Suse 10.1 και Qt

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
aftos

Suse 10.1 και Qt

Δημοσίευση από aftos » 29 Νοέμ 2006 21:18

Γεια σε όλους
Έχω το εξής πρόβλημα. Έχω εγκατεστημένο το Suse 10.1 και ήθελα να βάλω τις βιβλιοθήκες Qt (v3.3.6) που είχε σ'ένα περιοδικό. Στο Suse 10.1 είχε μια παλαιότερη έκδοση. Ξεκίνησα λοιπόν πρώτα να κάνω uninstall τις παλιές μέσα από το Yast. Όπως ήταν φυσικό, μου έβγαλε μήνυμα για κάποια προγράμματα που εξαρτώνταν απ'αυτές. Επέλεξα ignore μια και μετά θα έβαζα την καινούρια έκδοση. Το ίδιο έκανα και με το SDL χωρίς κανένα πρόβλημα. Αφού τελείωσε το uninstall ξεκίνησα το compile των Qt. Το "make" τελείωσε επιτυχώς αλλά στο "make install" μου έβγαλε διάφορα errors στο τέλος οπότε, υπέθεσα ότι δεν έγινε η εγκατάσταση κι έτσι είπα να ξαναβάλω τις παλιές μέσα από την διανομή χρησιμοποιώντας και πάλι το Yast. Σε αυτό το σημείο, το Yast δεν άνοιγε! Δίνοντας "top" δεν είδα τίποτα "κολλημένο", ή τουλάχιστον δεν το πρόσεξα. Έκανα logout και αυτό ήταν! Out of scan range (άλλη ανάλυση έχει στο login screen κι άλλη στο desktop). Δοκίμασα να κάνω boot σε fail safe mode αλλά με βγάζει στην κονσόλα απ'όπου δεν ξέρω τι να κάνω. Δοκίμασα να κάνω boot κι απ'το cd αλλά κι αυτό σε κονσόλα καταλήγει. Πως μπορώ να το διορθώσω;

Ciao 8)

Υ.Γ.:Για να πω την αλήθεια, καλό και σταθερό το linux μετά την εγκατάσταση αλλά όταν πρόκειται για εγκατάσταση/κατάργηση (ειδικά οδηγών/βιβλιοθηκών)...Αυτά κάνουν τον κόσμο να απομακρύνεται απ'αυτό :evil:

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Suse 10.1 και Qt

Δημοσίευση από id12586 » 29 Νοέμ 2006 21:23

Δεν βάζουμε ποτέ έτσι packages! Περιμένουμε official update :wink:

Δοκίμασε μέσω κονσόλας :

Κώδικας: Επιλογή όλων

sudo apt-get remove Qt
sudo apt-get install Qt
Αντι για apt-get δοκίμασε yast ή ότι είναι ο rpm manager σου, αυτό είναι για debian...
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

aftos

Suse 10.1 και Qt

Δημοσίευση από aftos » 29 Νοέμ 2006 21:34

Sorry που θα στο πω, αλλά απαντήσεις αυτού του τύπου δε με ικανοποιούν και πιστεύω ότι δεν είναι και σωστές. Τι εννοώ; Για π.χ. εγώ έχω 56k σύνδεση. Δεν είναι δυνατόν να τα εγκαθιστώ όλα έτσι! Γι'αυτό και δίνονται και τα cd/dvd! Ελπίζω να μη με παρεξήγησες. Κάποια άλλη βήθεια;

Ciao 8)

Άβαταρ μέλους
tix-3-
Επικοινωνία:

Suse 10.1 και Qt

Δημοσίευση από tix-3- » 29 Νοέμ 2006 21:46

1ον για να ειμαστε δικαιοι με το λειτουργικο δεν πειραζεις καποια πραγματα οταν δεν ξερεις τι κανεις.Το linux (ποσο μαλλον το Suse!) ειναι απολυτα φιλικο απλα σου δινει την δυνατοτητα να μπεις και "πιο βαθια".Αν μπεις εκει βεβαια πρεπει να ξερεις και κολυμπι...
2ον Στο προβλημα σου (σορρυ για την εισαγωση ) λογικα κατι εχει "σπασει" στον X-server.
Μπες απο fail-safe και στο xorg.conf Βαλε κατι τετοιο

Section "Monitor"
    HorizSync      28-61
    Indentifier      "Monitor0"
    ModelName    "SONY SDM-S51"
    VendorName  "SONY"
    VertRefresh    48-75
    Option            "dpms"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier "Screen0"
    Device        "<graphics-cards-identifier>"
    Monitor      "Monitor0"
    DefaultDepth 24
    SubSection "Display"
        Depth 24
        Modes    "1024x768"
    EndSubSection
EndSection
Κρατα οπωςδηποτε ενα backup (cp xorg.conf xorg-backup.conf) κανε save το αρχειο και reboot.
Στην fail-safe απο οσο θυμαμαι δουλευουν μονο O vi και ο nano

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΝΗ στο <graphics-cards-identifier> θα βαλεις την δικια σου καρτα

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Suse 10.1 και Qt

Δημοσίευση από id12586 » 29 Νοέμ 2006 21:49

Δεν ήθελα να στην "πω" aftos, να βοηθήσω προσπαθώ :wink:

Και για να συμπληρώσω τον tix-3- :
Αφου κάνεις backup το xorg, το ανοίγεις ώς εξής:

sudo vim /etc/X11/xorg.conf
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Suse 10.1 και Qt

Δημοσίευση από id12586 » 29 Νοέμ 2006 21:52

edit:

Επίσης στις πρώτες γραμμές μέσα στο xorg.conf πρέπει να έχει στα comments, μια εντολή για να κάνεις reconfigure.
Στο debian υπάρχει αυτή:

sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg
Κάτι αντίστοιχο (ΟΧΙ ΙΔΙΟ!!) πρέπει να υπάρχει. :wink:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Suse 10.1 και Qt

Δημοσίευση από id12586 » 29 Νοέμ 2006 22:08

Με την εντολή

sudo sax2 
πρέπει να έχει να κάνει, αλλα δεν θυμάμαι ακριβώς :x

Πάντως για να κάνεις installation πακέτα μέσω του Yast και κονσόλας χρησιμοποιείς αυτό:

sudo rpm --import XXXXXXXXX 
όπου ΧΧΧΧΧΧ η address του package :wink:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

aftos

Suse 10.1 και Qt

Δημοσίευση από aftos » 04 Δεκ 2006 19:19

Καταρχάς θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη γιατί μάλλον άλλο ήθελα να πω κι άλλο έδωσα να καταλάβετε. Λέγοντας ότι τέτοιου είδους απαντήσεις "δε με ικανοποιούν και πιστεύω ότι δεν είναι και σωστές" δεν υπονοούσα κάτι για τον id12586. Απλά με εκνευρίζει το γεγονός που παρουσιάζουν το linux (πλέον) σχεδόν το ίδιο απλό όσο και το windows ενώ δεν είναι έτσι. Για παράδειγμα, εδώ και περίπου 20 λεπτά ψάχνω να βρω πως μπορώ να απενεργοποιήσω τους ήχους του συστήματος (εννοώ τα alerts κλπ, όχι γενικά τον ήχο), όπως και το πως αλλάζω layouts στο πληκτρολόγιο και δεν το βρήσκω (ενώ έχω βρει πως να να τα προσθέτω)! Είναι κάποια πράγματα με τα οποία το linux μπορεί να γίνει πιο οικείο και δεν υπάρχουν ή τουλάχιστον δεν τα γνωρίζω εγώ. Άλλο ένα παράδειγμα είναι στο build των πακέτων. Γιατί να μην υπάρχει κάποιο πρόγραμμα (ή ακόμα καλύτερα στο ίδιο το λειτουργικό) που να αναλαμβάνει να εκτελέσει τις 2-3 (απλές) εντολές "./configure" "make" κλπ.; Ξέρω ότι αυτή τη στιγμή έχω ξεφύγει από το θέμα αλλά επειδή ασχολούμαι με το linux πάνω από 7 χρόνια και ενώ έχω δει σημαντικές βελτιώσεις στον τομέα της εγκατάστασης (η οποία πιστεύω οτί ποτέ δεν ήταν δύσκολη), υστερεί αρκετά στο θέμα του configuration :(
Στο θέμα μας τώρα. Έτρεξα το yast από κονσόλα και εγκατέστησα και πάλι τις Qt από το dvd κι αυτό ήταν. Ευχαριστώ για την προσοχή σας και συγνώμη και πάλι για την όποια παρεξήγηση δημιουργήθηκε.

Ciao 8)

ΥΓ: Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε στα παραπάνω δύο προβλήματα;

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Suse 10.1 και Qt

Δημοσίευση από id12586 » 04 Δεκ 2006 20:17

Καταρχήν να πώ ότι έχεις δίκιο, σε ορισμένα ζητήματα δυσχρηστίας. Αλλά πιστεύω ότι είναι όπως μάθεις. Απλώς και τα windows τα μάθαμε απο μικροί, πειραματιζόμενοι.
Άρα είναι σε μεγάλο βαθμό (όχι απόλυτα) θέμα συνήθειας.
Όσο για τα notifications, εγώ χρησιμοποιώ το KDE Control Center

kcontrol
για τέτοιες δουλειές :)
Συγκεριμένα βρίσκεται στο Sound and Multimedia> System Notifications
(@ KDE 3.5.5)
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

CaptainKirk

Suse 10.1 και Qt

Δημοσίευση από CaptainKirk » 04 Δεκ 2006 20:42

kconfigure είναι το πρόγραμμα που ψάχνεις για αυτόματο compilation από πηγαίο κώδικα.
Το KControl είναι το κέντρο ελέγχου του περιβάλλοντος KDE και του Suse κατ' επέκταση.
Απο κει μπορείς να ρυθμίσεις (σχεδόν) τα πάντα στο συστημα
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες