Gtk2

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
zeppos
Επικοινωνία:

Gtk2

Δημοσίευση από zeppos » 07 Δεκ 2006 11:50

Εχει ασχοληθεί κανείς με php_gtk2 Desktop applications..

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Gtk2

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 07 Δεκ 2006 18:06

xixi vai ti 8es va ma8eis :)

-----------------------------
| PHP: Works offline :P |
|---------------------------|
| YES | NO |
-----------------------------

YEEEEEsssssssssssss :P
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

zeppos
Επικοινωνία:

Gtk2

Δημοσίευση από zeppos » 08 Δεκ 2006 08:46

Ήδη με php έχω πρόγραμμα που τρέχει τοπικά, αυτό είναι αρκετά γνωστό, αρκεί να έχουν εγκατασταθεί η αγία τριάς..appache-php-mysql.. Βέβαια γίνεται και χωρίς mysql, δηλαδή με textfile manipulation.
Τώρα πριν λίγες μέρες κατέβασα το Gtk2 με το οποίο φιάχνεις πρόγραμμα desktop, με την php μόνο εγκατεστημένη..
Πιστεύω οτι η απλότητα της php είναι αυτή που θα
"αναγκάσει" τους ειδικούς προγραμματιστές να την οδηγήσουν σε λίγα χρόνια σε λύσεις desktop χωρίς να χρειάζονται άλλες εφαρμογές..Ότι δηλ κάνει και VB.NET και άλλες για desktop εφαρμογές..
Βέβαια μόλις έχω αρχίσει να μαθαίνω πως,, και δεν ξέρω σε τι μέγεθος και πολυπλοκότητα μπορεί να γίνουν και γιάυτό ρώτησα..
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Gtk2

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 08 Δεκ 2006 10:39

distixos se tetoies efarmoges n php dev eivai arketi gia va ipostiriksei makroskeli projects gia aples efarmoges kai gia va kaveis tnv plaka sou eivai oti prepei.
Alla gia va stiseis as poume sobara programata malov dialegeis tov la8os dromo.

Stov tomea afto vomizo oti n vb.net eivai poli markav apo afta pou 8a i8ele va kavei o sivdiasmos php+gtk dev kserw kata poso exeis dei tov sxediastiko kodika pou xriazete gia to gtk alla dev eivai drag and drop opos stnv vb... (evtaksi iparxouv ergaleia pou mporouv va kavouv afti tnv douleia alla prepei va eisai idi gvostis kapoiov basikov pragmatwv ... evo stnv vb dev pabei va eivai allo eva koumpaki pou to ekaves drop pavo stnv platforma sxediasis.)

zeppos
Επικοινωνία:

Gtk2

Δημοσίευση από zeppos » 08 Δεκ 2006 11:00

Σύμφωνοι..για την ώρα έτσι είναι με το GTK..Εννοούσα μελλοντικά ίσως να μπορείς να αναπτύξεις εφαρμογές μεγάλες, όπως τώρα μπορείς με php-appache-mysql..
Εχω αρχίσει να μαθαίνω και με το VB studio 2005 express.
Με χαλάει οτι φιάχνει ένα σωρό αρχεία που δεν μπορείς να δεις! Είναι αλήθεια όμως οτι όποιος πάει από την php να μάθει VB.NET...παθαίνει ..[σκεφτομιλος ..είπε..]
Θέλει πολλές ώρες δοκιμές..
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Gtk2

Δημοσίευση από cpulse » 08 Δεκ 2006 11:01

Ποτέ μη λες ποτέ!

Ένα low level παραθυρικό πρόγραμμα είναι μια λούπα που τσεκάρει μηνύματα από το σύστημα και χρησιμοποιεί το API και το GDI για να ζωγραφίζει στην οθόνη. Αν η Zend βγάλει καμία typed έκδοση της PHP δεν θα είναι παράξενο να φτιάχνεις και low level εφαρμογές με PHP.. Ήδη είναι θαύμα που έχει παραμερίσει την Perl Java .NET στο web.

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ το Gtk αλλά με την μορφή που έχει αυτή η γλώσσα προς το παρόν δεν μπορεί κανείς παρα να συμφωνήσει με τον rapid.

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Gtk2

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 08 Δεκ 2006 11:41

arga n grigora 8a doume support gia tetoies katastaseis afto eivai sigouro ostoso iparxouv IDI ergaleia pou kavouv poli kalitera afti tnv douleia.

Opos eipa pio priv to va ftiakseis mia efarmogoula pou va dixvei 10 eggrafes apo tnv oline vasi sou eivai oreo kai piasariko idios ama pou las costum intranet efarmoges. apo ekei kai epita omos dev mporeis va dimiourgiseis efagmoges pou 8a 'poulisouv'.

Osov afora to sxediastiko komati to gtk eivai se poli protolia morfi ama 8elete tnv gvomi mou. Mporeis va kaveis arketa pragmatakia alla otav xriazese kati pio siv8eto dev exei tiv pikilia pou exouv ta ocx xiristiria tis vb... akoma kai stnv vb6 eixes poli perisotera widgets apo oti 8a breis stnv gtk.

Eva toolkit pou mporei va bon8isei stov sxediasmo gtk efarmogwv eivai to GIMP Tool Kit to opoio eivai ebreos avagvorismevo os eva apo ta kalitera cross-platform GUI toolkits .

Sivolika omos apo apopsi efkolias, n php to movo pou prosferei eivai diskolies :P

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Gtk2

Δημοσίευση από mrpc » 09 Δεκ 2006 00:59

Οι γλώσσες προγραμματισμού είναι εργαλεία στα χέρια μας... Όμως ο σκοπός είναι για την κάθε δουλειά να διαλέγεις το σωστό εργαλείο...
Γιατί να χάσεις τον χρόνο σου για να φτιάξεις κάτι παραθυρικό με την php? Δε λέω, μπορεί να περάσεις ευχάριστα την ώρα σου αν είσαι χομπίστας, όμως αν πρέπει να τελειώσεις κάποιο project, καλύτερα να πας σε κάτι πιο άνετο.

zeppos
Επικοινωνία:

Gtk2

Δημοσίευση από zeppos » 09 Δεκ 2006 08:32

Δεν είμαι επαγγελματίας..Επεσα στον προγραμματισμό πριν λίγα χρόνια και μου άρεσε να ασχολούμαι τις ελεύθερες ώρες..Εγώ έχω εντυπωσιαστεί με την απλότητα της php. Φυσικά είναι προσωπική μου γνώμη. Με 2 εντολές γράφεις-σβύνεις κλπ. Το ίδιο πάει να κάνει και το Gtk2..Στήνει buttons-Labels-textboxes σε ένα παράθυρο με 2-3 εντολές που έχουν 2-3 λέξεις και οχι το κατεβατό που θέλει η VB.NET. Ακόμη μου αρέσει οτι ένα απλό αρχείο 5-6 ΚΒ γίνεται πρόγραμμα χωρίς compilers-debuging κλπ..
Βέβαια δεν κάνει για επαγγελματίες μια και αν το δώσεις, δίνεις και τον κώδικα.. Νομίζω οτι μια και άρχισε αυτό, θα προχωρήσει μελλοντικά περισσότερο. Αλλιώς γιατί να μπούν στον κόπο να το φιάξουν, αφού πολύ καλύτερη δουλειά κάνουν άλλες γλώσσες; Είναι μια αρχή και θα πάει παραπάνω..Η γνώμη μου μόνο!
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες