προβλήματα yahoo-mail

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

προβλήματα yahoo-mail

Δημοσίευση από Hermeia » 30 Οκτ 2006 01:58

Τελευταία παρουσιάζονται προβλήματα ως προς την αποδοχή μηνυμάτων σε ηλεκτρονικές διευθύνσεις χχχ@yahoo.com, σε μηνύματα προερχόμενα απο ηλεκτρονικές λίστες άλλου παροχέα, δηλαδή μέλη σε αυτές τις λίστες παραπονούνται ότι δεν λαμβάνουν κανενα μήνυμα, ενώ οι διακομιστες που προωθούν τα μηνύματα δέχονται μηνύματα λάθους του τύπου "too many recepients" !!!

Εντωμεταξύ τις τελευταίες μέρες έχει τύχει να στείλω 2 προσωπικά μηνυματα σε τέτοιες διευθυνσεις (ενα χχχ@yahoo.com κι ένα σε xxx@yahoo.gr),
τα οποία επίσης δεν έφτασαν ποτέ στους παραλήπτες τους - απο 23 και 24 τρέχοντος..

Στην τελική, εφόσον γνωρίζω τους παραλήπτες, θα μου πεις καλύτερα να τους τηλεφωνώ.. ή αν πρόκειται για μεγάλα κείμενα, να τους τα στέλνω με φαξ.. αλλα τότε γιατί να λέμε ότι έχουμε email αν δεν μπορούμε να τα χρησιμοποιούμε ?

Νοιώθω ιδιαίτερα τσατισμένη, γιατί θεωρητικά το email μου είναι πιστοποιημένο απο την ίδια της yahoo, ως εναλλακτικό email που αναγνωρίζεται ως δημιουργός κι ιδιοκτήτρια σε 3-4 λιστες τους.. ενώ ταυτόχρονα δεν έχω το δικαίωμα να στείλω ένα πριβέ μήνυμα σε 2 μέλη μου !!! - και βεβαια τα συγκεκριμένα μέλη νομίζουν ότι δεν τους έχω απαντήσει και λέω δικιολογίες ότι τάχα χάθηκε η απάντησή μου..
(οκ.. αποδεικνύεται με τις κεφαλίδες.. ίσως .. αλλά και πάλι "αλλά" .. )

Ασε τις άλλες λίστες που ουσιαστικά εμφανίζονται ως "νεκρές" στα μέλη με yahoo-mail !

Αν γνωρίσετε άλλα παρόμοια περιστατικά,
ή/και τί άλλο μπορεί να παίζει - να δημιουργεί το πρόβλημα
ή/και πώς μπορεί να το αντιμετωπίσει κανείς..

Υπόψη ότι οι άλλες λίστες που ανέφεραν το πρόβλημα είναι πάνω απο 2 διεθνείς λίστες
όπου δεν έχω καμια ανάμειξη (ουτε ως μελος), αλλά επειδή έχω λίστα στον ίδιο παροχέα, οι πιθανότητες είναι ότι κι η δικιά μου έχει το ίδιο πρόβλημα - μόνο που έχουμε πολυ αραιά μηνύματα για να φανεί - ακόμα.

Οσο για τα δικά μου μηνύματα, ήταν απαντήσεις σε μηνύματα που έλαβα, δηλαδή - αποκλειεται ναναι γραμμένη λάθος η διεύθυνση και πρέπει να φαίνεται απο τους σχετικούς κωδικους ότι πρόκειται για απαντήσεις σε μηνυματα που έλαβα -
και το καθένα είχε μόνο 1 παραλήπτη (δεν παιζει "too many recipients" με τίποτα!)

ευχαριστώ προκαταβολικά
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες