Ίδρυση συλλόγου επιχειρήσεων Web Design και Development

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Να ιδρυθεί ένας σύλλογος Web Design

ΝΑΙ
48
83%
ΟΧΙ
10
17%

Σύνολο ψήφων: 58

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 13 Δεκ 2006 14:39

Εγώ προτείνω να αρχίσουμε ανεπίσημα , παίρνοντας τις πρώτες εμπειρίες , συζητώντας τα πρώτα θέματα και ύστερα να προχωρήσουμε στις νομικές ενέργειες, γιατί έτσι δεν θα αρχισει ποτέ.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 13 Δεκ 2006 22:51

frankanton έγραψε:Να τολμήσω να προσθέσω δυο παραμέτρους?

1. Για να δημιουργηθεί ένας σύλλογος/φορέας, χρειάζονται και άτομα για να τον υποστηρίζουν. Οι μισθοί αυτών των ανθρώπων (μαζί με τα υπόλοιπα λειτουργικά έξοδα που απαιτούνται) θα μπορούν να καλυφθούν από τις συνδρομές, αν υπολογίσουμε όλα τις εκδηλώσεις που θέλουμε να κάνει ο νέος φορέας? Έχει γίνει ένα απλό business plan, για να υπολογιστούν πάνω-κάτω τέτοια νουμεράκια? (π.χ στις πόσες συνδρομές, γίνεται break even, κτλ.)

2. Μήπως θα ήταν καλύτερο, από το να σκεφτόμαστε την δημιουργία ενός καινούργιου φορέα, να δοκιμάσουμε να συστήσουμε μια συγκροτημένη επιτροπή (που θα υποστηρίζετε ενυπογράφως από όλους μας), σε μια προσπάθεια να πείσει ήδη συστημένους φορείς (ΣΕΠΕ, ΕΔΕΕ, ΙΑΒ, κτλ.) να είναι 'πιο ανοικτές' σε επιχειρήσεις του χώρου, και να σταματήσουν να σκέφτονται και να δρουν ως 'καρτέλ'?
to 2 to sinipografo ... pisteuo oti einai i kaliteri kinisi... psifizo iper

gia to ena echo tin aisthisi oti oi perisoteroi den echoun katalavei tis ipochreoseis kai ta vasana (fisika everything is difficult before its easy) pou echei ena tetio enchirima.
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
JavaS

Δημοσίευση από JavaS » 14 Δεκ 2006 13:21

frankanton έγραψε: 2. Μήπως θα ήταν καλύτερο, από το να σκεφτόμαστε την δημιουργία ενός καινούργιου φορέα, να δοκιμάσουμε να συστήσουμε μια συγκροτημένη επιτροπή (που θα υποστηρίζετε ενυπογράφως από όλους μας), σε μια προσπάθεια να πείσει ήδη συστημένους φορείς (ΣΕΠΕ, ΕΔΕΕ, ΙΑΒ, κτλ.) να είναι 'πιο ανοικτές' σε επιχειρήσεις του χώρου, και να σταματήσουν να σκέφτονται και να δρουν ως 'καρτέλ'?
Σιγά που θα κάτσω να τους παρακαλέσω κιόλας! Σε έναν όμορφα αγγελικά πλασμένο κόσμο, θα συμφωνούσα. Το καρτέλ είναι καρτέλ γιατί χαλιναγωγεί τη μάζα, ρυθμίζει και κανονίζει τις δουλειές και δεν αφήνει το χρήμα να φύγει εκτός του καρτέλ. Θα πάμε εμείς να τους πούμε τί;! Θέλουμε να αφυπνίσουμε το κόσμο και να μην μασάει το κουτόχορτο που τον ταίζετε τόσα χρόνια;! Θέλουμε ίσες ευκαιρίες για όλους στις μεγάλες δουλειές;! Δεν πείθεις τον μοναχοφάη να μοιράσει το κομμάτι του, αντιθέτως τον εξαγριώνεις.
Όχι, όχι, εγώ προσωπικά δεν πρόκειται να πάω σαν τους ταλαίπωρους που κολλάνε τα διαβήματά τους στις κλειστές πόρτες των υπουργείων και έχουν την αίσθηση ότι κάτι έκαναν! Εγώ προτιμώ να μαζέψουμε όλους τους επαγγελματίες του χώρου και μετά ως συλλογικό όργανο να μπορούμε να μιλήσουμε ως ίσοι απέναντί τους. Εμείς με τη δύναμη που μας δίνει το μέγεθος του συλλόγου και αυτοί με τη δύναμη που τους δίνει το μέγεθος του πορτοφολιού τους.

Άλλωστε όσοι θέλετε να γίνετε μέλος σε IAB, ΣΕΠΕ, ΕΕΔΕ, γιατί δεν κάνετε μία αίτηση να μπείτε; Στο IAB δεν είναι και τόσο δύσκολο να γίνεις μέλος πλέον. Αρκεί να είσαι εταιρία! Και όταν με το καλό "μπείτε", πείτε τους, να είναι πιο ανοιχτοί και να μην σκέφτονται σαν καρτέλ. Ευτυχώς που δεν είναι το καρτέλ των ναρκωτικών, γιατί κάτι τέτοιο θα σήμαινε ότι θέλετε για δώρο τα Χριστούγεννα μία "κολομβιανή γραβάτα"! :-)
en telh, PHP kai agios o theos.. ASP kai agia MS :P dialegeis kai perneis :P

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 14 Δεκ 2006 14:19

re si pouthena den einai diskolo na gineis melos... apla oi perisoteroi edo mesa skeftontai oti anti na ta skane se mia enosi pou outos i allos einai "prive" kai kostizei giati na min plironoume ligotera kai na mporoume na echoume foni...

ego sto deutero psifizo iper os pros tin enimerosi kai kalo tha itan na tous prosegisoume etsi oste na diksoume oti iparchoume... ochi na tous parakalesoume kiolas...imarton...

opote sinfono me sena -javas- alla pisteuo oti tha eprepe na echoume kai kapies scheseis... -tora an tha einai kales i kakes...chestika... arkei na kseroun oti iparchoume/iparchete-
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Δεκ 2006 15:31

όποιος δραστηριοποιείται νόμιμα στον χώρο και νομίζει ότι μπορεί να συμβάλει ή τον ενδιαφέρει αυτή η προσπάθεια ας μου στείλει pm.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
JavaS

Δημοσίευση από JavaS » 14 Δεκ 2006 20:07

KGP έγραψε:-tora an tha einai kales i kakes...chestika... arkei na kseroun oti iparchoume/iparchete-
Ορθώς τα λέγεις σύντροφε! :-) Ειδικά στο chestika! Συνυπογράφω!
en telh, PHP kai agios o theos.. ASP kai agia MS :P dialegeis kai perneis :P

Άβαταρ μέλους
penlix
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από penlix » 19 Ιαν 2007 17:16

Παιδιά καλησπέρα.

Χαιρετώ παλιούς γνωστούς (iNDEFIX! :hammer: ) !

Το θέμα Ένωση/Συλλογος/Ομάδα είναι αυαίσθητο. Λίγο θέλει (κάποιος να αποκαλέσει κάποιον δυνάστη, καρτέλ κ.λπ.) για να παρεκτραπεί η κάθε καλόβουλη ιδέα.

Εγώ εύχομαι καλή τύχη και θα προσπαθήσω να συνεισφέρω όσο μπορώ σε όποια νέα και φρέσκια προσπάθεια.

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 19 Ιαν 2007 19:47

Όοο!! Dr penlix :)

-Αν- υπάρχει καλή θέληση όλα γίνονται κι όλα ξεπερνιούνται.

Άβαταρ μέλους
penlix
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από penlix » 19 Ιαν 2007 19:51

Θα συμφωνήσω Γιατρέ μου ! :)
Four fonts walk into a bar. The barman says "Oi – get out! We don’t want your type in here"

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 28 Φεβ 2007 12:15

Πάει και αυτή η απόπειρα τελικά ...
Τυχαία βρήκα και αυτά που είχα αναφέρει πως συζητούσαμε παλιά για κάποια παρόμοια συνεργασία περιφερειακών web sites:
http://www.polarhome.com/pipermail/frie ... ad.html#42

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 28 Φεβ 2007 12:49

ti mou thimises re mitsara...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 01 Μαρ 2007 01:37

Εγώ τον ίδρυσα μόνος μου πάντως το σύλλογο και είμαι ιδρυτικό και αποκλειστικό μέλος, πρόεδρος, γραμματέας και ελεγκτικό όργανο. Τα σπάμε λίγο στις συνεδριάσεις αλλά κατα τ'άλλα συνεννοούμαστε μια χαρά.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 01 Μαρ 2007 10:04

Πρέπει να αρχίσουν να δίνουν άδειες για ίδρυση συλλόγων και σε διχασμένες προσωπικότητες κάποτε :p Είναι μια αρχή...

maiko222
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από maiko222 » 01 Μαρ 2007 10:35

Επειδή όπως λέει και η παροιμία "Στην βράση κολάει το ΄σίδερο"

Για την δημιουργία του Συλλόγου χρείαζονται το λιγότερο 21 πρόσωπα να το υπογράψουν και ένα καταστατικό.
Το να βρεθούν 21 άτομα να υπογράψουν νομίζω ότι είναι το μόνο εύκολο. Το δυσκολότερο νομίζω είναι να συνταχθεί ένα καταστατικό ώστε πραγματικά να ρυθμίζει τον τρόπο λειτουργίας του συλλόγου.

Ας συζητήσουμε λοιπόν τα βασικά θέματα που ρυθμίζει το καταστατικό:
1. Σκοπός του Σύλλόγου ??
2. Μέλη
Ι. Αποδοχή Νέου Μέλους - κατηγορίες Μελών
ΙΙ.Αποχώρηση Μέλους
ΙΙΙ.Παραβάσεις Μελών
ΙV. Δικαοδοσίες Μελών
3.Διοικητικό Συμβούλιο
Ι.Συνεδριάσεις διοικητικού συμβουλίου
ΙΙ. Υποχρεώσεις του κάθε μέλους του
ΙΙΙ. Γεν. Συνελεύσεις
IV.Λήξη θητεία οργάνων
4. Πόροι του Συλλόγου
5. έμβλημα , σφραγίδα του Συλλόγου

Νομίζω ότι αν συζητήσουμε αυτά και καταλήξουμε κάπου τότε ο σύλλογος θα έχει λόγο ύπαρξης.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 01 Μαρ 2007 15:52

το μεγαλύτερο πρόβλημα στους Ελληνικούς Συλλόγους είναι το ποιος θα γίνει πρόεδρος και στο ποιος θα σπρώχνει τους δικούς του.. γι' αυτό και δε πρόκειται να γίνει ποτέ τίποτα σοβαρό...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης