Πως κατάντησε η Ελλάδα μας

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
NikosTsap
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NikosTsap » 02 Φεβ 2003 19:47

koita steki-man kai oi alloi... h nhsteia, oi proseyxes, to diabasma bibliwn, oi metanoies poy kanoyn oi kalogeroi einai pragmata poy boithoyn ena xristaino na kanei tn agwna toy. Dhl na ypotaksei ta pathi, ton kako eayto toy kai na dynamwsei :pint: ton kalo. Me apotelesma na efarmozei tis antoles toy eyaggelioy kai na mporei na metexei sthn theia koinwnia. Edw stamatw. O skopos einai h theia koinwnia tote geyetai ton theo, tote mporei na milaei gia empeiria kaneis ...

Ta thaymata den peithoyn kai toso, na skeyteite mono
oti oii farisaioi stayrwsan ton Xristo afoy anesthse ton lazaro. epeidh o lazaros htan gnwstos tous htan poly ploysios kai o giayto o Xristos ton afhse tesseris meres na brwmisei. Par ola ayta h kakia kai to pathos toys den toys afhsan na skeytoyn alhthina. Kai malista lene oti kai ton lazaro hthelan na skotvsoyn mazi me ton Xristo
kai
oti o Thomas( o mathitis Toy) zhthse na balei to xeri toy sth plhgh toy Xristoy gia na peistei.

Den einai toso apla ta pragmata ... O Xrstos ma zhtaei thn kardia mas.. an ton agaphsoyme , tote mporoyme na ton katanohsoyme an oxi perimenei sthn gwnia san to agori poy perimenei thn agaphmenh toy ... mia agaphmenh poy trexei apo agkalia se agkalia...
Nikos

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 02 Φεβ 2003 20:46

steki-man έγραψε:"αλλά επειδή κάποιες κουβέντες απαιτούν και κάποιο επίπεδο προσωπικότητας από τον άλλον που κάτι τέτοιο σε σένα δεν είδα
Αντε γειά μωρό μου άντε γειά και για το καλό μου φεύγω μακριά
Oreo to epipedo.
As sinexisoume. Merika posts pio pano les oti den se endiaferi ti pisteui o kathenas kai tin idia stigmi milas kai apeuthinese se kapios allous apokalontas tous apistous kai mesa stin kaxipopsia voutigmenous. Gia ekatomiriasti deuteri fora, esena prosopika tipota den se kani perisotero Xristianous apo emas.
Allo... otan oi gnosis sou periorizonte mono se grafes apo tin Orthodoxi ekklisia, den mporis kai den exis dikeoma na milas kai na krinis kai gia tis alles alithies oi opies anaferonte apo emas tous "allous". Den exis to dikeoma na apofasizis kai na diatazis oti autes einai paramithakia kai vlakies.
Allo... se prokalo na sou kano mprosta sou ki ego ena "thauma" (oxi den eimai o Xristos), auto to opio diavases sto site mou, dixnontas sou epitelous oti kathe ti to opio den mpori na kani o "sinithismenos" anthropos, den simeni oti einai thauma. Kai se rotao epipleon: Legontas gia nekranastasis, pios sou milise gia autes? Tha pis, ta vivlia tis ekklisias. Dose mou se parakalo enan logo gia ton opio auta ta vivlia kathistante axiopista. Dioti tha exo gia para poli kairo amfivolies an graftikan apo anthropous dixos dolo kai simferon. Min apantisis legontas apla oti den se endiaferi an tha exo ego amfivolies i oxi. Gia mia fora esto apantise sigekrimena kai praktika kai fisika oxi piitika.
Allo... akoma, istera apo dekades posts, den mou apantises ti simvolizi i xironiomia pou apikonizete stis eikones apo to xeri tou Xristou. I mallon tha sinexizis na min apantas?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 02 Φεβ 2003 20:56

Εάν το πάρουμε εσχατολογικά το θέμα και για το ποιοι θα σωθούν... για μένα θα σωθούν όσοι ζουν μια εν Χριστό ζωή.
Μια εν Χριστό ζωή μπορεί να ζει και κάποιος που όχι απλά δεν είναι Χριστιανός στο θρήσκευμα, αλλά και δεν έχει ιδέα για την ύπαρξή του. Μπορεί να ζει σε μια φυλή στα βάθη του Αμαζονίου...

Το "μια εν Χριστό ζωή" το χρησιμοποίησα για να μιλήσω σε μια "διάλεκτο" που όλοι λίγο πολύ γνωρίζουμε, εάν ήμασταν στην Ινδία θα χρησιμοποιούσα κάτι άλλο.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 02 Φεβ 2003 21:10

John Sclavos έγραψε:Εάν το πάρουμε εσχατολογικά το θέμα και για το ποιοι θα σωθούν... για μένα θα σωθούν όσοι ζουν μια εν Χριστό ζωή.
Μια εν Χριστό ζωή μπορεί να ζει και κάποιος που όχι απλά δεν είναι Χριστιανός στο θρήσκευμα, αλλά και δεν έχει ιδέα για την ύπαρξή του. Μπορεί να ζει σε μια φυλή στα βάθη του Αμαζονίου...

Το "μια εν Χριστό ζωή" το χρησιμοποίησα για να μιλήσω σε μια "διάλεκτο" που όλοι λίγο πολύ γνωρίζουμε, εάν ήμασταν στην Ινδία θα χρησιμοποιούσα κάτι άλλο.
You are damn right!

Άβαταρ μέλους
NikosTsap
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NikosTsap » 02 Φεβ 2003 21:20

Η αληθεια του ευαγγελίου ?
Πολύ σωστη ερώτηση. Του telxinas
Την αληθεια του ευαγγελίου και του Χριστού την αποδεικνύουν οι άγιοι άνθρωποι με την ζωη τους με την θυσία τους και την μεγαλη αγαπη τους για όλο τον κόσμο ακόμη κι για αυτούς που τους σταυρώνανε.
Νικος.

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 02 Φεβ 2003 21:45

John Sclavos έγραψε:Εάν το πάρουμε εσχατολογικά το θέμα και για το ποιοι θα σωθούν... για μένα θα σωθούν όσοι ζουν μια εν Χριστό ζωή.

ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΓΙΑΝΝΗ :D ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ( εφόσον το κατάλαβα σωστά γιατί μπορεί να ενόησα κάτι λάθος )
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ

Δεν θέλω όμως να συνεχίσω άλλο γιατί δέχομαι σε προσωπικό επίπεδο αντιπαράθεση από κάποιους που το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να νευριάζουν πρώτα τον άλλον και μετά να στήριζονται πάνω σε όσα τους βολεύει για να εκφράσουν την αντίδρασή τους
Τα είπες ΟΛΑ με μια μόνο φράση
:) Γειά

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 02 Φεβ 2003 21:50

steki-man έγραψε:

ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΓΙΑΝΝΗ :D ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΩ ΚΑΙ ΕΓΩ
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ
Δεν θέλω όμως να συνεχίσω άλλο γιατί δέχομαι σε προσωπικό επίπεδο αντιπαράθεση από κάποιους που το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να νευριάζουν πρώτα τον άλλον και μετά να στήριζονται πάνω σε όσα τους βολεύει για να εκφράσουν την αντίδρασή τους
Tote giati o Diaplous kai o Eneme kai profanos kai ego eimaste apistoi???
Exis xasi ta auga kai ta pasxalia kai sinexizis na MIN mporis na apantisis sigekrimena erotimata.
Lixis!

diaplous

Δημοσίευση από diaplous » 02 Φεβ 2003 21:55

steki-man έγραψε:...δέχομαι σε προσωπικό επίπεδο αντιπαράθεση από κάποιους που το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να νευριάζουν πρώτα τον άλλον και μετά να στήριζονται πάνω σε όσα τους βολεύει για να εκφράσουν την αντίδρασή τους...
Σου πέρασε από το μυαλό ότι μπορεί να είσαι ΕΣΥ που νευριάζεις και όχι οι άλλοι που προσπαθούν να σε εκνευρίσουν;;;;

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 02 Φεβ 2003 22:02

telxinas έγραψε:
steki-man έγραψε:

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ
Exis xasi ta auga kai ta pasxalia kai sinexizis na MIN mporis na apantisis sigekrimena erotimata.
Lixis!
Εσύ κόψε την ειρωνία και τη λασπολογία Ok ? δεν είπα εγώ ότι είναι ο eneme ΄΄η κάποιος άλλος άπιστος
Τώρα αν εσένα σε πείραξε αυτό το συμπέρασμα ......... ψάξε βρες τις αιτίες
Και ούτε είπα ότι είμαι περισσότερο Χριστιανός από κάποιους άλλους και μάθε πως εγώ αν το πάμε έτσι που αγαπάω και αναγνωρίζω τον Χριστό ως Υιο του Θεού έχω 100000000000 φορές περισότερη ευθύνη από κάποιον που απλά δεν τον δέχεται
Δεν είπα λοιπόν ότι κατέχω κάποια παραπάνω θέση όπως είσαι έτοιμος να μου προσάψεις , όσο για τα ερωτήματά σου και να σου απαντήσω εσύ θα αραδιάσεις τις εξωγήινες και τις μεταφυσικές σου ρητορείες , δεν φταίω εγώ αν μου φάνηκαν γελεία αυτά που είδα στο site σου
Είσαι ελεύθερος να λες ότι θες αλλά λυπάμαι ............ έχω κάθε δικαίωμα να τα θεωρώ τουλάχιστον ανόητα τα όσα διάβασα στο site σου
Εσύ κάνε ότι θες , ένωσε παλάμες με όποιους θες και νιώσε όσο Χριστιανός ή όσο άπιστος θέλεις
Δεν θα σε κρίνω εγώ
Αλλος θα το κάνει και για σένα και για μένα
bye και αν δεν σου άρεσε το ANTE GEIA της Καίτης πάρε και ένα ANTE GEIA από την Δέσποινα Βανδή

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 02 Φεβ 2003 22:03

diaplous έγραψε:
steki-man έγραψε:...δέχομαι σε προσωπικό επίπεδο αντιπαράθεση από κάποιους που το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να νευριάζουν πρώτα τον άλλον και μετά να στήριζονται πάνω σε όσα τους βολεύει για να εκφράσουν την αντίδρασή τους...
Σου πέρασε από το μυαλό ότι μπορεί να είσαι ΕΣΥ που νευριάζεις και όχι οι άλλοι που προσπαθούν να σε εκνευρίσουν;;;;
Ase re Diaplous, o tipos den xeri ti tou ginete. Exoume di pollous tou eidous tou me simeoforo tin Louka.

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 02 Φεβ 2003 22:06

steki-man έγραψε:
telxinas έγραψε:
steki-man έγραψε:

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ
Lixis!
Εσύ κόψε την ειρωνία και τη λασπολογία Ok ? δεν είπα εγώ ότι είναι ο eneme ΄΄η κάποιος άλλος άπιστος
Τώρα αν εσένα σε πείραξε αυτό το συμπέρασμα ......... ψάξε βρες τις αιτίες
Και ούτε είπα ότι είμαι περισσότερο Χριστιανός από κάποιους άλλους και μάθε πως εγώ αν το πάμε έτσι που αγαπάω και αναγνωρίζω τον Χριστό ως Υιο του Θεού έχω 100000000000 φορές περισότερη ευθύνη από κάποιον που απλά δεν τον δέχεται
Δεν είπα λοιπόν ότι κατέχω κάποια παραπάνω θέση όπως είσαι έτοιμος να μου προσάψεις , όσο για τα ερωτήματά σου και να σου απαντήσω εσύ θα αραδιάσεις τις εξωγήινες και τις μεταφυσικές σου ρητορείες , δεν φταίω εγώ αν μου φάνηκαν γελεία αυτά που είδα στο site σου
Είσαι ελεύθερος να λες ότι θες αλλά λυπάμαι ............ έχω κάθε δικαίωμα να τα θεωρώ τουλάχιστον ανόητα τα όσα διάβασα στο site σου
Εσύ κάνε ότι θες , ένωσε παλάμες με όποιους θες και νιώσε όσο Χριστιανός ή όσο άπιστος θέλεις
Δεν θα σε κρίνω εγώ
Αλλος θα το κάνει και για σένα και για μένα
bye και αν δεν σου άρεσε το ANTE GEIA της Καίτης πάρε και ένα ANTE GEIA από την Δέσποινα Βανδή
Sinexizis na min mporis na apantisis. Kai an exis ta @@ se prokalo kai vazoume stixima osa lefta thelis oti auto pou perigrafo sto site mou einai gegonos! Ta exis?

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 02 Φεβ 2003 22:12

steki-man έγραψε:Τι νόημα έχει να προσπαθεί να πείσει ο diaplous τον eneme για την δική του απιστία και καχυποψία ?
Diavasa kala???

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xarisss » 02 Φεβ 2003 22:22

re paidia, mi malonete, einai megalo xasimo na prospatheis na vreis an iparxei theos.. to prospathei o anthropos xiliades xronia tora kai den to exei kataferei.. ego leo oti borei na iparxei.. esi steki-man paradexesai oti borei kai na min iparxei?

oso gia ton agio spiridona sou eipa oti borei na exei efarmostei kapoia methodos sintirisis ptomaton..
den aporripto tis apopseis sou (an kai eisai apolitos se polla themata), aplos den boro na simfoniso me aftes, apo ti stigmi pou den apodeikniontai.. episis, i agia grafi den einai istoriko vivlio, oute ta evaggelia einai. den apokleietai o xristos na itan enas poli exipnos anthropos gia tin epoxi tou, kai na prospathise na deixei ston kosmo pos na zei diaforetika.. episis, epanalamvano oti o xristianismos einai evraiko proion.. fantazesai na ipirxe socratismos, apo ton panexipno gia tin epoxi tou sokrati?
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 02 Φεβ 2003 22:29

xarisss έγραψε:re paidia, mi malonete, einai megalo xasimo na prospatheis na vreis an iparxei theos.. to prospathei o anthropos xiliades xronia tora kai den to exei kataferei.. ego leo oti borei na iparxei.. esi steki-man paradexesai oti borei kai na min iparxei?

oso gia ton agio spiridona sou eipa oti borei na exei efarmostei kapoia methodos sintirisis ptomaton..
den aporripto tis apopseis sou (an kai eisai apolitos se polla themata), aplos den boro na simfoniso me aftes, apo ti stigmi pou den apodeikniontai.. episis, i agia grafi den einai istoriko vivlio, oute ta evaggelia einai. den apokleietai o xristos na itan enas poli exipnos anthropos gia tin epoxi tou, kai na prospathise na deixei ston kosmo pos na zei diaforetika.. episis, epanalamvano oti o xristianismos einai evraiko proion.. fantazesai na ipirxe socratismos, apo ton panexipno gia tin epoxi tou sokrati?
Ma Xari den katalaves oti toulaxiston ego den diapragmateuome ton Theo para mono prospatho tosi ora na valo kapious stin thesi tous, kapious pou se sigatalegoun stous "allous"?
Alloste merika posts pio prin egrapsa gia tin megaliotita ton arxaion Ellinon tin stigmi pou kapios evale san epikefalida tou topic "Pos katantise i Ellada mas"... kai dikaiologimena rotisa, pia itan i xroniki stigmi pou i Ellada mas arxise ton katiforo kai tin eisodo tis stin afania. Ela mou ntes....

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xarisss » 02 Φεβ 2003 22:36

sinetelesan ki alloi paragontes stin arxi tou telous tis elladas, apo tote pou xekinise to vizantio pantos, egine mia prospatheia na xehastei i arxaia ellada sto onoma tou xristianismou.. kai ipirxe polis fanatismos, ap' oti exo diavasei (se vivlia istorias)..

genika pantos de thelo na anoigo sizitiseis peri thriskeias, giati panta kataligoun se kavga, mia kai oloi exoun ti diki tous apopsi kai den xefevgoun apo afti..

opote, kat' eme, as pistevei o kathenas oti thelei, arkei na min fanatizetai, kai arkei i pisti tou na min alloionei to xaraktira tou..
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες