Πως κατάντησε η Ελλάδα μας

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 28 Ιαν 2003 11:54

Λοιπόοοοον έχω μια προαίσθηση ότι αυτό το θέμα που μου ήρθε να γράψω μπορεί να σπάσει το ρεκόρ μυνημάτων ( αλήθεια ποιό θέμα το έχει καταρίψει αυτό το ρεκόρ ? )
Εφριξα με την βλακεία κάποιων !!!! Ανοίγω ξαφνικά τη τηλεόραση και βλέπω έναν εντελώς γκάου να λέει ότι θα ιδρύσει εκκλησία ( τουτέστιν χώρος συλλογικής προσευχής και αγάπης αδερφικής ) του Σατανά ( από πότε έγινε καλός αυτός και δεν το μάθαμε ? χαχαχαχαα :evil: )
Αν είναι δυνατόν !!!! Δεν κάνουνε λέει θυσίες ..... έλα μωρέ καμμιά γατούλα κάνα κόκορα έτσι για να βάλουνε κάτι στο ψευτοδισκοπότηρο τους ..... ή μήπως πίνουν βυσσινάδα ? φαίνετε ξεχάσε το κράτος τα περί Κατσούλα και Μαργέτη ....., δεν πήρε στα σοβαρά τα έκτροπα που έγιναν ( Γερμανία νομίζω ? ) πρόσφατα
Πρώτα απόλα δεν είναι δυνατόν να επιτραπεί κάτι τέτοιο γιατί εκκλησία μπορεί να αναγνωρισθεί ΜΟΝΟ οι θρησκείες που δεν έχουν μυστικές από το κόσμο τελετές , και θρησκείες που δεν είναι εχθρικές και προσβλητικές προς άλλες , δεν είναι δυνατόν να αναγνωριστεί μια .........τρελοκατάσταση που τα συμβολά τους είναι ράσα ανάποδα , προσβολική μίμηση μυστικού δείπνου , ανάποδοι σταυροί και ότι άλλο κατεβάζει το αρωστημένο τους μυαλό
Βέβαια την μεγάλη πλάκα την είχε ο Θέμος Αναστασιάδης που λεέι χτες .......... ότι ο Σατανιστής δεν φοβήθηκε τον Τατιάνα Στεφανίδου , θα φοβηθεί το σατανά ? χαχαχαχαχαχαχαχα
Πάντως ασχέτως των αστείων είναι τουλάχιστον ΘΛΙΒΕΡΟ και ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ να τεθεί επί τάπητος τέτοιο θέμα , Αν αυτός θέλει να μαζεύει θύματα και βλάκες και να τους τρελαίνει με τις απαίσιες ιδέες του ας το κάνει στο σπιτάκι του μέσα και όχι σε χώρο δημόσιο που θα τον ονομάζει εκκλησία

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 28 Ιαν 2003 12:50

Κοίτα πώς έχουν τα πράγματα:

Κατ'αρχήν ο Σατανισμός είναι θρησκεία!

Εμείς πιστεύουμε στο καλό, αυτοί στο κακό!
Εμείς στην αγάπη, αυτοί στο μίσος!
Ο Θεός μας υπόσχεται ανάπαυση της ψυχής μετά θάνατον, ο Σατανάς δελεάζει με υλικά κυρίως αγαθά!

Ο Σατανισμός είναι θρησκεία, η ακριβώς αντίθετη από τον Χριστιανισμό θρησκεία! Μην ξεχνάμε πως ο Χριστιανισμός αναγνωρίζει τον Σατανά ως πνεύμα!

Όσων αφορά στο θέμα με τον κ.Γεωργακόπουλο-αρχιερέα του Σατανά στην Ελλάδα, έχουμε:

Η εκκλησία που θέλει να ιδρύσει καλείται "Εκκλησία της Έλευσης του Εωσφόρου" κι όχι "Εκκλησία του Σατανά", ή όπως αλλιώς ακούγεται...

Ποιά η διαφορά θα μου πεις...

Εωσφόρος είναι το όνομα του Σατανά πρίν αυτός ξεπέσει, όταν δηλαδή ήταν στους κύκλους των αγγέλων!
Ο Σατανάς έχει 5 υποστάσεις σύμφωνα με τον Σατανισμό: Σατανάς, Διάβολος, Λούσιφερ, Εωσφόρος και Βελζεβούλ (ή κάπως έτσι).
Ο Εωσφόρος είναι το καλό πρόσωπο του Σατανά, σύμφωνα με όσα πιστεύουν...

Εμείς με τρισυπόστατο θεό κι έχουμε τόσες αιρέσεις...

Φαντάσου αυτοί με 5 υποστάσεις!

Η Έλευση του Εωσφόρου είναι, απ'όσο ξέρω, αίρεση του Σατανισμού και ακροβατεί στα σύνορα καλού και κακού...

Για τις θυσίες...

Ο Σατανισμός δεν διδάσκει αυτό το μπάχαλο που γνωρίζουμε... Ζητάει θυσίες, αλλά όχι κι έτσι!!! Αυτά που βλέπουμε είναι κυρίως φανατικές αιρέσεις... Αν και δεν το έχω ψάξει πολύ το θέμα, δεν αποκλείεται να υπάρχουν αιρέσεις του Σατανισμού που δεν έχουν θυσίες ή τις κάνουν εικονικά/αλληγορικά. Όπως εμείς λέμε σώμα κι αίμα, αλλά έχουμε ψωμί και κρασί...

Να πω και δυο πραγματάκια για τα σύμβολα...

Η πεντάλφα (στις κορυφές τις οποίας εδράζονται οι 5 υποστάσεις του Σατανά, σύμφωνα με αυτούς), είναι σύμβολο και σε άλλες θρησκείες...
Ο ανάποδος σταυρός, τα κέρατα, η σχηματική αναπαράσταση αιδοίου με τα χέρια, οι δίδυμοι κύκλοι είναι σύμβολα γι'αυτούς... για εμάς δεν σημαίνουν τίποτα. Το να τα κοροιδεύουμε είναι σαν να κάνουμε παράκαμψη για να αποφύγουμε το πρόβλημα... Το ζητούμενο έιναι να το αντιμετωπίσουμε...

Ξέρετε ότι σε κάποιες ασιατικές θρησκείες κοροιδεύουν τους χριστιανούς γιατί το σύμβολό τους είναι η υπογραφή του αγράμματου; Δεν φρόντισαν να ρωτήσουν για να μάθουν...

Πάντως για μένα θέμα εκκλησίας στην Ελλάδα δεν τίθεται, το πολύ πολύ να καταφέρουν να ανοίξουν κάτι σαν σωματείο, επικαλούμενοι συνταγματικές διατάξεις περί ανεξιθρησκείας, ελευθεριών κλπ...

Ουφ! Κουράστηκα να γράφω... Νομίζω πως καλύφτηκα!

Έχετε να πείτε τίποτα άλλο;

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 28 Ιαν 2003 13:01

"Όπως εμείς λέμε σώμα κι αίμα, αλλά έχουμε ψωμί και κρασί."
Εδώ είναι η διαφορά όμως γιατί εμείς πιστεύουμε ότι με την επενέργεια του Αγίου Πνεύματος μετατρέπεται ο οίνος και ο άρτος σε άιμα και σώμα Χριστού και η πιο τρανή απόδειξη είναι ότι το αντίδωρο δεν μουχλιάζει ποτέ τον ποτόν , όσα χρόνια και να το έχεις , εγώ είχα αντίδωρο από το 90 και ήταν καθαρότατα γιατί όπου υπάρχει το Αγιο Πνεύμα δεν υπάρχει φθορά ,οπότε δεν είναι το ίδιο
Οι συγκεκριμένοι σατανιστές πρεσβεύουν τρελλές καταστάσεις υμνούμενοι τον Αντίχριστο που περιμένουν ως σωτήρα ( με λίγα λόγια έχουν φύγει εντελώς οι άνθρωποι ............ ) δεν είναι αστεία πράγματα αυτά
Δεν θα ξεχάσω όταν πέτυχα μια δαιμονισμένη μια μέρα σε μια εκκλησία που είχαν φέρει για να προσκυνήσει τεμάχια από τα Αχραντα Πάθη .....
Για πολύ καιρό φοβόμουν να πάω στο σαλόνι μου

Άβαταρ μέλους
Elli
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elli » 28 Ιαν 2003 13:04

Εγώ πιστεύω ότι όσο περισσότερο κυνηγάς και αντιδράς σε κάτι τόσο πιο μεγάλο και δυνατό του επιτρέπεις να γίνει. Ας τον αφήσουν τον κύριο να κάνει ότι θέλει και θα δείτε που θα πατώσει. Δημοσιότητα ήθελε ο φουκαράς. Και δυστυχώς βρέθηκε κανάλι που του έδωσε βήμα να μιλήσει. Εγώ νομίζω ότι θα ξεφουσκώσει η ιστορία εκτός αν η εκκλησία δημιουργήσει μεγάλο θέμα οπότε δεν θα μαζεύεται το πράγμα από πουθενά μετά.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 28 Ιαν 2003 13:12

steki-man έγραψε:εμείς πιστεύουμε ότι με την επενέργεια του Αγίου Πνεύματος μετατρέπεται ο οίνος και ο άρτος σε άιμα και σώμα Χριστού
Όπως προείπα ο Σατανάς και οι ακόλουθοί του υπάρχουν, το ξέρουμε... Γιατί να μην συμβαίνουν αντίστοιχα με εμάς; Με την επενέργεια του Σατανά...

Γι'αυτό λέω... Δεν πρέπει να λέμε είναι ψυχοπαθείς και τελείωσε!
Πρέπει να αντιμετωπιστεί σοβαρά το θέμα, κι όχι επιπόλαια, "εμείς είμαστε κι άλλος κανείς"!

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 28 Ιαν 2003 13:57

EneMe έγραψε:
steki-man έγραψε:εμείς πιστεύουμε ότι με την επενέργεια του Αγίου Πνεύματος μετατρέπεται ο οίνος και ο άρτος σε άιμα και σώμα Χριστού
Όπως προείπα ο Σατανάς και οι ακόλουθοί του υπάρχουν, το ξέρουμε... Γιατί να μην συμβαίνουν αντίστοιχα με εμάς; Με την επενέργεια του Σατανά...

Πρέπει να αντιμετωπιστεί σοβαρά το θέμα, κι όχι επιπόλαια, "εμείς είμαστε κι άλλος κανείς"!
Εντάξει τώρα μη τρελλαθούμε εντελώς ! Αυτό που λες είναι παράνοια !!!! αν είναι δυνατόν !!!! να μετατρέπεται με την ενέργεια του σατανά η θεία κοινωνία !!!! Αυτό είναι ότι χειρότερο μπορεί να σκεφτεί ανθρώπινος νους
Ο σατανάς είναι ανθρωποκτόνος , και είναι ύπαρξη κανονική και δεν αντέχει άνθρωπος στη θέα του ,ούτε κατά διάνοια , πως θα ήταν δυνατόν να πλησιάσει στη θεία τράπεζα , εδώ γίνονται θαύματα με τη θεία κοινωνία και ειδικά κατά την ώρα του θανάτου η θεία κοινωνία είναι σωτήρια στην κυριολεξία ! Το ότι είναι ψυχοπαθείς είναι , δεν είναι δυνατόν ένας λογικός άνθρωπος να επιλέξει να λατρεύει τον αρχηγό του μίσους , του ψεύδους , και της άπειρης κακίας ,ρίξε μια ματιά πως καταντά τα όργανά του και μετά μου λες αν είναι λογικοί ή όχι

diaplous

Δημοσίευση από diaplous » 28 Ιαν 2003 14:40

Ομολογώ ότι δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω τα γέλια η τα κλάματα με αυτά που διαβάζω. Εξαιρούνται τα σχόλια του eneme που εκδηλώνει μια ψύχραιμη στάση. Πριν όμως πω τη γνώμη μου θάθελα 2 διευκρινίσεις:

Steki-man μου εξηγείς σε παρακαλώ τι εννοείς με το "εμείς"; ποιούς συμπεριλαμβάνεις;

Εlli λες ότι το "...δεν θα μαζεύεται το πράγμα από πουθενά μετά." Γιατί θα πρέπει να μαζευτεί, δεν το κατάλαβα.

ΜΦΧ

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 28 Ιαν 2003 14:50

diaplous έγραψε:Ομολογώ ότι δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω τα γέλια η τα κλάματα με αυτά που διαβάζω. Εξαιρούνται τα σχόλια του eneme που εκδηλώνει μια ψύχραιμη στάση. Πριν όμως πω τη γνώμη μου θάθελα 2 διευκρινίσεις:

Steki-man μου εξηγείς σε παρακαλώ τι εννοείς με το "εμείς"; ποιούς συμπεριλαμβάνεις;

Εlli λες ότι το "...δεν θα μαζεύεται το πράγμα από πουθενά μετά." Γιατί θα πρέπει να μαζευτεί, δεν το κατάλαβα.

ΜΦΧ
Τι έγινε ? είσαι fan του σκηνοθέτη που θέλει να κάνει εκκλησία ?
Με το εμείς δεν κάνω αντίλογο ή διάλογο με το εσείς , με το εμείς ενοώ το Χριστιανοί , με το εσείς δεν ενοώ τίποτα γιατί δεν μιλάω με ρατσιστική διάθεση αλλά με την διάθεση ενός πολίτη αυτού του κράτους που δεν ανέχεται να ζει σε μια γειτονιά που έχει ανοίξει εκκλησία του σατανά ,και αν αυτό σε κάνει να απορείς ................... ναι είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος και δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα να ανοίξει εκκλησία στο κράτος μου όποια θρησκεία θέλει αλλά θρησκεία επίσημη και ακίνδυνη για τα παιδιά μας και όχι μ*****ς σχιζοφρενικών ανθρώπων που δεν ξέρουν τι επικίνδυνο είναι αυτό που παν να κάνουν
ΑΠΟ ΑΡΘΡΟ "Το 1993 έκαναν τον γύρω του κόσμου τα γνωστά γεγονότα με τους σατανιστές της Παλλήνης και τις δύο ανθρωποθυσίες ενώ ένα χρόνο αργότερα είχαμε τις ομαδικές αυτοκτονίες 4 ατόμων στη Λεμεσό. Επίσης αυτοκτονίες μαθητριών, στρατιωτών και σατανιστικών τελετών στα νεκροταφεία όπως αυτά της ομάδας των 7. Την ίδια χρονιά είχαμε ομαδική αυτοκτονία 95 ατόμων στο Τέξας. Όλοι κάηκαν ζωντανοί μεταξύ των οποίων και 17 παιδιά. Το 1995 είχαμε 10 νεκρούς και 5.000 τραυματίες στο μετρό του Τόκιο από φονικά αέρια τα οποία διοχέτευσε η οργάνωση του γκουρού Σοκο Ασαχάρα. Είναι εξ άλλου πολύ πρόσφατες οι εικόνες που έκαναν τον γύρω του κόσμου, με το ζευγάρι των σατανιστών στη Γερμανία. Οι δύο νέοι με αμφίεση νεοναζί εμφανίστηκαν με διαβολικά πρόσωπα ενώ η κυνική ομολογία τους για τον φόνο ενός φίλου τους προκάλεσε σοκ στις κοινωνίες όλου του κόσμου. "

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 28 Ιαν 2003 15:05

Τα παρακάτω θα είναι λίγο κουραστικά ίσως αλλά για να καταλάβουν μερικοί φίλοι όπως ο ( ξέχασα το όνομά του :( ) τι σημαίνει αυτό που πα να γίνει "«Δεν φταίμε εμείς. Hμαστε απλώς εκτελεστικά όργανα του Σατανά. Αυτός μας είπε να πάρουμε μία ζωή και εμείς υπακούσαμε». Eτσι απολογήθηκαν οι Ντάνιελ και Μανουέλα Ρούντε, 26 και 23 ετών αντίστοιχα, για τη δολοφονία του Φρανκ Χάκερτς. Oι δικαστές, βεβαίως, τους καταδίκασαν, την Πέμπτη 31 Ιανουαρίου 2002, σε 15 και 13 χρόνια εγκλεισμού σε ψυχιατρικό ίδρυμα ασφαλείας, αντιστοίχως, δεχόμενοι όμως ουσιαστικά την άποψη των δικηγόρων τους, ότι πρόκειται για άτομα με ψυχικές διαταραχές.

Ο Φρ. Χάκερτς δούλευε μαζί με τον Nτάνιελ σε ένα μαγαζί ανταλλακτικών αυτοκινήτων, στη βιομηχανική κωμόπολη Βίτελ. Το ζευγάρι κάλεσε στο σπίτι τον 33χρονο Φρ. Χάκερτς στις 6 Iουλίου 2001 και τελείως αιφνιδιαστικά του επιτέθηκαν. O Nτάνιελ τον χτύπησε δύο φορές στο κεφάλι με σφυρί, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Xρειάστηκαν 66 μαχαιριές από τη Mανουέλα. Eπειτα από το έγκλημα, σύμφωνα με όσα είπαν, ήπιαν το αίμα του νεκρού, έκαναν έρωτα και κοιμήθηκαν! Φρίκη.

Η γνωριμία τους έγινε από τις στήλες του περιοδικού «Μetal-Hammer», όταν η Μανουέλα απάντησε σε μια αγγελία γνωριμίας του Ντάνιελ. «Κατάμαυρο βαμπίρ αναζητά βασίλισσα του σκότους, που μισεί τους πάντες και τα πάντα». Η Μανουέλα ένιωσε ότι την αφορούσε. «Μισώ την ανθρωπότητα και απεχθάνομαι το φως της μέρας», απάντησε. Το ζευγάρι έσμιξε.

Η αντίστροφη μέτρηση άρχισε όταν ο Ντάνιελ είδε ένα όνειρο, όπου απεικονίζονταν τρία εξάρια στη σειρά (το περιβόητο και «διαβολικό» 666) και ένα εφτάρι. Σύμφωνα με την ερμηνεία του, στις 6 Ιουνίου (τα δύο πρώτα εξάρια) έπρεπε να παντρευτεί τη Μανουέλα και στις 6 Ιουλίου να αυτοκτονήσουν, αφού πρώτα σκοτώσουν. Από το αποκρυφιστικό στόρι λείπει η αυτοκτονία. Οι δύο δολοφόνοι πιάστηκαν πριν προλάβουν να δραπετεύσουν από τη χώρα ή, ίσως, από τον κόσμο.

O Σατανάς «πουλάει»

Σε κάθε περίπτωση οι επίδοξοι βαμπίρ μετατράπηκαν σε ήρωες -έστω και αρνητικοί- της δημοσιότητας. Eνας «απλός» φόνος, αποτέλεσμα ληστείας, μίσους, οργής, ακόμα και ανίας, είναι πια μια συνηθισμένη, άρα δευτερεύουσα, είδηση. Aλλά όταν μπλεχτεί ο Σατανάς όλα αλλάζουν. O Σατανάς «πουλάει». Μια σειρά από περιοδικά ή ιστοσελίδες στο Iντερνετ (υπάρχουν και τσατ-ρουμ. θανάτου), βαθιά βουτηγμένα στο μυστικισμό και στον αποκρυφισμό, εμπορεύονται τα αδιέξοδα νέων ανθρώπων. Ακόμα και εκκλησίες στήνουν στα πόδια του το φάντασμα του Aντίχριστου, έτσι ώστε να δικαιολογηθεί ο ρόλος του εξορκιστή. Ο περιβόητος καθολικός αρχιεπίσκοπος Μιλίνγκο, για παράδειγμα, έγραψε ιστορία με τις απερίγραπτες τελετές εξαγνισμού κυριευμένων από τον Σατανά, μόλις τη δεκαετία του '90.

Αλλά, δυστυχώς, δεν πρόκειται μόνο για εικονική πραγματικότητα. Περισσότερα από 7.000 μέλη έχουν οι διάφορες σέκτες των σατανιστών στη Γερμανία. Στα τέλη Aυγούστου τρεις νέοι, μέλη ενός κύκλου σατανιστών, πήδηξαν από μία γέφυρα στην Aν. Γερμανία και αυτοκτόνησαν. Πριν από οκτώ χρόνια, ένα παιδί στραγγαλίστηκε στη Θουριγγία από τρία μέλη μιας ανάλογης ομάδας. Αλλά από πού ξεφυτρώνουν όλα αυτά τα «μωρά της Ρόζμαρι»; Δεν θα ήταν τίποτα πιο ρηχό από το να ενοχοποιήσουμε τραγούδια, συγκροτήματα ή ταινίες. Μια ματιά γύρω μας ίσως αρκούσε για να φωτίσει κάποιες από τις αιτίες. Η απίστευτη βία που κυριαρχεί στις καθημερινές διαπροσωπικές, κοινωνικές αλλά και διεθνείς σχέσεις. Η ευκολία με την οποία πεθαίνουν χιλιάδες άνθρωποι σήμερα, όχι μόνον από την αθόρυβη βία της πείνας ή της αρρώστιας, αλλά από την αιματοβαμμένη βία των γενοκτονιών, των πολέμων, των εγκλημάτων των μεγαλουπόλεων, ακόμα και των φυσικών καταστροφών. Η πραγματικότητα μοιάζει με αδηφάγο βαμπίρ που απαιτεί το αίμα όλο και περισσότερων ανθρώπων κάθε μέρα.

Στις 21 Σεπτεμβρίου του 2001 βρέθηκε αποκεφαλισμένο και ακρωτηριασμένο πτώμα μικρού αγοριού 5-7 ετών να επιπλέει στα νερά του Τάμεση. Το έγκλημα παραμένει ανεξιχνίαστο ακόμα, αλλά η βρετανική αστυνομία θεωρεί ότι πρόκειται για τελετουργικό φόνο μαύρης μαγείας, κατά παραγγελία πελάτη. Οι τελετουργικοί φόνοι παρέχουν μια παράλογη «εκλογίκευση» σε μια σειρά ανθρώπων που, κυριευμένοι από μια διεστραμμένη επιθυμία εξουσίας, θέλουν να επιβάλλουν τον θάνατο.

Μια άλλη ακόμα πιο επικίνδυνη πλευρά αναδεικνύει στους «Σάντεϊ Τάιμς» ο Iνγκολφ Κρίστιανσεν, ειδικός ερευνητής της λουθηρανικής εκκλησίας. «Οι περισσότερες σατανιστικές ιστοσελίδες στο Iντερνετ έχουν σύνδεση με διευθύνσεις νεοναζί και σαδομαζοχιστών. Ο πραγματικά μεγάλος κίνδυνος προέρχεται», υπογραμμίζει, «από μια μίξη νεοφασιστικών, κελτογερμανικών και σατανιστικών επιρροών». Eνας από τους δολοφόνους της Θουριγγίας ήταν δηλωμένος νεοναζί και ζήτησε πολιτικό άσυλο στις HΠA.

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από γιαννης » 28 Ιαν 2003 15:13

ego tha simfoniso me tin elli. Parte gia paradeigma kati apithana vivlia pou vgenoun gia to ena i to allo thema. poios tha ta agoraze ayta, peite moy. KANENAS. pianoun loipon kai tous dinoun tetoia dimosiotia pou sproxnei orismenous na treksoun na ta agorasoun. edo paides tha prepei na anarotithoume kata poso einai "siglonismenoi" oloi aftoi oi alites oi parousiastes i to kanoun epitides gia na dosoun dimosiotita se kati pou den tha eixe pote. ego pistevo oti ginete to deftero. to idio ginete kai me aftous. poios noiazete? kanenas. tora omos mas kanane na to sizitame kai kapoioi isos masisoun kai akolouthisoun ola afta ta paraloga.

kai kati telefteo, to pentaktino asteri einai pythagoreio simvolo kai to sinantame se ellinika kermata tis ellinistikis periodou.

perisotera gia orismena simvola deite edo: http://coinsmaniaworld.tripod.com/symbols/symbols.htm

ekei tha diavasete kai gia ta masonika simvola pou ferei to dolario.
Εικόνα

diaplous

Δημοσίευση από diaplous » 28 Ιαν 2003 15:19

Steki-man, άσε τη λάσπη και τις σπόντες κατά μέρος αν θες να συζητήσουμε. Δεν είμαι fan κανενός και ούτε έχω πρόσβαση σε τηλεόραση για να δω αυτά που κρίνεις με τα posts σου.
Οταν κάποιος χρησιμοποιεί το "εμείς" μοιραία έρχεται και το εσείς από την άλλη και όσο και αν το αρνείσαι μια τοποθέτηση αυτού του τύπου πολώνει ένα θέμα.
Υπάρχουν Ελληνες που δεν είναι χριστιανοί και έτσι μοιραία τους τοποθετείς στο "εσεις".
...θρησκεία επίσημη και ακίνδυνη για τα παιδιά μας και όχι μ*****ς σχιζοφρενικών ανθρώπων που δεν ξέρουν τι επικίνδυνο είναι αυτό που παν να κάνουν.
Αν κάποιος έκρινε αυτά που λες παραπάνω περί αγίου πνεύματος και άρτου κλπ με τον τρόπο που εσύ κρίνεις το σατανισμό, δεδομένου ότι επιστημονικά τουλάχιστον είναι ατεκμηρίωτα και έτσι αποτελούν αξιωματικές θέσεις και δοξασίες, τι θα του απαντούσες;
Μη ξεχνάς πως και οι ναυτικές γαλέτες δεν μουχλιάζουν, τι σημαίνει αυτό;
Ποιά είναι τα κριτήρια μιας επίσημης θρησκείας;
Ποιός αποφασίζει το ποιός είναι σχιζοφρενής και ποιός όχι;
Από που είναι παρμένο το άρθρο που επικαλείσαι;
Δεν υπάρχουν ακίνδυνες θρησκείες.

ΜΦΧ

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 28 Ιαν 2003 15:36

steki-man έγραψε:
EneMe έγραψε:

Εντάξει τώρα μη τρελλαθούμε εντελώς ! Αυτό που λες είναι παράνοια !!!! αν είναι δυνατόν !!!! να μετατρέπεται με την ενέργεια του σατανά η θεία κοινωνία !!!! Αυτό είναι ότι χειρότερο μπορεί να σκεφτεί ανθρώπινος νους
Ο σατανάς είναι ανθρωποκτόνος , και είναι ύπαρξη κανονική και δεν αντέχει άνθρωπος στη θέα του ,ούτε κατά διάνοια , πως θα ήταν δυνατόν να πλησιάσει στη θεία τράπεζα , εδώ γίνονται θαύματα με τη θεία κοινωνία και ειδικά κατά την ώρα του θανάτου η θεία κοινωνία είναι σωτήρια στην κυριολεξία ! Το ότι είναι ψυχοπαθείς είναι , δεν είναι δυνατόν ένας λογικός άνθρωπος να επιλέξει να λατρεύει τον αρχηγό του μίσους , του ψεύδους , και της άπειρης κακίας ,ρίξε μια ματιά πως καταντά τα όργανά του και μετά μου λες αν είναι λογικοί ή όχι
Δεν με κατάλαβες καθόλου...

Δεν είπα πως ο Σατανάς κάνει το ψωμί σώμα και το κρασί αίμα στους Χριστιανούς...

Απλά, όπως εμείς έχουμε τέτοιο μυστήριο, με ποιά λογική να μην έχουν κι αυτοί;
Είπαμε πως υπάρχουν εκατοντάδες αιρέσεις του Σατανισμού...

Γιατί λοιπόν κάποια να μην πιστεύει πως ο Σατανάς θα μετατρέπει το δικό τους ψωμί και κρασί (στις όποιες συνεστιάσεις κάνουν) σε σώμα και αίμα προερχόμενα από θυσία; Έτσι οι πιστοί λαμβάνουν μέρος στην θυσία που ζητά ο Διάβολος...

Μήπως εσύ νομίζεις ότι τρως κρέας και πίνεις αίμα; Είναι κάτι "συμβολικό" και η πίστη σε βοηθά να γίνεις κοινωνός της ζωής στην αγκαλιά του Πατέρα Θεού!

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 28 Ιαν 2003 15:45

Δεν ρίχνω καμμία λάσπη και δεν με κατάλαβες καλά !
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος steki-man την 28 Ιαν 2003 16:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 28 Ιαν 2003 15:46

diaplous έγραψε:Steki-man, άσε τη λάσπη και τις σπόντες κατά μέρος αν θες να συζητήσουμε. Δεν είμαι fan κανενός και ούτε έχω πρόσβαση σε τηλεόραση για να δω αυτά που κρίνεις με τα posts σου.
Οταν κάποιος χρησιμοποιεί το "εμείς" μοιραία έρχεται και το εσείς από την άλλη και όσο και αν το αρνείσαι μια τοποθέτηση αυτού του τύπου πολώνει ένα θέμα.
Υπάρχουν Ελληνες που δεν είναι χριστιανοί και έτσι μοιραία τους τοποθετείς στο "εσεις".
...θρησκεία επίσημη και ακίνδυνη για τα παιδιά μας και όχι μ*****ς σχιζοφρενικών ανθρώπων που δεν ξέρουν τι επικίνδυνο είναι αυτό που παν να κάνουν.
Αν κάποιος έκρινε αυτά που λες παραπάνω περί αγίου πνεύματος και άρτου κλπ με τον τρόπο που εσύ κρίνεις το σατανισμό, δεδομένου ότι επιστημονικά τουλάχιστον είναι ατεκμηρίωτα και έτσι αποτελούν αξιωματικές θέσεις και δοξασίες, τι θα του απαντούσες;
Μη ξεχνάς πως και οι ναυτικές γαλέτες δεν μουχλιάζουν, τι σημαίνει αυτό;
Ποιά είναι τα κριτήρια μιας επίσημης θρησκείας;
Ποιός αποφασίζει το ποιός είναι σχιζοφρενής και ποιός όχι;
Από που είναι παρμένο το άρθρο που επικαλείσαι;
Δεν υπάρχουν ακίνδυνες θρησκείες.

ΜΦΧ
Δεν ρίχνω καμμία λάσπη και δεν με κατάλαβες καλά ! Είπα ας κάνει εκκλησία όποια θρησκεία θέλει αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για τον εχθρό κάθε θρησκείας που είναι το απόλυτο κακό , μιλάμε για σατανά ,μιλάμε για αχόρταγο ανθρωποκτόνο , δεν μιλάμε για μια απλή περίπτωση κάποιων πιστών αλλά μιλάμε για την εγκαθίδρυση εκκλησίας του εωσφόρου στη γη , αν εσένα δεν σε απασχολεί αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι απόλυτα επικίνδυνο και λυπηρό.Είναι κάτι σαν τα ναρκωτικά ....νομίζουμε ότι δεν μας απασχολεί μέχρι να την πατήσουν τα παιδιά μας

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 28 Ιαν 2003 16:06

steki-man έγραψε:μιλάμε για τον εχθρό κάθε θρησκείας που είναι το απόλυτο κακό , μιλάμε για σατανά ,μιλάμε για αχόρταγο ανθρωποκτόνο , δεν μιλάμε για μια απλή περίπτωση κάποιων πιστών αλλά μιλάμε για την εγκαθίδρυση εκκλησίας του εωσφόρου στη γη
Μιλάς σαν την Λουκά!

Φοβάσαι το άγνωστο, αποκυρήττεις το αντίθετο χωρίς να το κρίνεις!
Δεν σου είπα γίνε σατανιστής! Αλλά μην φοβάσαι να μιλήσεις για ό,τι πιστεύεις ότι σε απειλεί!

"μιλάμε για τον εχθρό κάθε θρησκείας που είναι το απόλυτο κακό"

Άσχετα από το πόσους πιστούς έχει η κάθε θρησκεία, πάνω από το 50% των θρησκειών έχει "κακό" θεό. Έναν θεό που απαιτεί, αλλά και κοροϊδεύει κατά κάποιο τρόπο τους πιστούς του...

Αν και δεν είναι επιτυχημένο παράδειγμα, ας πω κάτι για τον Αλλάχ:
Στο Κοράνι αναφέρεται ότι κάθε ανθρώπινη ενέργεια είναι καθοδηγούμενη από την βούληση του Αλλάχ. Ο κάθε άνθρωπος όμως θα κριθεί στο τέλος της ζωής του σύμφωνα με τις πράξεις του! Δέν είναι παράλογο αυτό;

Στον Ινδουισμό οι άνθρωποι ζουν με τον φόβο και την αγωνία δημιουργίας καλού "κάρμα" για να μετεμψυχωθούν σε ανώτερες μορφές ζωής και να μην γίνουν σκουλήκια!

Μην τρελαίνεστε... Ανοίξτε τα αυτιά σας... Βάλτε το μυαλό σας να δουλέψει... Η λύση και οι απαντήσεις στα ερωτήματά μας είναι ήδη μέσα μας!

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες