Γιάννης κερνάει, γιάννης πίνει... Ermis Web Awards

Σχόλια από τον χώρο του Web Design, Web Development.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 08 Δεκ 2006 11:46

Osoi exouv ta gevia exouv kai ta xtevia.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 08 Δεκ 2006 11:57

kai osoi den ta echoun mporoun na ta apoktisoun...
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 08 Δεκ 2006 12:03

Ta xtevia n ta gevia ?

Giati kai tou spavou ta gevia givovte :P
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
Xenofon
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Xenofon » 08 Δεκ 2006 13:01

Koinos pios ta G__ei ta brabeia.

Brabeio einai systasi apo pelati se pelati !

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Δεκ 2006 13:31

Πολύ Πολιτισμός.. ;)

Εγώ γενικά σταμάτησα να ασχολούμαι με αυτά τα *award από το 2001 όταν έγινε ολόκληρη ιστορία για να μη πάρει μια σελίδα που δεν την είχε φτιάξει κάποια εταιρία το βραβείο. Η σελίδα αυτή ήταν το AltFactor και την είχε σχεδιάσει ο φίλος μου ο Sergei μαζί με την Venix.

Η Venix τότε είχε γράψει ένα κείμενο με τίτλο "Η επανάσταση της γραβάτας" που απ' ότι βλέπω είναι διαχρονικό.
Αφιερωμένο εξαιρετικά, αντί για Δελτίο Τύπου, στην διοργάνωση WebAwards.

Αφιερωμένο σε αυτούς που κάνουν την πάπια και δεν διαμαρτύρονται γιατί ελπίζουν ότι τη Δευτέρα θα παραλάβουν ένα βραβείο, ένα βραβείο που «κλάπηκε» από κάποιον άλλο για να τους δοθεί.

(Περισσότερα για την ενημέρωση σας: Athens Photo News, Greek Computer News, και φυσικά υπάρχει και επεξηγηματικό κείμενο για όλη την ιστορία.

H πρώτη επαφή μου με το Διαδίκτυο ήταν κάπου στα μέσα της δεκαετίας του '80.

Εντάξει, το τότε Διαδίκτυο δεν είχε σχέση με το σημερινό, δεν το ονομάζαμε καν Internet, κάποιοι «μοναχικοί» υπολογιστές ήταν συνδεδεμένοι στο X.25, μερικοί ακόμα πιο «μοναχικοί» ήταν συνδεδεμένοι στο Internet, κάποιοι δεν ήταν συνδεδεμένοι πουθενά και απαντούσε μόνο ένα modem και κάποιοι «παλαβοί» σαν εμένα προσπαθούσαν να κάνουν διάφορα μαγικά σε ένα modem (της κακιάς ώρας).

Το ονομάζαμε απλά, νέτα - σκέτα Δίκτυο ή Online .

Όσο και αν έχω υπερεκτιμήσει και ωραιοποιήσει εκείνες τις ημέρες θα πρέπει να πω, ότι τότε δεν είχες και πολλά να κάνεις εκεί. Εντάξει, τριγυρνούσες από υπολογιστή σε υπολογιστή, χάζευες μερικά texts, έβρισκες και καμιά εικόνα της συμφοράς, μιλούσες με κάποιον εξίσου πυροβολημένο με εσένα σε κάποιο chat system και εξασκούσες τις ικανότητές σου στο να πηγαίνεις σε μέρη που δεν επιτρεπόταν.

Τα βράδια μου χαρακτηρίζονταν από άπειρα login-logout. Και φυσικά από άπειρα hangup. Οι φοβερές και τρομερές γραμμές του ΟΤΕ δεν μπορούσαν να αντέξουν για πολύ ώρα την 300bps σύνδεσή μου.

Ακούγεται αρκετά μαζοχιστικό, το ξέρω. Όντως ήταν τυραννία, αλλά όσο μυαλό μου έλειπε, τόσο πείσμα μου περίσσευε. Το είχα δει σαν προσωπική μονομαχία με τον OTE, «dialing....connect... login... logout... telnet... login... NO CARRIER!!!....@#$%@#~#!!!£CX@#$#!!...dialing....»

Με όλα αυτά δεν θέλω να δηλώσω γκουρού, δεν είμαι γκουρού, απλά έτυχε εκείνη την εποχή, την εποχή της Δικτυακής «φτώχιας» να είμαι εκεί. Και να έχω πείσμα.

Πείσμα είχα, e - mail δεν είχα, ήταν η εποχή των ψιλοπαρανόμων.

Τα χρόνια κυλούσαν λοιπόν και εγώ εξακολουθούσα τη μάχη μου με τον ΟΤΕ και τα login που μου αντιστέκονταν. Στις αρχές της δεκαετίας του '90, το Internet άρχισε να γίνεται Internet, ο ΟΤΕ άρχισε να μου αντιστέκεται λιγότερο και γύρω μου ένιωθα όλο και περισσότερους πυροβολημένους.

Τα πρώτα χρόνια της δεκαετίας, ζούσα μέσα στην αυταπάτη, το Internet ήταν δικό μου, ήταν η κρυψώνα μου, ήταν το μυστικό μου, ήταν οι μακρινοί μου περίπατοι, ήταν οι φίλοι που ποτέ δεν συνάντησα. Με λίγα λόγια ήταν πολύ καλά. Εγώ είχα χαρακτηριστεί από γνωστούς, φίλους και συνεργάτες σαν «βλαμμένη» και με είχαν αφήσει στην ησυχία μου, χωρίς να απασχολούν την τηλεφωνική μου γραμμή με ανόητες φλυαρίες. Άλλωστε η μόνη φλυαρία που ανεχόμουν τότε από το τηλέφωνό μου ήταν το σφύριγμα τουmodem.

Το 1995 - 96 ξαφνικά όλοι ανακάλυψαν το Internet. Δηλαδή πρώτοι το ανακάλυψαν οι δημοσιογράφοι και άρχισαν να γράφουν κατεβατά ολόκληρα εκστασιασμένοι με το Διαδίκτυο, το οποίο ελάχιστοι από αυτούς είχαν αντικρίσει. Οι εφημερίδες έκαναν ειδικές εκδόσεις για το Δίκτυο, το διαφήμιζαν, το εκθείαζαν, παραινούσαν τους πάντες να ασχοληθεί μαζί του, «Internet ή Θάνατος» (η υπερβολή που χαρακτηρίζει τη φυλή μας).

Παρουσίαζαν το Internet σαν κάτι μαγικό, σαν την λύση σε πάσα νόσο και πάσα μαλακία, σαν το απόλυτο μέσο επικοινωνίας, σαν το μέρος που θα έβρισκες τους πιο coolάτους και in τύπους (όχι εμένα φυσικά, εγώ παρέμενα «βλαμμένη»).

Οι on-lineπαρουσίες άρχισαν να πληθαίνουν, στριμώγνονταν όλοι σε ένα μέσο που στην Ελλάδα τουλάχιστον δεν ήταν έτοιμο να τους δεχτεί. Η φάση ήταν ταλαιπωρία, δεν υπήρχαν γραμμές, δεν υπήρχε υποδομή, δεν υπήρχε τίποτα, μόνο κάποιοι κύριοι υπήρχαν που εισέπρατταν συνδρομές, αλλά όπως φάνηκε είχαν τρύπιες τσέπες. Οι δημοσιογράφοι όμως το χαβά τους.

Κάπου εκεί έπαθα φρίκη. Φαντάστηκα το Internet γεμάτο από λευκά κολάρα και γραβάτες. Το «Δικό μου» Internet, γεμάτο άσχετους, διαφημιστάδες, διαφημιζόμενους, αγοραστές, ξενέρωτους, εφημερίδες, πορνό-περιοδικά, εμπορευόμενους και εκπορνευόμενους.

Έγραψα τότε ένα κείμενο που δημοσιεύτηκε στο πρώτο και τελευταίο τεύχος του e-zine @tick. Μίλαγα για τις όμορφες μέρες που μόνο πυροβολημένοι και τεχνολάγνοι ήταν on-line, φώναζα στους διαφημιστάδες να φύγουν γιατί το Inet δεν ήταν TV και δεν θα γινόταν TV. Έβγαλα τους φόβους μου έναν - έναν στο html. Οι απαντήσεις ήρθαν γρήγορα, οι νεόκοποι μου έλεγαν «cool-άρησε και μην επιτίθεσαι», οι πιο παλιοί μου έλεγαν «πάρτους τα κεφάλια». Οι περισσότεροι με κατηγόρησαν για αναίτια επίθεση, εγώ έλεγα ότι είναι η σκληρότητα του ζώου που αμύνεται. Μετά η όλη φάση ξεχάστηκε.

Οι διαφημιστάδες άργησαν να έρθουν.

Cool-άρησα και εγώ σιγά - σιγά, η μάχη με τον ΟΤΕ είχε λήξει με νίκη υπέρ μου (σταμάτησαν τα NO CARRIER και πλάκωσε η χρονοχρέωση), παρηγορούσα τον εαυτό μου λέγοντας «το Inet είναι άναρχο, δεν θα γίνει TV». Έλεγα και άλλα βαθυστόχαστα, έλεγα «δεν θα μας πάρουν το Internet, όπως μας πήραν το ραδιόφωνο και το cinema». Παρηγοριές στον άρρωστο ήταν όλα αυτά.

Οι διαφημιστάδες άργησαν να έρθουν.

Τα πρώτα χρόνια το Internet ήταν για αυτούς κάτι το κατάπτυστο, το γεμάτο παιδική πορνογραφία και nerds που δεν είχαν χοντρό πορτοφόλι για να αγοράζουν τα σκουπιδο-αγαθά τους on-line. Τα φρικιά δεν έχουν πιστωτική κάρτα έλεγαν και συνέχιζαν να μεγαλουργούν στην TV.

Και όσο έμεναν αυτοί στην TV, εγώ τριγυρνούσα χαρούμενη και ελαφρά ανήσυχη και γνώριζα ανθρώπους. Ο χαρακτηρισμός «βλαμμένη», έφερνε κοντά μου όλους αυτούς που πάθαιναν ένα κάτι με το Internet, την ελευθερία του λόγου, την ομορφιά που ακτινοβολούσε η άναρχη δομή του. Δήλωναν πίστη και υποταγή στο Διαδίκτυο, δήλωναν ότι θα πολεμήσουν μέχρι τελευταίας ρανίδας για να μην γίνει εμπορικό, εμπορεύσιμο, για να μην γίνει μια γελοιότητα. Φορούσαν καρφιτσούλες με blue ribbon, υποστήριζαν τους hackers, έχυναν δάκρυα, ιδρώτα και μελάνι για τα ιδανικά τους, δήλωναν επαναστάτες, δημοσιογράφοι ταγμένοι υπέρ της μεγάλης ιδέας του Δια-δικτύου.

Επαναστάτες άνευ ουσίας.

Το Internet ακόμα δεν είχε λεφτά, και οι διαφημιστάδες δεν είχαν έρθει.

Και ξαφνικά ο μεγαλύτερος υπέρμαχος όλων, ο κύριος «καθαρά χέρια» έκοψε τη κοτσίδα. Εγώ στον εικονικό κόσμο μου. Δεν συνδύασα το γεγονός, δεν είπα την αγαπημένη μου ατάκα: «Και οι χίπηδες έγιναν κουρείς, και αυτοί που σύχναζαν στα Προπύλαια έγιναν μπάτσοι». Ούτε αφυπνίστηκα όταν ο ίδιος «αγνός επαναστάτης» μίλησε σε κάποιο κείμενό του για την εποχή του X.25 σαν να την είχε ζήσει, ενώ ούτε στο πιο υγρό όνειρό του δεν την είχε δει.

Οι Διαφημιστάδες ήταν προ των πυλών, το Internet μύριζε χρήμα, εγώ μονίμως συναχωμένη δεν κατάλαβα τίποτα. Οι αγνοί επαναστάτες τάχθηκαν υπέρ των διαφημιστάδων σαν τα πιστά σκυλιά και ξέχασαν ποιος είναι ποιος και τι είναι το Διαδίκτυο.

Το Web γέμισε διαφημίσεις, γέμισε εμπορικά sites, γέμισε Τράπεζες, γέμισε Πύλες, γέμισε σκουπίδια. Ουσία καμία, ουσία είχε μόνο ο μετρητής που μέτραγε τα Impressions και μέτραγε τα cents και τις δραχμούλες που θα εισέπρατταν σε κάθε View των banners.

Το προσπέκτους κάποιου προϊόντος ονομάστηκε εκπαιδευτικό περιεχόμενο, το slogan ονομάστηκε «σοφία και γνώση», ο ορίζοντας γέμισε γραβάτες, γέμισε καιροσκόπους, γέμισε μετρητές που καταμετρούν views.

Τα πάντα πλέον έχουν τιμή και πωλούνται. Πωλούνται sites, πωλούνται views, πωλούνται λίστες με προσωπικά στοιχεία, πωλούνται bytes, πωλούνται συνειδήσεις.

Εμφανίζονται διάφοροι βαθυστόχαστοι και υποτίθεται σοβαροί κύριοι και μιλούν για 1 εκατομμύριο Έλληνες χρήστες μέχρι το τέλος του 2000 και πανηγυρίζουν οι διαφημιστές και οι εμπορευόμενοι. Μην νομίζετε, δεν πανηγυρίζουν γιατί το Internet θα διαδοθεί και η γνώση και η πληροφορία θα φτάσει σε όλους. Πανηγυρίζουν γιατί θα μπορούν να μετράνε περισσότερες δραχμές από τα views.

Πανηγυρίζουν όμωςπερισσότερο γιατί η άναρχη δομή του Δικτύου τους επέτρεψε να φέρουν μαζί τους την σάπια νοοτροπία που κουβαλούν από τα άλλα μέσα. Νοοτροπία που στηρίζεται στο καπέλωμα, το φίμωμα, τους εκβιασμούς, το ξεπούλημα ιδεών, την τέχνη του super market.

Το πρώτο καιρό δεν έδωσα σημασία, τους περίμενα τόσο χρόνια, ήταν η φοβία μου τόσα χρόνια που όταν τους αντίκρισα δεν ήξερα αν έπρεπε να ασχοληθώ μαζί τους ή να τους αγνοήσω. Άλλωστε κανείς δεν με είχε διορίσει φύλακα των αξιών του Internet.

Τα τελευταία χρόνια έλεγα συχνά: «Mess with the best, die like the rest». Και επ' ουδενί δεν μπορούσα να τους χαρακτηρίσω ως «best» για να τους δώσω σημασία.

Σιγά - σιγά συνήθισα και πρόσεχα στους «περιπάτους» μου στο Internet που πατώ και ποιες πόρτες χτυπάω. Έμαθα να το χαρτογραφώ, να λέω όχι από εκεί, εκεί έχει σκουπίδια, ούτε από εκεί, εκεί θα με πνίξουν στις διαφημίσεις, αν είναι να βλέπω τέτοιες σελίδες καλύτερα να ανοίξω τη τηλεόραση. Συχνά παραπονιόμουν ότι δεν είχε τίποτα να δω, δεν υπήρχε τίποτα να με απασχολήσει.

Όχι, το Internet δεν το θεωρώ πια «δικό μου», ποτέ δεν θα ήθελα δικό μου κάτι τέτοιο. Δικό μου είναι το κομμάτι που σκεπάζει το Alternative Factor. Ένα απειροελάχιστο κομματάκι του Διαδικτύου το οποίο συνήθως με κάνει δυστυχισμένη. Δυστυχισμένη γιατί μιας και το υλικό το μαζεύω ή το γράφω εγώ, δεν έχει τίποτα καινούριο για μένα να διαβάσω.

Υπάρχουν όμως άλλα κομματάκια του Δικτύου που με κάνουν να νιώθω καλά. Οι μικρές ιδιοκτησίες ανθρώπων που πίστεψαν σε αυτό και έφτιαξαν sites περιεχομένου γνωρίζοντας ότι ποτέ δεν θα γίνουν πλούσιοι από αυτά ή ότι ποτέ δεν θα αμειφθούν για τη δουλειά που κάνουν. Τα επισκέπτομαι σχεδόν συνέχεια και νιώθω καλά εκεί, εξίσου καλά σαν να επισκέπτομαι τα σπίτια φίλων.

Δεν ξέρω αν το κείμενο αυτό σας φαίνεται οργισμένο ή μελαγχολικό, πριν μερικά χρόνια θα είχα γράψει σίγουρα κάτι απόλυτα οργισμένο. Δυστυχώς μεγαλώνοντας και ωριμάζοντας το πρώτο πράγμα που χάνουμε δεν είναι η αθωότητα αλλά η οργή, την αθωότητα μας συνήθως την κρατάμε κάπου καλά φυλαγμένη.

Ίσως κάποιοι να αναρωτιέστε γιατί τα γράφω όλα αυτά, γιατί αναφέρομαι πάλι στο Internet του Λαού. Αυτή τη φορά δεν θα πω όποιος κατάλαβε - κατάλαβε και οι υπόλοιποι ας το καταχωρίσουν στα ακατανόητα που λέω κατά καιρούς. Αυτή τη φορά θα πω ότι αναφέρομαι σε αυτό που μας «έκλεψαν». Είναι βαριά κουβέντα, δεν λέω, αλλά είναι αληθινή.

Πριν αρκετό καιρό έλεγα ότι το Altfactor έχει πάρει πολλά βραβεία, αλλά δεν τα βάζουμε παντιέρα γιατί βραβείο για εμάς είναι η δική σας αγάπη. Αυτό είναι αλήθεια και ακόμα το πιστεύω. Όμως αυτή τη φορά νιώθω ότι μου «έκλεψαν» κάτι και όντως το έκαναν. Κάποιοι φρόντισαν να κρατήσουν αυτό που δικαιωματικά ανήκει στο Alternative Factor, κάποιοι φρόντισαν να καπηλευτούν και να ακυρώσουν τη δική σας αγάπη. Περισσότερα για αυτό μπορείτε να βρείτε στα links που υπάρχουν στην αρχή του κειμένου.

Δεν κλαίγομαι γιατί κάποιοι έκαναν ολόκληρη ιστορία μόνο και μόνο για να ακυρώσουν τα βραβεία που έπρεπε να πάρει το Alternative Factor.Στη πραγματικότητα δεν κλαίγομαι καθόλου. Απλά οργίζομαι, οργίζομαι γιατί κάποιοι αναφερόμενοι σε έναν θεσμό (μόνοι τους το ονόμασαν θεσμό) ζήτησαν τη δική σας γνώμη, τη δική σας ψήφο, τη δική σας πιστοποίηση ταυτότητας για να τα ακυρώσουν στην συνέχεια επειδή δεν τους βόλευαν. Επειδή το Alternative Factor δεν είναι εμπορικό, και σίγουρα δεν είναι κερδοφόρο για αυτούς και σίγουρα δεν θα τους ανοίξει πόρτες και έτσι δεν υπήρχε κέρδος για αυτούς αν έπαιρνε τα βραβεία που εσείς του δώσατε.

Ίσως αυτός να μην ήταν καν ο βασικότερος λόγος της ακύρωσης μιας ολόκληρης ψηφοφορίας. Ο βασικότερος λόγος ήταν ότι οι χρήστες του Ελληνικού Internet ψηφίζοντας απέδειξαν ότι δεν μοιάζουν με αυτούς που ζουν με το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης στο χέρι.

Οι Έλληνες χρήστες του Internet επέλεξαν σαν καλύτερο site της χρονιάς το Alternative Factor και όχι το διαφημιστικό site του τάδε ή του δείνα προϊόντος. Απέδειξαν ότι για αυτούς το Internet είναι μόρφωση, εκπαίδευση, διασκέδαση, ότι μπορούν να εκτιμήσουν και να αγαπήσουν προσπάθειες που δεν στηρίζονται στο κέρδος και τη μεταπώληση.

Φανταστείτε λοιπόν τι ψυχρολουσία ήταν αυτή για τους κύριους με τις γραβάτες που πίστεψαν ότι το Internet θα μπορούσε να γίνει μια δεύτερη TV. Τι κακή εντύπωση κάνατε όλοι εσείς με τις προτιμήσεις σας, πως τους κάνατε να ιδρώνουν και να σκέφτονται ότι έτσι θα έχαναν χρήμα, θα έχαναν πελάτες, θα έχαναν budgets. Η ακύρωση της ψηφοφορίας σας ήταν ο μοναδικός τρόπος να μπαλώσουν τα αδιόρθωτα και να συνεχίσουν να μετράνε τις δραχμούλες από τα views.

Τελικά τα βραβεία που αγαπάω περισσότερο είναι αυτά που μου έκλεψαν. Εγώ θα γνωρίζω ότι αυτά τα βραβεία τα δώσατε εσείς στο Altfactor και ας μην τα πάρω ποτέ στα χέρια μου. Και θα σας ευχαριστήσω για αυτό. Για το Βραβείο του Καλύτερου Ελληνικού Site της Χρονιάς, για το Βραβείο του Καλύτερου Site Περιεχομένου και όλα τα άλλα. Θα σας ευχαριστήσω που ψηφίζοντας δείξατε την αγάπη σας στο Alternative Factor. Δεν θα κλάψουμε τώρα επειδή μας έκλεψαν τα βραβεία, εδώ δεν κλάψαμε που μας κλέβουν τελικά το Internet, εδώ δεν θα κλάψουμε από ντροπή που κάποιοι σαν κοινοί κλεπταποδόχοι τη Δευτέρα 3/4/2000 θα πάνε εν γνώσει τους να παραλάβουν κάποια βραβεία που δεν τους ανήκουν, που θα έχουν το θράσος να πανηγυρίσουν και ίσως να αφιερώσουν αυτά τα βραβεία που δεν τους ανήκουν στους συνεργάτες τους. Το είπα και προηγουμένως: οι γραβάτες έφεραν μαζί τους τη σάπια νοοτροπία τους και το θράσος τους.

Τέτοια βραβεία δεν τα θέλω. Βραβεία επιτροπών διαφόρων γκουρού και επαγγελματιών δεν θέλω ούτε να τα ξέρω. Βραβείο είπαμε είναι η αγάπη σας, τα mail σας, οι επισκέψεις σας, η φοβερή παρέα που μου κρατάτε. Βραβείο είναι οι προσπάθειες που κάνουμε για να κρατάμε ζωντανό αυτό το site. Εσείς και εμείς. Εσείς και εμείς που εξακολουθούμε να πιστεύουμε ότι το Internet είναι γνώση, είναι κουλτούρα, είναι τέχνη. Εσείς και εμείς που εξακολουθούμε να παραμένουμε ρομαντικοί. Αν αυτό δεν είναι βραβείο, τότε τι είναι; Αν η ηθική δεν είναι βραβείο, τότε τι είναι;

Η Νεράϊδα των Δοντιών

Υ.Γ. Το κείμενο αυτό το αφιερώνω σε εσένα. Σε εσένα που σε θεωρώ φίλο μου και ας μην στο έχω πει ποτέ. Σε εσένα που είσαι ένας από τους ελάχιστους που έχω πλέον εμπιστοσύνη. Σε εσένα που δεν πρόδωσες τα λεγόμενα και τα ιδανικά σου. Σε εσένα που πριν λίγες μέρες είπες «μην με πιάσει το αριστερό μου τώρα...».
Να σε πιάσει, να σε πιάσει το αριστερό σου, να με πιάσει η οργή μου. Την οργή μας πρέπει να την κρατήσουμε, να την διαφυλάξουμε, να την δείχνουμε, γιατί αλλιώς θα μας φάνε οι λύκοι. Και όταν λέω λύκοι δεν μιλάω για τα αξιαγάπητα τετράποδα του δάσους που τείνουν σε εξαφάνιση, δεν μιλάω για τα «παιδιά της νύχτας». Μιλάω για τα αξιοθρήνητα δίποδα, αυτά που πιστεύουν ότι φορούν γραβάτα, ενώ φορούν σαλιάρα. Αυτά τα δίποδα που μας απειλούν με τα φαφούτικα ζέχνοντα στόματά τους. Να δείξουμε την οργή μας, να την δείξουμε, γιατί αλλιώς θα μας πάρουν και το Internet.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
JavaS

Δημοσίευση από JavaS » 08 Δεκ 2006 13:37

@psambrakos: Επειδή βαριέμαι τους προλόγους, κατευθείαν στο θέμα.
Κανείς δεν είπε ότι είσαι αλεξιπτωτιστής, το αντίθετο μάλιστα. Τουλάχιστον εγώ δήλωσα ότι πίσω από κάθε μεγάλη και εξαιρετική δουλειά βρίσκεται το όνομά σου. Αυτό από μόνο του δηλώνει ένα σεβασμό πρός τη δουλειά σου και αν μη τι άλλο αναγνώριση αυτής. Αυτό που, με "κακία" όπως πιστεύεις, εξέφρασα είναι ότι δεν είναι δυνατόν να είσαι ο γαμάτος όλης της Ελλάδας σε αυτό το τομέα και μάλιστα να έγινες σε σύντομο χρονικό διάστημα (γιατί από designer σε διευθυντή σε 5 χρόνια είναι πολύ σύντομο). Κάποιο λάκο έχει η φάβα και το υποστηρίζουν και άλλοι μιλώντας για "πλάτες", "γνωριμίες" και "κολλητούς". Άλλωστε ο χώρος σου απαιτεί έναν μακιαβελισμό ειδάλλως δεν πρόκειται να επικρατήσεις.
Το εν κατακλείδι των όσων γράφτηκαν εδώ μέσα είναι το εξής, "μην τρέφετε αυταπάτες, ούτε ο Σαμπράκος είναι ο SUPER-DUPER-ΓΑΜΙΣΤΕΡΟΣ στο Ελληνικό Internet - αν και από τους πλέον αξιόλογους - ούτε τα 40 βραβεία που έχει πάρει άμεσα και έμμεσα υποδηλώνουν κάποια σημαντική υπεροχή έναντι άλλων, γιατί απλά είναι βραβεία που δίνονται από ένα κλειστό club στα μέλη του". Και αυτό το τελευταίο είναι και η αρχή της όλης κουβέντας.
Ήταν αναπάντεχο να σε "πάρει η μπάλα", γιατί (και εδώ θα φανεί σαν να αντιφάσκω) είσαι το πιο γνωστό όνομα! :-)
Όσο αφορα στη διοργάνωση, εμένα αυτό που με ενοχλεί ιδιαιτέρως είναι ότι -ίσως στη προσπάθεια να διασφαλίσουν υψηλό επίπεδο- έχουν θέσει κανόνες οι οποίοι τα καθιστούν βραβεία για λίγους όχι όμως απαραίτητα και τους πιο καλούς. Λίγο τα έξοδα συμμετοχής, λίγο οι όροι που καθορίζουν τις εταιρίες που μπορούν να λάβουν μέρος λίγο αυτό που είπες εσύ "Απλά εκεί υπάρχουν πολλοί περισσότεροι και δεν είναι συνέχεια οι ίδιοι και οι ίδιοι." - με έμφαση στο "οι ίδιοι και οι ίδιοι" - έχουν κάνει τους περισσότερους από εμάς να αμφισβητούμε τη σημασία τους και την αξία τους.
Και για μένα η μόνη κατηγορία που θα σου επιρρίψω είναι ότι ειδικά εσύ, που υπήρξες και ο "πατέρας" των web awards θα έπρεπε να είχες προφυλάξει την αρχική σου ιδέα. Γιατί δεν νομίζω ότι όταν σκέφτηκες τα web awards είχες στο μυαλό σου μόνο το "Επικοινωνία και Internet Marketing". Αν έτσι ήταν εξ' αρχής τότε συγνώμη για την παρανόηση, απλά δεν είχα διαπιστώσει ότι δεν βραβεύονται τα καλύτερα sites, αλλά οι καλύτερες ηλεκτρονικές διαφημίσεις.
Αδράτω λοιπόν την ευκαιρία που μας δίνεις μιλώντας εδώ μέσα και όντας μέλος της Επιτροπής αν θέλετε μπορείτε να δείτε και αυτή τη παράμετρο, ειδάλλως θα ήταν καλό να εστιάσετε μόνο στα web campaigns. Εσείς τα λημέρια σας και εμείς τα λημέρια μας. Γιατί άλλο πράμα ένα web campaign και άλλο ένα ολόκληρο site. Σε ένα site υπάρχει και ο Developer και ο Designer και η κυρά που ψίνει τους καφέδες και ο project manager και ο creative director. Σε ένα web campaign υπάρχει ο creative director, το προιόν, το concept και ο διαφημιζόμενος!
Η διαφήμιση είτε Online, είτε Offline, είτε έντυπη, τηλεοπτική ή ραδιοφωνική, είναι πάντα διαφήμιση. Ένα site είναι ένα ολόκληρο έργο ή μία τεράστια εφαρμογή ή ένα υπέροχο design ή μία φοβερή πηγή πληροφοριών και στο τέλος , δεν είναι όμως μόνο διαφήμιση
en telh, PHP kai agios o theos.. ASP kai agia MS :P dialegeis kai perneis :P

Άβαταρ μέλους
JavaS

Δημοσίευση από JavaS » 08 Δεκ 2006 14:30

Α! ρε Venix ΑΘΑΝΑΤΗ! Η ατάκα της που θυμάμαι ακόμα μέχρι σήμερα και γελάω ήταν, "Εγώ δεν έχω μάτια, αλλά οθόνες VGA!"

Δεν έχει τύχει να το διαβάσω ποτέ αυτό το κείμενο και δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί της.

Τη Venix την είχα γνωρίσει στην αρχή στην Earthlink όταν ήταν Sysop και στη συνέχεια στην Compulink όταν ανέλαβε ένα μεγαλόπνοο business unit του Μανούσου (ούτε που θυμάμαι πώς λεγότανε). Αυτό που θυμάμαι είναι ότι η Venix ήταν όλοι την ώρα πίσω σε εμάς και ταλαιπωρούσε των Αρούλη (SysAdm) και εμάς με τους "πειραματισμούς" της στον Olympus στην Athena και τον Zeus.

Πού χάθηκε αυτή η ψυχή;!

Άβαταρ μέλους
GhostShip

Δημοσίευση από GhostShip » 08 Δεκ 2006 15:34

Τελικά και με αφορμή το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ κείμενο της Venix, το συμπέρασμα που βγαίνει είναι οτι "Όλα τριγύρω αλλάζουνε και πάντα τα ίδια μένουν" που λέει και το γνωστό τραγούδι.

Το μόνο που δεν καταλαβαίνω είναι, πού την είδες την μιζέρια, KGP ?

@JavaS : με κάλυψες ΑΠΟΛΥΤΑ...

psambrakos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από psambrakos » 08 Δεκ 2006 16:08

JavaS έγραψε:Αυτό που, με "κακία" όπως πιστεύεις, εξέφρασα είναι ότι δεν είναι δυνατόν να είσαι ο γαμάτος όλης της Ελλάδας σε αυτό το τομέα και μάλιστα να έγινες σε σύντομο χρονικό διάστημα (γιατί από designer σε διευθυντή σε 5 χρόνια είναι πολύ σύντομο). Κάποιο λάκο έχει η φάβα και το υποστηρίζουν και άλλοι μιλώντας για "πλάτες", "γνωριμίες" και "κολλητούς". Άλλωστε ο χώρος σου απαιτεί έναν μακιαβελισμό ειδάλλως δεν πρόκειται να επικρατήσεις.
Απορώ ειλικρινά από βγάζεις αυτά τα συμπεράσματα για εμένα, και κάθεσαι και κατακρίνεις δημοσίως έναν άνθρωπο, γιατί έχει καταφέρει 5 πράγματα στην καριέρα του, λόγο των ικανοτήτων του. Είναι πολύ εύκολο να κάνει κανείς υποθέσεις και να βρίσκει το "κακό" πίσω από κάθε τι.

Πίστευε ότι θέλεις αγαπητέ για εμένα. Εγώ ξέρω πόσο έχω δουλέψει για να καταφέρω ότι έχω καταφέρει.

JavaS έγραψε:Και για μένα η μόνη κατηγορία που θα σου επιρρίψω είναι ότι ειδικά εσύ, που υπήρξες και ο "πατέρας" των web awards θα έπρεπε να είχες προφυλάξει την αρχική σου ιδέα.
Για ακόμα μια φορά υποθέσεις αβάσιμες και λάθος πληροφόρηση η οποία σε οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα και απόψεις. "Πατέρας" των web awards είναι ο κύριος Απόστολος Αϊβαλής. Αυτός τα οραματίστηκε, αυτός τα διοργάνωσε τις δύο πρώτες φορές (σε συνεργασία με την Direction και μία οργανωτική επιτροπή φυσικά) και ο Αποστόλης παραμένει και μέλος της Οργανωτικής Επιτροπής κάθε μίας διοργάνωσης των Ermis Web Awards έκτοτε.

Εγώ αγαπητέ βραβεύτηκα -προσωπικά- στην πρώτη και δεύτερη διοργάνωση για τα έργα που είχα σχεδιάσει. Και έκτοτε έχω καταφέρει να διευθύνω την παραγωγή έργων που έχουν βραβευτεί σε κάθε διοργάνωση. Δεν είμαι όμως μόνο εγώ, ή δεν έπαιρναν πάντα τα έργα αυτά τα καλύτερα ή τα περισσότερα βραβεία.

Τέλος πάντων. Κατανοώ το θέμα που εκφράζεται, του να είναι δηλαδή κανείς μέλος της Οργανωτικής Επιτροπής και να βραβεύεται, αλλά όπως εξήγησα και σε προηγούμενο post, αυτοί είναι οι κανονισμοί και δεν τους επινόησα εγώ. Όλες οι εταιρίες που δραστηριοποιούνται στον χώρο εκπροσωπούνται, και έτσι λειτουργούν παγκοσμίως τα βραβεία όπου μία αγορά βραβεύει τα έργα της.

Ξαναλέω λοιπόν πως αντιλαμβάνομαι πως μπορεί να ακούγεται κάπως, και καλά κάνετε και το εκφράζετε και το συζητάτε. Μακάρι να υπάρξει ένα δικαιότερο και δημοκρατικότερο σύστημα. Τέτοιες συζητήσεις βοηθούν προς την κατεύθυνση αυτή.

Αυτό όμως που δεν κατανοώ είναι την δημόσια και ανώνυμη, επίθεση σε ανθρώπους, που προσπαθούν να κάνουν την καλά την δουλειά τους γιατί είναι παθιασμένοι με το αντικείμενο της. Και επειδή τα καταφέρνουν πρέπει να είναι διαπλεκόμενοι, ανήθικοι και "κακοί".
Panos Sambrakos

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Δεκ 2006 17:22

Θα προτιμούσα κι εγώ όσοι αναφέρονται σε πρόσωπα να το κάνουν επώνυμα, όπως έκανε κι ο GhostShip...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cordis την 08 Δεκ 2006 17:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
GhostShip

Δημοσίευση από GhostShip » 08 Δεκ 2006 17:49

Στα ιστορικά του πράγματος, των ermis web awards δηλαδή, δεν θα σταθώ, τα ξέρεις και τα ξέρω πολύ καλά. Μπορεί να μην ξέρω και όλες τις λεπτομέρειες, αλλά ξέρω τα περισσότερα. Το αφήνω στην άκρη αυτό, μιας και είναι το λιγότερο που μας ενδιαφέρει στην προκειμένη περίπτωση.

Θα σε ρωτήσω κάτι ευθέως Πάνο, και αν θες μπορείς να μου απαντήσεις.

Συμφωνείς εσύ με τους συγκεκριμένους κανονισμούς ? ( σε ότι έχει να κάνει με το να είναι δηλαδή κανείς μέλος της Οργανωτικής Επιτροπής ή της Κριτικής Επιτροπής και να βραβεύεται )
Δεν θέλω να μου δικαιολογήσεις την απάντησή σου, ένα ναι ή οχι μου αρκεί.

Τέλος, άποψή μου είναι οτι δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ κακό στο να κάνεις την δουλειά σου με πάθος και αγάπη και πολλές φορές με ανιδιοτέλεια. Και σίγουρα ΔΕΝ είναι κακό το να την κάνεις με επιτυχία. Όμως από την στιγμή που κάποιος, ο οποιοσδήποτε Πάνος και ο οποισδήποτε Χρήστος, "χρησιμοποιεί" έναν θεσμό ο οποίος έτσι όπως γίνεται έχει καταντήσει, γιατί περί κατάντιας πρόκειτε, κλειστό κλαμπ για ολίγους, για προβολή του προσώπου του και της δουλειάς του, εμένα μου φαίνεται πολύ δήθεν. Ειδικά όταν αυτός ο κάποιος είναι μέλος της επιτροπής.

Και η "επίθεση" η δική μου τουλάχιστον, έχει να κάνει με τις πράξεις των ανθρώπων και όχι με τους ανθρώπους αυτούς καθαυτούς.

Η όλη μου αντίδραση σχετικά με τα βραβεία έχει να κάνει και με το γεγονός οτι στους συντελεστές εμφανίζονται άτομα να έχουν κάνει συγκεκριμένες δουλειές από συγκεκριμένες θέσεις πχ προγραμματιστή, που δεν έχουν καμμία σχέση με το άθλημα του προγραμματισμού. Πόσω μάλλον όταν ξέρω οτι τα συγκεκριμένα άτομα τυγχάνουν μιας ιδιαίτερης μεταχείρησης από την συγκεκριμένη εταιρία λόγω πολύ φιλικής εως συγγενικής θα τολμούσα να πω σχέσης με πολύ υψηλόβαθμα στελέχη της εν λόγο εταιρίας. (Forthnet) Σίγουρα δεν φταίς εσύ σε αυτό, αλλά πάλι σου λέω οτι εγώ τα βλέπω όλα αυτά και γελάω.
Τώρα θα μου πεις, "και εσένα τί σε νοιάζει? Αν δεν παραπονιούνται αυτοί εσύ γιατί παραπονιέσαι ? " και θα έχεις και δίκιο. Για αυτό τον λόγο είχα σηκωθεί και είχα φύγει από την Forthnet, γιατί δεν άντεχα άλλο την κοροϊδία. Και για αυτό τον λόγο το όλο σκηνικό των βραβείων μου κάνει τελείως δήθεν και αναξιόπιστο.

Και κάτι άλλο τελευταίο Πάνο, αν μου επιτρέπεις, στο ρώτησα και σε άλλο post αλλά μάλλον δεν το είδες επειδή έπεσαν βροχή τα post μετά.

Γιατί δεν προσκαλλούνται οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ συντελεστές των έργων για να βραβευτούν, παρά παίρνουν τα βραβεία και επικάρπονται της επιτυχίας μόνο τα στελέχη ? Εγώ όσο ήμουν στην HellasNet και μετά στην Forthnet, ΔΕΝ είδα καμμιά φορά να γίνεται αυτό. To μόνο που είδα ήταν παίρνουν τα "δώρα" και τα "βραβεία" ορισμένοι ημέτεροι και άλλοι που έχουν καταθέσει τον κόπο τους να είναι πάντα στο περιθώριο. Θα πρέπει και αυτοί για να προβληθούν να αρχίσουν να μπαίνουν σε επιτροπές ?

Άβαταρ μέλους
JavaS

Δημοσίευση από JavaS » 08 Δεκ 2006 19:20

psambrakos έγραψε:
JavaS έγραψε:Αυτό που, με "κακία" όπως πιστεύεις, εξέφρασα είναι ότι δεν είναι δυνατόν να είσαι ο γαμάτος όλης της Ελλάδας σε αυτό το τομέα και μάλιστα να έγινες σε σύντομο χρονικό διάστημα (γιατί από designer σε διευθυντή σε 5 χρόνια είναι πολύ σύντομο). Κάποιο λάκο έχει η φάβα και το υποστηρίζουν και άλλοι μιλώντας για "πλάτες", "γνωριμίες" και "κολλητούς". Άλλωστε ο χώρος σου απαιτεί έναν μακιαβελισμό ειδάλλως δεν πρόκειται να επικρατήσεις.
Απορώ ειλικρινά από βγάζεις αυτά τα συμπεράσματα για εμένα, και κάθεσαι και κατακρίνεις δημοσίως έναν άνθρωπο, γιατί έχει καταφέρει 5 πράγματα στην καριέρα του, λόγο των ικανοτήτων του. Είναι πολύ εύκολο να κάνει κανείς υποθέσεις και να βρίσκει το "κακό" πίσω από κάθε τι.

Πίστευε ότι θέλεις αγαπητέ για εμένα. Εγώ ξέρω πόσο έχω δουλέψει για να καταφέρω ότι έχω καταφέρει.
Πού τα είδες τα συμπεράσματα;! Προβληματισμός είναι και καχυποψία! Για αυτό ΝΑΙ να μου πείς ότι κυνηγάω φαντάσματα! Αλλά δεν έχω βγάλει κανένα συμπέρασμα! Το μόνο συμπέρασμα που έχω βγάλει - και πάλι κρίνοντας από τη δουλειά σου - είναι ότι είσαι από τους πλέον αξιόλογους στο χώρο. Από εκεί και πέρα το μόνο που μπορείς να αρνηθείς είναι ότι δεν υπάρχει μακιαβελισμός στο χώρο της διαφήμισης, γιατί αυτό είναι και η μόνη κατηγορία που εκτοξεύω! Εκτός και αν θεωρείς κατηγορία που πιστεύω ότι δεν είσαι "ο γαμάτος όλης της Ελλάδας"!
psambrakos έγραψε:
JavaS έγραψε:Και για μένα η μόνη κατηγορία που θα σου επιρρίψω είναι ότι ειδικά εσύ, που υπήρξες και ο "πατέρας" των web awards θα έπρεπε να είχες προφυλάξει την αρχική σου ιδέα.
Για ακόμα μια φορά υποθέσεις αβάσιμες και λάθος πληροφόρηση η οποία σε οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα και απόψεις. "Πατέρας" των web awards είναι ο κύριος Απόστολος Αϊβαλής. Αυτός τα οραματίστηκε, αυτός τα διοργάνωσε τις δύο πρώτες φορές (σε συνεργασία με την Direction και μία οργανωτική επιτροπή φυσικά) και ο Αποστόλης παραμένει και μέλος της Οργανωτικής Επιτροπής κάθε μίας διοργάνωσης των Ermis Web Awards έκτοτε.

Εγώ αγαπητέ βραβεύτηκα -προσωπικά- στην πρώτη και δεύτερη διοργάνωση για τα έργα που είχα σχεδιάσει. Και έκτοτε έχω καταφέρει να διευθύνω την παραγωγή έργων που έχουν βραβευτεί σε κάθε διοργάνωση. Δεν είμαι όμως μόνο εγώ, ή δεν έπαιρναν πάντα τα έργα αυτά τα καλύτερα ή τα περισσότερα βραβεία.
Ok! Λάθος πληροφόρηση σχετικά με το "πατέρα", συνεπώς αυτή η παράγραφος
Και για μένα η μόνη κατηγορία που θα σου επιρρίψω είναι ότι ειδικά εσύ, που υπήρξες και ο "πατέρας" των web awards θα έπρεπε να είχες προφυλάξει την αρχική σου ιδέα. Γιατί δεν νομίζω ότι όταν σκέφτηκες τα web awards είχες στο μυαλό σου μόνο το "Επικοινωνία και Internet Marketing". Αν έτσι ήταν εξ' αρχής τότε συγνώμη για την παρανόηση, απλά δεν είχα διαπιστώσει ότι δεν βραβεύονται τα καλύτερα sites, αλλά οι καλύτερες ηλεκτρονικές διαφημίσεις.
είναι άκυρη, άρα και η κατηγορία που σου επιρρίπτω άκυρη και σου ζητώ συγνώμη. Για όλα τα υπόλοιπα όμως τί έχεις να πείς;!
psambrakos έγραψε: Τέλος πάντων. Κατανοώ το θέμα που εκφράζεται, του να είναι δηλαδή κανείς μέλος της Οργανωτικής Επιτροπής και να βραβεύεται, αλλά όπως εξήγησα και σε προηγούμενο post, αυτοί είναι οι κανονισμοί και δεν τους επινόησα εγώ. Όλες οι εταιρίες που δραστηριοποιούνται στον χώρο εκπροσωπούνται, και έτσι λειτουργούν παγκοσμίως τα βραβεία όπου μία αγορά βραβεύει τα έργα της.

Ξαναλέω λοιπόν πως αντιλαμβάνομαι πως μπορεί να ακούγεται κάπως, και καλά κάνετε και το εκφράζετε και το συζητάτε. Μακάρι να υπάρξει ένα δικαιότερο και δημοκρατικότερο σύστημα. Τέτοιες συζητήσεις βοηθούν προς την κατεύθυνση αυτή.
Τίποτα λοιπόν δεν έχεις να πείς. Απλά έτσι είναι, GET USED TO IT! Ok! Δεκτό! Άρα εμείς που δεν μας αρέσει αυτό το σύστημα, θεωρούμε αυτά τα βραβεία ΓΤΠ και κατακρίνουμε το θεσμό! Απλά!
psambrakos έγραψε: Αυτό όμως που δεν κατανοώ είναι την δημόσια και ανώνυμη, επίθεση σε ανθρώπους, που προσπαθούν να κάνουν την καλά την δουλειά τους γιατί είναι παθιασμένοι με το αντικείμενο της. Και επειδή τα καταφέρνουν πρέπει να είναι διαπλεκόμενοι, ανήθικοι και "κακοί".
Δεν σου επιτίθεται κανείς επειδή κάνεις σωστά τη δουλειά σου, ούτε γιατί είσαι παθιασμένος, ούτε σε θεωρεί διαπλεκόμενο, ανήθικο και κακό. Ακόμα και το σχόλιο για το FrontPage τέθηκε χάρη αστεϊσμού.

Τέσπα, εγώ νομίζω ότι άκρη δεν πρόκειται να βγάλουμε με το όλο θέμα.

Σου ζητώ συγγνώμη αν κάποιες από τις απόψεις μου σε έθιξαν. Ο σκοπός μου δεν ήταν να κατακρίνω εσένα προσωπικά, αλλά να εκφράσω την άποψή μου σχετικά με την αυτοβράβευση (έτσι τη βλέπω) και την διαφωνία μου να βραβεύονται web campaigns ως web sites! Νομίζω ότι αν είχε πεί η ΕΕΔΕ ότι εμείς δεν βραβεύουμε τις καλύτερες ιστοσελίδες, αλλά τις καλύτερες ιντερνετικές διαφημίσεις να μην είχαμε ασχοληθεί καν με το θέμα. Αλλά η εντύπωση που έχω εγώ - και πιστεύω και οι περισσότεροι - είναι ότι αυτή η βράβευση αφορά websites (νομίζω ότι συμφωνείς πως άλλο πράμα το web campaign και άλλο ένα web site).

Ελπίζω ως πρός το σκέλος της "προσωπικής επίθεσης" να θεωρείς και εσύ το θέμα λήξαν και αν έχεις τη διάθεση να συνεχίσουμε τη κουβέντα μας σχετικά με τα βραβεία. Σε αντίθετη περίπτωση, ευχαρίστως να το συζητήσουμε κατ' ιδίαν.

psambrakos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από psambrakos » 08 Δεκ 2006 19:52

GhostShip έγραψε:Συμφωνείς εσύ με τους συγκεκριμένους κανονισμούς ? ( σε ότι έχει να κάνει με το να είναι δηλαδή κανείς μέλος της Οργανωτικής Επιτροπής ή της Κριτικής Επιτροπής και να βραβεύεται )
Έχω εκφραστεί ήδη για αυτό. Δεν είναι ιδανικό σύστημα, αλλά από την στιγμή που αυτό υπάρχει, θεωρώ πως αντί να κάθομαι να το πετροβολώ, συμμετάσχω σε αυτό ενεργά προσπαθώντας να το βελτιώσω. Είναι πολύ εύκολο να κατηγορείς το "σύστημα" απ' έξω.
GhostShip έγραψε:Η όλη μου αντίδραση σχετικά με τα βραβεία έχει να κάνει και με το γεγονός οτι στους συντελεστές εμφανίζονται άτομα να έχουν κάνει συγκεκριμένες δουλειές από συγκεκριμένες θέσεις πχ προγραμματιστή, που δεν έχουν καμμία σχέση με το άθλημα του προγραμματισμού. Πόσω μάλλον όταν ξέρω οτι τα συγκεκριμένα άτομα τυγχάνουν μιας ιδιαίτερης μεταχείρησης από την συγκεκριμένη εταιρία λόγω πολύ φιλικής εως συγγενικής θα τολμούσα να πω σχέσης με πολύ υψηλόβαθμα στελέχη της εν λόγο εταιρίας. (Forthnet) Σίγουρα δεν φταίς εσύ σε αυτό, αλλά πάλι σου λέω οτι εγώ τα βλέπω όλα αυτά και γελάω.
Επειδή έχω δει να το ξαναγράφεις αυτό, χωρίς να ξέρω σε τι αναφέρεσαι, (τις φετινές συμμετοχές της FORTHnet;), όπως λες και εσύ, δεν φταίω προφανώς εγώ. (Είμαι εδώ και ενάμιση χρόνο στην OgilvyOne)
GhostShip έγραψε:Γιατί δεν προσκαλλούνται οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ συντελεστές των έργων για να βραβευτούν, παρά παίρνουν τα βραβεία και επικάρπονται της επιτυχίας μόνο τα στελέχη ? Εγώ όσο ήμουν στην HellasNet και μετά στην Forthnet, ΔΕΝ είδα καμμιά φορά να γίνεται αυτό. To μόνο που είδα ήταν παίρνουν τα "δώρα" και τα "βραβεία" ορισμένοι ημέτεροι και άλλοι που έχουν καταθέσει τον κόπο τους να είναι πάντα στο περιθώριο. Θα πρέπει και αυτοί για να προβληθούν να αρχίσουν να μπαίνουν σε επιτροπές ?
Ξανά ελπίζω να μην αναφέρεσαι σε εμένα. Δεν έχω παραλάβει επί σκηνής ποτέ κανένα βραβείο για έργο στο οποίο δεν είχα συμμετάσχει ως Creative Director. Σε έργο που δεν είχα την δηλαδή την δημιουργική ιδέα και δεν επιμελήθηκα την υλοποίηση της μαζί με τους συνεργάτες μου. Και πολλά από τα βραβεία αυτά που έχω παραλάβει, είτε τα έχω παραλάβει με τους συνεργάτες μου, είτε τους έχω αναφέρει επί σκηνής.

Θα ήθελα να τελειώσω όλη αυτή την συζήτηση, τουλάχιστον σε ότι εγώ είχα να πω, με την εξής προτροπή. Φτιάξτε κάτι καλό και δηλώστε συμμετοχή του χρόνου. Δεν χρειάζεται ούτε 10 συμμετοχές να κατεβάσετε, ούτε να κάνετε online διαφήμιση. Ούτε να είστε μέλος κανενός κλειστού club. Αρκεί μία συμμετοχή, για ένα site σαν το zoo.gr που καμία σχέση δεν είχε με καμία επιτροπή, και όμως πήρε το 1 από τα 4 όλα κι όλα Ermis Gold που δόθηκαν φέτος.

Αρκεί να φτιάξετε κάτι πραγματικά καλό. Ή όπως λέει και η καμπάνια του Johnnie Walker, "...simply by doing one great thing"

Keep walking.
Panos Sambrakos

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 08 Δεκ 2006 20:39

GhostShip έγραψε:
Το μόνο που δεν καταλαβαίνω είναι, πού την είδες την μιζέρια, KGP ?
giati to mono pou mporo na katalavo oti krivete en kataklisi piso apo tin oli sizitisi einai (apopsi mou vevea) i mizeria, i itopathia kai i zilia .... auta .&- (telia kai paula)

katarchin pisteuo oti ta ermis einai ena "prive" party kai malista ena party to opio einai apo ta elachista sta opia ta macheria ksechniontai sta spitia kai sta grafeia, alla auto den simenei oti den "pezoun" kai eteries oi opies den "monopoloun" sto choro ... an den ta goustarete den pernete meros...an parete iparchoun dio periptosis...na kerdisete ena vravio kai na min kerdisete...

ego echo parevrethei arketes fores me teleutea auti tou 2004 sto galatsi stin opia eichame parei tin triti thesi (den tha po pou,pote,giati etc -mono oti an thimame kala o panos eiche parei tote me tin forthnet tin proti.... -) ahhh kai to oti dokimasame tote oloi protoi tis kainouries "version" tis lacta itane...apo ekei kai pera min ksechname oti milame gia mia "prive giorti/party" (ipopsin oto mpachtsisi -ektos an echeis proskliseis opos sinvenei se mena- einai oligon ti apotreptiko gia ton kathe endiaferomeno... kai kalos einai..)

apo ekei kai pera re seis echete parei falagi ena atomo pou echei ftasei se kapio epipedo se schesi me alla atoma en elladi (an kai opos leei o piitis se diki mou apodosii...se opia vounokorfi kai na ftaseis tha deis alles psiloteres apo ekei pera) kai ton "varate" les kai sas fteei autos, i echei kanei den ksero kai ego ti....

kai milame gia mia elliniki agora pou oi doulies pou diaferoun spanizoun kai kalos i kakos sinithos ginontai apo siggekrimena atoma...giati kalos i kakos epanalanvano auta echoun ...thelete tin diathesi...to meraki...thelete to budget...thelete tin piesi...i oti allo thelete na "peksoun allios"....

tosa chronia ginomai kakos kai leo oti i gam1men1 elliniki agora echei katantisei san ta souvlatzidika... anoigei kathe mera kai apo ena kai oi ipiresies kai ta proionta pou diatithente anti na einai toulachiston enos epipedou kai poikiles einai akrivos oi idies pano kato kai malista se megalo vathmo chirotereuoun (aisthisi mou)

telos telika pioi eimaste emeis -vazo kai ton eauto mou mesa kathara apo eugenia- na krinoume gia tin doulia tou panou kai kathe panou? ... mou thimizei tous filathlous pou oloi tous einai oi kaliteroi proponites -ekso apo ton choro- kai gia ola echoun liseis kai apotelesmata... ektos apo ton idio ton proponiti pou echei tin euthini...
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 08 Δεκ 2006 20:57

Πιστεύω ότι υπάρχει μια μεγάλη παρεξήγηση στην υπόθεση. Βλέποντας εκ των υστέρων τις δουλειές της Ogilvy one στην ιστοσελίδα της, μπορεί κάποιος να διαπιστώσει ότι σχεδόν όλες οι δουλειές της είναι διαφημιστικές καμπάνιες με φλασάκια και μπανεράκια και intros. Πρόκειται δηλαδή για μια τηλεοπτική αντίληψη του διαδικτύου. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο φυσιολογικό είναι να διοργανώνονται "διαγωνισμοί" σικέ και μη σικέ γιατί αποτελούν απλούστατα ένα εργαλείο marketing που ακόμα επηρεάζει τους νεόπλουτους επιχειρηματίες-πελάτες.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι αν οι φλασομπανεροδουλειές αποτελούν το ύψιστο σημείο μιας εξελικτικής διαδικασίας που ξεκινάει από χεράτη html! :lol: Να ξέρουμε δηλαδή από δω και έπειτα να ψάχνουμε την ουσία του διαδικτύου σε ό,τι εφετζίδικο κινείται και όχι σε ό,τι έχει πραγματικά να προσφέρει εύκολα και αβίαστα μια ουσιαστική πληροφορία.

Και σας το λέει ο άνθρωπος, ασχολείται με marketing directing, δεν έχει σχέση με ανάπτυξη ιστοσελίδων. Αλλά δεν το έχετε καταλάβει ακόμα! Ξυπνήστε επιτέλους, παρατήστε την πληροφορία και φορέστε γιρλάντες για να πηγαίνετε ταμείο και να παίρνετε βραβεία. Έτσι αναπτύσσεται το internet και δεν το έχετε καταλάβει.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Απάντηση

Επιστροφή στο “Web Usability & Accessibility”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες