Μεταφορά dsl γραμμής.

Ανταλλαγή εμπειριών και νέα για τις τιμές των συνδέσεων ADSL, VDSL στο internet.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μεταφορά dsl γραμμής.

Δημοσίευση από PanosIlio » 14 Νοέμ 2006 12:36

Λοιπόν με το καλό το σάββατο μετακομίζω από δραπετσώνα περιστέρι. Και φυσικά θα μεταφέρω τη dsl σύνδεση που έχω στη forthnet.

Παίρνω λοιπόν τηλ στη forthnet να ρωτήσω τι πρέπει να κάνω. Μου λένε το κλασσικό να στείλω mail στο internet-sales@forthnet.gr. Στέλνω, διευκρινίζοντας ότι το τηλ θα παραμείνει το ίδιο παρόλο που αλλάζω περιοχή. Λοιπόν μου απαντάνε λέγοντας μου πως για να γίνει η μεταφορά πρέπει
mail από forthnet έγραψε:Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως για να προωθήσουμε το αίτημα μεταφοράς της ADSL γραμμής σας,
θα πρέπει να μας αποστείλετε ένα αντίγραφο λογαριασμού της νέας τηλεφωνικής γραμμής,
μέσω fax στο 211 -9559399 ή μέσω e-mail στο internet-sales@forthnet.gr.

Κατόπιν, το αίτημα σας θα προωθηθεί στον ΟΤΕ και χρειάζονται περίπου 12 ημέρες για την ολοκλήρωση του
(εφόσον υπάρχει διαθεσιμότητα από πλευράς του)

Επίσης θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως για την μεταφορά της ΑDSL γραμμής σας θα επιβαρυνθείτε
με το τέλος ενεργοποίησης ΑDSL γραμμής 41.64euro (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 19%)
Οκ, και απαντάω έχοντας κάποιες διευκρινιστικές ερωτήσεις, 2 συγκεκριμένα.

1) Δηλαδή πρέπει να περιμένω μέχρι ο ΟΤΕ να στείλει λογαριασμό στο σπίτι? Οι λογαριασμοί αποστέλλονται ανά 2 μήνες, δεν ξέρω εάν σε περίπτωση νέου αριθμού ο ΟΤΕ αποστέλλει πιο γρήγορα λογαριασμό αλλά το να περιμένω 2 μήνες για να γίνει αυτό είναι τουλάχιστον απαράδεκτο. Δεν μπορώ να στείλω κάποια βεβαίωση από το τοπικό κατάστημα του ΟΤΕ που να λέει το νέο αριθμό και τα στοιχεία του ιδιοκτήτη?

2) Εγώ είμαι ήδη πελάτης της Forthnet, γιατί είμαι αναγκασμένος να πληρώσω για κάτι, το τέλος ενεργοποίησης, που έχω ήδη πληρώσει? Δεν κάνω καινούργιο λογαριασμό απλά μεταφέρω την ADSL σε άλλη γραμμή, γιατί να πληρώσω, κανονικά και εφόσον η γραμμή μου είναι ADSL έπρεπε κατά τη μεταφορά να παραμένει στην ίδια κατάσταση.

Φυσικά δεν πήρα απάντηση και ξαναπήρα τηλέφωνο σήμερα.

Σήμερα κάναμε και την αίτηση για τη μεταφορά του τηλ από δραπετσώνα περιστέρι στον ΟΤΕ, από εκεί μας είπαν πως η γραμμή θα μεταφερθεί αυτούσια, μαζί και το DSL παρόλο που είναι πάροχος η forthnet. Δηλ όπως είναι η γραμμή τώρα θα μείνει και εκεί, ίδιο νούμερο και το DSL ενεργοποιημένο.

Παίρνω ακολούθως τηλ τη forthnet και εξηγώ στην κοπέλα τι έχει γίνει, μετά από κάποια λεπτά αναμονής καθώς ήταν και νέα υπάλληλος μου λέει πως αφενός θα πληρώσω επειδή αλλάζοντας περιοχή αλλάζω DSLAM οπότε πληρώνω, αφετέρου πρέπει να γίνει η ενεργοποίηση από ΟΤΕ να πάρω μια βεβαίωση από κατάστημα του, δεν χρειάζεται λογαριασμός, και να προωθήσω το αίτημα μου στη forthnet.

Επειδή εγώ δεν έχω ξανακάνει κάποια διαδικασία τέτοια, θέλω να ρωτήσω αν όλα αυτά είναι σωστά. Δηλ αλλάζοντας DSLAM πρέπει να ξαναπληρώσω? Αλλά η γραμμή θα πάει εκεί από τον ΟΤΕ αυτούσια, με DSL δηλ. Δεν ξέρω, ζητάω τα φώτα σας. Να μιλήσω με ΟΤΕ? Να περιμένω και όλα είναι οκ όπως μου τα περιγράψανε? Βοήθειαααααααααα :(
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μεταφορά dsl γραμμής.

Δημοσίευση από PanosIlio » 14 Νοέμ 2006 12:55

Ρε παιδιά να κάνω μία επιπλέον ερώτηση? Την κάνω :P

Εγώ μπορεί να έχω τη forthnet σαν πάροχο όμως DSL ενεργοποιημένο έχω σε DSLAM του ΟΤΕ αφού παρόλο που έχω το forthnet 1 bill η forthnet στον ΟΤΕ έκανε αίτηση, τότε, για να μου το ενεργοποιήσουν. Κάνω λάθος? θα σπάσει το κεφάλι μου αλλά νομίζω πως κάτι σε αυτή τη διαδικασία δεν πάει καλά. :hammer: :hammer:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Μεταφορά dsl γραμμής.

Δημοσίευση από KGP » 14 Νοέμ 2006 13:16

o OTE tin grammin efoson ginei apli foritotita arithmou mesa stin idia euriteri periochi sou pernei tin grammi etsi opos einai kai tin metaferei etsi opos einai.

tora ti dikaiologies lene oi antagonistes tou kai ton tropo chreoseis einai thema sinvolaiou.
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μεταφορά dsl γραμμής.

Δημοσίευση από PanosIlio » 14 Νοέμ 2006 13:24

Ναι οκ αλλά το θέμα είναι πως παρόλο που αλλάζω περιοχή, ακόμα και ευρύτερη, δηλ από δραπετσώνα/πειραιά πάω περιστέρι/αθήνα, ο ΟΤΕ λέει ότι και πάλι η γραμμή θα μεταφερθεί όπως είναι.

Τι να πω, νομίζω πως όσο φασαρία και να κάνω πάλι δεν πρόκειται να κερδίσω τίποτα +θα πληρώσω και ότι μου λένε ότι πρέπει να πληρώσω.

Τουλάχιστον αν η σκέψη μου
Εγώ μπορεί να έχω τη forthnet σαν πάροχο όμως DSL ενεργοποιημένο έχω σε DSLAM του ΟΤΕ αφού παρόλο που έχω το forthnet 1 bill η forthnet στον ΟΤΕ έκανε αίτηση, τότε, για να μου το ενεργοποιήσουν. Κάνω λάθος?
είναι σωστή τότε μπορώ τουλάχιστον να τους κάνω αυτή την ερώτηση, δηλαδή πως μου ζητάνε να πληρώσω την αλλαγή DSLAM αυτοί, δηλ η forthnet ενώ ο ΟΤΕ που στο δικό του DSLAM είναι ενεργοποιημένη η γραμμή δεν μου ζητάει τίποτα και μου κάνει τη δουλειά τσάμπα.

Που και αυτή η ερώτηση μπορεί να μην μου κάνει τίποτα αλλά τουλάχιστον να δω τι θα μου απαντήσουν.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Μεταφορά dsl γραμμής.

Δημοσίευση από KGP » 14 Νοέμ 2006 18:06

re si pano pigene sto oteshop/ote tis periochis sou kai rotas tous poso kostizei i metafora an eiches connx/ondsl (apo otenet), meta des to sinvolaio sou...leei pouthena auta ta 40kati euroulakia pou ta vriskeis sta dentra? siggrine kai prochora.

sto kato kato tis grafis akirose tin forthnet kai pare apo alli eteria -afou panta omos sigrineis ti se sinferei-
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μεταφορά dsl γραμμής.

Δημοσίευση από Hermeia » 14 Νοέμ 2006 19:27

μιλα και στο 134 .. αν έχεις καμια χρέωση ή καμια "πρόσθετη διαδικασία" όσο αφορα τον οτε.

το πιο πιθανο - απλά κάνε τη μεταφορά σου απο τον οτε (και πάντα μπορεις να τους ζητήσεις να σου εκδώσουν "σημερινό λογαριασμο" - σε κάθε καταστημα του ΟΤΕ)
- και μετα πιάσε τα παράπονα στη forthnet - MONO αν έχεις προβλήματα στη σύνδεση.

επίσης βεβαια να δεις τί λεπτομέρειες λεει το συμβόλαιο σου της adsl..

καλη τυχη
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μεταφορά dsl γραμμής.

Δημοσίευση από PanosIlio » 14 Νοέμ 2006 21:11

Ευχαριστώ παιδιά, αύριο τα νεότερα τώρα. Θα σας κρατάω ενήμερους
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Μεταφορά dsl γραμμής.

Δημοσίευση από KGP » 14 Νοέμ 2006 23:29

MIN milas me to 134 gia tetious eidous themata pou emperiechoun kai technikes leptomeries (milao ektos tou kostous metaforas) -px an mporei na ginei foritotita stin periochi pou pigeneis- kalo tha einai na pigeneis sto katastima na pareis pio aksiopisti apantisi kai eksipiretisi. mporeis vevea na pareis sto 121 kai na rotiseis.

kalos i kakos to 134 einai ena tmima diekpereoseis aitimaton katanaloton...

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μεταφορά dsl γραμμής.

Δημοσίευση από Hermeia » 15 Νοέμ 2006 00:29

απο όσο ξέρω - τα περισσότερα καταστήματα (το πΟΤΕ) δεν έχουν πάντα σχετικους ειδικους,
ενω το 134 ξέρει με ποια υπηρεσία να σε συνδέσει.
(και φυσικά δεν είναι ενημερωμένοι όλοι οι τηλεφωνητές!)

και ΝΑΙ, η μεταφορά είναι ένα αίτημα καταναλωτή που πρέπει να διεκπεραιώσουν, όπως ακριβώς τα λές.

αυτα ξέρω κι αυτά κάνω εγώ.
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Μεταφορά dsl γραμμής.

Δημοσίευση από KGP » 15 Νοέμ 2006 00:51

to 134 stelechonetai apo fitites pou douleuoun me 6mines sinvaseis kai echoun sigkekrimenous stochous. kai den einai aploi tilefonites...tilefoniti ama psachneis pare sto 11888... to 134 einai gia siggekrimenes ergasies

ta katastimata tou OTE echoun ta atoma ta opia mporoun an mi ti allo na se kathodigisoun. kai fisika echoun eite konta sto katastima eite ston idio choro -sinithos se allo orofo- technikous pou mporoun na se feroun se epafi.

an mi ti allo OPOS anefera kai parapano gia technikes erotiseis kai fisika gia anafora kai diekpereosi vlavon 121.

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μεταφορά dsl γραμμής.

Δημοσίευση από PanosIlio » 15 Νοέμ 2006 08:22

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές, τώρα τα είδα, να καπνίσω ένα τσιγαράκι, να συγκεντρώσω τις δουλίτσες μου και θα τα κανονίσω όλα (μα να μην έχει ένα emotion χασμουρήματος)

Καλημέρααααααααα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μεταφορά dsl γραμμής.

Δημοσίευση από PanosIlio » 23 Νοέμ 2006 16:01

Καλά εγώ υπολόγιζα χωρίς τον ξενοδόχο, από τον ΟΤε μου είπαν ότι θα έρθουν να εγκαταστήσουν τη γραμμή στις 12/12, οπότε τι ψάχνω :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:

Αθάνατη Ελλάδα!!!!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Μεταφορά dsl γραμμής.

Δημοσίευση από EneMe » 23 Νοέμ 2006 16:11

To 134 είναι μόνο για τα "απαλά"...
Αν τους ζορίσεις, μπορεί να βάλουν και τα κλάματα, εκτός αν πέσεις σε καμιά γλωσσού, αναιδέστατη φοιτήτρια που κάνει βάρδια...

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μεταφορά dsl γραμμής.

Δημοσίευση από PanosIlio » 24 Νοέμ 2006 08:40

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, εγώ πάντως το χρέος μου σαν έλληνας πολίτης το έκανα, έβαλα τον μπαμπά μου να πάρει τηλ ένα γνωστό του και θα έρθουν ή σάββατο ή κυριακή να συνδέσουν τη γραμμή, όχι τίποτα άλλο δηλ αλλά θέλω από δευτέρα να στείλω και την αίτηση μεταφοράς της dsl στη forthnet.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Μεταφορά dsl γραμμής.

Δημοσίευση από KGP » 24 Νοέμ 2006 16:50

savato i kiriaki choris kostos?

btw an i grammi mpei kai einai automata dsl apla chekare an "douleuei" me ta username password pou echeis i kanenos filou kai tote allakse tin dieuthinsi stin forthnet choris na allakseis choro grammis mpas kai glitoseis kana frago

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συνδέσεις ADSL, VDSL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες