Εισαγωγή αυτοκινήτου από το εξωτερικό!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
megamak

Δημοσίευση από megamak » 09 Νοέμ 2006 00:03

Καταρχάς καλησπέρα και συγνώμη αν είναι λάθος η κατηγορία, αλλά δεν ήξερα που να το βάλω! Κατά δεύτερον, απλά από περιέργεια, ξέρει μήπως κανείς πώς μπορείς να εισάγεις ένα αυτοκίνητο από το εξωτερικό? Πόσο πάνε περίπου οι δασμοί, πόσο καιρό κάνει ο εκτελωνισμός, αν πρέπει να τηρείς κάποια κριτήρια και γενικά όλα τα σχετικά! Γιατί είδα κάτι τρελές τιμές και τα 'παιξα λίγο... Αν είναι έτσι ποιος ο λόγος ν'αγοράζουμε από Ελλάδα αυτοκίνητο? Κάποιο λάκο έχει η φάβα, δε μπορεί! Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας και το χρόνο σας!
Εικόνα

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 09 Νοέμ 2006 11:45

Έχω γνωστό ο οποίος φέρνει ακριβά αυτοκίνητα απο Γερμανία.
Είχε προσπαθήσει να μου εξηγήσει τί ακριβώς παίζει, αλλά ελάχιστα κατάλαβα. Αυτά που έπιασα είναι:

Οι δασμοί εξαρτώνται απο την τιμή αγοράς του μεταχειρισμένου, τα κυβικά, το έτος παραγωγής (όσο πιο παλιό είναι και πιο ακριβό).

Sorry, αλλά δεν ξέρω κάτι παραπάνω :)
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 09 Νοέμ 2006 11:56

Xwris na eimai sigouros ... nomizw pws h timh agoras den pezei rolo.
Kyvika kai etos paragwghs (ekpompes rypwn) nai.
Ti exw akousei ( :P ) : peripou 1€/kyviko kai gyrw sta 200-300 euro gia kapious allous forous sto kratos.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 09 Νοέμ 2006 12:20

Η Ελλαδα ειναι κατηγορουμενη στο Ευρωπαικο Δικαστηριο για την επιβολη τελων εκτελονισμου και επιβολη ειδικων φορων σε αυτοκινητα που εισαγωνται απο χωρες του Ευρω

αν καπιος εχει τα οικονομικα κοτσια να το τραβηξει οπως το εχουν κανει μερικοι δεν πληρωνη μια και εχει δικαιωμα βαση της ενιαιας αγορας να κυκλοφορει αυτοκινητο με πινακιδες οποιου δηποτε κρατους μελλους της ΕΕ

σε λιγο καιρο θα ειναι και τυπικα ελευθερη η αγορα και η κυκλοφορια οχηματων οπως ειναι στην εσωτερικη αγορα της Ελλαδας

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 09 Νοέμ 2006 12:23

Πάντως ο θείος μου που μένει εδώ και πάρα πολλά χρόνια μόνιμα στην Γερμανία, όταν έρχεται Ελλάδα με το αυτοκίνητο (με γερμανικές πινακίδες) τον υποχρέωναν κάθε 6 μήνες να πηγαίνει Γερμανία για κάποιο διάστημα (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσες μέρες) και μετά να ξαναέρχεται...

Αυτό πριν 3-4 χρόνια, δεν ξέρω τώρα τι γίνεται :think:

edit:
Δεν εισάγει αυτός τα αυτοκίνητα, το λέω για να μην υπάρχουν παρανοήσεις :wink:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες