Πως κατάντησε η Ελλάδα μας

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
diaplous

Δημοσίευση από diaplous » 28 Ιαν 2003 16:39

steki-man,
η λάσπη αναφερότανε στην ερώτηση αν είμαι θιασώτης....
...αν εσένα δεν σε απασχολεί αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι απόλυτα επικίνδυνο και λυπηρό.
Το ότι είμαι εδώ και συζητάω αποδεικνύει ότι με απασχολεί. Απλά εγώ διακρίνω και άλλα ...επικίνδυνα και λυπηρά σε αυτά τα posts.
Δεν απάντησες ούτε ένα από τα ερωτήματα μου.

ΜΦΧ

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 28 Ιαν 2003 16:51

Μιλάς σαν την Λουκά!

Ε Εντάξει άμα είναι να θεωρείς ότι μιλάω σαν την ΛΟΥΚΑ επειδή θεώρησα αρνητικό γεγονός την κίνηση να ανοίξει εκκλησία σατανιστών στην Ελλάδα τότε τι να σου πω ..............
Οσο για το Κοράνι δεν με αφορά από την άποψη ότι ο δικός μου Θεός ξέρω ότι μου λέει ότι είμαι ελεύθερος να διαλέξω το καλό ή το κακό και ότι δεν αναγκάζει κανέναν να είναι καλός οπότε είμαι απόλυτα ελεύθερος στις επιλογές μου , με αυτή τη λογική λοιπόν η συνείδησή μου δεν μου επιτρέπει να δεχτώ χωρίς να με ενοχλήσει εκκλησία του σατανά στη πόλη μου , είναι αδιανόητο , αλλά και στην τελική και να ανοίξει όποιος είναι βλάκας ας τους ακούσει και ας την πατήσει , μωρέ δε πά να σφάξουν και όλες τις γάτες του λεκανοπεδίου ( σου ακούγομαι φρικτός ? μα έτσι με θες , να μη με νοιάζει ) και όμως με νοιάζει αλλά επειδή όποιος εκφράζει τα όσα πιστεύει θεωρείτε γραφικός όπως η Λουκά γιαυτό και δεν θα απαντήσω άλλο σε αυτό το θέμα.
Και το θέμα δεν είχε σκοπό να ανοίξομυε συζήτηση για το ποιός μιλάει σαν την Λουκά ή ποιά θρησκεία είναι σωστή γιατί για μένα υπάρχουν και τα αυτονόητα , στην προκειμένη περίπτωση η ύπαρξη σατανιστικής εκκλησίας δεν αποτελεί κίνδυνο για μένα που είμαι Χριστιανός γιατί στην τελική δε μπορεί να μου κάνει τίποτα με τη θέλησή μου ,αλλά αποτελεί κίνδυνο για τις μετέπειτα μ***** που κάνουν όπως ψιλοθυσίες , και όλα τα σχετικά
Αν αυτά λοιπόν μπορείς εσύ ή όποιοςδήποτε να τα εντάξει στη σφαίρα της ανεξιθρησκείας τότε διαφωνώ ασυζητητή

diaplous

Δημοσίευση από diaplous » 28 Ιαν 2003 21:30

steki-man έγραψε:... επειδή όποιος εκφράζει τα όσα πιστεύει θεωρείτε γραφικός όπως η Λουκά γιαυτό και δεν θα απαντήσω άλλο σε αυτό το θέμα.
Και το θέμα δεν είχε σκοπό να ανοίξομυε συζήτηση για το ποιός μιλάει σαν την Λουκά ή ποιά θρησκεία είναι σωστή γιατί για μένα υπάρχουν και τα αυτονόητα , στην προκειμένη περίπτωση η ύπαρξη σατανιστικής εκκλησίας δεν αποτελεί κίνδυνο για μένα που είμαι Χριστιανός γιατί στην τελική δε μπορεί να μου κάνει τίποτα με τη θέλησή μου ,αλλά αποτελεί κίνδυνο για τις μετέπειτα μ***** που κάνουν όπως ψιλοθυσίες , και όλα τα σχετικά
Αν αυτά λοιπόν μπορείς εσύ ή όποιοςδήποτε να τα εντάξει στη σφαίρα της ανεξιθρησκείας τότε διαφωνώ ασυζητητή
Δηλαδή, steki-man, εσύ ανοίγεις ένα thread για να "διαφωνήσεις ασυζητητί" έτσι ώστε να μη θεωρηθείς ...γραφικός;;;

John, προτείνω να ανοίξουμε μια καινούργια κατηγορία:
ΓΡΑΨΤΕ ΑΣΥΖΗΤΗΤΙ!
Ετσι θα ξέρουν όλοι ότι σε αυτή τη κατηγορία δεν έχει συζήτηση-διάλογο απλά έκθεση απόψεων, σα graffiti ας πούμε.

ΜΦΧ

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 28 Ιαν 2003 21:36

Δηλαδή, steki-man, εσύ ανοίγεις ένα thread για να "διαφωνήσεις ασυζητητί" έτσι ώστε να μη θεωρηθείς ...γραφικός;;;

John, προτείνω να ανοίξουμε μια καινούργια κατηγορία:
ΓΡΑΨΤΕ ΑΣΥΖΗΤΗΤΙ!
Ετσι θα ξέρουν όλοι ότι σε αυτή τη κατηγορία δεν έχει συζήτηση-διάλογο απλά έκθεση απόψεων, σα graffiti ας πούμε.

ΜΦΧ[/quote]
Αγόρι μου όταν μου χαλάνε τη ζαχαρένια μου ξενερώνω και σταματάω να συζητώ , με λίγα λόγια δεν με νοιάζει αν συμφωνεί κάποιος ή αν διαφωνεί ,το στυλάκι σου δεν μου αρέσει.Εγώ δεν έβαλα θέμα για να συμφωνήσουν μαζί μου όλοι , απλά είπα μια γνώμη , δεν μου αρέσει η ειρωνεία σου .Αντε γειά

diaplous

Δημοσίευση από diaplous » 29 Ιαν 2003 03:54

steki-man έγραψε: Αγόρι μου όταν μου χαλάνε τη ζαχαρένια μου ξενερώνω και σταματάω να συζητώ , με λίγα λόγια δεν με νοιάζει αν συμφωνεί κάποιος ή αν διαφωνεί ,το στυλάκι σου δεν μου αρέσει.Εγώ δεν έβαλα θέμα για να συμφωνήσουν μαζί μου όλοι , απλά είπα μια γνώμη , δεν μου αρέσει η ειρωνεία σου .Αντε γειά
ciau

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 30 Ιαν 2003 19:43

Min mpenete stin diadikasia antiparathesis Xristianismou-Satanismou. Kai ta dio einai proionta anthropon kai tipota parapano.
Prosopika ego eimai xristianos giati me ekfrazi i filosofia tou xristianismou, prosexte omos, oxi ta vivlia kai ta proionta ton anthropos pou tin "ekfrazoun". Dexome ton Xristo opos thelo ego na ton dexto. Oxi opos ton parousiazoun stis eikones. Alithia, anarotithikate pote ti mpori na simvolizi auto pou kani o Xristos stis eikones me to dexi tou xeri, pera apo ton simvolismo tis Agias Triados? Pigenete se enan kathrefti, kante kai esis ton simvolismo kai afiste tin fantasia sas na doulepsi.
Den eimai airetikos, den eimai satanistis eimai opados tis filosofias tou Xristianismou. Mias filosofias alloste pou theli ligo akoma gia na plisiasi auti tou Voudismou. Giati leo Voudismos? Osoi pisteuoun ston Voudismo, einai kai autoi se antiparathesi me ton Xristianismo? Apla poli apla re paidia, o kathe laos simfona me ta dika tou ithi kai ethima, me tis paradosis tou, extise tin thriskia tou opos ithele. I alithia einai mono mia kai geniki gia kathe anthropino on... i kalitera gia kathe anthropini psixi.

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 31 Ιαν 2003 01:22

telxinas έγραψε:Min mpenete stin diadikasia antiparathesis Xristianismou-Satanismou. Kai ta dio einai proionta anthropon kai tipota parapano.
Καμμία λογική σε αυτό που λες
Τα προιόντα ανθρώπων δεν γεννούν θαύματα

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 31 Ιαν 2003 06:48

steki-man έγραψε:
telxinas έγραψε:Min mpenete stin diadikasia antiparathesis Xristianismou-Satanismou. Kai ta dio einai proionta anthropon kai tipota parapano.
Tha sou po mia alithini istoria.
Kapote enas epasxe apo karkino sto sikoti. Den thimame se pia xora egine auto. Telos panton oi giatroi tou eixan dosi 3 mines zoi. O anthropos autos ithele toso poli na gini kala. Kathe mera fantazotan oti to sikoti tou itan ena pelorio livadi me xortari. Fantazotan arnakia polla, na trone kathe mera olo kai pio poli to xortari eki mexris otou pou to efagan olo.
Istera apo polla xronia autos o anthropos zi kai vasileui kai den iparxi ixnos karkinou mesa tou. To mono pou emine itan i pisti tou sto oti tha mporesi na gini kala. Kai etsi egine.
Authipovoli sou lei kati???
Prosexe na min dixnis anthropos me paropides.

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 31 Ιαν 2003 09:23

telxinas έγραψε:
steki-man έγραψε:
Tha sou po mia alithini istoria.
Kapote enas epasxe apo karkino sto sikoti. Den thimame se pia xora egine auto. Telos panton oi giatroi tou eixan dosi 3 mines zoi. O anthropos autos ithele toso poli na gini kala. Kathe mera fantazotan oti to sikoti tou itan ena pelorio livadi me xortari. Fantazotan arnakia polla, na trone kathe mera olo kai pio poli to xortari eki mexris otou pou to efagan olo.
Istera apo polla xronia autos o anthropos zi kai vasileui kai den iparxi ixnos karkinou mesa tou. To mono pou emine itan i pisti tou sto oti tha mporesi na gini kala. Kai etsi egine.
Authipovoli sou lei kati???
Prosexe na min dixnis anthropos me paropides.
Η Αυθυποβολή ισχύει για όσους είναι ζωντανοί έτσι ? μην ξεχνάς όμως ότι ο Χριστός ανέστενε νεκρούς ! πως μπορεί ένας νεκρός να ζωντανέψει με τη δική του θέληση ?
Οσο για τον καρκίνο .....από καρκίνο στο συκώτι έχασα τη μητέρα μου ........ πίστεψέ με ......ήθελε πολύ να ζήσει , δεν βρίσκω το λόγο γιατί θα έπρεπε να σκέφτετε ότι το συκώτι της ήταν λιβάδι για να γίνει καλά ,από έτσι ας γεμίσουμε τα νοσοκομεία με πόστερ λιβαδειών και προβάτων
Οπως λοιπόν δέχεσαι την περίπτωση που κάποιος έγινε καλά επειδή το ήθελε , θα πρέπει να δεχτείς και τις περιπτώσεις που έχουν γίνει καλά και άτομα που απλά προσευχήθηκαν να γίνουν καλά
Αυτό όμως είναι ένα θέμα που μπορεί να τραβήξει αιώνες κουβέντας γιατί είναι τόσο όμορφα και ελεύθερα δοσμένη η πίστη που αν κάποιος δεν θέλει να πιστέψει και η γη να γυρίζει ανάποδα δεν θα το δεχτεί ,και ο ουρανός να ανοίξει ,κάτι άλλο θα σκεφτεί για να αναιρέσει αυτό που φοβάται

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 31 Ιαν 2003 10:31

Kararxin thelo na sou zitiso xilia signomi stin periptosi pou sou thimisa kati asximo kai odiniro. Den einai kai ligo.
Lipon, opos milisa pio prin gia anthropina proionta, etsi tha sou apantiso kai gia tis periptosis nekranastasis. Se auta ta themata anaferonte vivlia pou graftikan apo anthropino xeri. Kai xeroume poli kala oloi mas ti esti anthropini psixi kai ti simferonta mpori na tin diakatexoun. Paradigmata polla. Akoma kai stous kikous tis ekklisias. Ara lipon, gia mena, ena megalo X gia tous anthropous autous pou ithelan kai theloun na antiprosopeuoun mia kathari, agni filosofia zois. X se autous pou tin tropopioun kai pou thespizoun nomous pros ofelos tous, ekmetaleuontas esena ton pisto Xristiano kai ton kathe Xristiano.
Oson afora gia tis iasis arrostion apo kapious pefotismenous, ti exis na apantisis gia iasis arrostion pou anaferonte se alles thriskies? Min mou pis oti tis amfisvitis gia tote oloi tha poune kai tha krinoune oti xanoun tin ora tous na milane mazi sou gia thriskeutika themata.

P.S.

Miso tous papades pou kikloforoun me Mercentes. Miso tous papades pou exoun to thisaurofilakio tou Fort Nox kremasmeno sto laimo tous. Miso tous papades pou diadidoun to oti gia na giatreuti kapios dikos sou, tha prepi na pas stin eikona mprosta kai an enapothesis politimo metalo. Miso tous papades pou exoun timokatalogo stous gamous. Auto idios to SIXENOME. Posa fota tha anapsoume klp klp. Miso tous papades pou kanoun exormisis sta spitia kai zitoun ton ovolo mou iper ptoxon tin stigmi pou to litourgima tous to exoun kani ena apo to pio kerdofori epaggelmata kai to apothema tous xepernai kathe logiki. Kai... miso ton papa ekino, pou mia vroxeri ximoniatiki mera stekomoun se ena fanari na anapsi prasino gonia Panepistimiou me mia katheti tis (den thimame pia), kai o kirios pernouse tin diavasi me to kinito sto auti kai enan xartofilaka sto xeri (pios xeri posa pigene na katathesi stin plisiesteri trapeza, Tr. Ellados) kai stin gonia sto vregmeno pezodromio enas gerakos zitianos katakitos pano se ena xartoni na min mpori na sikosi to kefali tou kai o papas autos na pernai apo dipla tou dixos kan na ton stravokitaxi... E auton ton papa ton miso perisotero apo ton Satana!!! NAI!!! Miso ton papa pou otan ena pedaki ton rotise giati kiklofori me Mercentes kai me xrisafia tin stigmi pou o Xristos kikloforouse me ta podia, me sandalia kai ena lito rouxo, autos apantise oti otan otan kai ekino ( to pedaki auto) kikloforisi me sandalia kai me enan xitona, tote kai autos tha kani to idio. NTROPI!!!! NTROPI KAI AISXOS!!!
Telos panton, otan pame na kanoume episkepsi sto spiti enos filou mas, kai o ipiretis tou mas petaxi apo to spiti i an mas ferthi asxima, den simeni oti einai kakos o filos mas.
Kai autos einai o logos pou eimai Xristianos akoma!

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 31 Ιαν 2003 12:23

otan pame na kanoume episkepsi sto spiti enos filou mas, kai o ipiretis tou mas petaxi apo to spiti i an mas ferthi asxima, den simeni oti einai kakos o filos mas.
Kai autos einai o logos pou eimai Xristianos akoma

Με συγκίνησε αυτό που είπες διότι συμφωνώ και βέβαια με τα όσα είπες με την εξής διαφορά όμως ......... ότι όπως στους 12 μαθητές υπήρχε ένας προδώτης σε 10000000000000000 ιερείς λογικό είναι να είναι αμέτρητοι οι προδώτες και τα ψεύτικα φιλήματα ΑΛΛΑ !!!!! αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να μισείς όλους τους ιερείς ανεξαιρέτως , εγώ ξέρω ιερέα που γύρισε στο μοναστήρι ξυπόλητος γιατί πήγε επίσκεψη σε φυλακές στην Κέρκυρα από όπου είμαι και λυπήθηκε έναν κρατούμενο που δεν είχε παπούτσια και γύρισε ξυπόλητος , ξέρω ότι τους πήγαινε τσιγάρα , και πόσες ακόμα περιπτώσεις ιερέων που πραγματικά στερούνται για να δώσουν ,αλλά αυτά δεν ακούγονται και εκεί είναι η ομορφιά και το μεγαλείο τους
Και πιστεψέ με αν δεν είχα καλά παραδείγματα και αν δεν είχαν φτάσει στα αυτιά μου τέτοιες περιπτώσεις δεν θα τους πήγαινα ούτε εγώ
Αλλά με τίποτα δεν μπορώ να αρνηθώ αυτό το βλέμμα του Χριστού πάνω στο σταυρό ,με τίποτα δεν μπορώ να αρνηθώ τα όσα θέλησε να μας μάθει για την αγάπη και για το χώρο που θα προσφέρεται αυτή η πνευματική τροφή που είναι η εκκλησία , για κανέναν ιερέα δεν θα αρνηθώ λοιπόν την πίστη μου
Από εκεί και πέρα ναι .............και εγώ ,έχω πάψει να ανάβω κεράκι στην εκκλησία , υπάρχουν ερημικά εκκλησάκια που το κεράκι φτάνει την άμμο και σβύνει μόνο του και είναι πολλά αυτά τα εκκλησάκια
Οσο για τα θαύματα ,δεν αντιλέγω ότι όλοι ισχυρίζονται θαύματα , και σίγουρα έχουν βιώσει παντού θαύματα , ο Θεός μόνο γνωρίζει τους τρόπους που κινείται και δίνει ζωή μέσα στον κόσμο , δεν είναι λογικό να μπω στη διαδικασία να συγκρίνω θαύματα
Οταν εγώ ξεδιψάω από την πηγή μου γιατί να ψάξω νερό σε πηγές αμφιβόλου καθαρότητος ? Και στην τελική ας γνωρίσω καλά αυτό που είναι τόσο κοντά μου και μόνο αν δεν με καλύψει τότε ας ψάξω αλλού
Το ευτύχημα είναι ότι σε καλύπτει απόλυτα αν το ψάξεις σωστά
Θέλει παιδική διάθεση για να νιώσεις ότι δεν σε αγγίζει ο κόσμος και η αντάρα του και να κρατάς μέσα σου την ευτυχία
Οποιαδήποτε περιέργεια που στηρίζεται στην περηφάνεια και στην αντίδραση ............ φέρνει μόνο μπελάδες

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 31 Ιαν 2003 12:31

steki-man έγραψε:otan pame na kanoume episkepsi sto spiti enos filou mas, kai o ipiretis tou mas petaxi apo to spiti i an mas ferthi asxima, den simeni oti einai kakos o filos mas.
Kai autos einai o logos pou eimai Xristianos akoma

Με συγκίνησε αυτό που είπες διότι συμφωνώ και βέβαια με τα όσα είπες με την εξής διαφορά όμως ......... ότι όπως στους 12 μαθητές υπήρχε ένας προδώτης σε 10000000000000000 ιερείς λογικό είναι να είναι αμέτρητοι οι προδώτες και τα ψεύτικα φιλήματα ΑΛΛΑ !!!!! αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να μισείς όλους τους ιερείς ανεξαιρέτως , εγώ ξέρω ιερέα που γύρισε στο μοναστήρι ξυπόλητος γιατί πήγε επίσκεψη σε φυλακές στην Κέρκυρα από όπου είμαι και λυπήθηκε έναν κρατούμενο που δεν είχε παπούτσια και γύρισε ξυπόλητος , ξέρω ότι τους πήγαινε τσιγάρα , και πόσες ακόμα περιπτώσεις ιερέων που πραγματικά στερούνται για να δώσουν ,αλλά αυτά δεν ακούγονται και εκεί είναι η ομορφιά και το μεγαλείο τους
Και πιστεψέ με αν δεν είχα καλά παραδείγματα και αν δεν είχαν φτάσει στα αυτιά μου τέτοιες περιπτώσεις δεν θα τους πήγαινα ούτε εγώ
Αλλά με τίποτα δεν μπορώ να αρνηθώ αυτό το βλέμμα του Χριστού πάνω στο σταυρό ,με τίποτα δεν μπορώ να αρνηθώ τα όσα θέλησε να μας μάθει για την αγάπη και για το χώρο που θα προσφέρεται αυτή η πνευματική τροφή που είναι η εκκλησία , για κανέναν ιερέα δεν θα αρνηθώ λοιπόν την πίστη μου
Από εκεί και πέρα ναι .............και εγώ ,έχω πάψει να ανάβω κεράκι στην εκκλησία , υπάρχουν ερημικά εκκλησάκια που το κεράκι φτάνει την άμμο και σβύνει μόνο του και είναι πολλά αυτά τα εκκλησάκια
Οσο για τα θαύματα ,δεν αντιλέγω ότι όλοι ισχυρίζονται θαύματα , και σίγουρα έχουν βιώσει παντού θαύματα , ο Θεός μόνο γνωρίζει τους τρόπους που κινείται και δίνει ζωή μέσα στον κόσμο , δεν είναι λογικό να μπω στη διαδικασία να συγκρίνω θαύματα
Οταν εγώ ξεδιψάω από την πηγή μου γιατί να ψάξω νερό σε πηγές αμφιβόλου καθαρότητος ? Και στην τελική ας γνωρίσω καλά αυτό που είναι τόσο κοντά μου και μόνο αν δεν με καλύψει τότε ας ψάξω αλλού
Το ευτύχημα είναι ότι σε καλύπτει απόλυτα αν το ψάξεις σωστά
Θέλει παιδική διάθεση για να νιώσεις ότι δεν σε αγγίζει ο κόσμος και η αντάρα του και να κρατάς μέσα σου την ευτυχία
Οποιαδήποτε περιέργεια που στηρίζεται στην περηφάνεια και στην αντίδραση ............ φέρνει μόνο μπελάδες
Distixos omos o "pistos" pisteui se autous tous polous "ieris" kai aisthanete kala me ton eauto tou epidi akolouthi tous logous tous kai epipleon niothi oti einai pio Xristianos apo aton pou den akolouthi autous telos panton tous logous.
Oson afora tin pigi pou exis ftasi kai pinis to nero, min xenas oti to vouno pou mesa tou periexi tin vasiki pigi, ekvali kai se alles pleures tou vounou, iparxoun kai alles piges me to idio nero diladi :)

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από γιαννης » 31 Ιαν 2003 12:44

kirioi, ola afta pou lete einai sosta.

oi papades se koitane mono san portofoli kai kaneis den mporei na to amfisvitisi afto. ta eipate ola akriva, amaksia, amithita plouti, k.a.

to kserete oti tamata piston vgenoun se dimoprasies kai agorazontai apo sillektes tamaton?

ego eimai antithetos se ola afta. thelei kapoios na kanei ena tama? as pei panagia mou voithise me kai ego tha analavo na voithiso mia ftoxi oikogenoia, tha doso ena teneke ladi se afton pou den exei na faei. afto einai oti kalitero.

oso gia tin pisti den exei na kanei me tous papades. opote mporo pao ligo stin ekklisia, anavo to keraki mou kai proskinao.

an o papas einai amartolos den epireazei afto tin pisti mou, oyte to xrisimopoio omos san dikaiologia gia na apexo apo aftin.

vevaia ta xristougena den kseroume pote akrivos eginan, omos gnorizoume tin akrivi imerominia toy pasxa.

kserete giati to pasxa den to giortazoume otan prepei? giati sinithos simpepti me to pasxa ton evraion kai gia na min ginei kai kala sixisi, kapoia oikoumeniki sinodos apofasise mia vdomada meta ton evraion na to giortazoume emeis.

Afta einai simferonta kai paremvaseis anepitreptes. diladi theoroume megali paraskevi mia mera pou mas lene oi papades kai tin pragmatiki megali paraskevi vgazoume ta matia mas gia na min xalasoume kamia piatsa.

tha mporousa na grafo gia ores paradeigmata, alla afta einai xaraktiristika nomizo.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 31 Ιαν 2003 12:55

"Oson afora tin pigi pou exis ftasi kai pinis to nero, min xenas oti to vouno pou mesa tou periexi tin vasiki pigi, ekvali kai se alles pleures tou vounou, iparxoun kai alles piges me to idio nero diladi :)"

Δεν νομίζω γιατί κάλεστα ......... μέχρι να φτάσει η πηγή στο χωριό μας ( έστω ότι το χωριό είναι η ψυχή μας ) περνάει από διάφορα μέρη ........και πολλές φορές μολύνεται
Και ο Χριστιανισμός κάποτε ήταν ένας και τώρα έχει γεμίσει παρακλάδια όπως προτεστάντες παπικοί κτλπ , η ορθοδοξία είναι ο κορμός αυτής της πίστης από όπου σπάσαν τα υπόλοιπα κλαδιά και θέλησαν να ανθίσουν χωρίς το δέντρο
Θεωρώ πολύ τυχερό λοιπόν το ότι γεννήθηκα με αυτή την πίστη ( καλά έ ? έχουμε ξεφύγει από το θέμα αλλά τέλοςπάντων )
Υπάρχει μια μεγάλη πλάνη , η χειρότερη όλων ......... αυτή η ...αρχικά ακίνδυνη ιδέα του ότι το νερό φτάνει παντού και είναι παντού ίδιο .....κρύβει τον κίνδυνο της πανθρησκείας που πολλοί θα ήθελαν και θα τους βόλευε να υπήρχε , θα ήταν πανεύκολο για κάποιους μέσω του φανατισμού να ελέγχουν ολόκληρη τη γη
Αυτό το φαινόμενο της πανθρησκείας , και μάλιστα του συνοθηλεύματος θρησκειών και δογμάτων , όλος αυτός ο αχταρμάς ιδεών και δοξασιών , είναι μια κίνηση που σίγουρα την έχεις ακουστά
Εχει διασκεδαστεί αρκετά η φράση " Νέα εποχή "και αιτία είναι ο λανθασμένος τρόπος που ερμηνεύονται τα όσα συμβαίνουν
Είναι όμως πράγματι θλιβερό γιατί αυτός ο αχταρμάς δεν μπορεί να προσφέρει τίποτα παρά μόνο την ισοπέδωση και την ρομποτοποιήση ανθρώπων που έχουν χάσει την ψυχική τους ταυτότητα
Παίζει ρόλο κάτω από ποιά βάση μιλάμε
Αν δηλαδή εσύ υπερασπίζεσε πως και ινδουιστής να γίνεις πάλι σώζεσε και γαληνεύει η ψυχή σου και ότι μπορείς να αλλάζεις κάθε μήνα και δοξασία μέχρι να δεις τι σου ταιριάζει , διαφωνώ , διότι η πίστη δεν είναι παπούτσι να βρεις το νούμερό σου.
Εσύ πρέπει να ταιριάξεις στη θρησκεία και όχι η θρησκεία στις δικές σου αδυναμίες

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 31 Ιαν 2003 12:58

Na se rotiso kati?
Pisteuis se OLA osa lei i orthodoxi didaskalia?

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης