από απόσταση... ?

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
_fantom__

από απόσταση... ?

Δημοσίευση από _fantom__ » 17 Οκτ 2006 18:18

παιδιά της Ελλάδος, παιδιά...

αυτό...
http://www.efpolis.gr/content/content.asp?catid=103
http://www.go-online.gr/ebusiness/speci ... cle_id=555
το έχετε υπόψη;

γενικά, για παροχή υπηρεσιών από απόσταση, χρειάζεται απαραίτητα να γίνει κάποια σύμβαση (από απόσταση); χωρίς σύμβαση δεν μπορεί να γίνει συναλλαγή; (είτε για υπηρεσία είτε για προϊόν)

ή αρκεί μια διαδικασία σαν αυτή...
1. μια ονλάην παραγγελία,
2. παροχή υπηρεσίας
3. πληρωμή/κατάθεση στην τράπεζα
4. αποστολή απόδειξη/τιμολόγιο στον πελάτη

:question:
I’ m the self-inflicted, mind-detonator :think:

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

από απόσταση... ?

Δημοσίευση από fafos » 17 Οκτ 2006 21:46

Kathe online katasthma pou sevete ton eauto tou kai tous pelates tou prin oloklhrothei h paraggelia ypoxreonei ton pelath na tsekarei tous orous ths synalaghs gia na proxorhsei parakato.. autoi oi oroi apoteloun kai symfonhtiko h symvash gia thn paroxh yphresion h thn agorapolhsia enos proiontos..
Oi perisoteroi pelates vevea den diavazoun tous orous alla auto einai provlhma tous kai oxi ths etereias pou poulaei ta agatha afou me thn oloklhrosh ths paraggelias einai kalymenh..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
_fantom__

από απόσταση... ?

Δημοσίευση από _fantom__ » 17 Οκτ 2006 22:23

κοίταξε, κι εγώ τόσες δεκαετίες στο ιντερνέτ αυτό βλέπω... και έτσι ήξερα μέχρι τώρα, όπως είπα... φόρμα παραγγελίας, όροι χρήσης, πληρωμή, τιμολόγιο.

όταν διάβασα αυτά τα λινξ, άρχισα να έχω αμφιβολίες. υποτίθεται έψαχνα κάποιες διευκρινήσεις/λεπτομέρειες και βρέθηκα μπροστά σε μπέρδεμα! :-?

π.χ. αν διαβάσεις προς το τέλος τα κείμενα, αναφέρουν και εγγραφή σε κάποιο "ειδικό μητρώο" :roll: ή και πάνω σε αυτό που λες (ότι η επιχείρηση είναι καλυμένη)... ο πελάτης έχει δικαίωμα αδικαιολόγητης υπαναχώρησης 10 εργάσιμων ημερών και μετά την παραλαβή, χωρίς επιβάρυνση

αυτό που δεν είμαι σίγουρος, είναι:
α) αν όλα αυτά αναφέρονται π.χ. σε αυτούς που παίρνουν τηλέφωνα για έκδοση πιστωτικών καρτών κτλ ή σε κάθε συναλλαγή από απόσταση. βέβαια στο go-online, αναφέρει την σχετική περίπτωση σε γενικό αφιέρωμα για η-επιχειρήν, e-shop κτλ
β) αν απαιτείται σύμβαση με υπογραφές (όχι "i accept" κλικ), και πως θα γίνει αυτό πρακτικά;

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

από απόσταση... ?

Δημοσίευση από Banavas » 18 Οκτ 2006 09:38

όπου χρειάζεται "ζωντανές" υπογραφές μπορεί να γίνει εύκολα με αποστολή των εγγράψων με συστημένο ταχυδρομείο ή κούριερ και αντίστοιχη επιστροφή των εγγράφων.
Άλλψστε το εφαμόζουν οι τράπεζες για έκδοση πιστωτικών καρτών.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

από απόσταση... ?

Δημοσίευση από Sheena » 18 Οκτ 2006 10:28

_fantom__ έγραψε:κοίταξε, κι εγώ τόσες δεκαετίες στο ιντερνέτ αυτό βλέπω... και έτσι ήξερα μέχρι τώρα, όπως είπα... φόρμα παραγγελίας, όροι χρήσης, πληρωμή, τιμολόγιο.

όταν διάβασα αυτά τα λινξ, άρχισα να έχω αμφιβολίες. υποτίθεται έψαχνα κάποιες διευκρινήσεις/λεπτομέρειες και βρέθηκα μπροστά σε μπέρδεμα! :-?

π.χ. αν διαβάσεις προς το τέλος τα κείμενα, αναφέρουν και εγγραφή σε κάποιο "ειδικό μητρώο" :roll: ή και πάνω σε αυτό που λες (ότι η επιχείρηση είναι καλυμένη)... ο πελάτης έχει δικαίωμα αδικαιολόγητης υπαναχώρησης 10 εργάσιμων ημερών και μετά την παραλαβή, χωρίς επιβάρυνση
quote]

Σιγά, δεν είναι και πολλές οι δεκαετίες που αναφέρεις!! ;)

Όσο για το δεύτερο που αναφέρεις, κάτι έχω υπόψη από μια πρόσφατη παραγγελία της αδελφής μου... Θα ρωτήσω να σας πω περισσότερα, για να μην μιλάω έτσι....
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
_fantom__

από απόσταση... ?

Δημοσίευση από _fantom__ » 19 Οκτ 2006 15:27

τελικά; :-?

να πούμε για παράδειγμα... μια εταιρία web-hosting, έχει πελάτες από όλη την Ελλάδα (δηλαδή και από απόσταση) και παρέχει υπηρεσία "φιλοξενίας" για έναν χρόνο. Χρειάζεται υποχρεωτικά να κάνει κάποια σύμβαση (με υπογραφές;) και να έχει γραφτεί στο "ειδικό μητρώο"; :question:

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

από απόσταση... ?

Δημοσίευση από Banavas » 19 Οκτ 2006 17:48

_fantom__ έγραψε:τελικά; :-?

να πούμε για παράδειγμα... μια εταιρία web-hosting, έχει πελάτες από όλη την Ελλάδα (δηλαδή και από απόσταση) και παρέχει υπηρεσία "φιλοξενίας" για έναν χρόνο. Χρειάζεται υποχρεωτικά να κάνει κάποια σύμβαση (με υπογραφές;) και να έχει γραφτεί στο "ειδικό μητρώο"; :question:

Προσπέρασέ το και ζήσε σαν να μην είχες πέσει πάνω του ποτέ.
Συνήθως ότι είναι υποχρεωτικό στο ζητάνε σαν προϋπόθεση. Π. χ. για να κάνεις έναρξη ή για να βγάλεις άδεια λειτουργίας.
Αν φτάσεις στο σημείο να μην μπορείς να πουλήσεις hosting γιατί δεν είσαι γραμμένος στο μητρώο....γράψου.
Happy coding....
Μάρκος

Άβαταρ μέλους
_fantom__

από απόσταση... ?

Δημοσίευση από _fantom__ » 19 Οκτ 2006 17:58

ανέφερα το hosting ως παράδειγμα, επειδή πρόκειται για παροχή υπηρεσίας από απόσταση (και μάλιστα υπηρεσία με "διάρκεια"), και επειδή στο φόρουμ υπάρχουν επαγγελματίες του χώρου που προφανώς γνωρίζουν το θέμα πρακτικά από την εμπειρία τους.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

από απόσταση... ?

Δημοσίευση από Banavas » 19 Οκτ 2006 18:05

Πρακτικά από την εμπειρία μου σου απάντησα.
Happy coding....
Μάρκος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες