Nisserv ή κάτι σαν αυτό

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
mitsubishi

Nisserv ή κάτι σαν αυτό

Δημοσίευση από mitsubishi » 23 Ιαν 2003 04:38

Άντιμετώπισα σήμερα κάτι που ειλικρινά δεν κατάλαβα γιατί έγινε και αν μου ξανασυμβεί και στη συνέχεια. Θα σας παραθέσω τα περιστατικά και αν βγάλετε άκρη please εξηγήστε μου να καταλάβω κι εγώ (σημειώστε πως δεν ξέρω και πολλά, μόνο τα "βασικά"):

Έχω μηχάνημα PIII στα 500, με 32άρα RAM και WIN98SE. Είχα ανοιχτό τον Media Player και καμιά δεκαριά παράθυρα από το forum του freestuff να φορτώνουν. Σημειωτέον ότι αυτό το κάνω συνέχεια χωρίς πρόβλημα. Σήμερα όμως ξαφνικά φάνηκε πως "κάτι" κόλλησε. Μετά από 2 λεπτά που σκεφτόμουν αν πρέπει να κάνω restart, βγήκε ένα alert που έλεγε ότι οι πόροι του συστήματος είναι πολύ χαμηλοί και να κλείσω ένα από τα παράθυρα. Να μην τα πολυλογώ, δεν γινόταν να κάνω ούτε κλικ. Με ένα (και μόνο) Ctrl+Alt+Del το computer έκλεισε και έκανε restart.

E, από εκείνο το σημείο πραγματικά "σερνόταν". Πολλές λειτουργίες (π.χ. Antivirus) έγιναν μόνες τους (?) ανενεργές και δεν άνοιγαν με τίποτα, η ταχύτητα όσων απέμειναν ήταν εξωφρενικά αργή κλπ. Πηγαίνοντας στους "Πόρους Συστήματος" φαινόταν μια χαρά (94% διαθέσιμοι). Έκανα εκκαθάριση δίσκου (περίπου 500ΜΒ από το TEMP έσβησε), έκανα διόρθωση σφαλμάτων (βρήκε κάποια και τα διόρθωσε) - αποτέλεσμα 0. Έκανα και ένα Full system virus scan σε safe mode (μόνο έτσι άνοιγε το Norton) - δεν βρήκε τίποτα.

Τελικά άνοιξα τον task manager και είπα να σβήσω κάποια από τα προγράμματα που έτρεχαν. Άρχισα από το κάτω-κάτω, θυμάμαι ότι λεγόταν Nisserv ή κάπως έτσι, και... θαύμα!

Η οθόνη τρεμόπαιξε λίγο και το μηχάνημα δουλεύει τώρα κανονικά! Μπορεί κάποιος να μου πει τι έγινε :question: Να ξέρω κι εγώ αν μου ξανασυμβεί στο μέλλον δηλαδή. Τι μπορεί να ήταν αυτό το πρόγραμμα που έτρεχε και μόλις έκλεισα όλα έφτιαξαν; Το όνομα σας "λέει" τίποτα;

Όλες οι ιδέες ευπρόσδεκτες :-?

mitsubishi

Nisserv ή κάτι σαν αυτό

Δημοσίευση από mitsubishi » 24 Ιαν 2003 02:00

Κανείς που να ξέρει βρε παιδιά :question: :question: :question:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Nisserv ή κάτι σαν αυτό

Δημοσίευση από cordis » 24 Ιαν 2003 11:06

Nisserv.exe (Norton Internet Security)

"C:\Program Files\Norton Internet Security Professional\nisserv.exe"
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

mitsubishi

Nisserv ή κάτι σαν αυτό

Δημοσίευση από mitsubishi » 24 Ιαν 2003 21:31

Ευχαριστώ Γιάννη για τη διευκρίνιση. Γιατί όμως συνέβη όλο αυτό; Αν μπορείς (ή οποιοσδήποτε άλλος) να διαβάσεις το 1ο post και να μου πεις τι πιστεύεις ότι έγινε. Γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω.

Σημειωτέον ότι από τότε δεν υπάρχει καθόλου αυτό το Nisserv στα προγράμματα που "τρέχουν" ενώ και ο Norton λειτουργεί κανονικά.

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Nisserv ή κάτι σαν αυτό

Δημοσίευση από fmayakos » 25 Ιαν 2003 00:08

(Λογικά) αυτό έγινε επειδή αυτό το προγραμματάκι ελέγχει όλες τις σελίδες. Έτσι το φόρτωμα πολλών σελίδων μαζί με το "κόλλημα" θα άφησε "ανοιχτό" κάποιο task στο nis και μετά αυτό έψαχνε για τη σελίδα ακόμα και μετά το restart...
Λογικά αν το ξαναενεργοποιήσεις δεν θα υπάρχει πρόβλημα!

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Nisserv ή κάτι σαν αυτό

Δημοσίευση από Enigma » 25 Ιαν 2003 14:22

Εχεις πολύ λίγη μνήμη. Βάλε τουλάχιστον 128 και πάνω.
Ανοιξες πολλά παράθυρα, άνοιξαν μεγάλο swap file τα 98 και κόλλησαν.

Και σε πρώτη ευκαιρία πήγαινε σε 2000 ή XP.
Δεν θα έχεις τόσα κολλήματα.
Εικόνα

mitsubishi

Nisserv ή κάτι σαν αυτό

Δημοσίευση από mitsubishi » 26 Ιαν 2003 05:44

Ευχαριστώ παιδια :D
Όσο για αναβάθμιση σε XP, δεν το βλέπω γιατί δεν το "σηκώνει" το μηχάνημα. Ούτως ή άλλως, μάλλον έρχεται ο καιρός που θα το αλλάξω όλο μια και καλή 8)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες