Πλαστή η όχι η επιστολή Νεαρού στην Ελευθεροτυπία ?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση

Πλαστη

ΝΑΙ
13
81%
ΟΧΙ
3
19%

Σύνολο ψήφων: 16

Άβαταρ μέλους
misato

Δημοσίευση από misato » 10 Νοέμ 2006 10:39

λεξοπαραβατική???
Σπεύδουν??
ίωση παραβατικότητας ???
συνείδηση??
παύσατε μέσα σας να υποκαθιστάτε το θαυμαστικό με το ερωτηματικό????
εγκλωβιστήκατε στην καταλυτική αποχαύνωση???
ελληνόφωνο κρατίδιο ????
να ανοίξουμε ένα βιβλίο του Καβάφη, του Ρίτσου, έναν Καζαντζάκη??????
νεοέλληνες και τσιφτετέλληνες ????
Σε έναν κόσμο που κερδίζετε με τη δύναμη της υποταγής, του φόβου, του όπλου, τη μαγκιά και την πνευματική μιζέρια?/??????
13 χρονών???

Το παιδί θαύμα το έγραψε?? Ωραίο δε λέω αλλά όχι να λανσαριστεί και για κείμενο 13χρονου!!!!!
"watashi wa ikiru"

orfeo

Δημοσίευση από orfeo » 10 Νοέμ 2006 18:11

cdhyper έγραψε: Ένα τόσο χαζό και επιτηδευμένο κείμενο δεν μπορεί να γραφτεί από αυθόρμητα και έξυπνα 13χρονα παιδιά. Στα 13χρονα παιδιά αρέσει και η βία, και το παιχνίδι με την ιδέα του σεξ και η παραβατικότητα από τη φύση τους. Στη φύση υπάρχουν όλα τα παραπάνω, και όσο νεότερο είναι ένα παιδί, τόσο πιο κοντά στη φύση βρίσκεται γιατί ο πολιτισμός δεν το έχει διαβρώσει ακόμα. Ποτέ ένα παιδί δεν θα εξέφραζε απόψεις του στυλ "παλιά ήμασταν καλύτερα". Τέτοιες ηλίθιες απόψεις μόνο κομπλεξικές αγ@μητες μανάδες ή αποτυχημένοι πατεράδες εκφράζουν.
Πάνω που πήγα να σου πω μπράβο και ότι έχεις πολύ δίκιο στα παραπάνω, μου πετάς αυτό:
cdhyper έγραψε:Όσοι διαβάζουν ακόμα τις φυλλάδες του ελληνικού τύπου καλά να πάθουν.

Αλλά να μου πεις, για τα dvd τις παίρνουν.
Αλήθεια, διαβάζεις εφημερίδες ή το είπες έτσι για να το πεις; Οι εφημερίδες είναι ίσως το μοναδικό σημείο που μπορείς να διαβάσεις μία σόβαρή και ψύχραιμη άποψη για διάφορα γεγονότα. Μακράν μπροστά από το internet, την τηλεόραση και το ραδιόφωνο.

Δεν λέω ότι είναι τέλειες, αλλά κοίτα γύρω σου. Δες ειδήσεις στην τηλεόραση. Άκου τους πρώτους 10 ραδιοφωνικούς σταθμούς. Είναι γεμάτοι κενούς ανθρώπους που μασάνε τσίχλα όταν μιλάνε. Πολλές φορές θα βρεις χαζομάρες σε εφημερίδες, στατιστικά θα ήταν και αδύνατο να μην δεις. Όχι όμως να φτάνουμε σε σημείο να τα ρίχνουμε στις εφημερίδες. Θεωρώ τις μεγάλες εφημερίδες από τα ελάχιστα προπύργεια πολιτισμού στην χώρα. Αλλά όταν το Ε έχει εξώφυλλο τον Γκάντι πάει πάτο, όταν έχει την Πάμελα πετάει. Εμείς με τις επιλογές μας έχουμε διαλύσει τις εφημερίδες. Εμείς που έχουμε φέρει 2η σε κυκλοφορία την Espresso.

Όσο για την επιστολή: ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Όπως σωστά λες τα παιδιά είναι πιο αθώα και πιο αυθόρμητα όσο καλά και να μιλάνε, όσο καλά και να γράφουν.

Συγνώμη για τον τόνο, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Στις εφημερίδες γράφουν δεκάδες άνθρωποι που θα ευχόμουν να πιω έναν καφέ μαζί τους.

Dubai

Δημοσίευση από Dubai » 10 Νοέμ 2006 18:57

Ε ναι λοιπόν, νομίζω πως όλοι συμφωνούμε.
Η επιστολή δεν μπορεί να είναι ενός παιδιού 13 χρονών.
Διαβάζοντάς την όμως, αυτό που μου μένει δεν είναι το διψήφιο αυτό νούμερο.
Είναι πραγματικά δυσάρεστα τα μαντάτα.
Τόσο δυσάρεστα που αναρωτιέμαι τι θα δούνε ακόμα τα μάτια μας.
Παντρευόμαστε? Είναι στη μόδα.... Χωρίζουμε? δε πειράζει πάλι στη μόδα είμαστε. Τώρα αν εντωμεταξύ έχουμε ξεπετάξει κ κανα δυο κουτσούβελα από δω κ από κει, εντάξει μωρέ, σιγά....οι πρώτοι είμαστε ή οι τελευταίοι?
Αυτό που με σόκαρε πιο πολύ ήταν η ιστορία ενός παιδιού που κυνηγάει το όνειρό του κ βρίσκεται αυτή τη στιγμή στο παιχνίδι του alpha. Είχε να δει τη μάνα του 13 χρόνια, τον παίρνει στο τηλέφωνο μέσω της εκπομπής, του μιλάει κ η πρώτη του κουβέντα ήταν : "γειά σας, ποιός είναι?"
ΤΡΑΓΙΚΟ, ανατριχιάζω και τώρα που το γράφω.
Έλεος, τα παιδιά δεν φταίνε ποτέ κ πουθενά. Δεν φυτρώνουν, υπεύθυνοι για μένα είναι αυτοί οι ανεκπαίδευτοι γονείς.
kalo_xeimona

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 11 Νοέμ 2006 00:12

orfeo έγραψε: Αλήθεια, διαβάζεις εφημερίδες ή το είπες έτσι για να το πεις; Οι εφημερίδες είναι ίσως το μοναδικό σημείο που μπορείς να διαβάσεις μία σόβαρή και ψύχραιμη άποψη για διάφορα γεγονότα. Μακράν μπροστά από το internet, την τηλεόραση και το ραδιόφωνο.
Όσο εγώ διαβάζω εφημερίδες, άλλο τόσο και εσύ ξέρεις να ξεχωρίζεις την καλή από την επιπόλαιη χρήση του διαδικτύου. Οι ελληνικές εφημερίδες είναι για τα μπάζα και οι δημοσιογράφοι τσιράκια της πολιτικής ή εκδοτικής εξουσίας. Επίσης δεν νοείται δημοσιογράφος που γράφει σε μια 20φυλλη εφημερίδα που χαρίζει 5 dvd. Αυτός δεν είναι δημοσιογράφος, αλλά δικαιολογητής εντύπου ώστε να ονομαστεί εφημερίδα. Πριν από κάθε εθνικές εκλογές, ή μετά από κάθε σκάνδαλο γίνεται πιο έντονο το φαινόμενο της νοσηρότητας του έντυπου τύπου, όπου ο καθένας διαλέγει το στρατόπεδο από το οποίο έχει συμφέροντα και όποιος δημοσιογράφος δεν συμφωνεί αποπέμπεται με συνοπτικές διαδικασίες.

(επιπλέον αναρωτιέμαι γιατί λες "μακράν του διαδικτύου" τη στιγμή που μπορείς να έχεις πρόσβαση στο υλικό των εφημερίδων που τόσο πολύ σου αρέσουν online. Δηλ. στο χαρτί είναι καλύτερες;)
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
misato

Δημοσίευση από misato » 11 Νοέμ 2006 10:29

Οι εφημερίδες είναι ίσως το μοναδικό σημείο που μπορείς να διαβάσεις μία σόβαρή και ψύχραιμη άποψη για διάφορα γεγονότα. Μακράν μπροστά από το internet, την τηλεόραση και το ραδιόφωνο.

Δεν λέω ότι είναι τέλειες, αλλά κοίτα γύρω σου. Δες ειδήσεις στην τηλεόραση. Άκου τους πρώτους 10 ραδιοφωνικούς σταθμούς. Είναι γεμάτοι κενούς ανθρώπους που μασάνε τσίχλα όταν μιλάνε. Πολλές φορές θα βρεις χαζομάρες σε εφημερίδες, στατιστικά θα ήταν και αδύνατο να μην δεις. Όχι όμως να φτάνουμε σε σημείο να τα ρίχνουμε στις εφημερίδες. Θεωρώ τις μεγάλες εφημερίδες από τα ελάχιστα προπύργεια πολιτισμού στην χώρα. Αλλά όταν το Ε έχει εξώφυλλο τον Γκάντι πάει πάτο, όταν έχει την Πάμελα πετάει. Εμείς με τις επιλογές μας έχουμε διαλύσει τις εφημερίδες. Εμείς που έχουμε φέρει 2η σε κυκλοφορία την Espresso.

Όσο για την επιστολή: ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Όπως σωστά λες τα παιδιά είναι πιο αθώα και πιο αυθόρμητα όσο καλά και να μιλάνε, όσο καλά και να γράφουν.

Συγνώμη για τον τόνο, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Στις εφημερίδες γράφουν δεκάδες άνθρωποι που θα ευχόμουν να πιω έναν καφέ μαζί τους.

Νομίζω αγαπητέ στις εφημερίδες υπήρχαν άνθρωποι που θα ήθελες να πιεις έναν καφέ μαζί τους. Όταν η Ημερησία είχε αφιέρωμα σε μεγάλους ζωγράφους γινόταν μάχη στα περίπτερα, αλλά όταν π.χ. μια εφημερίδα (κυρίως οι μεγάλες) είναι βαμμένη από πάνω μέχρι κάτω πράσινη, μπλε, κόκκινη ή λουλακί θεωρώ ότι παύει να είναι έγκυρη. Το διαδίκτυο λοιπών είναι μακράν ποιο ενημερωμένο από τις εφημερίδες γιατί μπορείς να δεις όλες τις απόψεις απ’ όλες τις γωνιές του κόσμου πράγμα που θεωρώ ότι καμία εφημερίδα δεν μπορεί να κάνει.[/quote]
"watashi wa ikiru"

Άβαταρ μέλους
janas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από janas » 12 Νοέμ 2006 15:18

katarxhn auto to exei ploutisei apo grammes 090 einai teleiws ma teleiws anakribes!!!

milame gia mia efhmerida apo to 1975 nomizw me to idio idiokthsiako ka8estws. hmarton

to oti oi idiokthtes tou asxolountai kai me alles epixeirhseis prosdofores auto den leei tipota, ante oloi sto idio tsoubali anhkoume?

den exw diabasei thn efhmerida alla einai olofanero oti prospa8ei na ekmetalleutei to geniko klhma gia na kalnei antipoliteutiko agwna. oute h prwth efhmerida einai oute h teleutaia, einai olofanero oti anhkoun se parata3eis. den ginetai diaforetika

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 12 Νοέμ 2006 21:32

και εδω κολλάει το τραγούδι νεοέλληνας του πανούση.
Συμφωνώ με cdhyper και με όσους συμφωνούν μαζί του...και μαζί μου. :D
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

orfeo

Δημοσίευση από orfeo » 13 Νοέμ 2006 10:23

Θα συνεχίσω να λέω μακράν του internet παρότι δουλεύω Online και είμαι ίσως μέρος του προβλήματος.

Ελπίζω να μην θεωρείς επιχείρημα υπερ του internet και κατά των εφημερίδων ότι οι εφημερίδες έχουν και το υλικό τους online. Δηλαδή τυπωμένες είναι φυλλάδες και online είναι πλούτος του internet? Αν πάλι πιστεύεις ότι εφημερίδες όπως "Το Έθνος", "ΤΑ ΝΕΑ", "ΤΟ ΒΗΜΑ", "Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ",η "ΗΜΕΡΗΣΙΑ", η "ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ" είναι 20 σελίδες ποθυ συνοδεύουν τα dvd τότε ζούμε σε άλλον κόσμο.

Δεν ανήκω στους ανθρώπους που θεωρούν τα blog ενημέρωση. Αν λέμε μια εφημερίδα βαμμένη τι μπορούμε να πούμε για ένα one man show (blog). Δεν πάω τώρα να ισοπεδώσω την αξία του Internet σαν εναλλακτικό μέσο ενημέρωσης. Περισσότερο θέλω να θυμίσω ότι δεν υπάρχει τόσο αξιόλογο περιεχόμενο στο internet για διάφορους τομείς όσο στις "φυλλάδες". Στο ελληνικό internet βρίσκεις site φτιαγμένα Α) για κέρδος και μόνο κέρδος, Β) για να πει κάποιος το μακρύ του και το κοντό του.

Αν αφαιρέσεις από το ελληνικό internet τα sites των εφημερίδων (μαζί και το naftemporiki.gr) και το in.gr δεν μένει τίποτα, άποψη μου. Ψάξτε για πληροφορίες για τον "Σαλβαδόρ Νταλί" και θα καταλάβετε αμέσως τι εννοώ. Μόνο wikipedia, in.gr και εφημερίδες.

Άβαταρ μέλους
misato

Δημοσίευση από misato » 13 Νοέμ 2006 10:59

Γιατί όμως εγώ βρήκα όταν χρειάστηκε παλιά για μια εργασία που είχα για τον Dali περισσότερες από δυο σελίδες που αναφέρεις στα Ελληνικά (γιατί στα αγγλικά θα βρεις όχι μια αλλά χιλιάδες) όπως και για τον Νταισμό και για άλλα πράγματα που στο τέλος οι πηγές από το διαδίκτυο ήταν περισσότερες. Φυσικά δεν αναφέρομαι στα blog ως πηγή ενημέρωσης. Και όμως μερικές από τις εφημερίδες που ανέφερες είναι χρωματισμένες (παλιότερα έγκυρες αλλά πλέον έπεσαν στη λούμπα και αυτές), υπάρχουν βέβαια αξιόλογοι δημοσιογράφοι σήμερα ακόμα και εκπομπές στην τηλεόραση (π.χ. Εξάντας) αλλά δύστυχος είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του χεριού. Ίσως να έχεις δίκιο σε αυτό που είπες πιο πάνω ότι φταίμε και εμείς που δεν έχουμε υποστηρίξει έγκυρες εφημερίδες ή δημοσιογράφους. Δεν νομίζω ότι λέμε εντελώς διαφορετικά πράγματα :p Αλλά έχουμε ξεφύγει από το θέμα μας λίγο :P :D
"watashi wa ikiru"

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 17 Νοέμ 2006 19:25

"Πλαστη Απαντηση του Νεαρου σε κατηγοριες περι αμφισβητησης ??? "
Ο 13χρονος Αλέξανδρος

«Θέλω να απαντήσω σε εκείνους που με αμφισβήτησαν»

Να κατακάτσει ο κουρνιαχτός να μετρηθεί τ' αστέρι Καραϊσκάκης

Εχω την ανάγκη να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους εκείνους που ασχολήθηκαν με ένα ουσιώδες θέμα και μετέφεραν τις απόψεις τους και τους προβληματισμούς τους.

Ευχαριστώ την ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ που μου έδωσε τη δυνατότητα να εκφραστώ και να δω τις απόψεις μου να δημοσιεύονται και μάλιστα στην πρώτη σελίδα. Ευχαριστώ για τα τόσα συγκινητικά γράμματα που λαμβάνω ακόμα και σήμερα από παιδιά της ηλικίας μου με τις δικές μου ανησυχίες, ευαισθησίες και μου ζητούν να γίνουμε συνοδοιπόροι, να φωνάξουμε όλοι μαζί με τη νεανική φωνή μας για να σταθούν όρθια τα όνειρά μας. Μακάρι. Ευχαριστώ τους καθηγητές - τους γονείς - την εκκλησία - τον Δήμο Βουλιαγμένης - τους ανθρώπους της τέχνης και των γραμμάτων και ιδιαίτερα τον μοναδικό Λ. Λαζόπουλο και τον αγαπημένο μου μουσικό Δ. Σαββόπουλο που λίγο πριν μπω στο σχολικό μου κάθε πρωί ψιθυρίζω τα τραγούδια του «'κείνο που με σώζει, 'κείνο που με τρώει, είναι που ονειρεύομαι σαν τον Καραγκιόζη» και τους υπόσχομαι πως θα εξακολουθώ να σκαρφαλώνω σε καναπέδες και σε ζεστές αγκαλιές της οικογένειάς μου για να τους χαίρομαι και να με χαίρονται.

Θέλω, όμως, να απαντήσω σε εκείνους που αμφισβήτησαν τον γραπτό μου λόγο που είναι φυσικός αλλά που τον επεξεργάστηκα με προσοχή γιατί απευθύνεται σε μεγάλους που γνωρίζουν την εθνική μας γλώσσα και γιατί ήθελα οι λέξεις να ταξιδεύουν μια μια στα αμπάρια της ψυχής και της συνείδησης, και όχι να χρησιμοποιήσω αντιαισθητική εισαγόμενη βάρβαρη φτωχή γλώσσα που βομβαρδίζεται από εμάς τη νεολαία.

Η οικογένειά μου με δίδαξε πως όταν κάνω κριτική πρέπει να περιμένω και κριτική.

Η Ιστορία που διαβάζω στο σχολείο με δίδαξε πως η Ελλάδα γεννά ευφυΐα αλλά την εξορίζει ή τη φιμώνει.

Ηδυσπιστία - η καχυποψία με βοήθησε να αληθεύσω την πραγματικότητα της επιστολής.

Οτι πράγματι έχουμε πρόβλημα στη ναρκωμένη κοινωνία.

Ευτυχώς, όμως, είναι μικρό το κακό και ίσως αν ασχοληθεί η παραδοσιακή οικογένεια ξανά με το παιδί, με στοργή, ίσως να μη χρειαστεί να αναρωτιέται ευτυχώς μια μικρή μερίδα γονέων για το αν μπορεί να μιλά ή να γράφει κείμενα με τη μητρική του γλώσσα ένας έφηβος, να διαβάζει κλασική λογοτεχνία, να ακούει καλή μουσική, επειδή αυτοί δεν ξέρουν ή αδυνατούν οι ίδιοι να τον διδάξουν.

Τους απαντώ, λοιπόν, πως όταν ένα παιδί της ηλικίας μου 13-14 μπορεί να βιάζει, να σκοτώνει, να καπνίζει, να πίνει αλκοόλ, να κλέβει (λυπάμαι γι' αυτά τα παιδιά).

Την ίδια στιγμή στο ελληνόφωνο κρατίδιο ένα άλλο παιδί προσπαθεί με σεβασμό, φιλότιμο και αυτοπειθαρχία να μην κατευθύνει την Ελλάδα στην ουρά του πολιτισμού έχοντας υπόψη τη φωνή του Δ. Σολωμού.

Πάντα ανοιχτά, πάντ' άγρυπνα τα μάτια της ψυχής μου.

ΜΠΟΡΕΙ να μην αρπάζει τα χρήματα που θα βρει στο δρόμο, να αγαπά τα ζώα, να βοηθά γέροντες και ανάπηρους, να σέβεται τη φύση, να κάνει καλές πράξεις να επιβραβεύεται στο σχολείο, να κρατά ζωντανές τις πνευματικές αξίες που του εφοδίασε η ίδια η οικογένεια και η εκπαίδευση.

ΜΠΟΡΕΙ γιατί έχει θωράκιση, ενθάρρυνση και σεβασμό.

ΜΠΟΡΕΙ, γιατί όταν δώσεις στο παιδί περιβάλλον ζωής αρνείται τα υποκατάστατα.

Αλέξανδρος Ανδρικόπουλος

13 ετών

Τώρα ξαναγυρίζω στη σιωπή μου. Παρακαλώ τον Θεό να μην με φέρει άλλη φορά σε παρόμοια ανάγκη να ξαναμιλήσω.

Σεφέρης 1969

http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=24876748
ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 17/11/2006

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης