Φτάνει πια με την απεργία των Δασκάλων - no2

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Συμφωνείς με την Διαρκεια της Απεργειας ??

ΝΑΙ
7
28%
ΟΧΙ
17
68%
ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
1
4%

Σύνολο ψήφων: 25

Άβαταρ μέλους
janas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από janas » 29 Οκτ 2006 18:22

to 8ema einai ti 8a ginoun oloi autoi pou bgainoun apo tis legomenes ka8hghtikes sxoles. pou 8a broun douleia? texnoiwntos loipon, mia kai oi kubernhseis den meiwnoun to pososto eisagwghs se autes tis sxoles, kanoun ta straba matia.

epipleon pws mporei na ginei swsth douleia se mia ta3h me 30 atoma? h pws mporei enas fusikos na kanei xhmeia + biologia + geologia h enas fulologos istoria + ek8esh + fulologika ma8hmata?

egw toulaxiston megalwsa se mia perioxh pou sto sxoleio den ginontan ka8olou ma8hma.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 29 Οκτ 2006 18:41

i enas germanikis filologias na paradidei istoria? (einai apo ta prota mathimata pou tou didontai gia simplirosi orariou)
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 31 Οκτ 2006 12:16

και μιας και μιλαμε και για καταληψεις
Ερώτηση Έβερτ για τις ζημιές στα υπό κατάληψη σχολεία
Ερώτηση προς την υπουργό Εθνικής Παιδείας & Θρησκευμάτων Μ. Γιαννάκου για τις «μεγάλες ζημιές που έλαβαν χώρα στα υπό κατάληψη σχολεία» κατέθεσε ο πρώην πρόεδρος της ΝΔ Μ. Έβερτ.

Συγκεκριμένα, ερωτά την κ. Γιαννάκου:

• ποιό είναι το ακριβές ύψος των ζημιών;

• ποιός θα κληθεί να πληρώσει το ύψος των ζημιών; Οι γονείς των μαθητών ή ο ανώνυμος έλληνας φορολογούμενος;

• πόσος χρόνος θα χρειασθεί για να αποκατασταθούν οι ζημιές;

• θα αποδοθούν ευθύνες ή κυρώσεις σ αυτούς που δεν φρόντισαν να διαφυλάξουν την περιουσία των δημοσίων σχολείων;

• πόσα σχολεία και για πόσο χρόνο θα υποχρεωθούν να μείνουν κλειστά ώστε να αποκατασταθούν οι ζημιές;

• πώς θα αναπληρωθούν οι διδακτικές ώρες που έχασε κάθε μαθητής λόγω της απεργίας και των καταλήψεων;

• εάν το υπουργείο Παιδείας θα συστήσει Επιτροπή Διακομματική, στην οποία θα συμπεριλαμβάνονται και προσωπικότητες του πνευματικού κόσμου, για να αντιμετωπίσει συνολικά την παθογένεια που υπάρχει στο εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας.
Πηγή: AΠE

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 31 Οκτ 2006 12:18

Λογικές απορίες πιστεύω εγώ, αν και δεν νομίζω να πάρει και ποτέ απάντηση ο Έβερτ ή όποιος άλλος νοήμων άνθρωπος θέτει τέτοια ερωτήματα.
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
janas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από janas » 31 Οκτ 2006 12:37

egw pali 8a elega xwris na 8elw na prosbalw kanena oti autes oi apories einai polu laikistikes...

ti kanei niaou niaou sta kerramudia kata ta alla.

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 31 Οκτ 2006 12:43

Εγώ νομίζω πάλι ότι είσαι προκατειλημένος και επειδή τα ρωτάει ένας πολιτικός, που προφανώς ο σκοπός του είναι να "λαικίσει", χαρακτηρίζεις και τις ερωτήσεις του έτσι.

Επειδή και εγώ είμαι προκατειλημένος, φαίνεται στην παραπάνω πρόταση αυτό, προτιμώ να χαρακτηρίσω την πρόθεση του να κάνει λαϊκισμό παρά να χαρακτηρίσω έτσι τις απορίες/ερωτήσεις του που πιθανό αν τις ακούγαμε από κάποιον απλό πολίτη να μας φαίνονταν λογικές και χωρίς άλλα κίνητρα :wink:

Γνώμη μου πάντα.
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 31 Οκτ 2006 12:44

γιατι να πληρωσω εγω μεσα απο την εφορια μου τις ζημιες που εκαναν καποιοι σε ενα σχολιο που δεν εχω εγω καμια σχεση ??

να κληθουν οι γονεις αυτων που συμετεσχαν στην καταληψη να πληρωσουν τα σπασμενα

και γιατι ειναι λαικισμος αυτο δεν το καταλαβα ?

καποιος δεν πρεπει να πληρωσει για τα σπασμενα ?

Άβαταρ μέλους
janas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από janas » 31 Οκτ 2006 14:05

mporei na eimai prokateleimenos, alla ta idia panw katw den sumbainoun ka8e xrono?

dhladh an 8a ta plhrwsw egw fetos tou xronou poios 8a ta plhrwsei?

to 8ema einai poios ftaiei poia? h na bre8ei tropos na stamathsei auto to pragma. katantaei bareto ka8e xrono ta idia kai ta idia.

kai kati allo gia to loti 8ewrw autes tis erwthseis laikismo, otan eisai sthn apo e3w einai eukolo na les logia tou aera kai na apodideis eu8unes, to 8ema einai otan prepei na kubernhseis kai na pareis apofaseis kai na ektimhseis katasttaseis tote ti ginetai?

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 31 Οκτ 2006 14:05

Ta paidia pou ekanan zimies sto sxolio theloun ena xontro ksilo kai lerwma to piniko mitrio na klisi i porta tou dimosiou gia autous

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 31 Οκτ 2006 17:49

μαλλον θα ακολουθηθει αυτο που εγεινε και στην Ευβοια με τους κατηγορουμενους για βιασμο μαθητες με την διωξη των κηδεμονων των καταληψειων για παραμεληση εποπτειας ανηλικου

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 31 Οκτ 2006 20:11

gaucho έγραψε:lerwma to piniko mitrio na klisi i porta tou dimosiou gia autous
Τόσο μένος εναντίον του Δημοσίου πρώτη φορά βλέπω.Φαντάζομαι πόσες προσπάθειες έκανες για να μπεις,αλλά απέτυχες...Πρέπει να το ξεπεράσεις και να συνεχίσεις τη ζωή σου.Δε θα πεθάνεις αν δεν μπεις στο Δημόσιο...

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 31 Οκτ 2006 20:30

:)

Den xriazete na prokaleis xwris na ksereis ti kanw+me ti asxoloume akribos.

Dimosio an ithela amesa na mpw tha empena to 2003 ws ekpedeutikos opou oi pliroforikarioi eixan zitisi kai diorizontan meta apo 1 xrono.

Enas logos akoma na exw problima me tous dimosious ipalilous einai to eksis. Ton augousto edwsa sto IKA ta xartia gia allagi AFM. Tote sto ika eipan einai ok ta xartia. Kai meta apo 2 mines afou sinilthan apo tis diakopes-ekloges eipan oti lipoun xartia kai oti den exw simbasi IKA me to neo AFM kai den mporousa na plirosw epitagi epidi sto ika einai anefthinoi.

To kratos einai ipoxrewmeno episis n aelegxei tous idiotes wste na tous exoune me asfalia kai sosto mistho xwris ekmetaleusi.

Malon den pernas kala stin eteria pou douleuis.

De sou ftew egw an den mporeis na breis kaliteri doulia ston idiotiko tomea ,oute an den exeis ependisi se kati kai oute an den mporeis na mpeis dimosio

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 31 Οκτ 2006 20:58

gaucho έγραψε:

To kratos einai ipoxrewmeno episis n aelegxei tous idiotes wste na tous exoune me asfalia kai sosto mistho xwris ekmetaleusi.
Οι ιδιώτες είναι υποχρεωμένοι να τηρούν τους νόμους.Αν δεν τους τηρούν πρέπει να πηγαίνουν στη δικαιοσύνη.Αλλά τότε κλείνει μια επιχείρηση και αφήνει στο δρόμο πολλές οικογένειες...
gaucho έγραψε: Malon den pernas kala stin eteria pou douleuis.

De sou ftew egw an den mporeis na breis kaliteri doulia ston idiotiko tomea ,oute an den exeis ependisi se kati kai oute an den mporeis na mpeis dimosio
Μια χαρά περνάω στην εταιρεία που δουλεύω.Και καλή θέση έχω,και καλά αμοίβωμαι.Δεν ξέρω όμως αν στα 50 μου μού πουν ένα πρωί,"περάστε από το λογιστήριο,διότι κοστίζετε πολύ στην εταιρεία,και προτιμώ να πάρω έναν νέο που θα κάθετε περισότερες ώρες τσάμπα,και θα μού κοστίζει φθηνότερα".Και τότε θα ψάχνω για εργασία προκειμένου να συμπληρώσω τα ένσημά μου.Εσύ σε τί έχεις επενδύσει που σού δίνει σιγουριά;Λόγω δουλειάς,ξέρω πολλούς επιχειρηματίες που πριν 10-15 χρόνια είχαν "επενδύσει" αλλά τώρα κινδυνεύουν να μπουν στη φυλακή λόγω χρεών,αφού τα δεδομένα άλλαξαν,και δεν μπορούν να καλύψουν τα δάνειά τους.Στο Δημόσιο μπορώ να μπω.Απλώς ψάχνω θέση που να γουστάρω,και όχι να μπω π.χ ως τηλεφωνητής σε ένα νοσοκομείο.Και τα προσόντα έχω,και την προϋπηρεσία να το κάνω.Αλλά δε με πειράζουν οι δημόσιοι υπάλληλοι.Και απο παραδείγματα ηλιθιότητας σε ιδιώτες έχω ουκ ολίγα.Από μικρά μαγαζιά ως μεγάλες επιχειρήσεις.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 01 Νοέμ 2006 00:19

οκ,και οι 2 δίκιο έχουμε αλλά μήν αρπάζεσαι άμα είμαι εναντίον του τρόπου που δουλέυουν οι δημόσιοι υπαλλήλοι.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 05 Νοέμ 2006 13:14

Τελικά ξερουν οι μαθητές γιατί απεργούν και τι ζητάνε από την ζωή τους ?
Εντάξει δεν λέμε καλό είναι να χάσεις μερικές μέρες μάθημα έτσι για χαβαλέ
Και όλο αυτό έχει πλάκα

Αλλά όλα αυτά μέχρι να ενεργοποιηθεί το αντανακλαστικό των συνηθισμένων επαγγελματιών που συμπαραστέκονται σε κάθε τέτοια κατάσταση

Μόλις όμως αρχίσει η σοβαρή συζήτηση όλο αυτό από τα στόματα των ανήλικων μαθητών ακούγεται σαν ξύλινος λόγος 50αριδων πολιτικών

Από την μια ζητούν καλύτερα και ποιο λειτουργικά σχολεία και από την άλλη καταστρέφουν με βανδαλισμούς αυτά που θέλουν να είναι καλύτερα

Μετά ζητούν επαγγελματική κατοχύρωση

Δηλαδή τι μας λένε ?
Εγώ θέλω να διοριστώ στο Δημόσιο και μετά να κάνω απεργία για να βγω νωρίς στην σύνταξη

Μόνο που αυτό δεν είναι αγώνας για ένα καλύτερο μέλλον
Αυτό είναι αγώνας για ένα ποιο βολεμένο και ποιο χαλαρό μέλλον

Ας το καταλάβουν αυτό και ας βάλουν κάτω τον κολο τους να σπουδάσουν και να βγουν στην ανταγωνιστική κοινωνία όπως είμαστε όλοι εμείς και εκεί να δούμε τι ψάρια πιάνουν

Καλά κάνει λοιπόν ο Εισαγγελέας και κάνει προανακριτική εξέταση για τους βανδαλισμούς στα σχολεία

Και ελπίζω αν βρεθούν αυτά τα άτομα εκτός από τις ζημιές που θα πρέπει να πληρώσουν από την τσέπη τους να αποβληθούν διαπαντός από την εκπαιδευτική κοινωνία μπας και γίνει μάθημα σε κάθε άλλον που θα θέλει να κάνει τα ίδια

Και ας μείνουν στην άκρη όλοι οι αριστερίζοντες που θέλουν με το έτσι θέλω ελεύθερα και ανεξέλεγκτα σχολεία για να αλωνίζουν και να καταστρέφουν ότι έχει μείνει όρθιο ακόμα σε αυτήν την χώρα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες