Γιατί δεν μπορείς να μ ' αγαπάς γι ' αυτό που είμαι;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Cozzamara

Δημοσίευση από Cozzamara » 17 Νοέμ 2006 23:53

Sheena28 έγραψε:
Cozzamara έγραψε:Τα'χουμε ξαναπεί γι'αυτό το θέμα.Μην το λιβανίζουμε άλλο:
Ο καθένας μόνος του.
Το να εκφέρει κανείς μια προσωπική γνώμη θέλοντας να εκπροσωπήσει όλους είναι σαν να τους αφαιρεί το δικαίωμα γνώμης!

Εκτός αν έχει ξανατεθεί αυτό το θέμα εδώ παλαιότερα και είχατε φτάσει τότε σε ένα γενικό συμπέρασμα που συμφωνούσατε όλοι, το οποίο εκφράζεις απαντώντας στο post που έθεσα...
Τι κάνεις Γιάννη; Κουκιά σπέρνω.
Τα νιάτα μου δε χόρτασα
κούκλα μου γλυκιά
Με φαγαν τα ξενύχτια
και τα σιροπιαστά

Άβαταρ μέλους
mkpk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mkpk » 18 Νοέμ 2006 02:09

xaxaxax
----> www.8051DT.freegr.net version 1.0 Released<----
Εικόνα

Core 2 Quad QX9770 EXTREME @4.0Ghz (overclocked)on P5E....4gb Ram
Core 2 Quad QX9650 EXTREME @4.0 on DQ6 Χ-48 4gb Ram

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 19 Νοέμ 2006 17:50

Cozzamara έγραψε:
Sheena28 έγραψε:
Ο καθένας μόνος του.
Το να εκφέρει κανείς μια προσωπική γνώμη θέλοντας να εκπροσωπήσει όλους είναι σαν να τους αφαιρεί το δικαίωμα γνώμης!

Εκτός αν έχει ξανατεθεί αυτό το θέμα εδώ παλαιότερα και είχατε φτάσει τότε σε ένα γενικό συμπέρασμα που συμφωνούσατε όλοι, το οποίο εκφράζεις απαντώντας στο post που έθεσα...
Cozzamara, αυτό κάνεις;;
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 19 Νοέμ 2006 17:59

Cozzamara έγραψε:
Sheena28 έγραψε:
Ο καθένας μόνος του.

Και αν έχει ξανατεθεί, δεν μας λες και το post?? Ή το κρατάς μυστικό;; :wink: Και γιατί οι υπόλοιποι απαντάνε;; Μήπως θέλεις εσύ να δώσεις με αυτό τον τρόπο απάντηση για όλους;;; :hammer: Τι συμβαίνει, ε;; :question:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 20 Νοέμ 2006 04:26

.Εχω την εντύπωση οτι ο Cozzamara λέγοντας: ο καθένας μόνος του, με υπογράμμιση δεν αναφέρεται σε κάποιο ποστ αλλά θέλει να τονίσει την σημασία των λόγων του.

Ειναι και αυτή μια αντίληψη...δεν μπορούμε να τον κατηγορήσουμε για αυτό.Την γνώμη του έδωσε και αυτό ειναι το ζητούμενο στο forum αυτό.

Προσωπική άποψη η παραπάνω.
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 20 Νοέμ 2006 08:53

georgemakaronis έγραψε:.Εχω την εντύπωση οτι ο Cozzamara λέγοντας: ο καθένας μόνος του, με υπογράμμιση δεν αναφέρεται σε κάποιο ποστ αλλά θέλει να τονίσει την σημασία των λόγων του.

Ειναι και αυτή μια αντίληψη...δεν μπορούμε να τον κατηγορήσουμε για αυτό.Την γνώμη του έδωσε και αυτό ειναι το ζητούμενο στο forum αυτό.

Προσωπική άποψη η παραπάνω.
george, άμα θέλει να πει την γνώμη του, να την πει. Ευπρόσδεκτος! Το να εκφράζει κάτι όμως θέλοντας να εκπροσωπήσει όλους είναι εντελώς ανόητο από μέρους του. Πώς μπορεί να αφαιρεί το δικαίωμα από όλους τους υπόλοιπους να έχουν άποψη για το θέμα;; :hammer:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 20 Νοέμ 2006 11:03

Να πω και εγώ...

Πιστεύω ότι το νόημα της ιστορίας είναι απλό...

Όταν θες κάποιον κάνεις συμβιβασμούς. Είναι κανόνας. Γενικά αποδεκτός και τον εφαρμόζουν σχεδόν όλοι. Δείχνεις στον άλλο πόσο τον θες και πόσο πρόθυμος είσαι να ικανοποιήσεις τις επιθυμίες του...

Μετά ξεκινάει το παιχνίδι της ιστοριούλας...

Όταν ο ένας από τους δύο, δεν με ενδιαφέρει το φύλο, δίνει και δίνει και ο άλλος, όντας πλεονέκτης ζητά συνεχώς περισσότερα και περισσότερα καταλήγουμε σε ένα σημείο που ο πρώτος δεν έχει πλέον να δώσει...

Και αυτό είναι το προβλήμα που περιγράφει η ιστορία απλά το κάνει μονομερός και ίσως αυτό να ενοχλεί ακουστικά κάπως...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 20 Νοέμ 2006 15:54

Sheena28 σωσή η παρατήρηση σου αλλά θεωρώ οτι με τον τρόπο που εκφράστηκε χρησιμοποιώντας γενίκευση το έκανε πολύ απλά για να δώσει κύρος στα λόγια του.Δεν θεωρώ οτι ηθελε να εκπροσωπήσει όλους μας εδώ μέσα.Απλά του βγήκε έτσι.
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
Cozzamara

Δημοσίευση από Cozzamara » 21 Νοέμ 2006 01:00

Sheena28 έγραψε:george, άμα θέλει να πει την γνώμη του, να την πει. Ευπρόσδεκτος! Το να εκφράζει κάτι όμως θέλοντας να εκπροσωπήσει όλους είναι εντελώς ανόητο από μέρους του. Πώς μπορεί να αφαιρεί το δικαίωμα από όλους τους υπόλοιπους να έχουν άποψη για το θέμα;; :hammer:
Sheena28 έγραψε:Η ζωή θέλει να χαμογελάς, γιατί όταν χαμογελάς θα σου χαμογελάσει και αυτή!
Τα νιάτα μου δε χόρτασα
κούκλα μου γλυκιά
Με φαγαν τα ξενύχτια
και τα σιροπιαστά

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 21 Νοέμ 2006 08:57

GeoStuff έγραψε:Όταν θες κάποιον κάνεις συμβιβασμούς. Είναι κανόνας. Γενικά αποδεκτός και τον εφαρμόζουν σχεδόν όλοι.

Όταν ο ένας από τους δύο, δεν με ενδιαφέρει το φύλο, δίνει και δίνει και ο άλλος, όντας πλεονέκτης ζητά συνεχώς περισσότερα και περισσότερα καταλήγουμε σε ένα σημείο που ο πρώτος δεν έχει πλέον να δώσει...
Οι Συμβιβασμοί έχουν και τα όρια τους! Επίσης δεν ξέρω κατα πόσο τον εφαρμόζουν όλοι αυτόν τον κανόνα που αναφέρεις....

Συμφωνώ με την άποψη που λέει πώς όταν ο ένας δίνει και ο άλλος πλεονάζει των δωθέντων, τότε ο πρώτος σταματάει να δίνει.... Αλλά στην ιστορία αυτή τι δίνουν; Ικανοποίηση υλικών ανακών;; Έχει και αυτό το δώσιμο ένα τέλος φυσικά. Θα περίμενα να καλύψουν τις συναισθηματικές τους ανάγκες περισσότερο.... Εσείς τι λέτε;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 21 Νοέμ 2006 16:00

Πιστεύω ότι αν ξεπεράσεις το γεγονός ότι αναφέρεται σε υλικά αγαθά είναι μεταφορικό το νόημα και αυτά που αναφέρει...

Από την άλλη ίσως είναι μια απλή ιστορία...

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 21 Νοέμ 2006 16:17

GeoStuff έγραψε:Πιστεύω ότι αν ξεπεράσεις το γεγονός ότι αναφέρεται σε υλικά αγαθά είναι μεταφορικό το νόημα και αυτά που αναφέρει...

Από την άλλη ίσως είναι μια απλή ιστορία...
Άλλα ζητάει ο ένας και άλλα προσφέρει ο άλλος, παρά αυτό που ζητήθηκε.... Άλλωστε αυτό το έγραψα όταν πρωτοσχολίασα την ιστορία. :wink:

Το θέμα είναι πώς το βλέπει κανείς και τι κάνει ή τι θα έκανε στην συγκεκριμένη περίπτωση. Είναι ένα καλό θέμα για συζήτηση.... Μπορούμε μέσα από την ανταλλαγή απόψεων να μάθουμε πράγματα που αφορούν την καθημερινή ζωή και τον τρόπο που επικοινωνούμε και καλύπτουμε ανάγκες με τους συνανθρώπους μας και μάλιστα με τους συντρόφους μας. :idea:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 23 Νοέμ 2006 19:39

άλλες οι ανάγκες των ανθρώπων σε κάθε ηλικία.Το χρήμα είναι μια σταθερά,ευτυχώς όχι για όλους, αλλά αν η σχέση στηρίζεται μόνο σε αυτό η αγάπη δεν θα βρεί την πραγματική της αξία.Αλλά μόνο την ακία που το χρήμα ορίζει...
Aristotle

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 23 Νοέμ 2006 20:00

Η αγάπη φίλτατε makaroni είναι προσωπική υπόθεση και βασίζεται σε ανταλλαγή πολλών πραγμάτων και όχι μόνο συναισθημάτων.

Εκτός βέβαια αν περιοριστούμε στην ποίηση και γενικά στην τέχνη.

Κατά τα άλλα ένα πάρε δώσε είναι και αυτό...

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 23 Νοέμ 2006 22:55

συνηθως είμαι πεζός άνθρωπος..και υπερβολικά λογικός.Αλλά με την κοπέλα που είμαι τωρα έχω αναθεωρησει πολλά πράγματα...τι να πώ.
Aristotle

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης