Καταχώρηση domain

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
xvs

Καταχώρηση domain

Δημοσίευση από xvs » 22 Ιαν 2003 16:56

Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω ρε παιδιά. Μπορει να μου πει κάποιος γιατί χρειάζεται τόσος χρόνος και στοιχεία για να πάρεις ένα απλό .gr? Πιο πολύ φακέλωμα μου θυμίζει, αριθμός ταυτότητας, αφμ, τηλέφωνα, φωτοτυπίες....Δεν νομίζω άλλα domain να θέλουν τόσα πολλά στοιχεία, τουλάχιστον όχι τα αμερικάνικα και τα αγγλικά. Και ακτός αυτού σε δυο μέρες το όνομα λειτουργεί και όχι σε ένα μήνα που λένε για το gr. Υπάρχει κάποιος λόγος γι αυτο η μήπως είναι άλλη μια Ελληνική "πατέντα"

philipp

Καταχώρηση domain

Δημοσίευση από philipp » 22 Ιαν 2003 23:25

Υποψιάζομαι ότι αργεί το καράβι να πηγαινοφέρνει τα .gr στη Κρήτη.

Το Νοέμβριο είχαν βγάλει μια ανακοίνωνη ότι για την καταχώρηση από ιδιώτες δεν χρειάζεται ΑΦΜ. Σήμερα πήγα στις ιστοσελίδες του .GR και διάβασα ότι χρειάζεται ΑΦΜ. Είναι πιθανό να γράφουν άλλα στο νέο κανονισμό της Εφημερίδας της Κυβέρνησης που έχουν για download. Δεν έχω καιρό να διαβάσω όλο το κείμενο.

1. Για τα φυσικά πρόσωπα (ιδιώτες):

- Φωτοτυπία της αστυνομικής ταυτότητας ή ελληνικού διαβατηρίου
- Αποδεικτικό στοιχείο του Α.Φ.Μ. (φωτοτυπία εκκαθαριστικού σημειώματος ή φωτοτυπία ενός λογαριασμού ΔΕΗ-ΟΤΕ που να αναγράφει πάνω το Α.Φ.Μ ) Προσοχή ! δεν αναγράφουν πάντα όλοι οι λογαριασμοί το Α.Φ.Μ

Πάντως είναι δείγμα της ελληνικής γραφειοκρατίας και σαδιστικών ενστίκτων των αρχών στους πολίτες.

Τι δηλαδή, αμερικανάκια είμαστε? ή αγγλάκια? Να μας δουλεύουν και να μας δίνουν τα domain names σε λίγα λεπτά?

Άβαταρ μέλους
hohios
Επικοινωνία:

Καταχώρηση domain

Δημοσίευση από hohios » 22 Ιαν 2003 23:42

Εγώ πάντως που είμαι Κρήτη (Ηράκλειο) σε 2 μέρες ανοίγω .gr

Χμ... Μου έρχεται courier την επόμενη μέρα της παραγγελίας (πρωί πρωί), πληρώνω αμέσως.... και πάω κατευθείαν στο ΙΤΕ και παραδίδω :hammer:

Την επόμενη μέρα... έρχεται το e-mail(άκι) που γνωστοποιεί ότι είναι ενεργοποιημένο.

Άντε, ελάτε κι εσείς στο πανέμορφο νησάκι μας (νησάρα δηλαδή) που τυγχάνει να είναι το πρώτο πεδίο στην ελλάδα που είχε internet. :oops:

Να βρείτε και καμιά καλή Κρητικιά να σας προικίσει :oops:

philipp

Καταχώρηση domain

Δημοσίευση από philipp » 23 Ιαν 2003 00:14

Κάποτε ζήταγαν γίδια τώρα θα ζητάμε .gr χαχαχα καλό

Άβαταρ μέλους
slimmybaddog
Επικοινωνία:

Καταχώρηση domain

Δημοσίευση από slimmybaddog » 23 Ιαν 2003 15:23

Afto pou ginete me ta .gr ine aparadekto kai kata kriteo. Exo tsakothi mazi tous kai ine o xiroteros hostmaster pou iparxi. To kalokeri bikan mesa sta systhmata tous kai ta kseskisan ola ! Doulevan me back up meta ... Ine esxroi .. Emena mia mera estile enas tipos ena fake mail kai alaksan ta dns ... ASta ... :hammer: :evil:

Ellada ine edo ti perimeneis ... Oute stin zibabue den ine etsi man ....

Pare kana .com kai to 1/5 tis timis kai tpt apo stixia kai to perneis tin idia stigmi ;)

xvs

Καταχώρηση domain

Δημοσίευση από xvs » 25 Ιαν 2003 16:02

Δεν έχω πάρει gr και ούτε πρόκειτε, έχω βγάλει αγγλικό domain μέσα σε 24 ώρες με 11 λιρες (5.500 δρχ) για 2 χρόνια και το μόνο που ζήτησαν ήταν το ονοματεπώνυμο και διευθυνση. Σιγά μη δώσω στα δικα μας κοπρόσκυλα αφμ, αστυνομικές ταυτότητες και αυτές τις μ******ς που θέλουν. Και αίτηση για εταιρεία να έκανα πιο λίγα αποδεικτικα στοιχεία θα μου ζήταγαν.

Άβαταρ μέλους
loukritia

Καταχώρηση domain

Δημοσίευση από loukritia » 25 Ιαν 2003 22:43

hohios έγραψε:Άντε, ελάτε κι εσείς στο πανέμορφο νησάκι μας (νησάρα δηλαδή) που τυγχάνει να είναι το πρώτο πεδίο στην ελλάδα που είχε internet. :oops:

Να βρείτε και καμιά καλή Κρητικιά να σας προικίσει :oops:
Εσύ "σύντεκνε" μη ρίχνεις αλάτι στις πληγές τώρα :hammer: .....
ευτυχώς που είμαι κρητικιά και δεν χρειάζομαι να βρώ καμμιά να με προικίσει :wink: ... καμμιά καλή δουλίτσα να εύρισκα εκεί και θα το συζητούσα...
Τέλος πάντων. Ας πιούμε μια ρακή για να ξεχάσουμε :pint:

Αυτό που δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω είναι γιατί το ΙΤΕ επιτρέπει μόνο ένα domain name .gr για τους ιδιώτες.
Τι λογική έχει αυτό;

Κάποτε έκανα ένα .gr, μετά άλλαξα γνώμη και ήθελα να βάλω άλλο όνομα και έπρεπε να περιμένω 2 χρόνια (δεν με πείραζαν τα 17.700 που είχα πληρώσει) για να αλλάξω και να πάρω το άλλο!!!

.com και πάλι .com... πιό φτηνά και κατοχυρώνεις όσα θέλεις χωρίς ηλίθιες διατυπώσεις!

Άβαταρ μέλους
slimmybaddog
Επικοινωνία:

Καταχώρηση domain

Δημοσίευση από slimmybaddog » 26 Ιαν 2003 16:37

Ego me afto pou egine tote me to domain mou ean tous pigena dikastikos tha tous eperna polla fraga ... Tora ... Perno to ite opote xriazome gia filo i pelati kai milao me ton dieftinti .. Exexex

Ine kseftila to elliniko kratos genika pedia ... Apo to ite mexri otidipot min to psaxnete ... Ostolo loukritia ean thelis na pareis allo domain prepei na kaneis drop to palio dld na to klisis kai tote boris na pareis allo. ... Episis ean dilosis elefteros epagelmatias perneis mexri 10 nomizo ...

Alla kai pali ... Oli afti i grafiokratia ine spasimooo ... !!

:hammer:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες