Παροχή υπηρεσιών σχεδίασης - Φιλοξενίας

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
mgreece

Δημοσίευση από mgreece » 22 Ιαν 2003 13:49

Καλημέρα

Ξέρει κάποιος να μου πει , τι ακριβώς χρειάζεται να κάνω για να παρέχω Νομιμα υπηρεσίες σχεδίασης και φιλοξενίας Ιστοσελίδων σε Ελληνες αλλά και ξένους πελάτες?

Ευχαριστώ

:pint:

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 22 Ιαν 2003 15:01

Na grafteis sto epaggelmatiko epimelitirio
na grafteis sto Teve
na kaneis enarksi epaggelmatos stin Eforia
na pareis logisti gia tin tirisi vivlion, ton ipologismo apodosis fpa klp

epiprosthetes ipoxreoseis:
na exeis authentika ta logismika pou xrisimopiis
na exeis ena mikro kefalaio gia kavatza (proairetiko alla pote den ksereis ti ginetai)
na min koroideveis tous pelates sou (px www.galaxynet.gr)
na ksereis ligi html kai kanena programma grafistikis (photoshop px) oste na mi ftiaxneis tis selides me to frontpage
proairetiko tha theorousa to Flash
ligos programmatismos de vlaptei (php gia paradeigma)
episis ligi gnosi stis vaseis dedomenon de vlaptei (mysql gia paradeigma)
enan kalo apache server se linux (gia windows oute kan na sou perasei apo to mialo)
liges gnoseis diaxeirisis server -kalo tha itan na ksereis katitis apo linux opote kai tha mporeis na xrisimopiis to toso xrisimo ssh-

kai telos amioto kefi, fantasia kai ipomoni otan mplekeis me to athlio elliniko dimosio kai tous entelos ilithious dimosious ipallilous -oxi olous, ena 96% as poume:)

elpizo na sou edosa mia arxiki sfairiki eikona

mgreece

Δημοσίευση από mgreece » 22 Ιαν 2003 15:21

cdhyper έγραψε:Na grafteis sto epaggelmatiko epimelitirio
na grafteis sto Teve
na kaneis enarksi epaggelmatos stin Eforia
na pareis logisti gia tin tirisi vivlion, ton ipologismo apodosis fpa klp

epiprosthetes ipoxreoseis:
na exeis authentika ta logismika pou xrisimopiis
na exeis ena mikro kefalaio gia kavatza (proairetiko alla pote den ksereis ti ginetai)
na min koroideveis tous pelates sou (px www.galaxynet.gr)
na ksereis ligi html kai kanena programma grafistikis (photoshop px) oste na mi ftiaxneis tis selides me to frontpage
proairetiko tha theorousa to Flash
ligos programmatismos de vlaptei (php gia paradeigma)
episis ligi gnosi stis vaseis dedomenon de vlaptei (mysql gia paradeigma)
enan kalo apache server se linux (gia windows oute kan na sou perasei apo to mialo)
liges gnoseis diaxeirisis server -kalo tha itan na ksereis katitis apo linux opote kai tha mporeis na xrisimopiis to toso xrisimo ssh-

kai telos amioto kefi, fantasia kai ipomoni otan mplekeis me to athlio elliniko dimosio kai tous entelos ilithious dimosious ipallilous -oxi olous, ena 96% as poume:)

elpizo na sou edosa mia arxiki sfairiki eikona
Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση :):)

Συνεργάζομαι ήδη με επιχείρηση ( Βιβλιοπωλείο) του οποίου ο ιδιοκτήτης είχε κάνει τα παραπάνω πριν ακόμα ξεκινήσει και υστερα απο συζήτηση που είχε μαζί μου ..επομένως λογιστικά - εφορία ειναι ο.κ .
Πρέπει κάπου (στο website μου) να αναφέρω υποθέτω την διεύθυνση της συγκεκριμένης επιχείρησης ??

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις καθώς και μεγάλη υπομονη τα έχω.....

Υπάρχει κάτι αλλο που πρέπει να προσέξω .? σχετικά με ΙΤΕ και ΕΕΤΕ .??
Ευχαριστώ
:hammer:

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 22 Ιαν 2003 18:41

mgreece έγραψε:Καλημέρα

Ξέρει κάποιος να μου πει , τι ακριβώς χρειάζεται να κάνω για να παρέχω Νομιμα υπηρεσίες σχεδίασης και φιλοξενίας Ιστοσελίδων σε Ελληνες αλλά και ξένους πελάτες?

Ευχαριστώ

:pint:
Καλησπέρα,

Θα παρέχεις τις υπηρεσίες αποκλειστικά ή ταυτόχρονα θα κάνεις και άλλη δουλειά; Το λέω διοτι αν κάνεις και άλλη δουλειά και είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ μετά τις 1/1/1993 τότε δεν χρειάζεται να εγγραφείς στο ΤΕΒΕ παρά μόνο να πάρεις ένα απαλλακτικό από εκεί.

Για αρχή θα είναι δύσκολο να συντηρείς δικό σου dedicated server όπως ανέφερε και ο φίλος μας παραπάνω, οπότε καλό θα είναι να ψάξεις μία λύση μεταπωλητή οπου με λίγο κόστος θα παρέχεις ποιοτικές υπηρεσίες. Ρίξε μία ματιά και στο πρόγραμμα μεταπωλητών της HyperHosting το οποίο μπορείς να βρείς στο http://www.hyperhosting.gr/prices/reseller.html. Επίσης ευχαρίστως να σε βοηθήσω σε όποια απορία έχεις για να ξεκινήσεις την επιχείρηση (ανεξαρτήτως αν θα συνεργαστείς μαζί μου). Στείλε μου ένα e-mail με το τηλέφωνο σου για να επικοινωνήσω μαζί σου ή πάρε με εσύ στο τηλέφωνο που φαίνεται στο site μου. Συνήθως 15:00-17:00 είναι το καλύτερο ωράριο για να συζητήσουμε, αφού αυτές τις ώρες είμαι ελεύθερος από ραντεβού και άλλες υποχρεώσεις.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

mgreece

Δημοσίευση από mgreece » 22 Ιαν 2003 21:10

Καλησπέρα

Δεν είναι το κανονικό μου επάγγελμα . Αυτο ειναι & και θα είναι μια 2η απασχόληση .
Dedicated Server ήδη έχω και ειναι fully managed φυσικά σε εταιρεία εξωτερικού .
Πελάτες έχω πολύ λίγους και αυτο γιατί μεχρι τώρα δεν ήταν κάτι επίσημο , άλλωστε και αυτος είναι ο λόγος που ψάχνω να βρω τι aκριβώς πρέπει να κάνω για να είμαι 100% νόμιμος ,να βάλω τηλέφωνα και διευθύνσεις στο(α) Sites που εχω...
Μέχρι στιγμής όλα τα παιδιά που απαντήσατε εδώ με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ και σας ευχαριστώ για αυτό:):)

Σχετικά με ΙΤΕ και ΕΕΤ υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω-δηλώσω ή να προσέξω.?
:)

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 22 Ιαν 2003 22:09

mgreece έγραψε:Καλησπέρα

Δεν είναι το κανονικό μου επάγγελμα . Αυτο ειναι & και θα είναι μια 2η απασχόληση .
Dedicated Server ήδη έχω και ειναι fully managed φυσικά σε εταιρεία εξωτερικού .
Πελάτες έχω πολύ λίγους και αυτο γιατί μεχρι τώρα δεν ήταν κάτι επίσημο , άλλωστε και αυτος είναι ο λόγος που ψάχνω να βρω τι aκριβώς πρέπει να κάνω για να είμαι 100% νόμιμος ,να βάλω τηλέφωνα και διευθύνσεις στο(α) Sites που εχω...
Μέχρι στιγμής όλα τα παιδιά που απαντήσατε εδώ με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ και σας ευχαριστώ για αυτό:):)

Σχετικά με ΙΤΕ και ΕΕΤ υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω-δηλώσω ή να προσέξω.?
:)
Καλησπέρα,

Δεν υπάρχει κάτι που θα σε απασχολήσει σχετικά με το ΙΤΕ και την ΕΕΤΤ. Αν είχες ιδιόκτητους servers στην Ελλάδα τότε θα έπρεπε να έπαιρνες γενική άδεια από την ΕΕΤΤ (τομέας Α701-Παροχή υπηρεσιών Internet), αλλά εσύ κάνεις μεταπώληση τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών (ενοικιάζεις έναν server στο εξωτερικό και μεταπωλείς τους πόρους του --άσχετα αν έχεις φτιάξει δικά σου πακέτα), οπότε βάσει του νόμου Ν. 2867 (ΦΕΚ273/19-12-2000) δεν χρειάζεσαι κάποια άδεια.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
geoki

Δημοσίευση από geoki » 23 Ιαν 2003 21:46

me ti kodikoys kanoyme enarksi;

pos onomazete forologika h epithdeysh poy tha ginei h enrksh epaggelmatos?

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 23 Ιαν 2003 21:59

geoki έγραψε:me ti kodikoys kanoyme enarksi;

pos onomazete forologika h epithdeysh poy tha ginei h enrksh epaggelmatos?
Καλησπέρα,

Δεν υπάρχει συγκεκριμένος κωδικός που να αφορά υπηρεσίες του Ιντερνετ. Εγώ προσωπικά έβαλα ο,τι κωδικούς είχαν το "λοιπές υπηρεσίες". Αν θές στείλε μου e-mail να στους πώ αν και δεν είναι δύσκολο να τους βρείς!
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

ololol

Δημοσίευση από ololol » 28 Ιαν 2003 14:33

Αγαπητέ gvard...αυτό που είπες οτι δεν χρειάζεται να κάνεις εγγραφή στο ΤΕΒΕ εφόσον είσαι ήδη στο ΙΚΑ με τά το 1993 ισχύει για να κάνεις ταυτόχρονα και άλλα επαγγέλματα πέρα του internet? Είσαι σίγουρος γι αυτό?Έτσι απλά παίρνεις ένα απαλλακτικό ?

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 28 Ιαν 2003 16:37

Δεν είμαι εντελώς σίγουρος αλλά νομίζω πως πρέπει να κάνεις έναρξη ως ελεύθερος επαγγελματίας για τέτοιου είδους υπηρεσίες εκτος και αν η εταιρία για την οποία θα δουλέψεις έχει στο καταστατικό της, τέτοιου είδους υπηρεσίες ή μπορεί να τις προσθέσει.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 28 Ιαν 2003 23:39

ololol έγραψε:Αγαπητέ gvard...αυτό που είπες οτι δεν χρειάζεται να κάνεις εγγραφή στο ΤΕΒΕ εφόσον είσαι ήδη στο ΙΚΑ με τά το 1993 ισχύει για να κάνεις ταυτόχρονα και άλλα επαγγέλματα πέρα του internet? Είσαι σίγουρος γι αυτό?Έτσι απλά παίρνεις ένα απαλλακτικό ?
Καλησπέρα,

Ο σχετικός νόμος είναι ο 2084/92 ("Επιλογή ασφαλιστικού φορέα"). Αν πάς στο ΙΚΑ της περιοχής του εργοδότη σου και ζητήσεις μία βεβαίωση του Ν2084/92 θα σου δώσουν την βεβαίωση η οποία αναφέρει οτι "είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ και το χαρτί χρησιμοποιείται για απαλλαγή από το ΤΕΒΕ". Με αυτή την βεβαίωση και κάποια άλλα χαρτιά πάς στο ΤΕΒΕ και παίρνεις το χαρτί απαλλαγής το οποίο καταθέτεις μαζί με τα λοιπά δικαιολογητικά στην εφορία.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
geoki

Δημοσίευση από geoki » 29 Ιαν 2003 18:29

kapoios moy eipe oti h eisfora sto teve einai 200 eyro kai kati to mhna . Einai sosto?

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 29 Ιαν 2003 20:13

geoki έγραψε:kapoios moy eipe oti h eisfora sto teve einai 200 eyro kai kati to mhna . Einai sosto?
Γιατί, νομίζεις οτι η εισφορά που δίνεις στο ΙΚΑ είναι λιγότερη; (αν συμπεριλάβεις και το κομμάτι που δίνει ο εργοδότης) :idea:
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες