USB και προβλήματα

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Viperalus

USB και προβλήματα

Δημοσίευση από Viperalus » 09 Νοέμ 2006 13:24

Γειά χαρά σε όλη τη μεγάλη παρέα του freestuff.

Θα ήθελα να μάθω πως μπορώ να αντιμετωπίσω κάποια "κολλήματα" στα USB.
Συγκεκριμένα έχω κάποιες διαφορετικές συσκευές όπως για παράδειγμα ψηφιακή φωτογραφική και webcamera για broadcasting.
Το πρόβλημα που εχω είναι οτι για να ανεβάσω στον υπολογιστή τις φωτογραφίες από την ψηφιακή θα πρέπει κάθε φορά να βγάζω το USB που είναι συνδεδεμένη η webcamera καθώς στο άλλο USB μου βγάζει συνεχώς μήνυμα οτι η συσκευή δεν αναγνωρίζεται από τα Windows.
Ξαναεγκατέστησα τους drivers της ψηφιακής έχοντας συνδεδεμένη την ψηφιακή στο συγκεκριμένο USB που δεν δούλευε, έκανα restart αλλά και πάλι έλαβα το ίδιο μήνυμα.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει reset στα USB ή κάτι τέτοιο ώστε να αναγνωρίζουν όλες τις συσκευές και πάλι όπως δηλαδή γινότανε αρχικά πριν αυτά τα προβλήματα?
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

USB και προβλήματα

Δημοσίευση από PanosIlio » 09 Νοέμ 2006 14:55

Αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα, αλλά συμβαίνει μόνο σε Usb drives που είναι είται πάνω σε controller (PCI με 5 usb) ή σε front panel. Ρώτησα κάτι γνωστούς και μου είπαν ότι έχει να κάνει με την τροφοδοσία, δηλ δεν παίρνει αρκετό ρεύμα για να λειτουργήσει συγκεκριμένες συσκευές.

Δεν ξέρω αν είναι όντως αυτό το πρόβλημα, πάντως σε όλες τις usb θύρες οι οποίες είναι της μητρικής ή αυτές που συνδέονται εσωτερικά με την μητρική δεν αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα, τώρα στο front panel που έχω και στο controller που είναι μέσω pci έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Σημειώνω εδώ πως στο front panel που βγάζει 2 Usb προστά τις έχω περάσει εξωτερικά όχι εσωτερικά, δηλ απλά έχω φέρει 2 usb από πίσω μπροστά με extension.

Απορία: Αν υποθέσουμε πως το πρόβλημα είναι η τροφοδοσία και εγώ αλλάξω τροφοδοτικό, από 480αρι που έχω τώρα να βάλω 600αρι, θα γίνει δουλειά? Αν όμως δεν είναι η τροφοδοσία η αιτία (κάνει και ωραία ρίμα αυτό :P) τι μπορεί να γίνει?
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

USB και προβλήματα

Δημοσίευση από EneMe » 09 Νοέμ 2006 15:47

Παίζει να χρειάζεται κάποια αναβάθμιση η motherboard στους drivers...
Έδωσα σε κάποιον τεχνικό ένα παλιό pc με παρόμοιο πρόβλημα και το έλυσε με αυτό τον τρόπο...

Άβαταρ μέλους
Viperalus

USB και προβλήματα

Δημοσίευση από Viperalus » 11 Νοέμ 2006 09:58

EneMe έγραψε:Παίζει να χρειάζεται κάποια αναβάθμιση η motherboard στους drivers...
Έδωσα σε κάποιον τεχνικό ένα παλιό pc με παρόμοιο πρόβλημα και το έλυσε με αυτό τον τρόπο...
Οπότε πάμε σε κάτι χρονοβόρο...δε λέει, δεν έχω χρόνο ούτε για ξύσιμο. Προς το παρόν με την ψηφιακή φωτογραφική βρήκα λύση -κάτι που δεν είχα σκεφτεί προηγουμένως. Βγάζω το Memory stick και το τοποθετώ στην αντίστοιχη θύρα οπότε δεν χρειάζεται να μπλέκω με USB, κάτι είναι κι αυτό. :roll:

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

USB και προβλήματα

Δημοσίευση από PanosIlio » 11 Νοέμ 2006 12:14

Α καλά την καλύτερη δουλειά έχεις κάνει :P
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

USB και προβλήματα

Δημοσίευση από EneMe » 11 Νοέμ 2006 13:31

Το καλύτερο είναι να υπάρχει ένας card reader για να δέχεται όλες τις κάρτες, από κινητά, ψηφιακές, κλπ...
Έχει το laptop μου τέτοιο και δεν έχω προβλήματα! ;)

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

USB και προβλήματα

Δημοσίευση από PanosIlio » 11 Νοέμ 2006 13:42

Έχω ένα floppy με card reader :P και αυτό κάνει τη δουλειά
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Viperalus

USB και προβλήματα

Δημοσίευση από Viperalus » 11 Νοέμ 2006 13:57

Στο front panel του pc μου υπάρχουν 4 θύρες για τις κάρτες (MS, SD, CF, SM) και πιστεύω πως καλύπτομαι επι του παρόντος.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

USB και προβλήματα

Δημοσίευση από GeoStuff » 12 Νοέμ 2006 00:18

Viperalus έγραψε:Το πρόβλημα που εχω είναι οτι για να ανεβάσω στον υπολογιστή τις φωτογραφίες από την ψηφιακή θα πρέπει κάθε φορά να βγάζω το USB που είναι συνδεδεμένη η webcamera καθώς στο άλλο USB μου βγάζει συνεχώς μήνυμα οτι η συσκευή δεν αναγνωρίζεται από τα Windows.
Άκου και μια άλλη οπτική...

Κρατάς την συσκευή που έχει πρόβλημα σε μια USB ΜΟΝΙΜΑ ώστε να μην έχεις θέμα...

Πετάγεσαι στο κοντινότερο κατάστημα και αγοράζεις ένα USB HUB το οποίο μετατρέπει μια USB θύρα σε 4 ή και περισσότερες... Εγώ έχω ένα με 8... Tο φοράς... Το ξεχνάς και πετάς...

Προτείνω ενδεικτικά...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700719

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.593008

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.803015

:D :D :D :D :D
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες