σταθερα tables

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mariaKr

σταθερα tables

Δημοσίευση από mariaKr » 09 Δεκ 2006 10:57

καλημερα σας!
ειμαι καινουρια στο φορουμ και θα ηθελα να πω ενα μεγαλο μπραβο για τη προσπαθεια που κανετε. το φορουμ ειναι στ αληθεια πηγη γνωσης.
να το εκμεταλευτω κανοντας μια ερωτησουλα?
προσπαθωντας κι εγω να κανω ενα σαιτ εχω συναντησει την εξης δυσκολια. χρησιμοποιω το ντριμγουιβερ κατ αρχην, ειμαι σχετικα αρχαρια και δουλευω με templates. λοιπον, οταν προσπαθω να γραψω κειμενο σε ενα πινακα, και αυτο φτανει στην ακρη του, τοτε ο πινακας αλλαζει μεγεθος και μου τα χαλαει ολα. ξερω οτι υπαρχει η εντολη <br> για να αλλαζω σειρα αλλα ηθελα να μαθω μηπως υπαρχει τροπος να κανω σταθερο το μεγεθος του πινακα και οταν το κειμενο φτασει στην ακρη του να αλλαζει αυτοματα σειρα χωρις να αλλαζουν οι διαστασεις του πινακα.
ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
selemeles
Επικοινωνία:

σταθερα tables

Δημοσίευση από selemeles » 09 Δεκ 2006 11:38

Καλημέρα. Αν επιλέξεις τον πίνακα κάτω στα properties έχε το width.. Εκεί βάζεις το μήκος σε pixels του πίνακα. Αν βλέπεις και κώδικα συμπλήρωσε μέσα στο table αυτό

<table width="500"...

Αν όμως μέσα στο table έχεις κάποια εικόνα μεγαλύτερη τότε θα τραβήξει το μήκος του πίνακα! Αν επίσης γράφεις μέσα στον πίνακα κειμενάκι χωρίς κενά, πάλι θα τραβήξιε και θα μεγαλώσει ο πίνακας ;)
:: Blue Webeyes :: www.bwe.gr
-----------------------------------------------------
έπιπλα κουζίνας

Άβαταρ μέλους
mariaKr

σταθερα tables

Δημοσίευση από mariaKr » 09 Δεκ 2006 12:59

:) σ ευχαριστω πολυ! χρησιμοποιουσα παντα κειμενο χωρις κενα για τεστ και μου μεγαλωνε ο πινακας. θενκς!
επίσης δε μπορω να χρησιμοποιησω δυο φορες το space για δυο κενά πχ μεταξυ δυο λέξεων,,

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

σταθερα tables

Δημοσίευση από EneMe » 09 Δεκ 2006 13:24

Θέλεις κείμενο για testing;

Ορίστε μια πιο "επαγγελματική" προσέγγιση: http://www.lipsum.com/ :P ;)

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες