Ποια είναι η καλύτερη php εφαρμογή για Eshop ;

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 23 Οκτ 2006 01:19

Θέλω να ασχοληθώ με το αντικείμενο και νομίζω είναι καλύτερα να μην χάνω το χρόνο μου με
ελλειπείς εφαρμογές και να ασχοληθώ κατευθείαν με την καλύτερη.

Οι απαιτήσεις μου δεν είναι πολλές νομίζω.

Εύκολο περιβάλλον διαχείρισης.
Δυνατότητα Ελληνικού περιεχομένου.
Δυνατότητα εύκολης παραμετροποίησης των εικονιδίων, χρωμάτων κτλ, ώστε να μπορώ να φέρω το eshop στο στύλ του υπόλοιπου site.
Ασφάλεια.

Αν είναι και δωρεάν ακόμη καλύτερα, αλλά αυτό δεν είναι προuπόθεση γιατί ένα πουλάκι μου είπε ότι συνήθως ότι αξίζει, κοστίζει και ότι πληρώνεις παίρνεις ;)
Γίνονται πραγματάκια

eliasan
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eliasan » 23 Οκτ 2006 09:21

Θεωρώ ότι μία πολύ καλή επιλογή είναι το X-Cart. Μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες στα:

http://www.altermarket.com/index.php?op ... &Itemid=90
και
http://www.x-cart.com

Δεν είναι δωρεάν, αλλά αξίζει τα λεφτά του αν θέλεις να κάνεις κάτι σοβαρό.

Να σημειώσω επίσης ότι συνεργάζεται και με το Elxis CMS (www.elxis.org), μέσω γέφυρας, ώστε στον επισκέπτη να εμφανίζεται σαν αναπόσπαστο κομμάτι του CMS.

Μπορείς να εκμεταλλευτείς αυτή τη δυνατότητα συνεργασίας, ώστε να ενημερώνεις τον υποψήφιο πελάτη χρησιμοποιώντας τις ευκολίες ενός CMS, πριν τον πείσεις για την αγορά.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 23 Οκτ 2006 13:44

Διάβασα σε διπλανό thread ότι με το E-commerce, χρησιμοποιώντας κάποια addons μπορείς να εφαρμόσεις το δικό σου design.
Αυτό γίνεται με το x-cart ή είσαι αναγκασμένος να διαλέξεις από κάποια designs που παρέχονται στο πακέτο;
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iffor » 23 Οκτ 2006 15:07

Μια ολοκληρωμένη λύση, η οποία περιέχει και e-shop ως plugin είναι η αγία τριάδα Joomla - VirtueMart - Joom!Fish

Joomla για ένα ολοκληρωμένο portal-οηδές site
VirtueMart για την μετατροπή/αναβάθμιση του Joomla σε ένα από τα καλύτερα GNU συστήματα E-Commerce solution
Joom!Fish για την μετατροπή/αναβάθμιση του Joomla σε πολυγλωσσικό site

Παραμετροποίηση, πολυγλωσσία, templates, υποστήριξη από χιλιάδες προγραμματιστές, και φυσικά GNU!!!

Τι άλλος να ζητήσεις!!! :wink:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iffor την 23 Οκτ 2006 16:18, έχει επεξεργασθεί 6 φορές συνολικά.
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
ένας καινούριος δρόμος άνοιξε...
redpanda.gr

eliasan
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eliasan » 23 Οκτ 2006 15:20

Το X-Cart χρησιμοποιεί templates για τη διαμόρφωση της εμφάνισής του.

Τα templates βασίζονται στο smarty (http://smarty.php.net/).

Σου δίνει απεριόριστη ευελιξία στη διαμόρφωση της εμφάνισης του ηλεκτρονικού καταστήματος, με ένα τίμημα όμως: την πολυπλοκότητα.

Αυτό δεν είναι εμπόδιο όταν περιμένεις να έχεις κέρδη από το κατάστημά σου.

Αν όμως θέλεις να πειράξεις τα ελάχιστα, τότε η τρίστηλη προκαθορισμένη διαμόρφωση είναι ικανοποιητική και μπορείς να διαμορφώσεις τα χρώματα και τα λογότυπα χωρίς πολύ κόπο.

Γενικά, αν θέλεις να δημιουργήσεις ένα ηλεκτρονικό κατάστημα με βασικές λειτουργίες, μην επιλέξεις το X-Cart. Αν όμως θέλεις ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ, είναι μία από τις πιο τίμιες επιλογές.

Ο κώδικάς του είναι ανοικτός και μπορείς να επέμβεις σε κάθε σημείο του ελεύθερα.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 24 Οκτ 2006 02:28

Βασικά, ο στόχος μου είναι να προσαρμόσω ένα ηλεκτρονικό κατάστημα σε ένα στατικό site.
Οπότε δεν με ενδιαφέρει τόσο ( στην προκειμένη περίπτωση ) η γεφύρωση του με CMS, αλλά η εύκολη παραμετροποίηση του, ώστε να μπορεί να πλησιάσει το design του mother site.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 24 Οκτ 2006 10:13

I kaliteri efarmogi gia eshop einai auti pou einai ftiagmeni apo ton idio apo to 0.

K

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iffor » 24 Οκτ 2006 10:59

ALR έγραψε:Βασικά, ο στόχος μου είναι να προσαρμόσω ένα ηλεκτρονικό κατάστημα σε ένα στατικό site.
Οπότε δεν με ενδιαφέρει τόσο ( στην προκειμένη περίπτωση ) η γεφύρωση του με CMS, αλλά η εύκολη παραμετροποίηση του, ώστε να μπορεί να πλησιάσει το design του mother site.
Καλημερούδια!!!
Η αναφορά στα παραπάνω πακέτα ( VirtueMart - XCart ) θα μπορούσαν να σταθούν και μόνας τους αν δεν απατόμαι ( δεν είμαι 100% σίγουρος! ) και επιδή το template τους είναι εύκολο στην παραμετροποίηση θα μπορούσες να το καλοφτιάξεις ώστε να δένει με το μαμά site!!!
Από την άλλη μπορείς να χρησιμοποιήσεις το OS Commerce που αυτό είναι σίγουρα stand alone ecommerce system!!!
gaucho έγραψε:I kaliteri efarmogi gia eshop einai auti pou einai ftiagmeni apo ton idio apo to 0.
Και φυσικά θα πρέπει να αναφερθείς ότι αυτός δεν είναι κανόνας!!!!
Καλύτερα μερικά 10άδες ζευγάρια μάτια που ασχολούνται με το project από καιρό, έχοντας κάποια υποστήριξη από μια διεθνής κοινότητα, παρά απ ένα ζευγάρι μάτια!! :wink:
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
redpanda.gr

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 24 Οκτ 2006 11:55

gaucho έγραψε:I kaliteri efarmogi gia eshop einai auti pou einai ftiagmeni apo ton idio apo to 0.

K
Και το καλύτερο site αυτό που έχει φτιαχτεί με notepad, we know.
Για όλους τους άλλους υπάρχει η Adobe :p
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 24 Οκτ 2006 12:02

iffor έγραψε:
Και φυσικά θα πρέπει να αναφερθείς ότι αυτός δεν είναι κανόνας!!!!
Καλύτερα μερικά 10άδες ζευγάρια μάτια που ασχολούνται με το project από καιρό, έχοντας κάποια υποστήριξη από μια διεθνής κοινότητα, παρά απ ένα ζευγάρι μάτια!! :wink:
Enoousa ena team apo epagelmaties epi pliromi. Oxi team apo ethelontes. Opws olo to prosopiko mias eterias pou asxolite me auto .

Me to notepad pou den exei oute xromata sta tag de ginete doulia. Ksestravonese.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 24 Οκτ 2006 13:05

Σίγουρα αυτό θα ήταν καλό μιας και το eshop Θα γινόταν ακριβώς σύμφωνα με τις ανάγκες μας.
Απλά στο παρών thread, συζητάμε για την καλύτερη έτοιμη εφαρμογή.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 24 Οκτ 2006 20:35

Αν όντως μιλάς για έτοιμη έτοιμη, αυτές που σου είπαν παραπάνω. Αν όμως χρησιμοποιήσεις τον πυρήνα του Oscommerce και ψάξεις το απέραντο contribution section θα ανακαλύψεις πώς οι άλλες πλατφόρμες δύσκολα θα αποκτήσουν τέτοιες επεκτάσεις που η κοινότητα του Oscommerce έχει αναπτύξει.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Risk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Risk » 25 Οκτ 2006 00:00

Προσωπικά θα σου πρότεινα κ εγώ osCommerce! Αυτή την περίοδο αναπτύσσω κάτι αντίστοιχο με αυτό που θέλεις εσύ, δλδ ένα e-shop που θα στηρίζεται σ' ένα στατικό site (...κ ελπίζω σαν πρώτη μου δουλειά να πάει καλά!). Το osCommerce διαθέτει όλα αυτά που ζητάς και το κυριότερο είναι αυτό που είπε o cdhyper, διαθέτει μια μεγάλη κοινότητα υποστήριξης με add-ons που συνεχώς ανανεώνονται. Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη σχετικά με Joomla & Virtuemart, γιατί τώρα έχω αρχίσει και τα ψάχνω, αλλά από μια πρώτη άποψη που έχω σχηματίσει, δεν μου δίνουν την εμπιστοσύνη που μου δίνει το osCommerce, θεωρώ πως η κοινότητα του Joomla από μια portal εφαρμογή θέλησε να σφηνώσει και μια e-business εφαρμογή, ενώ το osCommerce είναι μια καθαρόαιμη e-shop εφαρμογή με πολλά free add-ons!

Καλή επιτυχία στην δουλειά σου!
Εικόνα

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 25 Οκτ 2006 03:43

Ευχαριστώ πολύ.

Ήδη διαβάζω το documentation του και κατέβασα το STS , το οποίο προτάθηκε σε διπλανό νήμα.
Η πρώτη μου απόπειρα θα γίνει με oScommerce τελικά.

Κατέβασα και την Ελληνική έκδοση και είδα ότι τα αρχεία είναι iso και όχι utf-8, όπως το joomla για παράδειγμα.
Άρα αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζεται πείραγμα και η database και τα Ελληνικά θα δουλέψουν κατευθείαν, ωραία :)
Από εγκατάσταση πάντως φάνηκε εύκολο , ακολουθώντας τις οδηγίες όλα πήγαν ρολόι.
Από πλευράς προϊόντων , κατηγορίες κτλ, νομίζω θα είναι εύκολο να τακτοποιηθούν από το Cpanel του.

Αυτό που μένει είναι ο σχεδιαστικός τομέας. Ακόμα δεν έχω εγκαταστήσει το STS και από ότι διάβασα στο documentation του, αυτό μάλλον θα βοηθήσει περισσότερο ;)
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iffor » 25 Οκτ 2006 11:52

Risk έγραψε:...θεωρώ πως η κοινότητα του Joomla από μια portal εφαρμογή θέλησε να σφηνώσει και μια e-business εφαρμογή...
Φίλε μου τι λες?!?!? :wink:
Φυσικά και δεν ισχύει κάτι τέτοιο!!!
Είναι διαφορετική η ομάδα ανάπτυξης του Joomla και του VirtueMart!!!
Το VirtueMart υπήρχε και σε standalone μορφή ( δεν ξέρω για τώρα... )
Το ότι αν καμια φορά συνεργάζονται μεταξύ τους για μια καλύτερη αντιμετώπιση, αυτό είναι θετικό!!!
Άγρια η λέξη "σφηνώσει" που χρησιμοποίησες και δεν αρμόζει για αυτά τα δυο συστήματα!!! :wink:
Και όσο αναφορά την λειτουργικότητα, την ανάπτυξή του και τα extensions του, μιλάει η ίδια η κοινότητά του!!!!

Κρίνε, αλλά μην κατακρίνεις έτσι απλά ένα σύστημα με χρήστες και κοινότητα πολύ μεγαλυτερη ( πιστεψέ με σε αυτό ) από τις άλλες!!!

Φιλικά!!!
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
redpanda.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης