Πως κατάντησε η Ελλάδα μας

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 31 Ιαν 2003 13:09

telxinas έγραψε:Na se rotiso kati?
Pisteuis se OLA osa lei i orthodoxi didaskalia?
Ναι , με την λογική πάντα ότι ο Θεός μας έχει κάνει γνωστά πολλά περισσότερα από όσα χρειάζονται για να σωθούμε
Ναι , με την λογική ότι τα διαβάζεις με ανοιχτά τα μάτια της ψυχής και όχι του ορθολογισμού
Ναι έχεις να μου αντιπαραθέσεις κάτι που θα με κάνει να πιστεύω λιγότερο ότι η Καινή Διαθήκη ή τα όσα έχει γράψει ο Αγ.Ιωάννης Χρυσόστομος δεν είναι θεόπνευστα ? Αν διαβάσεις Αγ.Ιωάννη θα μείνεις εκστασιασμένος
Είναι πλούτος τα όσα υπάρχουν , είναι απίστευτος θησαυρός και νομίζουμε πως πίστη είναι κάτι γραπτά για τη γιαγιά που την περνάς απέναντι στο δρόμο πχ
Οχι. Είναι απίστευτο πως ανοίγουν τα μάτια της ψυχής σου με τα όσα υπάρχουν από ανθρώπους που αγίασαν αλλά ..........να κοίτα και μένα ........
νομίζεις πως ...... διαβάζω ? όχι ........ να δες το site μου .........
Για την Δέσποινα Βανδή έχω φτιάξει site
Είναι δύσκολο να ποθείς τόσο την πνευματική ζωή και να μην απλώνεις το χέρι να την γευτείς
Αλλά thats life
Βάρυνε λίγο το κλίμα και δεν νιώθω καλά που σε ένα τέτοιο forum ανοίξαμε τέτοια συζήτηση αλλά ελπίζω πως δεν ενοχλεί κάποιον η δημοκρατικότατη αυτή συζήτηση

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 31 Ιαν 2003 13:20

steki-man έγραψε:
telxinas έγραψε:Na se rotiso kati?
Pisteuis se OLA osa lei i orthodoxi didaskalia?
Ναι , με την λογική πάντα ότι ο Θεός μας έχει κάνει γνωστά πολλά περισσότερα από όσα χρειάζονται για να σωθούμε
Ναι , με την λογική ότι τα διαβάζεις με ανοιχτά τα μάτια της ψυχής και όχι του ορθολογισμού
Ναι έχεις να μου αντιπαραθέσεις κάτι που θα με κάνει να πιστεύω λιγότερο ότι η Καινή Διαθήκη ή τα όσα έχει γράψει ο Αγ.Ιωάννης Χρυσόστομος δεν είναι θεόπνευστα ? Αν διαβάσεις Αγ.Ιωάννη θα μείνεις εκστασιασμένος
Είναι πλούτος τα όσα υπάρχουν , είναι απίστευτος θησαυρός και νομίζουμε πως πίστη είναι κάτι γραπτά για τη γιαγιά που την περνάς απέναντι στο δρόμο πχ
Οχι. Είναι απίστευτο πως ανοίγουν τα μάτια της ψυχής σου με τα όσα υπάρχουν από ανθρώπους που αγίασαν αλλά ..........να κοίτα και μένα ........
νομίζεις πως ...... διαβάζω ? όχι ........ να δες το site μου .........
Για την Δέσποινα Βανδή έχω φτιάξει site
Είναι δύσκολο να ποθείς τόσο την πνευματική ζωή και να μην απλώνεις το χέρι να την γευτείς
Αλλά thats life
Βάρυνε λίγο το κλίμα και δεν νιώθω καλά που σε ένα τέτοιο forum ανοίξαμε τέτοια συζήτηση αλλά ελπίζω πως δεν ενοχλεί κάποιον η δημοκρατικότατη αυτή συζήτηση
Allo ithela na po gia auto the xekiniso allios.
Apo tin mera pou genithika, akouo auto sinexia peri tis sotirias tou anthropou. Kai fisika auto legete xiliades xronia tora apo tous Xristianous.
Den mporo na katalavo... o Theos eftiaxe auto to plasma pou legete anthropos gia na mpi se diadikasies sotirias? Gia pio logo?

Lipon, arxizo tora me auto pou ithela na po.
Thelo poli na do poso pista akolouthis ta grafomena apo mia pleyra mono.
Kapote enas arxaios filosofos eipe oti einai adinaton na spiris se ena xorafi kai ne fitrosi mono enas sporos. Auto erxete se antiparathesi me ton egoismo kapion anthropon pou kapote egrapsan oti to monadiko dimiourgima sto simpan olo einai o anthropos, diladi oti eipothike apo ton Theo. Einai dinaton? Diladi otan kapia stigmi sto mellon to radiosima apo enan exogiino politismo apo enan makrino galaxia ftasi se emas, tote ti tha gini??? Se rotao giati auto kapia stigmi adiamfisvitita tha simvi. Lipon, ti tha simvi me tin didaskalia tis Orthodoxias? Den tha katareusi? Den tha tin perilousi i kaxipopsia kai i amfisvitisi gia oti didaski? To kako einai oti tha tin plirosi i pisti mas kai oxi oi tsarlatanoi ton kairon.

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 31 Ιαν 2003 13:32

"Den mporo na katalavo... o Theos eftiaxe auto to plasma pou legete anthropos gia na mpi se diadikasies sotirias? Gia pio logo?"
Ποιός σου είπε ότι ο Θεός έφταξε τον άνθρωπο για να μπει σε διαδικασίες σωτηρίας ?
Διαδικασία θεωρείς το ότι θυσίασε το γιό του αν το πάμε έτσι για μας ?
Το θεωρείς παιχνίδι να μπει ένας θεός σε ανθρώπινο σώμα και να τρώει χαστούκια από τα δημιουργήματά του ?
Είναι να γεμίζει η ψυχή μας θλίψη αν αναλογισθούμε πως του φερθήκαμε
Δεν τον έφτιαξε για να μπει λοιπόν σε διαδικασίες απλά το μόνο "λάθος μεταφορικά "του Θεού είναι που έκανε τον άνθρωπο ελεύθερο να αποφασίζει
Και έτσι αποφάσισε και έχασε και ο Θεός δεν τον παράτησε αλλά προσπάθησε να τον ξαναφέρει κοντά του , όχι όμως αναγκάζοντας , αλλά προσπαθώντας να κάνει το πλάσμα του με τη δική του θέληση να επιστρέψει κοντά στα όσα του είχε χαρίσει
Δεν μπορούμε να μεταθέτουμε τις ευθύνες της ελευθερίας μας στον Θεό

"Auto erxete se antiparathesi me ton egoismo kapion anthropon pou kapote egrapsan oti to monadiko dimiourgima sto simpan olo einai o anthropos, diladi oti eipothike apo ton Theo. Einai dinaton? "
Που το άκουσες αυτό ? εγώ όταν είχα ρωτήσει τον πνευματικό μου ξέρεις τι μου είχε πει ? ότι δεν έχουμε πληροφορίες ούτε για το αν υπάρχει άλλη ζωη σε άλλο πλανήτη , ούτε αν δεν υπάρχει , οπότε δεν παίρνουμε θέση
και αυτό το έχω διαβάσει και αλλού.
Δεν μπορείς μια βλακεία που θα πει ο όποιοςδήποτε σε ένα τηλεοπτικό παράθυρο να την θεωρείς θέση της εκκλησίας
Αλλά υπάρχει δεν υπάρχει άλλη μορφή ζωής κάπου αλλού αυτό δεν μας κάνει εμάς λιγότερο ή περισσότερο υπεύθυνους για το πως θα ζήσουμε εδώ που βρεθήκαμε εμείς
Και μην ξεχνάς ότι λεέι μέσα στη Κ.Διαθήκη κάπου ότι τίποτα δεν μπορεί να μας χωρίσει από το θεό ,ούτε ορατά ούτε αόρατα
Είναι ένα πανέμορφο μυστήριο λοιπόν τα γραπτά που έχουμε και δεν μπορούν να τα εξηγεί ο καθένας όπως τον συμφέρει και μεμονομένα
( δεν έχω δουλέψει καθόλου ως τώρα εξαιτίας σου :lol: )

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 31 Ιαν 2003 13:41

Ego xero oti i thesi tis ekklisias, episima, einai oti o anthropos einai to monadiko dimiourgima tou Theou.

Xexasa na sxoliaso kai kati allo. To exis: "Ναι , με την λογική πάντα ότι ο Θεός μας έχει κάνει γνωστά πολλά περισσότερα από όσα χρειάζονται για να σωθούμε..."

O Theos profanos edose ta fota stous arxaious progonous mas na exelixoun kapious tomis, epistimonikous, iatrikous klp klp, opou xari telika se autous tora milame auti ti stigmi apo edo. Mexri edo eftase i exelixi. Omos otan o Xristianismos irthe stin Ellada, katestrepse kathe elliniko arxaio nao kai pano sta sintrimia extise mia ekklisia. Panta aporousa me auton to fanatismo kai ton diakritiko fovo ton anthropon tis ekklisias na min xasoun to endiaferon ton anthropon. Giati kathe allo pera apo autous, theorito kako, miasma, sataniko, vevilo, axio anathematos kai aforismou.

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 31 Ιαν 2003 14:15

γνώμη σου γνώμη σου που καποτε θα γινει η συγνωμμη σου που λεει και το ασμα :lol: με εχεις πετυχει με το σαντουιτς στο στομα και γραφω και με το 1 χερι :lol:
Εχεις διαβασει ποσοι ναοι εχουν λεηλατηθει ?ποσοι Χριστιανοί κατασφαγιάστηκαν ? αυτά συνέβαιναν και θα συμβαίνουν κάθε φορά που ο φανατισμός παίρνει τη σκυτάλη
Αλλά γιατί το αντίθετο του φανατισμού να είναι η αποχαύνωση ?
Οσο για το τι έκαναν κάποιοι ........... κάποτε .......κάπου ............ δεν θα επιρεάσει την πίστη μου φυσικά
Επίσης ................... κοίτα τα χάλια σήμερα που υπέγραψαν πρωθυπουργοί ευρωπαικών χωρών ερήμην του ευρωπαικού συμβουλίου να υποστηρίξουν τον M**** τον μπους ( τον γράφω με μικρό γιατί με μικρό του πρέπει του εγκληματία )

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 31 Ιαν 2003 14:20

Sfagiastikan apo Tourkous. Auto den exi kamia sxesi me ton dolo ton Xristianon enanti ton arxaion Ellinon kai tin !protofani! epithimia tous na "skotosoun" tous 12 theous...

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 31 Ιαν 2003 14:49

telxinas έγραψε:Sfagiastikan apo Tourkous. Auto den exi kamia sxesi me ton dolo ton Xristianon enanti ton arxaion Ellinon kai tin !protofani! epithimia tous na "skotosoun" tous 12 theous...
Μιλώντας για 12θεο περνάμε στη σφαίρα της μυθολογίας
Μην ξεχνάς ότι ο Σωκράτης ήταν ο πρώτος έλληνας που έλεγε πως ο Θεός είναι ένας
Εκτός κιαν αμφισβητήσεις και τον Σωκράτη
12θεο είναι ένα αστείο τραγικοκωμικό
Πάθη ανθρώπων και θεοί στα μέτρα των ανθρώπων
Από έτσι να τα βάλεις και με τους ξυλοκόπους που κόβουν κορμούς από δέντρα που κάποιοι τα κάνουν τοτεμ , επίσης με τους κτηνοτρόφους που
σκοτώνουν το ιερό ζώο των Ινδών κτλπ
Και για να πω με μια πρόταση όλα όσα λέω με πολλά λόγια ........
Αλλο δοξασία άλλο δόγμα και άλλο Θρησκεία

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 31 Ιαν 2003 14:57

Nomizo o Omiros itan apolita safis milontas gia to arma tou Dia pou petouse pano apo tin Troia, arma pou evgaze kanous apo piso, enan Dia me tous "keraunous" sta xeria tou, gia mia Athina pou ekapse tin Tria xrisimopiontas kati terastia antikimena pou ekmetaleuontousan ton ilio, vlepe antanaklasi. Xmmm ta sxedia ton amerikanon gia ton Ari einai na xrisimopiisoun terastious katheftes me stoxo stous polous opou iparxi pagos me skopo na ton liosoun kai na dimiourgithi atmosfera.
Akoma pisteuis oti to dodekatheo afora mia mithologia???

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 31 Ιαν 2003 15:18

telxinas έγραψε:Nomizo o Omiros itan apolita safis milontas gia to arma tou Dia pou petouse pano apo tin Troia, arma pou evgaze kanous apo piso, enan Dia me tous "keraunous" sta xeria tou, gia mia Athina pou ekapse tin Tria xrisimopiontas kati terastia antikimena pou ekmetaleuontousan ton ilio, vlepe antanaklasi. Xmmm ta sxedia ton amerikanon gia ton Ari einai na xrisimopiisoun terastious katheftes me stoxo stous polous opou iparxi pagos me skopo na ton liosoun kai na dimiourgithi atmosfera.
Ενοείται !!!! Μα είναι δυνατόν να δεχτώ την μυθολογία και το δωδεκάθεο επειδή ήταν έξυπνοι τότε οι αρχαίοι έλληνες και σκεφτόντουσαν ανακαλύψεις ? και εμείς αν δεν είχαμε την τηλεόραση και το ρεύμα και ότι άλλο να μας παίρνει το μυαλό και να μας αποκοιμίζει θα είμασταν πιο ξύπνιοι
Δεν μπορώ να ακούω ανέκδοτα τέτοια μεσημεριάτικα .......
Το δωδεκάθεο είναι ότι πιο παραμυθένιο
Σιγά μην δεχτώ μια ντουζίνα Θεούς
Βαρετά παραμυθάκια είναι που τα κάναμε στο δημοτικό και ως εκεί καλά ήταν

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 31 Ιαν 2003 15:22

steki-man έγραψε:
telxinas έγραψε:Nomizo o Omiros itan apolita safis milontas gia to arma tou Dia pou petouse pano apo tin Troia, arma pou evgaze kanous apo piso, enan Dia me tous "keraunous" sta xeria tou, gia mia Athina pou ekapse tin Tria xrisimopiontas kati terastia antikimena pou ekmetaleuontousan ton ilio, vlepe antanaklasi. Xmmm ta sxedia ton amerikanon gia ton Ari einai na xrisimopiisoun terastious katheftes me stoxo stous polous opou iparxi pagos me skopo na ton liosoun kai na dimiourgithi atmosfera.
Ενοείται !!!! Μα είναι δυνατόν να δεχτώ την μυθολογία και το δωδεκάθεο επειδή ήταν έξυπνοι τότε οι αρχαίοι έλληνες και σκεφτόντουσαν ανακαλύψεις ? και εμείς αν δεν είχαμε την τηλεόραση και το ρεύμα και ότι άλλο να μας παίρνει το μυαλό και να μας αποκοιμίζει θα είμασταν πιο ξύπνιοι
Δεν μπορώ να ακούω ανέκδοτα τέτοια μεσημεριάτικα .......
Το δωδεκάθεο είναι ότι πιο παραμυθένιο
Σιγά μην δεχτώ μια ντουζίνα Θεούς
Βαρετά παραμυθάκια είναι που τα κάναμε στο δημοτικό και ως εκεί καλά ήταν
An auto to theoris apantisi epixirimatiki, tote... stop here!
Ego theoro farsokomodies to oti o Theos tsantizotan me diaforous gamous pou ginontousan tin epoxi tote, farsokomodies pou didaskonte sto dimotiko.

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 31 Ιαν 2003 15:25

Kai fisika na simpliroso... den itan theoi, alla kati pou gia na to katalavis, tha prepi na skeftis pragmata pera apo ta vivlia pou diavazis.

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 31 Ιαν 2003 15:54

telxinas έγραψε:Kai fisika na simpliroso... den itan theoi, alla kati pou gia na to katalavis, tha prepi na skeftis pragmata pera apo ta vivlia pou diavazis.
Εγώ σου μίλησα χωρίς να προσπαθήσω να σε προσβάλω , το τι βιβλία διαβάζει ο καθένας είναι δικό του θέμα
Και κάνεις λάθος διότι η πίστη είναι τόσο εσωτερική κατάσταση που μπορεί κάποιος που δεν ξέρει ούτε την αλφάβητο να σωθεί και να είναι χίλιες φορές καλύτερος άνθρωπος από σένα και μένα που υποτίθετε λέμε για βιβλία
Επίσης δεν δέχομαι να συγκαταλέγω την Καινή Διαθήκη σε απλό βιβλίο και τίποτα παραπέρα , ούτε να εξετάζω ορθολογιστικά το κάθε τι
Ούτε καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να πείσει ο ένας τον άλλον για τα βιβλία που διαβάζει ο καθένας
Είναι δικαίωμά μου να θεωρώ γελείο να είναι κάποιος σήμερα λάτρης του δωδεκαθέου , εγώ το μόνο 12 που παραδέχομαι είναι το ΟΥΖΟ 12
Εκεί να δεις οράματα ................ :lol:

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 31 Ιαν 2003 16:04

Ola auta kale mou file lexthikan mono kai mono gia na sou apodixo oti den diaferis apo tin Iera Exetasi. Exis mia dosi mesa sou apo auto se mia pio poli ipia morfi. Katargis kai amfisvitis kathe ti pou katargoun kai amfisvitoun ta Orthodoxa vivlia. Distixos, vlepis iperoptika oti den exi sxesi me tin Orthodoxia, to theoris ellatomatiko. To mono pou dexese, einai auto pou sou ipan na pisteuis... "Εσύ πρέπει να ταιριάξεις στη θρησκεία και όχι η θρησκεία στις δικές σου αδυναμίες" to thimase? Mia ipoxreosi...

xvs

Δημοσίευση από xvs » 31 Ιαν 2003 17:04

Πως καθεσαι και συζητας ρε telxina με ατομο που σου λέει οτι το μονο 12 που ξέρει ειναι το ουζο? :lol: Ρε φιλε stekiman εχεις φάει γερό κόλλημα. Αλήθεια ποσο χρονών είσαι?

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 31 Ιαν 2003 17:08

telxinas έγραψε:Ola auta kale mou file lexthikan mono kai mono gia na sou apodixo oti den diaferis apo tin Iera Exetasi. Exis mia dosi mesa sou apo auto se mia pio poli ipia morfi. Katargis kai amfisvitis kathe ti pou katargoun kai amfisvitoun ta Orthodoxa vivlia. Distixos, vlepis iperoptika oti den exi sxesi me tin Orthodoxia, to theoris ellatomatiko. To mono pou dexese, einai auto pou sou ipan na pisteuis... "Εσύ πρέπει να ταιριάξεις στη θρησκεία και όχι η θρησκεία στις δικές σου αδυναμίες" to thimase? Mia ipoxreosi...
Ακου κάτι ...........το παρατράβηξες , σου απαγορεύω να μιλάς για μένα με δεδομένες ιδέες .Εγώ ούτε μυρμήγκι δεν θα μπορούσα να πατήσω , προτιμώ να πάω εγώ πιο πέρα για να περάσει .οκ ? μη μου το παίζεις λοιπόν εσύ δημοκρατικός , αν το πάμε έτσι η δημοκρατία χωρίς αγάπη είναι φούσκα με αέρα κοπανιστό
Ναι είμαι ορθόδοξος και δεν έχω καμμία διάθεση να σε πείσω ότι ο Θεός δεν έχει καμμία σχέση με το 12Θεο
Δεν θεωρώ ελλατωματικό ότι δεν έχει σχέση με τον Χριστιανισμό γιατί πολύ απλά ΔΕΝ με απασχολεί ότι δεν έχει σχέση με τον Χριστιανισμό
Αν εσύ θες να πιστεύεις στο 12θεο πρόβλημά σου αλλά δε μπορείς να λες ότι είμαι για την ιερά εξέταση επειδή δεν δέχομαι το 12θεό σου
ε οχι ρε φίλε
είναι για γέλεια να μιλάς για 12θεο το 2003
Και εμένα μου αρέσει να πίνω πολύ βότκα το σαβατόβραδο αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να κατασκευάσω ένα Θεό μέθυσο για να ηρεμώ στη σκέψη ότι έχει και αυτός πάθη
Αν ο Θεός είχε πάθη και λάθη δεν θα ήταν Θεός
Σχολάω τώρα από τη δουλειά οπότε αν δεν δεις απάντηση μην το θεωρήσεις αδυναμία να απαντήσω στην καινούργια "εξυπνάδα" που θα πετάξεις
Ευχαριστώ για την κουβέντα αλλά είσαι δεικτικός και αυτό που κάνεις εσύ ( εσύ με ρίχνεις στην πυρά ) το μεταφέρεις στους άλλους
Αλλο ήταν το θέμα και εσύ το πήγες εκεί που σε βόλευε δηλαδή στο 12θεο
Καλό ΣαββατοΚύριακο

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες