Linux με φιλοσοφία Microsoft

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 21 Νοέμ 2006 04:20

Τυχαία έπεσα στο μανιφέστο του λειτουργικού Linux XP Desktop και μιάς και χρειαζόμουν ενα διάλειμα είπα να το διαβάσω. Πιστεύω οτι έξω απο φανατικές κορόνες αυτό το κείμενο κρύβει μεγάλες αλήθειες σχετικά με τον κόσμο του Linux.

Ενδιαφέρεται κανείς να πούμε καμία κουβέντα?

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 21 Νοέμ 2006 07:39

από όσο ξέρω η φιλοσοφία της μσ ειναι .. εκτός από αυτήν που εκφράζεται υπέροχα στο ανέκδοτο με το ελικόπτερο,

επίσης τελείως μονοπωλιακή - πώς να εξοντώσουμε κάθε ανταγωνισμο

κι επίσης περιέχει αρκετές σημαντικές λεπτομέρειες που είναι τελείως αντίθετες με τη φιλοσοφία των unix-linux-οειδών,

όπως για παράδειγμα το backwards compatibility,
υλοποιημένο με τον πλέον προβληματικό τόπο απο την μς (κουβαλαμε όλα τα λάθη του παρελθόντος και δεν αλλάζουμε τίποτα στο βασικό σχεδιασμό),

το γεωμετρικά αυξανόμενο μέγεθος, που απαιτεί συνέχεια πολλαπλασιαζόμενους πόρους,

ένα σωρό διεργασίες να τρέχουν κυριολεκτικά πίσω απο την πλάτη του θύματος-πελάτη, συμπεριλαμβάνοντας τις τύπου-κυπ (αυτές που παρτακολουθουν τα πάντα που κάνεις, συμπεριλαμβάνοντας το να κρατούν αντίγραφα απο κάθε μήνυμα αλληλογραφίας καθε φορα που το ξαναδιαβάζεις!)

- κι έχουν φτάσει στο σημείο να πουλάνε (υποχρεωτικά) λειτουργικά αποκλειστικά και μόνο για να χρησιμοποιηθουν μια φορα σε ένα σκληρό δίσκο !

Να μην συνεχίσω, με όλα αυτά δεν το χωράει το μυαλό μου τί θα μπορούσε να σημαίνει ο τίτλος του μηνύματος.

Αν εννοείς αληθινά user-friendly σε όλα,
τότε μάλλον είναι αρκετά πιο κοντά στη φιλοσοφία mac-system .. απο τη δεκαετία του 80
- η οποία συμπεριελάμβανε και τον κώδικα για κάθε χρήστη που ήθελε να ασχοληθει με προγραμματισμό, κι ήτανε μια ομορφιά (τότε σε pascal),
- με τα γνωστά αποτελέσματα τώρα.. να έχουν αντιγράψει την παραθυρική λειτουργία οι .. μικραπαλοι και να δημιουργούν πρόβλημα στη χρήση της λέξης!
(αλήθεια, εκείνο το μπαράκι, τα μπλέ παράθυρα, μπας και του έκανε μηνυση ο μπιλ, γιατί χάθηκε ? )

η φιλοσοφία λοιπον εκει ήταν, και παραμένει :

ο χρηστης θέλει να κάνει τη δουλειά του.

το συστημα φωτρώνει τα απολύτως απαραίτητα σε χρόνο 0,
και η βασική λειτουργία του είναι να παρακολουθεί τις κινησεις του χρήστη (ποντικι και πληκτρολόγιο) και να ανταποκρίνεται θετικά σε ότι ζητά ο χρήστης.
συμπεριλαμβάνει το διάσημο ενσωμετομένο interface που είναι το ίδιο 9μενου) σε όλα τα προγράμματα,
και πάντα στη γωνία το μηλαράκι με όλα τα utilities και τις ρυθμίσεις του συστήματος.

Εκεί ο μόνος τρόπος να ξέρεις σε ποιο πρόγραμμα βρίσκεσαι, είναι το τί περιεχόμενα έχει.. και ο τίτλος του παραθύρου φυσικά

α, και κάθε φορά που ανοιγεις ένα έγγραφο ή μετά απο screen-saver, ο δείκτης του ποντικιού είναι πάντα-πάντα στην πάνω αριστερή γωνία, που είναι και το κέντρο ελέγχου των πάντων εκεί.

υποτίθεται οτι το λινουξακι στα Χ έχει προσπαθήσει ένα τέτοιο.. (status bar !!!) - αλλά βλέπεις ότι αμα αρχίζουμε απο την αρχή να έχουμε στόχο τα προβληματικα παράθυρα..
- τι να την κάνουμε ολόκληρη μπάρα να τρώει χώρο απο την οθόνη, αφου μια γωνίτσα φτάνει, έτσι κι αλλιως όλα τα σημαντικά είναι float menu .. παραθυρα κλπ..
- και Επάνω παρακαλώ αυτή η γωνίτσα,
ο άρνθρωπος νοιώθει πάντα πιο καλα να ανοιγει κάτι και να ξεδιπλώνεται προς τα κάτω, παρά να του αναδύεται απο τα κάτω έγκατα της οθόνης..

παντως τα Χ ακομα έχουν προβληματάκια ..
δυστυχώς δεν μπορώ να μελετήσω κώδικα ακόμη,
αλλα μετα απο 1-2 ώρες σοβαρής χρήσης..
(φταιει κι ο παλιός μου ηλεκτρονικός γάιδαρος και η παλιά εκδοση.. αλλα το ακουω και από άλλους..)

και πολυ ενδιαφέρουσα συζήτηση, και πολύ θα χαρώ να συμμετέχουν πολλοι !

καλημερα
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 21 Νοέμ 2006 08:12

Κοίτα εκτός απο τα μύρια όσα μπορείς να καταλογίσεις στην ms για μονοπωλιακές τακτικές, αντιγραφή ιδεών κτλ κτλ δεν μπορείς να διαφωνίσεις οτι έχει δημιουργήσει ενα φιλικό προς τον απλό χρήστη σύστημα.
Όπως λέει και στο manifesto του Linux XP ο χρήστης (ο απλός χρήστης πάντα) δεν ενδιαφέρεται αν το pc του διαθέτει 40 προγράμματα που παίζουν μουσική... Θέλει ενα πρόγραμμα που να το κάνει αυτό χωρίς να χρειάζεται "ειδικές" γι αυτόν ρυθμίσεις.

Ας πάρουμε λοιπόν μερικά πράγματα απο αυτά που αναφέρεις απο την πλευρά του απλού-αρχάριου χρήστη:

backwards compatibility

Windows:
Για τον απλό χρήστη το παραπάνω σημαίνει απλά : Τρέχει το "Provata Manager v1.0" στα νέα windows? Αν τρέχει τότε "μπράβο υποστήριξη η microsoft...!!!"

Linux:
Ο απλός χρήστης σε Linux θα πρέπει να έχει εγκαταστήσει : libsvg-cairo, libsvg-pharaoh κτλ κτλ και όταν το σύστημα του δώσει ενα : Failed dependencies blah blah blah πολύ απλά δεν θα ξέρει τι του γίνεται. Άσε που θα περιμένει κάτι καλύτερο απο μια εντολή σε κονσόλα.

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 21 Νοέμ 2006 08:54

Εντάξει, αυτή η ιστορία με τις πολλές ρυθμίσεις και τα dependencies με τον καιρό βελτιώνεται. Η κάθε διανομή διορθώνει με τον καιρό τα repos της για να εγκαθιστάς software με ένα κλικ, προσπαθούν να φτιάξουν κοινά πρότυπα για να μην έχουν διαφορές τα setup από διανομή σε διανομή κλπ.
Σίγουρα δεν λειτουργεί ακόμα όπως θα έπρεπε.
Από την άλλη όμως εγώ πιστεύω ότι η ποικιλία είναι καλό πράγμα. Σίγουρα ο απλός χρήστης θέλει έναν media player, όχι 40, όμως θέλει αυτόν που του ταιριάζει περισσότερο.
Δεύτερον, το καλό του Linux είναι το εξής, ότι μπορεί να χρειαστεί 2-3 ρυθμίσεις παραπάνω, αλλά όταν θα αρχίσει να παίζει, θα παίζει καλύτερα από τα windows (συνήθως).
Τώρα όσον αφορά το user interface, έχω δει αρκετά linux desktops να έχουν όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που αναφέρονται. Με 2 - 3 ρυθμίσεις μπορείς να κάνεις έτσι το gnome.
Αλλά και πάλι μου αρέσει το δικαίωμα επιλογής. Ότι μπορείς να έχεις ένα desktop στα μέτρα σου.
Μόνο με τα 3 βασικά window managers (kde, gnome, xfce) και λίγη προσπάθεια, μπορείς να κάνεις πρακτικά ότι θες.
Βέβαια το κόστος του customization είναι πάλι οι ρυθμίσεις, που απωθούν τον απλό χρήστη.
Από την άλλη όμως και χωρίς καμία ρύθμιση ο window manager παίζει κανονικά χωρίς προβλήματα.

Κάτι άλλο που είχα διαβάσει κάπου, δεν θυμάμαι που, ήταν το εξής.
Κάνοντας ένα πείραμα, βάλανε κάποιους χρήστες που δεν είχαν αγγίξει pc μέχρι τότε να πουν πιο λειτουργικό ήταν πιο εύχρηστο. Οι περισσότεροι απάντησαν το linux. Αυτό το έχω παρατηρήσει και εγώ, όταν στο pc μιας ξαδέλφης μου είχα στήσει dual boot σύστημα με windows και (τότε) mandrake.
Αυτό δείχνει ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι η προσέγγιση στους νέους χρήστες, αλλά σε αυτούς που έχουν μάθει τα windows.
Αυτό λοιπόν που αναφέρεται για μελλοντικούς χρήστες με αυτή τη λογική δε στέκει, γιατί οι μελλοντικοί χρήστες θα έχουν από την αρχή την επιλογή, δεν θα πρέπει να μάθουν ένα λειτουργικό και μετά να το αλλάξουν.

CaptainKirk

Δημοσίευση από CaptainKirk » 21 Νοέμ 2006 15:06

'Ερευνες λένε (δεν έχω πρόχειρα τα links) πως ο χρήστης ενός Η/Υ θα χρησιμοποιήσει το Λ/Σ που θα βρει μπροστά του και δη ήδη εγκατεστημένο στον υπολογιστή του.

Το ας-πούμε-πρόβλημα έγκειται στο πόσοι και ακόμη περισσότερο ποιοί κατασκευαστές Η/Υ θα πουλήσουν συστήματα με προεγκατεστημένο το Linux.

Εχοντας εμπειρία με φίλους και γνωστούς που υπέκυψαν στον αφόρητο προσυλυτισμό μου, δοκιμάσαν τον Πιγκουίνο και ομολογησαν :
- Ρε συ... ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ !

Eιλικρινά, εδώ και 2 1/2 χρόνια που ασχολούμαι με το Linux και είναι το κύριο λ/Σ μου, δεν θυμάμαι (παρα μόνο μια φορά) να έχω ασχοληθεί με την κονσόλα (και αυτό για να εγκαταστήσω το ndiswrapper).

Δεν θυμάμαι να αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα με κάποια εξάρτηση που δε μπορούσε να βρει το URPMI ή το Synaptic.
Και έχω τη συνήθεια να εγκαθιστώ πολλά γίγα προγραμμάτων... για να βρίσκονται.

10+ χρόνια χρήσης Windoz, για να εγκαταστήσω ένα πρόγραμμα, έπρεπε να ανατρέχω στο νετ και σε περιοδικά (ενίοτε και σε "φίλους") για να βρω ένα πρόγραμμα που ήθελα, να το εγκαθιστώ με μια χρονοβόρα διαδικασία, να περνάω σειριακούς αριθμούς να κάνω επανεκιννήσεις.

Καλά θα μου πέιτε... μια φορά τα κάνεις αυτά.
Μπα... για να γίνει μια και μόνο φορά αυτό και να μην το ξανακάνεις... σύντομα, πρέπει να κάνεις τα ακόλουθα :
- Να κρατάς ενημέρωμένο το firewall και το αντι-ιικό.
- Να κάνεις defrag τακτικά.
- Nα καθαρίζεις τη registry ακόμη πιο τακτικά για να τρέχει το σύστημα καλά.
- Να έχεις εγκατεστημενο antisspyware για να μη σου χαλά τη registry που μόλις καθάρισες.
- Να κατεβάζεις αμέσως όλα τα τα critical updates της Μάϊκρο για να επιδιορθώσει τα κακώς κείμενα και να σου δημιουργήσει νέα προβλήματα.

'Ολα αυτά, είναι "εύκολα" στη χρήση...

Είναι ;

Η βασική εγκατάσταση του Linux (και μιλώ για τις διανομές που έχω δοκιμάσει εκτενώς, τουτέστιν Mandriva, Ubuntu, Suse, Fedora) έρχονται με ένα σύνολο προγραμμάτων :
Media player, Office suite, graphics tools & viewers, δεκάδες utilities για κάθε χρήση...
Μπορει ο χρήστης windows να ισχυριστεί το ίδιο ;

Ο χρήστης Linux δε χρειάζεται να απασχολέιται με defrag, ιούς, αντι-ιικά, και δεκάδες updates.

O χρήστης Linux, με ένα search εγκαθιστά στο άψε σβήσε δεκάδες προγράμματα με τις εξαρτήσεις του για κάθε χρήση, ΔΩΡΕΑΝ και ΝΟΜΙΜΑ.

Το μόνο που έχω διαπιστώσει ότι φοβούνται οι χρήστες Windows σε μια πιθανή μετάβαση τους στον κόσμο του Πιγκουίνου είναι η δυνατότητα χρήσης παρόμοιων προγραμμάτων για εκτέλεση των σκοπών τους και η συμβατότητα του hardware τους.
Εκεί πρέπει να αποδοθούν ευθύνες στους κατασκευαστές για την μη ύπαρξη Linux drivers για το υλικό τους και όχι στο Linux, που διαθέτει άλλωστε 20% μεγαλύτερη ικανότητα στην αυτόματη εγκατάσταση και ρύθμιση συσκευών, σε σχέση με τα Παράθυρα, χάρη στον κόπο δεκάδων χιλιάδων ανώνυμων προγραμματιστών.

Προσωπικά δε μου πήρε πάνω από μερικές μέρες για να θυμάμαι σε ποιο μενού βρίσκεται το κάθε τι για να περιηγούμαι άνετα σε KDE, Gnome ή XFCE και λίγα λεπτά μόνο για να μάθω τη χρήση των URPMI και Synaptic.

My two cents...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 21 Νοέμ 2006 17:58

Θέλω να ενημερώσω οτι κι εγώ χρησιμοποιώ fedora εδώ και μερικούς μήνες. Το θέμα είναι οτι αυτή την στιγμή αν οι χρήστες PC είναι 1.000.000.000 σε όλο τον κόσμο τότε οι 900.000.000 χρησιμοποιούν Windows άρα θα πρέπει να καταφέρουμε το migration.

Για να καταφέρεις το migration λοιπόν θα πρέπει να προσφέρεις στον χρήστη χωρίς να απαιτείς:

1. Θα πρέπει να μπορεί να χρησιμοποιεί το υλικό που το pc του διαθέτει. Οτι κι αν είναι αυτό winmodems κτλ
2. Να μπορεί να κάνει τουλάχιστον τα ίδια πράγματα που έκανε στο παλιό Λ/Σ του χωρίς να πρέπει να κατεβάσει λογισμικό. MP3, DVD κτλ κτλ

Παλιότερα δίναμε PC με προεγκατεστημένα Windows σαν Λ/Σ αλλά τα περισσότερα απο τα άλλα προγράμματα ήταν O.S δλδ openoffice,gimp κτλ. Αυτό είναι μια φτηνή εναλλακτική ενάντια στα ακριβά συστήματα με ms office, photoshop κτλ

Ίσως η φιλοσοφία του Linux να επικεντρώνεται πιο πολύ στον power user αλλά αυτό κάποια στιγμή θα πρέπει να αλλάξει

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 21 Νοέμ 2006 19:38

@KaptainKirk
Νομίζω ότι τα παραλές λίγο στο ζήτημα σχετικά με την κονσόλα..
´Οσες διανομές και να δοκίμασα, την κονσόλα κάποια στιγμή (συνήθως γρήγορα :) ) την χρησιμοποίησα..

Αλλά όταν πέρασα την αρχική "φρίκη" ήταν ο καλύτερος μου φίλος :wink:
Έχει απίστευτη δύναμη και αμεσότητα, και δεν είναι ανάγκη να είσαι power user για να κάνεις 5 πράγματα, αρκεί να ξέρεις μερικά Αγγλικά και να έχεις internet στα δύσκολα :wink:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

CaptainKirk

Δημοσίευση από CaptainKirk » 21 Νοέμ 2006 21:22

Δεν τα παραλέω...
Σε Μαντρρίβα και ειδικά σε Ubuntu, η κονσόλα μπορεί να παρακαμφθεί άνετα...
Δε συντρέχει λόγος, εκτός και αν αντιμετωπίσεις πρόβλημα με κάποιο driver και πρέπει να κάνεις compilation από πηγαίο.
Εκτός από το ndiswrapper, δε μου χρειάστηκε πουθενά αλλού.
Μιλάμε βέβαια για καθαρά desktop χρήση, στο σπίτι και στη δουλειά.

Την αμαρτία μου θα την πω... μπορεί να μη μου χρειάζεται η κονσόλα, αλλά μιας και είμαι παιδί του DOS, θυμήθηκα τα νιάτα μου και έβγαλα τα απωθημένα μου...
Kάποιες εργασίες τις κανω από τη γραμμή εντολών.
Ταχύτητα, ευχρηστία και προπαντός Δύναμις !
Κονσόλα rulez!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 31 Οκτ 2008 09:05

Πάντως εγώ μια κάρτα δικτύου πρόσθεσα, ακόμα περιμένω να μου την αναγνωρίσει...
Την έβλεπε αλλά δεν δούλευε... Θέλει δουλειά αλλά το καλό είναι ότι συνεχώς βελτιώνεται ενώ σου επιτρέπει να το φτάσεις εσύ ο ίδιος, εκεί που επιθυμείς!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 31 Οκτ 2008 11:40

einai afto pou lene parapano .....
eixes shnithish ta win kai ton aftomatismo tous :p
ego allazo poly syxna kartes kai kathe fora pou rithmizo kati den xriazome kan restart...

apla prepei na vgei apo thn nootropiatou aftomatismou o xrisths
kai na mpei sthn nootropia "h dynamh sta xeria mou"
ego epilego ti tha kanei to pc mou kai poia karta tha xrisimopih gi'afto kai gia ekino
gia na syniparksei me to linux

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 01 Νοέμ 2008 09:15

Στις δικές μου προσπάθειες (τελευταία με kubuntu) σκάλωσα σε δυσκολίες εγκατάστασης ορισμένων drivers και γενικότερα στην διαδικασία εγκαταστάσεων που δεν είχε την ίδια ευκολία με αυτή των περισσοτέρων εφαρμογών των Windows, όπου μέχρι και η κόρη κόρη μου 4.5 χρονών γνωρίζει να κάνει 4-5 κλικ στο next για να ολοκληρώσει κάποια εγκατάσταση.
Γεικώς σταμάτησα να το χρησιμοποιώ μετά από κάποιο διάστημα, από έλειψη ενδιαφέροντος, μέχρι που το αφαίρεσα τελείως από το partition που το είχα βάλει. Σαν βασικά εργαλεία το distro έδινε όλα τα απαραίτητα που χρειάζεται οποιοσδήποτε χρήστης, απλώς ακόμα και τώρα πάσχει σε ορισμένα θέματα από κάποιες ευκολίες που μας έχουν συνηθήσει τα Windows. Και η συνήθεια είναι κακό πράγμα... δύσκολα κόβεται, δύσκολα αλλάζεις αν δεν βρεις κάτι που θα σε κερδίσει από τα πρώτα λεπτά.
Σίγουρα αν αφιερώσει κανείς χρόνο θα μπορεί να δουλεύει εξίσου άνετα με τα Windows, αλλά και πάλι θα πρέπει να μπλέκει με την κονσόλα.
Όταν θα φτάσουν οι διάφορες εκδόσεις σε σημείο να μη χρειάζεται ο χρήστης να γνωρίζει καν τι εστί κονσόλα και να μπορεί να κάνει οποιαδήποτε εγκατάσταση με ευκολία και να αναγνωρίζονται όλοι οι drivers με τη μια, ή έστω να εγκαθιστούνται εξίσου εύκολα με τα Windows, φαντάζομαι θα κερδίσει ακόμα μεγαλύτερο μερίδιο χρηστών.
Υπάρχει βέβαια και το θέμα των πολλών υπαρχόντων εφαρμογών στα Windows, αλλά υπάρχουν και οι εξομοιωτές και σιγά σιγά αν θα υπάρχουν οι χρήστες θα αρχίσουν να βγαίνουν και εκδόσεις των μεγάλων προγραμματάτων και για linux.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 01 Νοέμ 2008 09:31

apla prepei na vgei apo thn nootropiatou aftomatismou o xrisths
kai na mpei sthn nootropia "h dynamh sta xeria mou"
Βρε παιδια-βρε παιδια.
Ο απλος χρηστης στο σπίτι, θελει να κανει την δουλεια του ευκολα και γρήρογα.
Θελει να βαλει μια συσκευη USB και να παιξει μονη της. Θελει να βάλει μια καρτα επέκτασης PCI και να κανεις εγγατάσταση τους drivers με next-next-next, finish.

Αν ειναι να πεδευετε η θεια μου που ειναι 50χρονων στο σπιτι για να βάλει μια καρτa TC tuner για να γραψει την eurovision και να χρειαστει να μπει σε forums, να ψαξει documentations για μια απλη διαδικασια, θα εχει τελιωσει και η eurovision, Και πολυ πιθανων να μην μπορεσε ακομα να την κανει εγγατάσταση.

ΥΓ: Γιατι αραγε η adobe δν βγάζει το CS suite για linux αλλα μονο για OS X και win?

:think: :think:
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 01 Νοέμ 2008 14:03

Connor MacLeod έγραψε:ΥΓ: Γιατι αραγε η adobe δν βγάζει το CS suite για linux αλλα μονο για OS X και win?
Μάλλον γιατί έχουν κάνει έρευνα αγοράς και συμπεράνανε πως δεν τους συμφέρει (μικρό μερίδιο αγοράς). Μη ξεχνάμε πως λίγο πολύ έχουν καλομάθει και στο "τζάμπα" οι χρήστες του Linux... οπότε προσωπικά πιστεύω πως δεν θα πλήρωναν και πολλοί για να αποκτήσουν νόμιμα τα προϊόντα της Adobe για Linux... Τον flash player και κανένα air κλπ που θέλουν να παίζουν παντού τα υποστηρίζουν και στο Linux.
Από την άλλη αν το καλοσκεφτείς, εδώ τρόμαξε να υποστηρίξει windows μετά από πόσα χρόνια με software για Mac η adobe :p

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 01 Νοέμ 2008 15:46

Συμφωνώ με αυτά που λέει ο Δημήτρης.
Αλλά η διαφωνία μου έγκειται στο κατα πόσο κερδος θα υπήρχε στο long run το να μην χρειάζεται η κονσόλα.

Πρόκειται για ένα πολύ βασικό συστατικό του συστήματος linux.
Το έχω ξαναγράψει αλλά ας το κάνω πάλι.
Το terminal είναι και σαν Xray του λειτουργικού. Ανα πάσα στιγμή βλέπεις τί γίνεται και που. Δίνει μεγάλο όγκο πληροφορίας για το κάθε τι (αν το ζητήσεις ) και αν συνηθίσεις με αυτό μετά δεν μπορείς να δουλέψεις χωρίς.
Αυτός ο μεγάλος όγκος πληροφοριών σε συνδυασμό με τις άγνωστες απο πολλούς εντολές ξενίζει και είναι φυσικό.
Οι εντολές όμως δεν είναι κάτι ξεκαρφωτο. Στην συντριπτική τους πλειοψηφία είναι αυτό που λέει το όνομα τους.
Αν απο την άλλη δεν ξέρεις τί κάνει μια εντολή, απλώς γράφεις ένα

Κώδικας: Επιλογή όλων

man ENTOLH
και το man(ual) της κάθε εντολής σε διαφωτίζει και σε ενημερώνει πως συντάσσεται.

Η μεγαλύτερη δυσκολία βέβαια έγκειται στο γεγονός ότι καποιος δεν μπορεί να ξέρει όλες τις εντολές απέξω. Αλλά αυτό είναι φυσιολογικό. Εμένα με βοηθάνε τα forums και τα tutorials σε αυτόν τον τομέα. Για αυτό και όταν απαντάω σε ένα θέμα συνήθως γράφω τί κάνει κάθε εντολή που προτείνω σε κάθε βήμα θέλωντας να βοηθήσω αυτούς που το διαβάζουν όχι μόνο να λύσουν το συγκεκριμένο πρόβλημα τους αλλά να μάθουν την μεθοδολογία.
Απο αυτήν την άποψη τα λειτουργικά που ζητάνε την συμβολή του χρήστη σε τέτοιο βαθμό δεν διαφέρουν απο τα μαθηματικά.
Υπάρχουν μεθοδολογίες για να λύσεις ένα πρόβλημα. Μεθοδολογίες που έχουν κάποια σταθερά βήματα και κάποια που μεταβλητά ανάλογα τον χρήστη.
Όσο περισσότερα "προβλήματα" λύνεις τόσες περισσότερες γνώσεις αποκτάς. Γνώσεις που είναι εργαλεία για μελλοντικα προβλήματα. Και σύντομα φτάνεις σε σημείο χωρίς να το καταλάβεις να αντιμετωπίζεις μόνος σου σχεδόν ό,τι σου προκύπτει.

Όλα αυτά που λέω δεν είναι θεωρητικά.
Δείτε για παράδειγμα 2 εντολές:

cp

uname -a
Η πρώτη είναι το copy paste και η δεύτερη με τον τελεστή a δείχνει την έκδοση του πυρήνα του linux.
Αν τις δείς μέσα σε ένα tutorial για το ο,τιδήποτε αφού είναι πολύ κοινές γρήγορα θα τις αποστηθίσεις εύκολα.
Την επόμενη φορά που θα θες να δείς τι εκδοση πυρήνα έχεις ή απλώς να αντιγράψεις σε ένα άλλο directory καποια αρχεία θα σου βγούν μόνες τους.

Και για να μην μακρυγορώ άλλο, δεν θεωρώ ότι το linux είναι σύστημα για όλους. Προσοχή δεν το πάω στους εκλεκτούς και στους "χακερ". Χρειάζεται να έχεις ένα βίτσιο. Να θέλεις να κάνεις αν είναι δυνατόν τα πάντα μόνος σου, μόνο και μόνο επειδή μπορείς. Αλλά να έχεις την επιλογή να το κάνεις και πιο αυτόματα. (κλασσικό παράδειγμα το copy paste αρχείων). Και άμα λάχει να φτιάξεις (πολύ εύκολα) και μια δική σου εντολή (πχ cp_2) που θα την χρησιμοποιείς όταν αντιγράφεις κατι συγκεκριμένο (πχ απο usb drive) σε κάποιον συγκεκριμένο προορισμό (πχ my movies)..

Αυτά.! :)
Να είστε καλά και να χρησιμοποιείτε αυτό που γουστάρετε ή που σας κάνει πιο αποδοτικούς. Να ξέρατε τί βρίσιμο έχω ρίξει και ρίχνω στο linux ακόμα και τώρα! Αλλά είπαμε, έχω βίτσιο. :P
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 01 Νοέμ 2008 16:38

Κοιτα, εχω κι εγω unix Χρήστο:

Εικόνα

Εεεεε?
:P
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες