτεται και να κάνει τις επιλογές του με κριτήρια αυτοδιοικητικά ενόψει εκλογών αυτοδιοικητικών!

Όποιος δηλαδή κάνει το χρέος του προς τους συνδημότες του, όπως κι αν το αντιλαμβάνεται στην προσωπική του θεώρηση των πραγμάτων, αντίθετα με τα κελεύσματα του οραματιζόμενου διαγραφές από το μαντρί Γιώργου Παπανδρέου, της Μαριλίζας που θέλει να αλλάξει χρώμα ο χάρτης της Ελλάδας και της κ. Παπαρήγα, που- με το γνωστό κουραστικό της τόνο- καλεί το λαό στη γνωστή ταξική πάλη, κατάλοιπο εποχών ΕΣΣΔ

Υ/Γ: Α, ρε Βάσια, κρίμα που δεν ψηφίζω στην Αθήνα. Γιατί μετά από όσα του πες του «μάτσο» εργολάβου του λαϊκού αγώνα, με τον ΤΡΟΠΟ που του τα πες, σίγουρα θα ήσουν η μονοσταυρία μου.

Όχι μόνο για όσα παραπάνω αναφέρω, αλλά και γιατί έκανες και κάτι άλλο. Είπες «στα μούτρα» όλα αυτά, που οι περισσότεροι λένε πισώπλατα και σε «ασφαλές περιβάλλον», προστατεύοντας την σοβαροφάνειά τους, στο γνωστό πολιτικό παιχνίδι, που σημασία έχει μόνο το «φαίνεσθαι» και ποτέ το «είναι». Σε αυτό δηλαδή που κάποιους μήνες πριν αποκάλεσα «κατεβασμένα παντελόνια» μέσα από τη στήλη μου. Και που τώρα σε σένα βλέπω μια λαμπρή εξαίρεση- ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΤΙΜΑΕΙ ΤΑ ΜΠΑΤΖΑΚΙΑ ΤΗΣ.

Γράφει ο Βασίλης Α. Παπαδόπουλος
Διευθυντής Σύνταξης
Εγώ θα σταθώ μόνο σε αυτά τα κομμάτια του κειμένου, διότι δεν ξέρω τι κάνουν οι υποψήφιοι του Αιγάλεω και ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει.

Για να καταλάβω καλά, διότι είμαι σε μία σύγχηση, και εγώ αλλά και αυτός που γράφει το κείμενο μάλλον. Δηλαδή αντί να αποδοκιμάζουμε και να κατακεραυνώνουμε το κάθε πολιτικό κόμμα και τον κάθε υποψήφιο δήμαρχο που για καθαρά ψηφοθηρικούς σκοπούς επιλέγει "διάσημους" για το ψηφοδέλτιό του, ανθρώπους που μπορεί και να μην μένουν καν στο δήμο ή το νομό, ανθρώπους που στην τελική δεν μας έχουν επιδείξει τίποτα άλλο παρά την "υποκριτική" τους "τέχνη" ή την "ικανότητά" τους στο τραγούδι καθόμαστε και τους εκθειάζουμε ως "ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΤΙΜΑΕΙ ΤΑ ΜΠΑΤΖΑΚΙΑ ΤΗΣ".

Αν είναι δυνατόν, ειδικά η συγκεκριμένη κυρία, μέσα στο παραλήρημά της, χωρίς να σέβεται κανένα, ούτε τους παρουσιαστές που την κάλεσαν αλλά ούτε και τους τηλεθεατές, που το μόνο που δεν θέλουν πρωί πρωί είθναι να βλέπουν κάποιον να ουρλιάζει, να ισχυρίζεται πως την πρόσβαλε ο άλλος κύριος υποψήφιος (πανάθεμά τον και αυτόν) και τις είπε πως δεν είναι εντάξει που έφυγε από το ΚΚΕ και τώρα υποστηρίζει άλλον υποψήφιο και τέτοιες π@π@ριές. Έχουμε φτάσει στον απόλυτο παραλογισμό, όχι μόνο είμαστε όμηροι των κομμάτων, όλων των κομμάτων αναιξεραίτως, αλλά είμαστε και υποχρεωμένοι να ακούμε τον κάθε αλαλάζοντα να λέει πως εκείνο το κόμμα χρωστάει κιόλας στην κυρία διότι το βοήθησε. Εμ καλά να πάθουν και τα κόμματα που επιλέγουν τέτοιους ανθρώπους για να τα "βοηθάνε" και καλά να πάθουμε και μεις που τους ψηφίζουμε αλλά περισσότερο καλά να πάθουνε οι άνθρωποι που το παραλήρημα και την χαζομάρα την θεωρούν ειλικρίνεια και θάρρος γνώμης. Ε όχι δεν είναι θάρρος να βγαίνεις και να φωνάζεις πως ένα κόμμα χρωστάει σε μένα διότι το βοήθησα και ΔΕΝ πρέπει να επικροτούμε τίποτα από όλα αυτά.

Τα κόμματα και οι υποψήφιοι χρωστάνε στον ΛΑΟ, αυτό το έχουμε λησμονήσει εδώ.
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες