Συλλογή πληροφοριών για τον επισκέπτη

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
_Invisible_

Δημοσίευση από _Invisible_ » 16 Νοέμ 2006 23:22

Χαιρετώ την ομάδα!

Θα ήθελα να μου πείτε πως με την PHP όταν κάνουμε κλικ σε κάποιον σύνδεσμο και μεταφερόμαστε σε κάποια άλλη σελίδα, είναι δυνατόν κάποιος άλλος (με ένα php script φυσικά), να δει από που "ερχόμαστε".

Πχ αν είμαστε στο FreeStuff.gr και πάμε σε κάποια άλλη σελίδα θα μας εμφανίσει ότι ήρθαμε από το FreeStuff.gr. Δεν γνωρίζω τι χρησιμοποιούμε για να το εμφανίσουμε (δεν εννοώ πως θα το εκτυπώσουμε (με echo, print κλπ), αλλά ποια μεταβλητή πρέπει να χρησιμοποιήσουμε).

Ένα άλλο ερώτημά μου είναι: Τι πληροφορίες μπορούμε να έχουμε για τον επισκέπτη και κατά πόσο έγκυρες μπορεί να είναι;

IP: $_SERVER['REMOTE_ADDR'] ---> Μπορεί να χρησιμοποιεί proxy και να μην βγαίνει η αληθινή IP.

User Agent: $_SERVER['HTTP_USER_AGENT'] ---> Μπορεί να χρησιμοποιεί το User Agent Switcher και να φαίνεται ότι είναι σε Mac, Linux ή να φαίνεται ότι χρησιμοποιεί έναν ανύπαρκτο browser.

Δεν ξέρω τι άλλες πληροφορίες μπορούμε να εμφανίσουμε ή να μάθουμε για τον χρήστη που βλέπει τη σελίδα μας... Επίσης, υπάρχει τρόπος να βρούμε την real ip, αν την κάνει mask ένας proxy? Οποιαδήποτε βοήθεια θα εκτιμούταν.

Παρακαλώ πείτε μου τι γνωρίζετε
Ευχαριστώ πολύ

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 16 Νοέμ 2006 23:36

_Invisible_ έγραψε:Επίσης, υπάρχει τρόπος να βρούμε την real ip, αν την κάνει mask ένας proxy? Οποιαδήποτε βοήθεια θα εκτιμούταν.
Όχι σε συστήματα όπως Tor.

Τώρα για απλούς proxies δεν νομίζω ότι είναι τόσο εύκολο :think:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
_Invisible_

Δημοσίευση από _Invisible_ » 16 Νοέμ 2006 23:49

Χμ... Κάποια άλλη πληροφορία για τα υπόλοιπα που έγραψα; Τσου;

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 17 Νοέμ 2006 01:49

Referer -> HTTP_REFERER

IP->REMOTE_ADDR

Remote host->REMOTE_HOST'

Όλα είναι predefined vars πχ $_SERVER['HTTP_REFERER'] κτλ. Κατα τα άλλα όχι ότι και να βρούμε για τον επισκέπτη (με την προυπόθεση οτι αυτός θέλει να κρυφτεί) τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης