Πως κατάντησε η Ελλάδα μας

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 01 Φεβ 2003 20:48

A kai kati teleuteo akoma mia fora. Epitelous XONEPSE to oti oi 12 theoi den itan theoi.

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 01 Φεβ 2003 20:50

[/quote]

Gia na stamatiso na se kano na niothis avola, tha sinexizo na grafo edo xoris na apeuthinome se sena. :wink:[/quote]

Παράκληση προς τον J.SKLAVO
Γιάννη σε παρακαλώ αν μπορείς κλείδωσε το θέμα αυτό γιατί δεν έχει καμμία σχέση με το αρχικό θέμα και επειδή έχει ξεφύγει εντελώς
Αν έχω κάποιο δικαίωμα πάνω σε θέμα που εγώ έθεσα θα ήταν πολυ ευγενικό εκ μέρους σου να το κάνεις
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 01 Φεβ 2003 20:51

steki-man έγραψε: αυτές τις βλακείες με τις αστρικές προβολές τις ξέρω εδώ και χρόνια , όσο για τις φωτογραφίες με τα Ufo ............
Krima. Oi skepsis mas eixan kati koino, oson afora tin aili iparxi ektos apo tis ilikis.

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 01 Φεβ 2003 20:56

steki-man έγραψε:
Gia na stamatiso na se kano na niothis avola, tha sinexizo na grafo edo xoris na apeuthinome se sena. :wink:[/quote]

Γιάννη σε παρακαλώ αν μπορείς κλείδωσε το θέμα αυτό γιατί δεν έχει καμμία σχέση με το αρχικό θέμα και επειδή έχει ξεφύγει εντελώς
Αν έχω κάποιο δικαίωμα πάνω σε θέμα που εγώ έθεσα θα ήταν πολυ ευγενικό εκ μέρους σου να το κάνεις
Ευχαριστώ
[/quote]

Exi kai malista para poli. Den anexome anthropous pou theroun gelio kathe ti pou den exi sxesi me ta pisteuo tous. Anthropoi san kai esena axizoun logokrisia. Alloste den mporo na katalavo, otan o "xristianos" fovate tin epithesi eis varos tou, stamatai to thema eki pou einai? Rixni sto anathema kathe ti pou den mpori na apantisi kai antapexelthi? Afou sou leo, oloi idioi eiste, kai tora tora kai sto rou tis istorias. Idia antidrasi!

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 01 Φεβ 2003 21:01

steki-man έγραψε:
diaplous έγραψε:Ομολογώ ότι δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω τα γέλια η τα κλάματα με αυτά που διαβάζω. Εξαιρούνται τα σχόλια του eneme που εκδηλώνει μια ψύχραιμη στάση. Πριν όμως πω τη γνώμη μου θάθελα 2 διευκρινίσεις:

Steki-man μου εξηγείς σε παρακαλώ τι εννοείς με το "εμείς"; ποιούς συμπεριλαμβάνεις;

Εlli λες ότι το "...δεν θα μαζεύεται το πράγμα από πουθενά μετά." Γιατί θα πρέπει να μαζευτεί, δεν το κατάλαβα.

ΜΦΧ
Τι έγινε ? είσαι fan του σκηνοθέτη που θέλει να κάνει εκκλησία ?"
Rposexe ta logia sou! Sto ipa ena ekatomirio fores. Katheti pou pai kontra sta dika sou pisteuo, den kani ton allon ligotero Xristiano.

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 01 Φεβ 2003 21:05

telxinas έγραψε:
steki-man έγραψε:
Gia na stamatiso na se kano na niothis avola, tha sinexizo na grafo edo xoris na apeuthinome se sena. :wink:
Ευχαριστώ
[/quote]

Exi kai malista para poli. Den anexome anthropous pou theroun gelio kathe ti pou den exi sxesi me ta pisteuo tous. Anthropoi san kai esena axizoun logokrisia. Alloste den mporo na katalavo, otan o "xristianos" fovate tin epithesi eis varos tou, stamatai to thema eki pou einai? Rixni sto anathema kathe ti pou den mpori na apantisi kai antapexelthi? Afou sou leo, oloi idioi eiste, kai tora tora kai sto rou tis istorias. Idia antidrasi![/quote]

RE einai OLOFANERO to misos sou gia tous Xristianous ! ti m***kies mou les tora ? sovarologeis ? afou einai O L O F A N E R O !!!
Esu eisai VAREMENOS me ta ufo kai tis aerologies
Den fovamai kammia epithesi kai kurios apo anthropous asteious
Oso gia ta UFO pou exeis stis fotografies nai to theoro GELEIO !!!!! kai xristianos na min imoun pali geleio tha to elega
Den to theoro geleio epeidi den exei sxesi me ta pisteuo mou to theoro geleio giati EINAI GELEIO na theoreis oti kapoies fotografies me kapoia pseutodiastimoploiakia einai iptamenoi diskoi
To OLOI IDIOI EISTE deixnei to misos pou exeis kai tin kakia kai tin apexteia apenanti stous isoropimenous kai se autous pou kseroun ti theloun kai pou prepei na to psaksoun
Sunexise esu tis astrikes sou provoles , diavaze ta periodika tupou aneksigito kai trito mati averta kouverta kai mi mou to paizeis kai eidimon kai dimokratikos
Oso theoro geleio tis fotografies me ta ufo allo toso theoreis esu geleio to na sou po oti to agiasma den vromizei pote
Eisai allou kai eimai allou , giati tha prepei na theoroumai VLAKAS pou den aspazomai tis UFOLOGIES ? loipon kofto eipame , me exeis kourasei kai den einai provlima na antimetopiso mia suzitisi mazi sou alla einai apisteuta anousio na milao me enan anthropo pou auto pou kanei autos katakrinei oti to kanei o allos
Me miseis filarako kai to ksereis
me miseis epeidi sou ti spao pou o Theos itan einai kai tha einai gia panta h monh alhtheia pou fanerothike stous anthropous mesa apo to prosopo tou Xristou
katse esu paikse me tous eksoghinous filous sou , trava kai se kammia ekpompi tis Anitas Pania kai terma to thema
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος steki-man την 01 Φεβ 2003 21:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
telxina
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxina » 01 Φεβ 2003 21:11

steki-man έγραψε:
Ευχαριστώ
[/quote]

Eilikrina to na klisei to thema ine antidimokratiko gia na min po fasistiko. Otan thetoume ena zitima eimaste etimoi na dextoume ke aftous pou diafonoun mazi mas. An den theloume na to sizitisoume poli apla den to vazoume sto forum!

Steki-man sevome tis apopseis sou, omos den tis apodexome. An exeis paropides, eilikrina ego den tha prospathiso na stis vgalo ego. Aftos eisai, afto pisteveis. Stamata omos se parakalo na vrizeis olous aftous pou diafonoun mazi sou. Den se xero kan, ke omos apo afta pou grafeis, opos ta grafeis, arxizo na pistevo pos to rito "Patris Thriskia Oikogenia" den sou ine agnosto...

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 01 Φεβ 2003 21:12

Afou akoma milas gia diko sou Theo, eisai axiolipitos!
Kai an eimai M*****S, exe sto nou sou to exis kai apantise mou:
Pios einai pio M*****S? O M*****S i autos pou asxolite me auton ton M*****A?

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 01 Φεβ 2003 21:20

telxinas έγραψε:Afou akoma milas gia diko sou Theo, eisai axiolipitos!
Kai an eimai M*****S, exe sto nou sou to exis kai apantise mou:
Pios einai pio M*****S? O M*****S i autos pou asxolite me auton ton M*****A?
To PATRIS THRISKEIA OIKOGENEIA mou einai agnosto ektos apo to mesaio stoixeio
Agapao tin patrida mou alla den tin agapane autoi pou tin kuvernoun
oso gia tin oikogeneia .......den katafera na gnoriso
opote mi mou les emena gia rita
oso gia to vrisimo .......... esu eisai autos pou me apokaleses ONO diladi gaidaro kai Vlaks epeidi den dexomai tis dikes sou pepithoiseis gia eksogihnous kai ufo kai astrikes provoles kai ola ta sxetika pou einai tis modos.
oso gia to kleisimo tou thematos den katalaves kati
oti den einai to thema auto pou katelikse na leme alla entelos diaforetiko
Mila monos sou , pao ti voltitsa mou ( ama do kana ufo tha to travikso fotografia na sto steilo )
aaaaaaa kai kati allo ................. gia koita parapano sto minima ....vlepeis kana m***** ? ego den vlepo ............ to evgala amesos giati ithela na apofugo entaseis
Ante geia sou 8) ta gialakia mou to kapelaki mou kai feugo

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 01 Φεβ 2003 21:25

telxinas έγραψε:
steki-man έγραψε:Τι έγινε ? είσαι fan του σκηνοθέτη που θέλει να κάνει εκκλησία ?"
Rposexe ta logia sou! Sto ipa ena ekatomirio fores. Katheti pou pai kontra sta dika sou pisteuo, den kani ton allon ligotero Xristiano.
Sto xanadixno mpas kai katalavis gia pio logo ginete auti i epithesi eis varos sou. Den sto analio xana giati den iparxi periptosi na katalavis.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 01 Φεβ 2003 22:52

Όντως έχει ξεφύγει το θέμα...
Χώρις να έχω κάτι εναντίον σου φίλτατε steki-man, έσυ ο ίδιος μίλησες για ημιμάθεια και αμάθεια, και τώρα προσβάλεις τον χώρο της παραφύσικης και το κάνεις χυδαία...
Έχεις διαβάσει σχετικά κείμενα?Γιατί εγώ έχω αφιερώσει αρκετό από τον ελεύθερο χρόνο μου σε αυτά.

Υπενθυμίζω:

1. Για τέτοιες συζητήσεις χρειάζεται να σκεφτόμαστε απλά ως άνθρωποι και όχι να να κρυβόμαστε πίσω από Θρησκευτικές πεποιθήσεις.

2. Ασχολίσου λίγο με κάτι πριν το κρίνεις...

mitsubishi

Δημοσίευση από mitsubishi » 01 Φεβ 2003 22:59

Βρε παιδιά, ειρήνη υμίν!

Δεν είναι κακό να έχεις διαφορετικές απόψεις με τον άλλο (είναι αλήθεια ότι μου άρεσε η ανταλλαγή απόψεων μεταξύ σας στην αρχή του thread). Οι χαρακτηρισμοί όμως και οι ύβρεις νομίζω ότι δε βοηθούν απολύτως σε τίποτα.

Γι' αυτό σας λέω... ήρεμα 8)

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 02 Φεβ 2003 03:35

Ρε παιδιά, 2-3 μέρες σας άφησα και το ξεφτιλήσατε!!!

Κατ'αρχήν...

Υπάρχει Θεός! Και αυτός ο θεός δεν είναι κάποιος κύριος που πήρε μυστρί κι έφτιαξε τον κόσμο...

Στο Γυμνάσιο μάθαμε πως το αρνητικό έλκεται από το θετικό!
Γιατί; Γιατί έτσι είναι! Έτσι το αποφάσισε αυτή η ανώτατη οντότητα!

Εν αρχή ην το φώς!
Δηλαδή έγινε η αρχή του σύμπαντος! Το BigBang που λέμε!
Τί λέει αυτή η θεωρία; Οτι κάποια στιγμή, για κάποιο λόγο έγινε η μεγάλη έκρηξη! Αυτός ο λόγος όμως ποιός είναι; Ο Θεός ξέρει!

Κάθε σημείο της Γέννεσης μπορεί να παραλληλιστεί με επιστημονικέ γνώσεις... Όμως αυτό το αρχικό "Έγινε έτσι για κάποιο λόγο" το δικαιολογεί μόνο η ύπαρξη του Θεού.

Χωρίστηκε η ξηρά από την θάλασσα...
Δηλαδή έγινε η συνένωση σωματιδίων με αποτέλεσμα την δημιουργία πλανητών, συστημάτων, γαλαξιων... Γιατί; Για κάποιο λόγο...

Δημιουργήθηκαν τα φυτά...
Μόρια στοιχείων ενώθηκαν και δημιούργησαν ομάδες με την τάση πολλαπλασιασμού και αυτοδιατήρησής τους... Γιατί; Για κάποιον λόγο...

Δημιουργήθηκαν τα ζώα...
Οι αρχικοί οργανισμοί αρχίζουν να γίνονται ενεργητικοί!
Γιατί; Για κάποιον λόγο...

Δημιουργήθηκε ο άνθρωπος...
Κάποιος οργανισμός αποκτά σκέψη και συναισθήματα, πράγματα πάνω από τα απλάένστικτα των ζώων.
Γιατί; Για κάποιον λόγο...

Μήπως νομίζεται ότι ο Θεός δούλεψε μια εβδομάδα, μας έφτιαξε και μετά απλά είπε: That's it! ;;;

Έχετε σκεφτεί την περίπτωση ότι ο Θεός έφτιαξε τον κόσμο, φυτά ζώα και νοήμοντα όντα;
Όχι μόνο εμάς... Κι άλλα όντα!

Σε εμάς έστειλε τον Χριστό! Και στα άλλα όντα όμως έστειλε έναν άλλο Χριστό! Και στους άλλους γαλαξίες... Δεν μιλάω για "στρατιά" Χριστών.... Έτσι κι αλλιώς ο Θεός ήταν! Ένας Θεός, πανταχού παρών! Εκτός από εμάς, τους κατοίκους της "Γης", ενδιαφέρεται και για τους κατοίκους άλλων πλανητών... Είμαστε όλοι παιδιά του!

Την παραπάνω άποψη την έχω διαβάσει σε χριστιανικό έντυπο, σε μια προσπάθεια προσέγγισης του "φαινομένου" των UFO. Δεν έχει κάποια λογική;

diaplous

Δημοσίευση από diaplous » 02 Φεβ 2003 04:43

EneMe έγραψε:...
Την παραπάνω άποψη την έχω διαβάσει σε χριστιανικό έντυπο, σε μια προσπάθεια προσέγγισης του "φαινομένου" των UFO. Δεν έχει κάποια λογική;
Φίλε eneme ΟΧΙ δεν έχει καμία λογική. Καμία θρησκεία δεν έχει λογική με τη στενή έννοια του όρου. Η λογική έχει κάποιους κανόνες που πρέπει να ακολουθήσουμε πιστά για να φτάσουμε σε αληθή συμπεράσματα.

Οι θρησκείες είναι δόγματα, ιδεολογικά συστήματα που βασίζονται σε αξιωματικές θέσεις με στόχο να ανακουφίσουν τα επώδυνα αναπάντητα ερωτήματα της ύπαρξης και να στοιχειοθετήσουν κάποιους κανόνες κοινωνικής συμπεριφοράς.

Τα ΟΥΦΟ και όλα τα φαινόμενα paranormal επίσης δεν έχουν αποδειχτεί με επιστημονική μέθοδο (βλ. λογική) και σαν αποτέλεσμα αποτελούν ενδιαφέρουσες η όχι θέσεις χωρίς καμία ΛΟΓΙΚΗ βάση, τουλ'αχιστον προς το παρόν.

ΜΦΧ

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 02 Φεβ 2003 11:10

Τελικά τα θέματα που καταλήγουν σε καυγά είναι αυτά που έχουν να κάνουν με τα προσωπικά πιστεύω του καθενός
Είναι ανώφελο και αισχρό να προσπαθεί ο ένας να πείσει τον άλλον για τα δικά του πιστεύω
Θέλει παιδική ψυχή για να γνωρίσει κανείς τον Θεό
Οταν ο Χριστός ήταν ενσαρκωμένος και μιλούσε τον θεωρούσαν δαιμονισμένο και τρελλό
"Οπως λεέι και ο Ελύτης ....... το αλλιώτικο και το από αλλού φερμένο δεν το αντέχουν οι άνθρωποι"
Τι νόημα έχει να προσπαθεί να πείσει ο diaplous τον eneme για την δική του απιστία και καχυποψία ?
Γιατί θα πρέπει να πείσω εγώ κάποιον από εδώ ότι ο Χριστιανισμός δεν είναι μια ακόμα δοξασία μια απλή θρησκεία αλλά ο ίδιος ο Χριστός μέσα στον κόσμο ?
Είναι μάταιο .......( Ασε που δεν είναι και σωστό να γίνει το forum σαν τόπος προσυλητισμού στα πιστεύω του καθενός )
Αν ο diaplous πχ δεν πείθεται για την ύπαρξη και την αλήθεια του Θεού βλέποντας αυτό το θαύμα που λέγεται "φύση"
Αν o κάθε diaplous ή όπως αλλιώς λέγεται , δεν πείθεται για την ύπαρξη και την Αλήθεια του Χριστιανισμού βλέποντας το θαύμα του Αγίου Φωτός κάθε Ανάσταση
Ας δει τον Αγιο Σπυρίδωνα πχ στην Κέρκυρα , ας δει και ας ακούσει τα θαύματα , ας πει " Δεν πιστεύω " και ας τολμήσει μετά έχοντας στα χείλη του αυτή τη λέξη να προσκυνήσει το άγιο του Σώμα στη λάρνακα
Αλλά έτσι είναι η μόδα , το περίεργο και το άγνωστο τραβάει
Εχει το χαβαλέ του ............. νιώθεις δυνατός να αραδιάζεις μια δική σου φιλοσοφία
Οταν Σταυρώθηκε ο Χριστός mister diaplous την στιγμή εκείνη που είπε "τετέλεστε" πάνω στο σταυρό ,τότε που έγινε σεισμός και κρύφτηκε ο ήλιος ( και δεν κρύφτηκε πίσω από κάνα συννεφάκι ) αλλά έγινε νύχτα , άλλαξαν θέση η πλανήτες αν δεν το ξέρεις ........ έγινε και στην Ελλάδα μας ορατό αυτό και μάλιστα υπάρχει και γραπτό κείμενο από έναν αρχαίο ( δεν θυμάμαι τώρα το ονομά του αλλά μπορώ να το βρω ) που έγραψε για αυτό το συμβάν και είπε " Θεός πάσχειν "
ΔΙάβασα το εξής συνταρακτικό κάπου
"ΑΝ ο ΧΡιστός δεν ήταν όντως ο Υιός του ΘΕού που ήρθε τότε πρόκειται για την απαισιοτέρα μορφή στον πλανήτη ,πρόκειται για τον πιο ψεύτη και τον πιο απατεώνα που πέρασε ποτέ από τη γή και γιατί ? γιατί σκεφτείτε πόσοι άνθρωποι σφαγιάστηκαν για ένα ψέμα , πόσοι σταυρώθηκαν ,κρεμάστηκαν ,βασανίστηκαν για μια υπόσχεση ανύπαρκτη , και πόσοι συνεχίζουν να σφαγιάζονται και να μαρτυρούν για αυτή την υπόσχεση , αν ο Χριστός δεν ήταν ο Υιος Του Θεού τότε τρισεκάτομμύρια ψυχές χάθηκαν εξαιτίας του ...................."
Οπότε ............ μη γελιόμαστε , δεν θα μπορούσε να μην ήταν και να μην είναι Ολοζώντανος ο Χριστός Υιός του Θεού και η Χριστιανική πίστη σωτήρια
Ποιός ψεύτης έμεινε για πάντα χωρίς να αποκαλυφτεί το ψέμα του ?
Γιαυτό το λόγο και για άλλους αμέτρητους λόγους diaplous ......... δεν έχει νόημα να προσπαθείς εσύ , το δημιούργημα , η σκόνη , το χώμα , εσύ που δεν μπορείς να υψώσεις ένα πύχη το ανάστημά σου ,να λες ότι δεν υπάρχει αυτός που σε έφτιαξε
Υπάρχει και ότι και να κάνεις είναι σαν το σφυρί και το καρφί ,όσο πιο πολύ το χτυπάς τόσο πιο πολύ αυτό μπαίνει βαθειά

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης